WordPress WP REST API: Sizin İçin Anlamı

WordPress WP REST API v1.2.3 zaten sağlam ve güvenilir bir içerik yönetim sistemine genişletilebilirlik ve işlevsellik ekler. Niş uygulama geliştirmede herhangi bir WordPress geliştiricisine veya özel iş ihtiyaçları olan herhangi bir kullanıcıya önemli bir fayda sağlar. REST tasarım özelliklerini ve özel yazı türlerini WordPress koduna dahil etmek, onu özelleştirilmiş veri türlerine uyum sağlayabilen, yeni hizmet olarak yazılım ekosistemlerinden yararlanabilen ve anlaşılması ve bakımı nispeten kolay olan tamamen yeni bir uygulama çerçevesine dönüştürür..


Bu API, yeni veri türleri tanıtıldığında veya üçüncü taraf protokolleri değiştirildiğinde temel işlevselliğinin kırılma olasılığı daha düşük olduğundan, zaman ve para yatırımı için güvenilir bir getiri vaat ediyor, RESTful uygulama programlama arabirimi (API), geliştiriciye WordPress’e işlevsel bir esneklik sunuyor bu da yeniden kullanılabilir bir araç olarak ömrünü uzatacak.

Bu makale, REST’in önemini hem genel bir web tasarım konsepti hem de özel WordPress özelliği olarak kısaca tanımlayarak kullanıcılara ve geliştiricilere sağladığı avantajları özetlemektedir. Kullanıcı tarafından uygulanan özel yayın türleri gibi WordPress v3 geliştirmelerinden yararlanmak, içerik yönetiminin ötesinde zaten popüler bir arka ucu olanı, bir geliştiricinin makul kısa sürede oluşturabileceği yeniden kullanılabilir özelleştirilmiş hizmetler sağlayıcısına genişletir. Bu büyük gelişmeler, CPT’ler ve REST, iyi bilinen ve çok kararlı bir yazılım ürününe kendi başlarına yeni işlevsellik ve genişletilebilirlik katıyor.

REST Nedir??

Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü (HTTP) kullanan REST (Sunum Durumu Aktarımı), WordPress için aşağıdaki gibi önemli avantajlar sunan bir web tasarım konseptidir:

 • Veri türleri değiştikçe daha fazla istikrar sağlayan agnostik bir çerçeve.
 • Daha geniş bir dizi eski nesne ve fiil ile etkileşime girme yeteneği.
 • Yeni kimlik doğrulama protokolleriyle birlikte çalışabilirlik.
 • JSON ve AJAX gibi yerel protokollerden bağımsız olarak yeniden kullanılabilir arayüzler.
 • Farklı eklentiler ve diğer Hizmet Olarak Hizmetler ile arka uç entegrasyonu.
 • Yeni uygulama arayüzleri geliştirilirken ölçeklenebilirlik.

REST Sizin İçin Nasıl Çalışır?

wordpress-çalışma-for-sen

Mimari ve Uygulama Programlama Arayüzü (API)

Ağ ve bilgisayar donanımı tipik olarak herhangi bir klasik yazılım tasarımı modelinin temelini oluşturur; “yumuşak” insan arayüzü en üstte. Açık Sistemler Bağlantısı (OSI) Referans mimarisi, düğün pastası gibi ayırt edilebilir yedi katmanı, uygulama programlama arabirimi (veya API) üstte toplar. WordPress, bu API katmanında çalışan bir yazılım uygulamasıdır.

En üstteki API’yı daha fazla alt bölümlere ayırdığınızda, tüm uygulamalar bir işletim sisteminin üstünde yer alır. Uygulama, yerel depolama, ağ bağlantıları veya internetten toplanan verileri önceden belirlenmiş protokollere, önceden programlanmış kurallara ve prosedürlere göre yararlı bilgilere dönüştürür. Tarayıcı, işletim sisteminde çalışan bir uygulama örneğidir.

Hiper ortam veri nesneleri, kod özelliklerini (HTML “fiiller” GET, PUT ve DELETE gibi) ve OAuth, CORS ve SSL gibi güvenlik kimlik doğrulama standartlarını izleyerek bu bellek havuzunda etkileşime girer. Muhtemelen bu bellek havuzunda “kayan” belirli nesneleri yakalayan istemciler için yazılım geliştirdiniz. Özel API’ler, belirli türdeki nesneleri yakalamak (etkileşim) için tasarlanmıştır.

Eşit Fırsat Yazılım İşveren olarak REST

REST, eski web uygulama tasarımlarından gevşek bir şekilde tanımladığı veya YENİDENnesnelerin bellekte bulunma şeklini sunar. Bellekte daha geniş bir “yüzer serbest” nesne “yerleşik” (State Transfer) çünkü REST API, verileri katı kurallar, tanımlar, spesifikasyonlar veya protokollerle “görme” yöntemiyle kısıtlanmaz. Bir REST tasarımını benimsemek, her yeni proje için ayrı API’ler oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu yazılım tasarımı ayrıca veri veya protokollerde gelecekteki değişikliklerle ilgili daha fazla esnekliğe sahiptir.

Ayrıştırma Sizin İçin Neden Önemli?

Agnostik terimi, bir REST web tasarımını tanımlamak için kullanılır, çünkü daha eski protokollerin ve spesifikasyonların birçok kısıtlamasından ayrılmıştır (veya bağlantısızdır). Bu ayrıştırma özellikle veriler daha eski bir hipermetin odağından yeni, daha geniş bir hiper ortam tanımına kaydığı ve hiperlinkli verilerin hipermetin dokusunu grafik ve video içerecek şekilde genişlettiği için önemlidir. Bir web tasarımının belirlenmiş kurallardan ve özelliklerden ayrılması, tanımlar değiştikçe önemlidir.

Örneğin HTTP fiillerinin ve sözdiziminin kullanımında birlikte çalışabilirlikle birleştirilen daha geniş veri kavramları, web tasarımının genişletilebilirliğini ve ölçeklenebilirliğini artırır. Geliştiriciler, aynı temel işlemleri (“eski fiiller”) yazılımı “kırmadan” daha açık uçlu nesnelere uygulayabilirler. REST, önyargılar veya önyargılar olmadan çok çeşitli dilleri ve özellikleri ayrıştırır. REST’i eski sistemler ve WordPress web sayfalarınız arasındaki yeni etkileşimlerin evrensel bir çevirmeni olarak düşünebilirsiniz.

URL’ler ve Nesnelerin İnterneti (IOT)

Ortaya çıkan Nesnelerin İnterneti (IOT), nesnelerin evrenindeki değişiklikleri ve bunların WordPress’te nasıl tanımlandığını da zorluyor. Bu kaynakların Evrensel Kaynak Tanımlayıcısı (URI) ve tekdüzen kaynak bulucu (URL) ve tekdüzen kaynak adı (URN) alt bileşenleri kullanılarak nasıl tanımlandığını düşünün.

Örneğin, aynı etki alanı için farklı protokolleri açıklayan URL’leri, http://mydomain.com ve ftp://mydomain.com. IOT genişledikçe, URI adı, konumu ve geri alma yöntemleri daha fazla çeşitliliğe sahip olacak ve ayrıntılı farkların ele alınmasında daha fazla esneklik gerektirecektir. Bir web tasarım konsepti olarak REST, yazılım geliştirmeyi engellemek yerine yardımcı olur.

RESTFUL WordPress Uygulama Çerçevesi

wp-dinlenme-api

Taksonomilerden Özel Gönderi Türlerine

Yazı Tipleri Sınırsız ve Kapsüller, her ikisi de eklenti bölümünde listelenmiştir WordPress.org anahtar kelimenin altında yazı tipleri, etkinleştirme üzerine, örneğin kendi ayrı sınıflandırmalarıyla kullanıcı tanımlı özel gönderi türleri (CPT) oluşturmanıza olanak tanıyan otomatik olarak kod değişiklikleri sağlayın.

Ancak, bu eklentiler yalnızca WordPress çekirdek dosyalarında kod değişiklikleri sağlar. Listelenen yazılım paketlerinin hiçbiri, kuruluşunuzun temasında kayıtlı CPT’lerinizi ve sınıflandırmalarınızı görüntülemek için gerekli kodu tamamlamayacaktır. Tüm paketler, ek manuel kodlama veya herhangi bir ek manuel kod olmadan menü güdümlü yazılım değişiklikleri yapabilen ek yazılım eklentilerinin satın alınmasını gerektirir. Dikkate alınması gereken başka bir eklenti Özel Yazı Türü Arayüzü tarafından webdev Stüdyoları. Ayrıca yalnızca WordPress çekirdek dosyalarını günceller.

İçerik Yönetim Sisteminden Uygulama Çerçevesine

Geliştiriciler, WordPress v3.0 “Thelonius”, kendi CPT’lerini kaydedebilir ve böylece klasik WordPress İçerik Yönetim Sistemi (CMS) çerçevesini özelleştirilmiş veri türlerine sahip uygulamalara dönüştürebilir. REST, protokol özelliğini, teknik özellikleri ve JSON ve AJAX gibi yazılım teknolojilerini genişletir. Bir geliştirici olarak geçiminizi sağlarsanız, bir müşterinin ihtiyaçlarını ne kadar iyi ve hızlı bir şekilde bildikleri ve güvendikleri kullanımı kolay bir yazılım uygulamasına dönüştürdüğünüz önemlidir.

Hem çalışan bir sürümü hem de bir beta sürümü var WP REST API v2.0-beta4. Beta sürümünü yalnızca test amacıyla kullanın; asla bir üretim web sitesine yüklemeyin.

Gelecekteki Uygulamalar için Özelleştirilmiş WordPress

Özetle, REST API ve CPT’leri, tipik WordPress son kullanıcı gereksinimlerinin özellikleri değildir. Ancak, bir geliştiriciyseniz, istikrarlı ancak “kullanıma hazır” bir içerik yönetim sistemi sağlamanın ötesinde bir müşterinin iş gereksinimlerini karşılamanız için size ödeme yapılır. Zaman ve para yatırımınızdan geri dönüş vaat eden bir çerçeveye ihtiyacınız var. Herhangi bir WordPress kullanıcısı, protokoller değiştiğinde veya bir veri tipi yeni nitelikleri yansıtacak şekilde değiştirildiğinde kırılma olasılığı daha düşük olan güvenilir ve güvenilir bir çerçeve ister. REST API, güvenilirlik ve performanstaki kesinliği artırır.

REST API’sini dahil etmek ve özel taksonomileri olan CPT’leri dikkate almak her zaman faydalı bir faaliyettir. REST API, dış kaynaklardan ek işlevsellikte daha geniş erişim ve uygulama tasarımınızda daha fazla dayanıklılık için fırsat sağlar, çünkü protokollerde gelecekteki değişiklikleri daha kolay barındırır. Bu API ve CPT’leri yüklemek, müşterilerinizin ihtiyaçlarını şimdi ve gelecekte uygun maliyetli bir şekilde karşılamanızı sağlayacaktır.

Çalışmak için REST API’sini nasıl buluyorsunuz? Bu yeni işlevle WordPress’in geleceği için heyecanlı mısınız? Yorumlarda bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map