WordPress Web Sitenizi Geliştirmek İçin 4 En İyi Kullanıcı Deneyimi İpuçları

Popüler (ve karlı) bir web sitesi oluşturma söz konusu olduğunda, birincil odak noktanız her zaman kullanıcı deneyiminde olmak.


o meli söylemeye gerek yok, ancak pek çok web yöneticisi web sitesi oluşturmanın altın kuralı olarak gördüğümü görmezden geliyor gibi görünüyor. Saygılarımızla, kullanıcılarınızı ilk sıraya koymuyorsanız, delisiniz.

Bu da beni bu yazının konusuna götürüyor: WordPress web sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirebileceğiniz sayısız yol. Birçok web yöneticisi (ve özellikle WordPress kullanıcıları) tarafından yapılan bazı yaygın hatalara değineceğim ve size meli kullanıcıları sitenize tekrar tekrar geri dönmeye teşvik etmek için.

Temeller

Her şeyden önce, güzel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için doğru yapmanız gereken üç şey hakkında konuşalım:

 1. tasarlamak
 2. Kullanılabilirlik
 3. içerik

Gezinmesi kolay ve harika içerik barındıran güzel görünümlü bir siteniz varsa, altınsınız demektir. Tüm yapmanız gereken sonra yıldız bir pazarlama kampanyasına odaklanmaktır (ancak bu başka bir zaman için başka bir konudur). Yukarıdaki üç gereksinimi listelemek yeterince basit olsa da, bunları pratikte uygulamak tamamen başka bir hikaye.

Aşağıdaki işlem yapılabilir ipuçlarının tümü tasarım, kullanılabilirlik ve içeriğe odaklanır. Bu gönderiden başka bir şey almazsanız, odağınızın her zaman WordPress web sitenizi tasarlama, sürdürme, optimize etme ve güncelleme söz konusu olduğunda bu üç şeyden biri olun.

Tamam – hadi başlayalım!

1. tasarım temiz ve basit olun

Kötü web tasarımcıları genellikle işlevsel olmaktan çok güzel bir şey oluşturmakla daha fazla ilgilenirler. Bu yaklaşımın yanlışlığı derindir – bir ziyaretçi neredeyse her zaman form yerine işlevi tercih eder. Bir web sitesi tasarlarken, her zaman geri dönmeniz gereken ana soru, “Sitem ziyaretçileri karıştıracak mı?”

Eşsiz ve ilgi çekici tasarımlar ödül kazanabilir, ancak doğası gereği tipik olarak bir kullanılabilirlik kabusu. Neden? Çünkü insanlar sevmek öngörülebilirlik. Belirli yerlerde belirli unsurları görmeyi beklerler ve görmedikleri zaman kafası karışır ve hayal kırıklığına uğrarlar. Sonra ayrılıyorlar.

Standart bir blog düzeninde (başlık, ardından ana içerik ve kenar çubuğu, ardından altbilgi) kesinlikle yanlış bir şey yoktur. Ve gerçekte, onları çarpıcı hale getirmek için standart düzenlerle yapabileceğiniz çok şey var. Düşün Trafik en sevdiğim örneklerden biri:

Trafik Düşün

Cesur renkler ve güzel tipografi ile tam genişlikte bir tasarım. Temiz ve basit, ancak çarpıcı ve güzel. Biçim ve işlev arasında büyük dengeyi temsil eder. Tam olarak araman gereken şey bu.

2. Navigasyonu Kolay ve Açık Hale Getirin

Sitenizde gezinmek son kullanıcı için kesinlikle zahmetsiz olmalıdır. Aradıklarını bulmayı kolaylaştıran bir veya daha fazla gezinme öğesi ile sunulmalıdır. Aşağıdakilerden birini veya birkaçını öneririm:

 • Gezinme çubuğu (neredeyse gerekli)
 • Kenar çubuğunuzda bir kategori listesi
 • Kenar çubuğundaki bir arama kutusu
 • Arşivler sayfası
 • Galeta unu

WordPress’in güçlü Özel Menüler özelliğini kullanın (Görünüm> Menüler tıpkı Pat’in yaptığı gibi anahtar sayfaları düzenlemek ve adlandırmak için Akıllı Pasif Gelir:

Akıllı Pasif Gelir

Arama için ücretsiz Relevanssi eklentisini öneririm. Arşivler sayfasına gelince, blogumdaki Çalışma Biçimi geride bırakarak kullandığım biçimi izlemenizi öneririz:

İşin Arkasından Ayrılması

Kullanıcıya tarih, kategori ve etiket aracılığıyla siteme göz atma fırsatı veriyorum. Elbette, bunun gibi seçenekler sunmak yalnızca içeriğinizi etkili bir şekilde kategorize edip etiketlerseniz son kullanıcıya yardımcı olur.

Son olarak, ekmek kırıntıları ziyaretçilerin sitenizde nerede olduklarını görmeleri ve hemen yataklarını bulmaları için harika bir yoldur. P90X Journal blogumda ekmek kırıntıları kullanıyorum:

P90X Dergisi

Ekmek kırıntılarını sitenize entegre etmek kolaydır – yalnızca içindeki Dahili Bağlantılar özelliğini kullanın WordPress SEO by Yoast (uzaktan sevdiğim SEO eklentisi).

Yukarıdaki örnekler boyunca ortak tema, gezinme kolaylığıdır. Birçok kişi yalnızca bir sayfa gördükten sonra siteden ayrılacak. İşiniz, keşfetmeye devam etmek için onlara kolay bir seçenek sunmaktır. Etkili gezinme, bunu yapmanıza yardımcı olur.

3. Onlara Başlamak İçin Bir Yer Verin

Çok viral (ve o zaman bile) giden bir yayınınız yoksa, ana sayfanızın sitenizde en çok ziyaret edilen sayfa olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni iki yönlüdür:

 • Bu bariz bir giriş noktasıdır ve diğer sitelerden diğer sayfalardan daha sık bağlantılandırılacaktır.
 • Kullanıcıların sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde tıklamaları bir sonraki adımdır. hiç sayfa.

Bu nedenle, yeni ziyaretçilere sitenizin onlara nasıl fayda sağlayabileceğini gösterme konusunda yardımcı bir el vererek kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bunu iki şekilde yapmanızı tavsiye ederim.

Birincisi bir özellik kutusudur. Bu, sitenizin üst kısmında belirgin bir şekilde görüntülenmeli ve ziyaretçiye ne sunmanız gerektiği konusunda anında bir fikir vermelidir. Derek Halpern’in yaptığı gibi yüksek dönüşüm sağlayan bir kayıt formu olarak da kullanılabilir. Sosyal Tetikleyiciler:

Sosyal Tetikleyiciler

İyi bir araya getirilmiş özellik kutusuyla, hiçbir ziyaretçi sitenizin neler sunabileceği konusunda kafanız karışmaz. Sadece en son blog yayınlarını ve benzer öğeleri içeren doğrusal bir ana sayfa ile karşılaştırıldığında, kullanıcı deneyimi açısından büyük bir gelişme..

Tavsiye edeceğim ikinci şey, Buradan Başlayın sayfası. Bu sayfanın amacı basittir – sitenizin faydalarını açıkça belirtmek ve kullanıcılara ilerlemek için harekete geçirilebilir sonraki adımları sunmak. İşi Arkasında Bırakmak için Buradan Başlayın sayfasını kullanıyorum:

İşin Arkasından Ayrılması Buradan Başlayın Sayfa

Özellik kutusu gibi, çift yönlü bir efekt elde etmek için Buradan Başlayın sayfasını kullanabilirsiniz: kişilerin blog’unuzla daha fazla ilgilenmesini sağlayın ve bunları sitenizde dönüşüm ve / veya satışla sonuçlanması muhtemel olan sayfalara gönderin.

4. İçeriğinizin Güzel Görünmesini Sağlayın

Biz web halkı oldukça kararsız bir grupuz – daha iyi görünmesi için içeriğe genellikle daha yüksek değer veririz. Kısa bir süre önce eski bir makalem bir iOS dergisinde sendikasyon yapıldığında bunun etkilerini şahsen fark ettim. Şöyle görünüyordu:

İşin Arkasından Ayrılması

Buna:

Dergi Makalesi

Tamamen yazdığım makaleyi yeniden okumak zorunda kaldım. baktı daha ilginç.

İçeriğinizi kullanıcı için daha çekici hale getirmenin iki yolu vardır (aslında daha iyi içerik yazmanın ötesinde):

 1. Tasarım, tipografi vb..
 2. Biçimlendirme

WPExplorer, turuncu başlıkları ve okunması kolay sans serif yazı tipi ile tipografinin düz metne çeşitlilik ve ilgi sağlamak için nasıl kullanılabileceğinin harika bir örneğidir. Biçimlendirme açısından, her bir gönderiye göre size kalmış. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

 • Kısa Kelimeler, Kısa Cümleler ve Kısa Paragraflar: okuyucuya kolaylık sağlayın.
 • Alt Başlıklar: serbestçe kullanın ve açıklayıcı olun.
 • Kalın: tuş pasajlarını vurgula.
 • İtalik: belirli kelimeleri vurgula.
 • Görüntüler: Renk ve çeşitlilik eklemek için serbestçe kullanın.
 • Diğer Grafik Öğeler: listeleri, tabloları, blok alıntıları ve içeriğinize biraz baharat katacak herhangi bir şeyi kullanın.

İlgi çekici içerik oluşturmak yalnızca içeriğin kendisiyle ilgili değildir, içeriği nasıl sunduğunuz ve nasıl yaptığınızla da ilgilidir. görünmek daha çekici.

Sırada ne var?

Yukarıdaki kavramları çivilerseniz, iyice ilgi çekici bir web sitesine sahip olmanın yolunda olacaksınız. Ancak, olumlu bir kullanıcı deneyimi için en önemli hususlar olarak düşündüğümü yukarıda yazmış olmama rağmen, sahip olduğum çok sayıda şey var değil kapalı.

Bunu göz önünde bulundurarak, önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde okumak isterim. Web yöneticilerinin ziyaretçileri için mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak için başka hangi önlemleri alması gerektiğini düşünüyorsunuz? Bilmeme izin ver!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map