WordPress Web Sitenizi Daha İyi Organize Etmek İçin İpuçları

WordPress Web Sitenizi Daha İyi Organize Etmek İçin İpuçları

Temiz bir başlangıç ​​yapmak her zaman iyi bir duygudur. Kesinlikle temiz bir WordPress kurulumuna başladığınızda kendinizi iyi hissetmiş olmalısınız. Ancak zamanla, SEO için harika içerik oluşturmak veya ince ayar yapmakla meşgulken, dağınıklığın toplandığını fark etmemiş olabilirsiniz. Ve şimdi WordPress kurulumunuzda bir şeyler bulmakta zorlanıyor musunuz? Çok fazla kategori var mı? Peki ya etiketler? Blog gönderileri eski mi? Yüklemesi yavaş mı? Yedeklemeler sonsuza kadar sürecek mi? Herkese (hatta bazılarına) evetse, bu sizin için. WordPress’inizi canlandırmak için ciddi bir temizlik yapmanın zamanı geldi.


WordPress’inizi daha iyi organize etmek için şunları yapabilirsiniz:

1. Site Yapısı

Menü, WordPress’inizi toplamaya başlamak için olduğu kadar iyi bir yerdir. Mantıksal ve basit bir menü, sitenizdeki ziyaretçileri aradıklarını bulma konusunda yönlendirir. Eğer istediklerini bulamazlarsa, muhtemelen uzaklaşacaklardır. Ve hepimiz yüksek bir hemen çıkma oranının arama motoru sıralamalarında ne anlama geldiğini biliyoruz.

Sadece bu değil, Google da sitenizin içerik bulmak ve diğerlerinden daha önemli olan içeriği belirlemek için nasıl yapılandırıldığına güvenmektedir. Bu yüzden kendimize bir iyilik yapalım ve menü, navigasyon ve site yapısına dikkat edelim.

Tüm blog sayfalarınızın ve yayınınızın menüde bir yer bulması gerekmez. Önemli olan, yayınlarınızı doğru bir şekilde kategorilere ayırıp etiketlemek ve ana kategorileriniz için menüde yer almaktır. Kategorileri ve etiketleri doğru alırsanız, menüyü oluşturmak çok daha kolay hale gelir. Yoast oldukça kapsamlı rehber web sitelerini yapılandırma hakkında.

Ağır içerikli bir sitenin çok düzeyli bir adım aşağı menüsüne ihtiyacı olabilir. Ancak aşırıya kaçmayın, ziyaretçiler ihtiyaç duydukları içeriğe ulaşmak için çok fazla tıklamayı geçemeyecek kadar hevesli olmayabilirler.

Popüler sayfalar için Hızlı Bağlantılar sağlamak için üst çubukta ekmek kırıntılarını kullanmak, içerik ağır bir site için de iyi bir fikirdir.

2. Kategorileri ve Etiketleri Gözden Geçirin

Varsayılan olarak, WordPress’teki tüm yayınlar ‘Kategorilenmemiş’ olarak etiketlenir. Yayınınızı kategorilere ayırmazsanız, bu, web sayfalarınızda görünecek olan kategoridir. Yayınları kategorilere ayırmak sadece WordPress ile değil, SEO için de önemlidir. Arama motorlarının ve ziyaretçilerin web sitesindeki aramalarını yavaşlatmasına yardımcı olur. İçeriği kolayca aranabilecek şekilde düzenlemede kullanışlıdır. Kategoriler kullanıcı için ön uçtan ve site yöneticilerinden arka uçtan kolaylaştırır.

Kategoriler ve etiketler arasındaki temel fark, kategorilerin genel olması, geniş bir açıklamaya giren yayınları bir araya getirmeleridir. Etiketler daha spesifiktir. Bir gönderinin birden fazla etiketi olabilir ve birden çok kategoriye girebilir. Kategoriler, blogunuzun ele alacağı ana konulardır ve sık sık değişmesi olası değildir.

İdeal olarak, kategoriler örtüşmeden ayrı olmalıdır. Kategorileri ve etiketleri çerçevelerken, göz atmalarını kolaylaştırmak için kullanıcıların bakış açısından ona bakın. Web sitenizde kullanacağınız Kategorilere doğrudan web sitesinin başlangıcında karar vermek her zaman daha iyidir. Etiketlerle, ilerledikçe bunları da ekleyebilirsiniz.

Ancak zamanla, kategorilerinizin ve etiketlerinizin çakıştığını veya gezinmeye yardımcı olacak çok sayıda olduğunu göreceksiniz. Web sitenizdeki kategorileri ve etiketleri inceleme zamanı geldiğinde.

Kullanılmayan Etiketleri Sil

 • İlk olarak, kullanılmayan tüm etiketleri silebilirsiniz. Şuraya git: Mesajlar> Etiketler. Herhangi bir etiket için sayı ‘0’ ise bu etiketi silin. İhtiyacınız olmayan kategorileri ve etiketleri kaldırarak, bazı WordPress yönetici dosyalarında yer açmış olacaksınız.
 • Ardından, bazılarını bir araya getirip birleştiremeyeceğinizi görmek için kalan tüm etiketleri gözden geçirin. Uygun etiketleri saklayın ve sık kullanılmayan etiketleri bunlarla birleştirin. Yönlendirme eklentisi bu konuda size yardımcı olmalı. Eklentileri yükledikten sonra, yeniden yönlendirilecek URL’leri girmeniz gerekir. Altındaki Hızlı Düzenleme seçeneğini kullanma Mesajlar> Etiketler, eski etiketlere eski etiketler yerine yeni etiketleri ekleyin.
 • Kategorileri ve etiketleri düzene koymayı bitirdikten sonra, bozuk bağlantıları kontrol etmeye ve URL’lerin doğru sayfaya yönlendirildiğinden emin olun.

Kategorilere ve etiketlere yardımcı olan eklentiler hakkında bilgi edinmek için daha iyi etiketler ve kategoriler hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz..

3. Blog Yazılarınızda Dahili Bağlantılar Oluşturun

Dahili bağlantılar SEO geliştirmede büyük bir yardımcıdır. Ziyaretçileri sitenizde daha uzun tutmaya yardımcı olur ve onları diğer ilginç içeriklere yönlendirir. WordPress, yazarların bağlantı vermek için ilgili yayınları aramasını kolaylaştırır. Yayınınıza bir bağlantı eklerken, sitenizdeki mevcut makaleleri hızla çalıştırabilir ve bağlantı verilecek ilgili yayınları bulabilirsiniz.

Dahili Bağlantılar

Tercihen, eski yayınlarınızı tekrar ziyaret etmek ve ilgili yeni yayınlara bağlamak için zaman ayırmalısınız..

Bununla ilgili bir başka yol da, birçok İlgili Yayın eklentisinden yardım almak ve ziyaretçilerin okudukları ile ilgili çeşitli mesajlar görüntülemek.

4. Kopuk Bağlantıları Kontrol Edin

Arada bir, kırık bağlantılar için web sitenizi kontrol edin. Hiçbir ziyaretçi çıkmaz bir sayfaya inmeyi sevmez ve ilgili içeriği bulmak için talimatları takip etmekten rahatsız olmaz. URL’leri, kategorileri veya etiketleri her değiştirdiğinizde mevcut içeriğe bir yönlendirme eklediğinizden emin olun.

Bozuk Bağlantı Denetleyicisi sitenizi bozuk bağlantılar için taramak için harika bir eklentidir. Kırık bağlantıları düzeltmek için tonlarca başka büyük kaynak olmasına rağmen.

5. Veritabanını Temizleme

Veritabanınızı temizlemek site performansını önemli ölçüde artırabilir. Yeni bir WordPress kurulumunda sadece birkaç veritabanı tablosu bulunur. Ancak içerik eklemeye devam etsek bile, veritabanı şişer ve zamanla hantal olur. Üç aylık WordPress kurulumumda zaten 30+ tablo var, ağır çağırmak için yeterli değil, ama oraya mutlaka varmak.

Veritabanı Tabloları

Yavaş yükleme, yedekleme veya dosyaları içe / dışa aktarma gibi sorunlardan önce veritabanını temizlemek en iyisidir. Veritabanını temizlemek performansı artırabilir, yedeklemenizi hızlandırabilir, iş akışı sorunlarını ortadan kaldırabilir ve web sitesi bakımına yardımcı olabilir. Veritabanını yedekledikten sonra aşağıdakileri çalıştırın,

 • Yazılarda ve sayfalarda Çöp Kutusu’nu boşaltmaya başlayın. Artık ihtiyacınız olmayan Beklemedeki veya Taslak yayınları da silebilirsiniz.
 • Kullanılmayan temaları ve eklentileri silin, yalnızca devre dışı bırakmayın.
 • Yorumlar’dan onaylanmamış yorumları, spam ve çöpleri sil.
 • Kullanılmayan medya dosyaları wp-uploads klasöründen silinebilir.
 • PHPMyAdmin Optimize Tablosu seçeneğini kullanarak Veritabanını optimize edin. Varsa tüm genel giderleri tablodan silin.

Genel Giderleri Sil

 • Bozuk veritabanları da bu seçenek işaretlenerek onarılabilir.

Veritabanını Optimize Edin

 • Ayrıca wp-config.php dosyasını düzenleyerek veritabanınızı optimize edebilirsiniz. Veya bir eklenti kullanmayı tercih ediyorsanız, WP-Optimize

Sonuç olarak

Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, artık alakalı olmayan içeriği silmek için arada bir içerik denetimi yapabilirsiniz. Ancak yukarıdaki adımları özenle uygulamak, WordPress’inizi ölü ağırlığın çoğundan kurtarmaya ve daha organize bir görünüm sunmaya yardımcı olmalıdır. Kategori ve etiket eklerken ve mantıksal menü yapısını benimserken sağduyulu bir yaklaşım sürdürmek, WordPress’inizi temizlemek ve korumak için uzun bir yol kat edecektir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map