Ziyaretçilerin Web Sitenizden Ayrılmasının On Nedeni

Ziyaretçilerin Web Sitenizi Sevmemesi İçin On Olası Neden

Ne sıklıkta herhangi bir web sitesine indi ve Geri hemen tarayıcınızda? Ziyaretçiler bunu web sayfalarınıza da geldiklerinde yapıyor mu? Web sitenizdeki hemen çıkma oranı artıyorsa ve dönüşüm oranı düşüyorsa, ziyaretçilerin web sitenizi beğenmeme nedenlerini öğrenmenin zamanı geldi.


Peki ziyaretçiler neden tam olarak web sitenizden ayrılabilir? Sebepleri bulmak için çok fazla bakmanıza gerek yok. Birçoğunun farkında olabilirsiniz, ancak işte daha önemli olanların kısa bir listesi.

1. Siteniz Çok Yavaş

Web sitesi yükleme hızı internet üzerinde büyük bir anlaşma. Hiçbir ziyaretçi takılmak istemiyor ana sayfanızın yüklenmesini beklemek. Aslında, ona bir sayı koyabilirsiniz – iki saniye. Bu, çoğu ziyaretçinin bir sayfanın yüklenmesini beklediği zamandır. Bir saniyelik bir gecikme bile dönüşümlerde% 7’lik bir azalmaya dönüşebilir. Amazon’a, bir saniye gecikme 1,6 milyar dolarlık yıllık kayıp anlamına gelir.

web sitesi hızı

Ancak, WordPress’inizi hızlandırmak için yapabileceğiniz birçok şey olduğu göz önüne alındığında, böyle olması için hiçbir neden yoktur. Sadece birkaç tanesini doğru yapmak, web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olabilir.

2. Çok Fazla Pop-up

Evet, hepimiz pop-up’ların dönüşümler için harika olduğunu biliyoruz ve bunların hepsini sitenizden kaldırmanız gerektiğini söylemiyorum. Hiç de değil – sadece onları akıllıca kullanın. Aksi takdirde, ziyaretçilerinizin büyük olasılıkla bir rakibin sitesine gitme olasılığı yüksektir.

Artık, sitenizin SEO’suna zarar vermeden pop-up’ları kullanmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Yeni başlayanlar için şunları yapabilirsiniz:,

 • Bir pop-up’ı yanıp sönmeden önce okuyucularınızı içeriğinizle bir süre meşgul edin
 • Pop-up’ı kapatmak için onlara her zaman kolay bulunabilen bir seçenek sunun
 • Açılan ziyaretçilerin pop-up’larını gizle

Kabul Edilebilir Geçiş Reklamları

Aslında, Google, büyük yapışkan reklamlar gibi web sitenizi kullanan ziyaretçilerin önüne geçen pop-up’lara nazik davranmaz. Çıkış amacı pop-up’ları bir okuyucu için çok rahatsız edici değildir ve pop-up’ları kullanmanız gerekiyorsa, bunlara geçmeyi ciddiye almalısınız..

3. Web Siteniz Mobil Uyumlu Değil

Cep telefonlarından internete erişenlerin sayısı masaüstü kullanıcı sayısını aştı. Bu nedenle, cep telefonlarında da görüntülenmek üzere ince ayarlanmış web siteleri oluşturma zamanı gelmedi?

Bir kullanıcının sitenizi mobil cihazlarda iyi bir şekilde deneyimlemesi için, daha iyi görüntüleme için sıkıştırma veya yakınlaştırma yapmaları gerekmediğinden emin olmanız gerekir. CTA’ların ve düğmelerin birbirine çok yakın yerleştirilmeden bulunması kolay olmalıdır. Web sitenizi iyi görünecek ve mobil cihazlarda iyi çalışacak şekilde optimize etmek için yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. Ve tüm değişiklikleri yaptıktan sonra, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

mobil uyumlu test

Unutmamak, Google herhangi bir mobil kullanıcıyı istediğiniz şekilde göndermeyecek, web sitenizin cep telefonlarında kullanıcı dostu olmadığını düşünüyorsa. Bu, internet kullanıcılarının yarısından fazlasıdır, dolayısıyla siteniz mobil uyumlu değilse ne kaybettiğinizi görürsünüz..

Dahası, Google bir mobil ilk dizin. Bu, bir mobil cihazda başlatılan herhangi bir aramada Google’ın mobil sayfalarınıza masaüstü sürümünden önce bakacağı anlamına gelir.

Ziyaretçilerinizin çoğunluğunun web sitenize cep telefonlarından eriştiğini biliyorsanız, web sitenizi tasarlamak için önce mobil bir yaklaşım benimsemek de iyi bir fikir olabilir..

4. Yüklemede Ses / Video Otomatik Çalma

Tabii, hepimiz müzik dinlemeyi seviyoruz, ama her şey için bir zaman ve yer var. Yüksek sesle beklenmedik bir şekilde karşılanmak için ne sıklıkla bir web sitesi açtınız? Halka açık bir yerde, bu oldukça müdahaleci olabilir. Aksi halde, sizi eldeki görevden uzaklaştırabilir.

Daha da kötüsü, açık birkaç sekmeniz varsa ve sesin çaldığı sekmeyi tanımlayamamanızdır. Ve inanın bana, ziyaretçinizin Sessiz düğmesini aramak yerine Geri veya Kapat Düğmesine ulaşması daha kolaydır. Bu kaybettiğiniz başka bir ziyaretçi.

Ayrıca, beklenmedik bir şekilde ses çalan reklamlar Chrome’un yerleşik reklam engelleyicisi tarafından engellenmiş olabilir.

5. Web Tasarımınız Fonksiyonelden Daha Cazip

Herhangi bir web sitesinin ana odağı, içeriği hoş bir şekilde sunmak olmalıdır. Aynı zamanda, kullanıcılar GIF ve animasyonlar gibi çok fazla dikkat çekici numaradan rahatsız olmadan, sezgisel olarak etkileşime girebilmelidir..

Kullanımı zor çekici siteler ilk kez ziyaretçi çekebilir, ancak hiçbir şeyin sitenizde olması gerektiği gibi çalışmadığını fark ettiklerinde, kesinlikle geri dönmeyeceklerdir.

Web sitenizi tasarlarken şunları yapmak iyi bir fikirdir:

 • İnternet kullanıcılarının aşina oldukları modern trendleri takip edin
 • Her sayfada sürpriz yapmadan tüm web sitesinde tasarımda tutarlı olun
 • Yazı tiplerine dikkat edin (birden çok yazı tipi ekleme isteğini atlayın), renkler, beyaz boşluklar ve düzen
 • Metin bloklarını küçük tutun, fazla miktarda metin içeren aşırı kalabalık bir sayfa ziyaretçi ziyaretçiliği göndermenin kesin bir yoludur
 • Kaydırıcıları yalnızca alakalı olduğunda kullanın ve reklamları makul bir sayıda tutun

Bir kullanıcı ondan kurtulmak için ‘X’i tıkladığında reklamın web sitesine açılan reklamlar kesinlikle büyük bir Hayırdır. Bu, bir ziyaretçiyi kandırmanın eşdeğeridir ve nazikçe ziyaret etmeyecektir..

Bunun yerine, uzun bir sayfada top Başa dön ’veya faydalı bir‘ Ara ’seçeneği gibi faydalı kullanıcı dostu özellikler eklemeyi denemelisiniz..

6. Resimleriniz Sıkıcı

Uzun süredir bir web sitesi işletiyorsanız, resimlerin iyi bir web sitesinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu artık bilmelisiniz. Peki neden siteniz için uygun, benzersiz ve çekici görüntüler bulamıyorsunuz? Özellikle karşınıza çıkan ilk uygun görüntüyü seçerseniz, stok görüntüleri her zaman iyi olmaz. Büyük olasılıkla diğer birçok web sitesi onları kullanıyor ve bu da web sitenizi internet kullanıcılarıyla göze çarpmayacak.

Siteniz için en iyi stok fotoğraflarını bulabileceğiniz yerlerin bir listesini hazırladık, ancak bir adım daha ileri taşıyabilir ve kendi fotoğraflarınızı da oluşturabilirsiniz. Etrafınızdaki gerçek kişilerin fotoğraflarını kullanın veya kendi resimlerinizi oluşturun. Dahası, görüntüleri stoklayan web sitelerine ödeme yapan bir müşteriyseniz, internette çok yaygın olmayan resimler bulabilirsiniz..

7. Markaya Kadar Olmayan İçerik

Bir web sitesi yalnızca sahip olduğu içerik için bir platformdur. Kullanıcılar içeriğinizi tüketmek amacıyla web sitenize erişir. Bu nedenle, sahip olduğunuz bilgiler benzersiz, yararlı ve konuşma şeklinde sunulmalıdır..

Pratik açıdan, bu şu anlama gelebilir:

 • Yinelenen içerik yok. Bu Google tarafından cezalandırılır, bu nedenle içeriğinizin hem web sitenizden hem de internet üzerinden tekrarlanmaması önemlidir.
 • Benzer şekilde, anahtar kelime doldurma da Google tarafından kaşlarını çattı
 • Başlıklarınız ve başlıklarınız, bir okuyucunun dikkatini çeken ve daha fazla okumalarını sağlayan şeydir. Akılda kalıcı başlıklar yazarken, içindekilerin başlığa uygun olduğundan emin olun
 • İyi hazırlanmış bir “Hakkında” sayfası içeriğe bağlam verir ve ziyaretçiyi daha güvenilir kılar

Ayrıca, web sitesine uygun bilgilerin de dahil edilmesi ve önemli olması durumunda uygun yerlerde görüntülenmesi gerekir. Örneğin, bir e-Ticaret sitesinde, sepete eklemeden önce maliyeti bilmek istiyorum. Veya, ödemeye devam etmeden önce Ücretsiz Teslimat mevcutsa. Ziyaretçinin yeri veya yaşı gibi gereksiz bilgiler istemezseniz de iyi olur. Demek istediğim, Google haritalarının veya bir e-Ticaret sitesinin bunu sorması mantıklı, ancak diğer birçok web sitesi için durum böyle değil.

Birçok okuyucu, web siteleri reklam engelleyicilerini devre dışı bırakmalarını istediğinde rahatsız edici buluyor. Elbette, neden böyle yaptıklarını anlamak kolaydır. Ancak çoğu durumda kullanıcılar, reklam engelleyiciyi devre dışı bırakmadan bir rakibin sitesinde aradıklarını kolayca bulabilir.

8. Site Gezintiniz Eksik

Web sitenizde gezinmek zor mu? Ziyaretçiler web sitenize ulaştıktan sonra hangi düğmeyi tıklayacaklarını merak ediyorlar mı? Muhtemelen asla geri dönmeyecek başka bir ziyaretçi gidiyor.

Bir web sitesinde gezinme, ziyaretçilerin web sitenizde aradıkları içeriği kolayca bulmalarını sağlayan sezgisel olmalıdır. WordPress, gezinmeyi doğru hale getirmenize yardımcı olduğunda bir dizi seçeneğe sahiptir. Genel olarak, çoğu internet kullanıcısının aşina olduğu denenmiş ve test edilmiş navigasyon yöntemleriyle kalmak mantıklıdır. Ayrıca, bir arama işlevinin ziyaretçiler tarafından her zaman takdir edildiğini unutmayın.

Ayrıca tüm bağlantıların – hem dahili hem de harici – iyi çalıştığından emin olmanız gerekir. Kesinlikle kırık bağlantı yok.

9. Siteniz Güvenli Değil

Bu sayfadaki URL’nin başlangıcındaki “https” yi fark ettiniz mi? Bu, WPExplorer’ın bir SSL sertifikası aldığı ve tarayıcınız ile bu web sitesi arasındaki tüm iletişimin şifreli olduğu anlamına gelir. Bu, üçüncü tarafların konuşmayı dinlemesini veya onunla uğraşmasını zorlaştırır. Bu, özellikle hassas kişisel bilgiler toplayan veya çevrimiçi ödemeleri kabul eden kullanıcılara sitenizle etkileşimde bulunma konusunda güven verir. Daha önceki HTTPS kılavuzumuzda bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sadece bu değil, web siteniz olma riski taşıyor “Güvenli değil” olarak etiketlendi SSL sertifikası yoksa. Şimdi Let ‘Encrypt ile web sitenize güvenlik sertifikası eklemek oldukça kolay.

10. Ana Sayfanızda Ekranın Üst Kısmında Olanlar?

Ayrıca, web sitenizin en önemli ayrıntılarını ana sayfanıza geldiklerinde ziyaretçilerin hemen görebilmesi de iyi bir fikirdir. Web sitenizin adı, her şeyin ne olduğunu gösteren bir etiket satırı ve web sitesinin içeriğine yönlendiren bir menü, kaydırma yapmak zorunda kalmadan ana sayfanıza gelen ziyaretçiler için görünür olmalıdır. Bu şekilde yardımcı olursunuz ve bir ziyaretçi web sitenizin ne hakkında olduğunu hemen bilir.

Hamburger menülerini sadece mutlaka yapmanız gerekiyorsa kullanın. Cep telefonlarında mantıklıdırlar, ancak masaüstünde çok fazla değildir. Bazı okuyucular karışık olabilir, bir sonraki tıklamanın ne olduğunu merak ediyor.

Paketleme

Web siteniz uyurken bile sizin için çalışır. Kitle tercihlerini biraz anlamak ve bunlara uyum sağlamak, ziyaretçilerin web sitenizle daha fazla etkileşime geçmesini ve acele etmelerine izin vermemelerini sağlayacaktır. İyi bir ilk izlenim bırakmak için iki saniyeden daha az bir süreye sahip olursunuz ve kullanıcı beklentilerini karşılamak için mümkün olan her şeyi yapmanız gerekir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map