WordPress Web Sitenizi Kolaylaştırma ve Kullanıcı Deneyimini Geliştirme

WordPress Web Sitenizi Kolaylaştırma ve Kullanıcı Deneyimini Geliştirme

Yeni bir web sitesine ilk bakıştan ve sonra gerçekten gitmek istediğiniz yere ulaşmak için mücadele etmek zorunda olmaktan daha can sıkıcı bir şey yoktur. Gerçekten aradığınız içeriği bulmak için. Neyse ki, Adsense’den para kazanmak için tasarlanan reklam dolu, anahtar kelime yüklü, büyük yararsız sayfaların günleri artık arama sonuçlarında eskisi kadar sık ​​görünmüyor…


Pek çok web sitesi, özellikle de binlerce sayfa içerik barındıran daha eski web siteleri, uygun tüm yapı ve işlevselliklerle bile gezinmek için yeterince zor olabilir. Orada olmadığında, geri tuşuna basmak ve web sitesinde kalmak yerine Google’a ne bilmek istediğinizi sormak için geri dönmek genellikle daha kolaydır. Bu makalede, bu tür sorunları önlemek ve kullanıcı deneyiminizi önemli ölçüde iyileştirmek için WordPress sitenizi nasıl düzene sokabileceğinizi ele alıyoruz.

Kategorileri Doğru Kullanın

Yalnızca “içeriden” gelen korkak kategorileri kullanarak orijinal olmaya çalışmak cazip gelebilir veya içerik oluşturmaya odaklandığınızda kategorilerin yolun kenarında durmasına izin verebilirsiniz, ancak doğru kategoriler, hem ilk kez hem de geri gelen ziyaretçiler.

Kategori çok genelse veya yalnızca içerik türünü belirtiyorsa, ziyaretçilerin ilk içeriğinizi beğendikleri takdirde daha fazlasını bulmaları için gerçek bir yol yoktur … belki de genellikle güvenilir olmayan “ilgili gönderiler” eklentileri hariç.

Gerçeklerden sonra kategorilere manuel olarak yayın oluşturmak ve eklemek zor bir görev gibi görünebilir, ancak sonunda web sitenizi düzene koymaya ve genel kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olur. WP Explorer’daki kategorilerimize bir göz atarsanız, yayınlarımızı gerçek konu ile uyumlu kategorilere ayırdığımızı ve ilgilendiğiniz belirli bir konu hakkında daha fazla okumayı çok kolaylaştırabildiğimizi görebilirsiniz..

Net Gezinmeyi Uygula

Net Gezinmeyi Uygula

Siteniz büyümeye başladığında ve yalnızca birden fazla hizmet sunmakla kalmayıp, aynı zamanda bir topluluğa sahip olduğunuzda, açık bir gezinme özelliğine sahip olmak önemlidir. Birçok blogcu, ilk kez okuyucuyu belirli bir konudaki en iyi yayınlarından birkaçında hakkında bilgi sahibi olan bir “buradan başlayın” sayfasını seçer. Bazı konular için işe yarayabilir, ancak bazılarının gerçekten etkili olması için çok fazla alt başlığı vardır. Web sitenizin konusu için durum buysa, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, kullanıcının bu alt kategori kategorilerinden herhangi birine hızlı erişimine izin veren gezinme oluşturmaktır..

Bunu ayarlamanın en kolay yollarından biri, iyi kategorilere ayırmak ve sadece kategorileri gösteren bir menü eklemek veya kategorileri alakalı olan sayfalardaki kenar çubuğuna eklemektir. Yine, bunun bir örneğini görmek istiyorsanız, bu web sitesinden başka bir yere bakmanıza gerek yok. Sol tarafta, WP Explorer’da kategorilerimizi burada görmelisiniz ve bu netlik düzeyiyle tartışmak zor. Nihayetinde, kullanıcılarınız büyük olasılıkla web sitenizdeki belirli içeriği aramak için Google’ı kullanabilir, ancak daha büyük olasılıkla, rakipleriniz için de sonuçlar bulur ve potansiyel abonelerin ve müşterilerin sızmasına neden olur.

Farklı İçerikler Arasında Açık Bir Fark Var

Belirli bir alan için arka plan renklerini değiştirerek, beyaz alanın ustaca kullanımı, açıkça görülebilen kenarlıkların kullanımı veya başlıklar alt başlıklarının net kullanımı ile yapılırsa da, ana içeriğin, örneğin, kenar çubuğu. Her şey birlikte bulanıklaşırsa, okuma deneyimi gereksiz yere acı verici hale gelecektir..

Temanız “kenar çubuğu ana içeriğe karışıyor” sendromundan muzdaripse ve kenar çubuğunun renklerini değiştirme seçeneklerine sahip değilse endişelenmeyin. Düzeltmek çok zor bir şey değildir ve ellerinizi kirletmek istemiyorsanız, klavye yağına değer herhangi bir tasarımcı / geliştirici birkaç saat veya daha kısa sürede hızlı bir şekilde düzeltebilmelidir..

Başka bir alternatif, bu yönü daha iyi ele alan farklı bir tema yüklemektir. Elbette, web siteniz büyük bir kitleye sahipse veya gelirinizin ana kaynağıysa, doğrudan bir şey uygulamadan önce her zaman bir tema / tema değişikliğini WordPress sitenizin yerel sürümünde test etmelisiniz. WordPress’i Windows’a yerel olarak nasıl yükleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz (Mac kullanıcıları için burada).

Tüm Bozuk Bağlantıları Kaldır

Bozuk Bağlantıları Kaldır

Bunu söylemeden geçmeliyiz, ancak eski siteler için tüm eski içeriğinizi taze tutmak zor olabilir ve birkaç kopuk bağlantıyla sonuçlanmak kolaydır. Neyse ki artık bozuk bağlantıları aramak için tüm sayfalarınızı manuel olarak gözden geçirmek zorunda değilsiniz. Diğer birçok şeyde olduğu gibi, şimdi bunun için bir eklenti var. Aslında, WP Explorer’da bozuk bağlantıları nasıl bulacağımız ve kaldıracağımız hakkında bir kılavuzumuz bile var.

Sekmeleri Kullan

Sekmeler, bir içeriğin farklı bir sayfayı garanti edecek kadar uzun veya önemli olmadığı, ancak içeriğin içeriği bölmek için en az bir alt başlık yapacak kadar farklı olduğu durumlar içindir. Bir tasarımcıysanız, örneğin, ana sayfa yalnızca ana odak noktanızı gösteren farklı tasarımlar için sekmelere sahip olabilirsiniz.

Uygulandığında sekmelerin nasıl göründüğüne dair bir fikir edinmek istiyorsanız, bu yazının altındaki yazar biyografisine göz atmak için aşağı doğru kaydırın, bu da onları güzel bir şekilde kullanır. WordPress sitenizdeki sekmeleri almak için eklentileri nasıl kolayca kullanabileceğiniz konusunda bir kılavuz hazırladık.

Site Hızını Artırın

Site Hızını Artırın

Bir bağlantıyı her tıkladığınızda, bir yükleme simgesine bir veya üç saniyeden daha uzun süre bakarken beklemeniz gerekir. Hız, daha büyük sitelerin sahip olduğu hıza odaklanma nedeniyle gittikçe daha fazla alınan bir şeydir ve yavaş olduğu için öne çıkmak kesinlikle iyi bir şey değildir.

WPExplorer’da burada hız hakkında çok konuştuğumuzu fark etmiş olabilirsiniz (WordPress web sitenizi hızlandırmak için bazı harika eklentiler hakkında bir makale yayınladık) ve bunun nedeni yükleme hızının kullanıcı deneyiminin önemli bir unsuru olmasıdır. Daha yüksek yükleme oranları söz konusu olduğunda, daha uzun yükleme süreleri genellikle büyük bir faktördür ve satışları önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Hepsinden önemlisi, Google arama sıralamasında yükleme hızının rol oynadığını itiraf etti. Şimdi bazı durumlarda, ana bilgisayar aslında ana sorun olabilir. Ancak durum böyle değilse, site hızınızı nispeten kolayca artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanma
Web sitenizi hızlandırmanın bir yolu, görüntüler gibi daha ağır içeriğinizi, son kullanıcıya daha hızlı ileten üçüncü taraf ağlarında barındırmaktır. Sizin için ücretsiz CDN’lerin bir listesini bile hazırladık.

Bir Önbellek Eklentisi Kullanın
Önbellek eklentisi, sunucu tarafı isteklerinden bazılarını statik bir html sayfası olarak göndererek ortadan kaldıran bir eklentidir. Bunun ötesine geçen birkaç eklenti var. Bir önbellek eklentisini yükleme ve yapılandırma hakkındaki kılavuzumuza göz atın.

Gereksiz Eklentileri Kaldır
Sonuç olarak, herhangi bir gerçek amaca hizmet etmeyen birçok eklentiniz varsa, bunların çoğundan kurtulmak muhtemelen iyi bir fikirdir. Fazla WordPress eklentilerini nasıl ve neden kaldırmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Resimlerinizi Optimize Edin
WordPress’in görüntüleri içeriğinize sığacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırması nedeniyle bazı köşeleri kesmek artık çok kolay. Özellikle yayınınızla birlikte gitmek için harika bir görüntü bulmakta zorlanmanız gerektiğinde, tembel olmak ve olduğu gibi yüklemek ve gönderinize veya makalenize koymak çok basittir. Ancak bu aslında web sitenizin yükleme hızını önemli ölçüde etkileyebilir. Uygulanacak en basit ve en önemli adımlardan biri, görüntülerinizi uygun boyuta kesmek ve belki de JPEG gibi daha boyut dostu bir dosya formatı kullanarak sıkıştırmaktır. Bunu yaptıktan sonra, bu görüntü optimizasyon eklentilerinden birini kullanabilirsiniz ve görüntüler ve yükleme hızı söz konusu olduğunda zaten birçok WordPress sitesinin önünde olacaksınız.

Sarmak

Sonuçta, site hızı ancak ana makinenizin kendisi son derece yavaş olduğunda ortaya çıkabilir. Web sitenizi, web sitenizi nasıl hızlandıracağınızla ilgili kılavuzumuza uygun şekilde tam olarak optimize ettiyseniz ve hala çok yavaşsa, barındırma planınızı değiştirmek veya hatta tamamen barındırmak isteyebilirsiniz. (Burada WPExplorer’da WPEngine kullanıyoruz ve kendiniz de söyleyebileceğiniz gibi, buradaki yavaş yükleme hızlarıyla ilgili bir sorunumuz yok.)

Bir web sitesinin kullanıcı deneyimi için tamamen kolaylaştırılmış ve optimize edilmiş hale getirilmesi, özellikle teknik açıdan daha zorlayıcı olanlar için zorlu bir görev olabilir. Ama aynı zamanda, çok mümkündür ve onunla birlikte gelen ödüller çabaya değer.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map