WordPress Web Sitesi Bakımı İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Web sitesi sahiplerinin çoğu bakım hakkında düşünmez. Bir zorunluluk olarak görülmek yerine, genellikle bir angarya olarak görülüyor. Ve ne yazık ki, bu asla yapılmayan bir angarya.


Sitenizi düzgün bir şekilde korumamak, sitenizi saldırıya uğrama olasılığını artırmak, yük hızlarını artırmak ve arama motoru sıralamalarınızı azaltmak gibi çeşitli potansiyel sorunlara maruz bırakırsınız..

Bu yayında, sitenizin korunması gereken en önemli alanlarını ve her biri için önerilen eylem yolumuzu keşfedeceğiz.

Dikkate Alınması Gereken Ana Bakım Alanları

Herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce, hata yapmanız ve sitenizi daha önceki bir forma sıfırlamanız gerektiğinde, web sitenizi yedeklediğinizden emin olun. Uygun bir WordPress bakım rutini aşağıdaki alanları içerecektir:

 1. Web sitenizi yedekleme
 2. Güncellemeler yükleniyor
 3. Yorumlar işleniyor
 4. Güvenliği ayarlama
 5. Web sitesi sağlığını izleme
 6. Veritabanınızı optimize etme

Yedekler

WordPress Yedeklemeleri

Yedeklemeler, web sitenizin uzun vadeli sağlığını sağlamanın önemli bir parçasıdır. Ancak, bakım sürecinin en sık ihmal edilen bölümlerinden biridir..

Otomatik yedeklemeler en kolay işlem yöntemi olacaktır, ancak düzgün çalıştıklarından emin olmak için yedeklerinizi düzenli olarak test etmek önemlidir. Bir yedekleme sistemi seçerken seçim yapabileceğiniz birden fazla seçeneğiniz vardır. Aşağıda en popüler olanlardan bazılarını bulacaksınız.

Eklenti Seçme

Tüm yedekleme işlemini otomatikleştirmeye ve basitleştirmeye yardımcı olacak birkaç yüksek puanlı WordPress eklentisi vardır. En yaygın ücretli eklentiler şunları içerir:

 • VaultPress
 • BackupBuddy
 • CodeGuard
 • Enstantane fotoğraf
 • blogVault

Ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, WordPress hala mükemmel seçenekler olan birkaç yüksek kaliteli eklenti sunuyor. Bunlar:

Her eklentinin dökümü ve en iyi kullanımlarını arıyorsanız, bu gönderiye bir göz atın.

Web Host’unuzla Çalışma

Çoğu web barındırıcısı ayrıca web siteniz için düzenli olarak planlanmış yedeklemeler için seçenekler sunar. Bu, cPanel içinde keşfedilecek bir şeydir veya planınıza düzenli yedeklemelerin dahil edilip edilmediğini görmek için orijinal barındırma sözleşmenize bakın..

Birden Çok Yedekleme Seçeneği Kullan

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, web sitenizi birden çok farklı konuma yedeklemeniz önemlidir. Örneğin, web sitenizin dosyalarını DropBox’a gönderen düzenli olarak planlanmış bir yedeğiniz olsa da, makinenizde veya harici bir sabit diskinizde yerel yedeklemeler de olabilir.
Bu ekstra güvenlik katmanı, web sitenizi geri yüklemenin bir yolu olmadan asla bırakılmamanızı sağlar.

WordPress Güncellemeleri

WordPress yazılım güncellemeleri düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bu, yüklediğiniz tüm temalar ve eklentilerle birlikte WordPress çekirdeğini içerir.

Düzgün çalışmaya devam edebilmesi için bu güncellemelerin web sitenize uygulanması gerekir. Bu güncelleştirmeleri düzenli olarak yüklemeden, kod çakışmaları ve sitenizin öğelerinin güncelliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu, sitenizi bilgisayar korsanlarına daha açık hale getirir ve aksi takdirde olabileceği kadar verimli çalışmaz.

Bu güncelleştirmeleri yüklerken, WordPress çekirdeğini, temanızı ve ardından eklentileri bu sırayla yükselttiğinizden emin olun. Bu, tüm web sitenizi devre dışı bırakabilecek eklenti ve tema çakışmalarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Eklenti Güncellemeleri

Web sitenizde çok sayıda eklenti varsa, bunları birer birer yükselttiğinizden emin olun. Bu şekilde bir çatışma ortaya çıkarsa, hangi eklentinin suçlu olduğunu bilirsiniz ve düzeltilmesi daha kolay olur.

Yorumlar ve Spam

Yorum spam’ı genellikle bir backlink oluşturmaktan başka bir nedenden ötürü gönderilen düşük kaliteli yorumlar biçimindedir. Bu yorumlar çok genel, makalenizle ilgili değil ve çok az değer katın.

Yorum spam’larıyla baş etmenin en iyi yolu, saldırmadan önce onu durdurmaktır. İstenmeyen e-postadan koruma önlemlerinin ayarlanması, bir grup spam yorumun web sitenizi rahatsız etmesini önlemeye yardımcı olur.

Akismet

Bu eklenti genellikle her WordPress kurulumu ile donatılmıştır. Ancak, başlamazsa, çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Şuraya gidin: Eklentiler> Yeni Ekle, ve arama sonuçlarına yerleştirdikten sonra Akismet’i arayın ‘Şimdi kur’.

2. Yüklü eklentiler ekranına geri dönün ve Akismet’i bulun. Başlıklı bağlantıyı tıklayın Akismet API anahtarına kaydolun, ve API anahtarınızı almak için adımları izleyin.

Akismet

3. Git Ayarlar> Akismet ve API anahtarınızı girin.

Hazırsınız. Bu eklenti neredeyse 30 milyon kez indirildi ve artık uyurken spam’ı engelleyecek.

Yorumları Devre Dışı Bırak

Başka bir seçenek, yorumları site genelinde devre dışı bırakmaktır. Bunu, adlı bir eklenti ile yapabilirsiniz. Yorumları Devre Dışı Bırak. Sadece bu eklentiyi yükleyin ve hazırsınız.

Şu yöne rotayı ayarla Eklentiler> Yorumları Devre Dışı Bırak ve ihtiyaçlarınıza uygun ayarı seçin.

Yorumları Devre Dışı Bırak

Ancak, bu eklentiyi çalıştırmadan önce tüm sitenizdeki yorumları gerçekten devre dışı bırakmak istediğinizden emin olun.

Web Sitesi Sağlık ve Güvenlik

Web sitenizi sağlıklı tutmak, sitenizin mümkün olan en yüksek düzeyde performans göstermesini sağlarken saldırganları uzak tutmak anlamına gelir.

Gibi araçlar Google Web Yöneticisi Araçları ve Google Analytics size kapsamlı web sitesi metrikleri sunabileceğinden, sitenizin hangi bölümlerinin iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin performansının olmadığını bilirsiniz. Web sitenizin istatistiklerini düzenli olarak kontrol ederek, sorunların üstesinden gelemeyecek kadar büyük hale gelmeden kaçınabileceksiniz..
Sık karşılaşılan web sitesi sağlığı sorunları, sitenin aşırı hizmet dışı kalma süresini, yavaş yükleme sayfalarını ve bozuk bağlantıları içerir. Sertleşmeden önce bu alanlardaki küçük değişiklikleri fark etmek için metriklerinizi izleyin.
Web sitesi sağlığının bir başka yönü de web sitesi güvenliği. Sitenizin boyutu ve genel güvenlik önlemleri, hareket tarzınızı belirler. Çoğu web sitesi sahibi aşağıdaki gibi bir eklenti kullanarak eklenti seçeneğini tercih eder:

 • Wordfence (Bedava)
 • Sucuri (prim)
 • iThemes Security Pro (premium)

Şanslıysanız, web barındırıcınız sizin için web sitesi güvenliğini bile ele alabilir. İyi korunmuş bir web sitesine sahip olmak için zaman ayırmak, bilgisayar korsanlığı veya kötü güvenlikten kaynaklanan gereksiz acılardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır..

Veritabanınızı Optimize Etme ve Bakımını Yapma

Veritabanınızı Temizleme ve Optimize Etme

Sürekli yüklenen çok fazla trafik ve tonlarca içerik barındıran yoğun bir siteniz varsa, veritabanınız muhtemelen biraz sevgi kullanabilir. Veritabanınızı koruyarak, yükleme hızlarınızı artırmanıza ve veritabanı hatalarının sıklığını azaltmanıza yardımcı olacak web sitenizin örümcek ağlarını temizleyeceksiniz..

Veritabanınızı temiz ve güncel tutmanın en kolay yolu, tüm süreci basitleştirmek için bir WordPress eklentisi kullanmaktır. Aşağıdaki eklentilerden herhangi biri veritabanınızı korumak ve optimize etmek için çeşitli görevler yerine getirecektir. Ve en iyisi, hepsi ücretsiz!

Her eklenti yüksek derecelendirmelere ve yüksek indirmelere sahiptir, bu nedenle seçtiğiniz eklentiler tamamen size bağlıdır!

Döngüde Kalmak

basitçe niyetli sitenizi korumak yeterli olmayacaktır; aslında işi yapmak zorundasınız. Bununla birlikte, web sitenizin bakımını bugünden ciddiye alarak ve düzenli olarak gerekli işlemleri yaparak, gelecekte ciddi baş ağrılarından kaçınabileceksiniz..

Her şeyin üstünde kalmanın en iyi yolu, programınıza uyan bir bakım planı oluşturmaktır. İşi yapıyor ya da işi bir profesyonele dışarıdan temin ediyor olun, düzenli olarak ele alındığından emin olun.

Ayrıca kullanmakta olduğunuz herhangi bir eklenti veya tema için güncellemeler de dahil olmak üzere WordPress güncellemelerinin üstünde kalmak faydalı olabilir. Bu, dikkat edilmesi gereken güvenlik kusurları ve yüklenecek ilgili yamaları fark etmenize yardımcı olacaktır..

Sonuç

Düzenli WordPress web sitesi bakımı, sitenizin yıllar boyunca temiz kalmasını sağlayacaktır. Yukarıda vurguladığımız eklentilerle sürecin o kadar da zor olması gerekmez. Ayda sadece bir saatten fazla değil ve sitenizin sağlıklı olduğundan ve en son güncellemeleri çalıştırdığından emin olabilirsiniz.

Takip ettiğiniz düzenli bir bakım rutininiz var mı? Favori bir WordPress bakım eklentisine ne dersiniz? Onları duymak isterim!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map