WordPress Web Siteniz İçin CDN Kullanmanın 5 Temel Faydası

Artık birçok kişi, web sitesi kaynaklarını birçok nedenden dolayı bir içerik dağıtım ağında (CDN) barındırmayı seçiyor. CDN kullanmanın birçok faydası olsa da, sen kullanmanız mı gerekiyor? Bu makalede, bir WordPress web sitesinde CDN kullanmanın temel faydalarını tartışacağım. Ayrıca, bir CDN’nin nasıl çalıştığını ve neden her web sitesine uymayabileceğini kısaca tartışacağım. İlk olarak, bir CDN’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak önemlidir, böylece avantajları takdir edersiniz.


Bu ne?

wordpress-cdn

CDN temel olarak, bir web sitesinin yapısal bileşenlerini (genellikle JavaScript ve CSS dosyaları gibi varlıklar) ve görüntüler gibi statik içeriği depolayan birbirine bağlı önbellek sistemleri sistemidir. Sunucular tüm dünyaya dağıtılır ve kullanıcının coğrafi konumuna bağlı olarak web sitesi kaynakları sunar. İyi bilinen bir CDN şirketi, Cloudflare, kullanıcılarınıza içerik dağıtımını hızlandırmak için dünya genelinde 180 veri merkezinden yararlanır.

Temel olarak, bir CDN depolanan web sitesi kaynaklarını indirmek için alternatif sunucular sağlar. Bir kullanıcı web sitenizdeki bir sayfaya erişmek için istekte bulunduğunda, CDN’de depolanan kaynaklar kullanıcının coğrafi konumuna en yakın sunucu tarafından teslim edilir. Bu, bir CDN tarafından sunulan içeriğin kullanıcıya ulaşmak için her zaman en kısa mesafeyi kat edeceği anlamına gelir ve burada bir CDN en büyük avantajı elde eder.

CDN’nin Avantajları

CDN kullanmanın aşağıdakiler dahil birçok faydası vardır:

1. Geliştirilmiş Hız

Bir CDN’nin nasıl çalıştığının kısa açıklamasından da görüldüğü gibi, gelişmiş hız, WordPress web siteniz için bir CDN kullanmanın tartışmasız en iyi avantajıdır. CDN, istekte bulunan kullanıcıya en yakın olan bir sunucu düğümünden statik içerik sunar. Geliştirilmiş hız nedeniyle biraz daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi bekleyebilirsiniz.

Bir web sayfasının yükleme süresinin büyük bir kısmı resimler, komut dosyaları ve stil sayfaları gibi statik bileşenlere ve varlıklara erişmeyi ve bunları indirmeyi gerektirdiğinden, bir CDN’nin web siteniz için neden önemli bir performans artışı olduğunu görmek kolaydır.

Ancak bu, CDN kullanmanın web sayfalarınızı sihirli bir şekilde daha hızlı yükleyeceği anlamına gelmez. Örneğin, web sitenizde buggy kodu varsa, CDN sonraki performans kaybını telafi edemeyebilir. Ayrıca, web sitenizin performansı, diğer şeylerin yanı sıra sunucu yapılandırmasına ve barındırıcınızın özelliklerine de bağlıdır..

Sonuç olarak, bir CDN, sitenizin bazı kaynaklarının daha hızlı yüklenmesini sağlayarak sayfa yükleme hızını bir miktar marj ve bazı insanlar için iyileştirir..

2. Geliştirilmiş Web Sitesi Çalışma Süresi

CDN, ana makinenizdeki yükü azaltarak tutarlı hızlara neden olur. Sitenizin tüm kaynaklarının paylaşılan veya özel ana sunucunuzda bulunduğu tipik bir barındırma senaryosunda, yüksek trafik dönemlerinde tutarsız hızlar veya toplam başarısızlık görebilirsiniz. Temelde işler yavaşlar ve bazen ek yükler nedeniyle trafik ani yükselişlerinde tamamen bozulabilir.

Bir CDN ile, ağ yüksek trafiği iyileştirilmiş verimlilikle ele alacak şekilde optimize edildiğinden trafik ani artışları sorunsuz bir şekilde halledilir. Başka bir deyişle, web siteniz aniden popülerliğe ulaşırsa, ezilme şansı zayıftır.

Yine, hız iyileştirmede olduğu gibi, WordPress siteniz için bir CDN kullanmak, büyük trafik dalgalanmaları anlarında kesinti olasılığını tamamen ortadan kaldırmaz. Dinamik dosyalarınız ana barındırma sunucusunda depolanıyorsa, çalışmama süresine sahip olabilirsiniz. Önbellekleme, trafik artışlarından kaynaklanan sorunların en aza indirilmesi için uzun bir yol kat etmektedir. En iyi WordPress barındırma hizmetleri, önbellekleme yoluyla sunucularını optimize eder, böylece bir CDN eklemek yalnızca işleri daha iyi hale getirir.

3. Daha Fazla Veri Bütünlüğü

Çoğu web sitesi sahibi gibiyseniz, muhtemelen içeriğinizi oluşturmak için her zaman en son araçları kullanmak istersiniz. Web varlıklarınızı sürekli güncellemek, bunu yapmanın bir yoludur ve bir CDN, varlıklarınızda her değişiklik yapıldığında bütünlüğün korunmasına yardımcı olur. Örneğin, bir CDN’deki CSS veya JavaScript dosyalarınızı güncellediğinizde, değişiklikler ağdaki çeşitli sunucularda anında yansıtılarak veri bütünlüğü ve tutarlılığı korunur.

4. Coğrafi Engel Yok

Şu anda mobilite ve uygulama odaklı İnternet dünyasında yaşıyoruz. Kullanıcılar herhangi bir zamanda dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar hareket halindeyken hizmetlere erişmek isterler. Burada bir CDN devreye girer. Bir CDN’nin küresel olarak dağıtılmış sunucuları nedeniyle, tüm dünyadaki kullanıcılar web sitenizi, ana makinenizin hemen yanındaymış gibi deneyimleyebilir.

Bununla birlikte, bir sağlayıcının kapsama alanının nihayetinde erişiminizi belirleyen şey olduğunu belirtmek gerekir. Belirli bir coğrafi bölgeden kullanıcıları hedefliyorsanız, mümkün olduğunca çok kullanıcıya ulaşmak için en iyi avantajı nereden alabileceğinizi belirlemek için çeşitli sağlayıcıların kapsama haritalarına bakın. CDN sağlayıcılarının her bölgede aynı performansı göstermediğini unutmayın. Bazılarının ağ kurulumlarına göre bazı bölgelerde belirgin bir avantajı vardır.

5. Daha Ucuz ve Daha Hızlı

Bir CDN’yi 0 $ karşılığında kullanabilmenize rağmen (birkaç ücretsiz sağlayıcı vardır), performans avantajları konusunda ciddiyseniz, ücretli hizmetler açıktır. Peki, ücretli bir CDN servisi size zaman ve paradan nasıl tasarruf sağlar??

Öncelikle, özellikle WordPress web siteleri için neredeyse hiçbir kurulum gerekmez. Hemen hemen tüm CDN sağlayıcıları WordPress için özel bir kurulum eklentisi sunar. Ayrıca, WordPress dizininde web siteniz için bir CDN ayarlamak için çok daha fazla eklenti var. CDN kullanmak için ek donanım satın almayacaksınız.

İkincisi, bir CDN web sitenizin performansını geliştirdiğinden, özellikle RAM ve CPU olmak üzere ek bilgi işlem kaynakları satın almak için paradan tasarruf edersiniz.

Bir CDN Ne Zaman Fark Yaramaz?

cdn-yerleri

Geliştirilmiş hız, kullanılabilirlik, genel olarak geliştirilmiş kullanıcı deneyimi ve global erişim istiyorsanız bir CDN’nin kesinlikle bir yol olduğunu gördük. Ancak bir CDN’nin fark yaratmayabileceği veya daha da kötüleştirebileceği durumlar vardır.

Örneğin, bir CDN sağlayıcısının belirli bir coğrafi alanda sunucu düğümleri yoksa, sitenizin kaynaklarının o bölgedeki kullanıcılar için yüklenmesi o yerde bir sunucuda barındırılmış olmanızdan daha uzun sürebilir. Bu durumda, bir CDN kullanmak performans avantajı sağlamayabilir.

Bu nedenle, kaydolmadan önce potansiyel bir CDN sağlayıcısında kapsamlı ödev yapmanız gerekir. Hedef kullanıcılarınızın çoğunun ikamet ettiği tüm yerler için yeterli kapsama alanına sahip olduklarından emin olmak istiyorsunuz.

Sonuç: Bir CDN Kullanmalısınız

Genel olarak, bir CDN web siteniz için birçok performans avantajı sağlar. Bant genişliğini birden çok sunucu düğümü arasında dağıtarak, bir CDN ana ana makinenizdeki yükü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, sunucunuzun performans sorunlarını otomatik olarak ortadan kaldırmaz, ancak web sitenize göz atarken kullanıcılarınıza sorunsuz bir deneyim sunma konusunda uzun bir yol kat edebilir..

Bununla birlikte, bir CDN’nin mutlak bir zorunluluk olmadığını ve birçok durumda web sitenizin hala bir tane kullanmadan iyi performans gösterebileceğini unutmayın. Yine de, muhtemelen biriyle daha iyi performans gösterebilir. Trafik işlemleri son derece yüksek, kritik bir WordPress web sitesi çalıştırıyorsanız, bir CDN’nin sunduğu en büyük performans avantajlarından yararlanmaya hazır olursunuz ve bunu optimizasyon araçlarınızın bir parçası olarak düşünmelisiniz..

Bir CDN sağlayıcısı seçmeden önce ödevinizi yaptığınızdan emin olun, çünkü elde ettiğiniz avantajlar seçtiğiniz sağlayıcıya da bağlı olacaktır. Nereden bakmaya başlayacağınızdan emin değil misiniz? Barındırma sağlayıcınız zaten önbellekleme sunabilir (WPEExine’i burada WPExplorer’da kullanıyoruz ve bizim için her şeyle ilgileniyorlar). Ancak sunucunuz bir önbellekleme hizmeti sunmuyorsa, ücretsiz CDN hizmetleri hakkındaki makalemize göz atın. Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca harika seçenek var.

Şimdi sizden haber almak istiyorum. CDN mi kullanıyorsunuz, yoksa CDN mi kullanıyorsunuz? Birini kullanmanızın ana nedeni nedir ve hangi faydaları fark ettiniz??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map