WordPress’te Özel 404 Sayfası Nasıl Oluşturulur

Hiç şüphe yok ki çoğu İnternet kullanıcısı çok tanıdıklar tarafından ertelendi 404 Sayfa Bulunamadı hata mesajı. Muhtemelen bu aygıta en az bir kez kırık bir bağlantıyı tıkladığınızda bu sinir bozucu mesaj tarafından bombalandınız.


404 Hatası, sunucunun çeşitli nedenlerle yerine getiremediği bir web sayfası isteğine verilen standart bir HTTP yanıtıdır. Varsayılan olarak, hata mesajı beyaz bir arka planda düz metin olarak görüntülenir. Bu sevimsiz mesajdan nefret ederseniz, web sitenizin ziyaretçilerini de görmesini istemezsiniz. Öyleyse neden özel bir mesajla daha az rahatsız edici yapmıyorsunuz??

Bu öğreticide, sizi özel bir oluşturma adımlarına götüreceğim Sayfa bulunamadı web sitenizin ziyaretçileri boş bir alana ulaştıklarında daha az rahatsız olurlar. İlk olarak, bir web sayfasına erişmeye çalışırken neden boş alana vurabileceğinizi daha iyi anlayalım.

Contents

Nasıl ve neden 404 Sayfa Bulunamadı Hatalar Oluşuyor

Bir bağlantıyı tıklayıp 404 Hatası aldığınızda, sunucuya sayfa isteğiniz başarılı oldu, ancak erişmeye çalıştığınız sayfanın sunucu tarafından bulunamadığı anlamına gelir. Bunun birçok nedeni var.

Örneğin, bağlantının bağlandığı web sayfası kaldırılmışsa, bir 404 Hatası görüntülenir. Buna yol açan tipik bir senaryo, popüler içerik barındıran eski bir sayfanın kaldırıldığı, ancak diğer web sitelerinden kendisine işaret eden birçok bağlantıya sahip olduğu durumdur. Site yöneticileri eksik sayfa bağlantılarını önlemek için gerekli önlemleri almazsa büyük haber web siteleri bunun suçlu olabilir..

404 Sayfa Hatası, istenen sayfa yeni bir alan adına taşındıysa da oluşabilir. Sorun sunucuda ise (sunucu kapalı veya herhangi bir nedenle erişilemiyorsa), bir DNS hatası alabilirsiniz. Güvenlik duvarları, içerik filtreleri ve diğer içerik engelleme biçimleri de bozuk bağlantılara neden olabilir.

Alt satırda kırık linkler web üzerinde yaygındır. Deneyimi kullanıcılar için daha katlanılabilir hale getirmek web sitesi sahiplerine veya yöneticilerine bağlıdır. İnternet kullanıcılarının bir web sitesinde bilgi ararken genellikle sabırsız olduklarını unutmayın. Bir kullanıcı sizin tüm buldukları düz, tahriş edici bir 404 hataysa istediklerini almak için başka bir web sitesi aramak için zaman harcamaz.

Kullanıcı Dostu Bir Hata Mesajı

Daha önce de belirttiğim gibi, çoğu web sunucusu bir özür görüntüleyen temel bir 404 Hata sayfası döndürecek şekilde ayarlanmıştırbir neden istenen sayfaya erişemediğinizin kısa açıklaması. Bazı durumlarda, aramanıza devam etmek için bir web yöneticisinin e-postasına bir bağlantı (daha fazla teknik desteğe ihtiyacınız varsa) veya bir arama motoruna bir bağlantı da sunulabilir.

Bu varsayılan hata mesajı kibar olsa da, oldukça basittir ve çoğu web sitesi ziyaretçisi için genellikle kapanır. Bu nedenle, ciddi web yöneticileri boşlukları vuran ziyaretçilerin daha kullanıcı dostu (ve daha az rahatsız edici) 404 Hata sayfasını görebilmesi için bu mesajı özelleştirir..

WordPress ile birlikte gelen tüm varsayılan temaların adlarında temel bir 404 Hata sayfası şablonu vardır 404.php. Elbette, bu varsayılan şablon mükemmel çalışır, ancak ziyaretçilerinize ne söylemek istediğinizi söylememe olasılığı vardır. Neyse ki, şablondaki mesajı özelleştirmek bir esinti. Sayfa şablonunu bir kod düzenleyicide açın ve mesaj metnini kendiniz değiştirin. Değişiklikleri sonra kaydet.

Varsayılan hata sayfası şablonunun Yirmi on üç teması, üstbilgi, altbilgi ve arama çubuğunu görüntülemek için kullanılan etiketlerden oluşur. İşte böyle görünüyor (sadece tarayıcının adres çubuğuna sahte bir sayfa adresi yazın):

Yirmi Onüç 404 Sayfası

404 sayfa şablonunuzun kodunu incelerseniz sayfanın başlığını görürsünüz Bulunamadı içinde

başlık etiketi, bir _e sonucu sayfada görüntüleyen işlev. 404 sayfanızı özelleştirirken önce düzenlemek isteyeceğiniz şey budur. Ardından, devam edip kullanıcı dostu metinler ekleyebilirsiniz.

ve

altındaki etiketler. Değişiklikleri değiştirebileceğinizi veya değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Bulunamadı başlık, ancak paragraflarda özel metinle birlikte ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyen özel bir başlık koymak genellikle iyidir.

Ayrıca, başlığın devinirinin içinde göründüğünü de fark edebilirsiniz. 404 sayfadaki sayı. Firebug kullanarak hata sayfanızın bir sayfa incelemesi yaptığınızda, 404 bir sözde öğe tarafından eklenir (.hata404 .sayfa-başlık: önce). Yani aç 404.php şablonu seçin ve

,

, ve

ziyaretçilerinize söylemek istediklerinize ilişkin etiketler. Ayrıca, yukarıda belirtilen sözde öğeyi istediğiniz gibi düzenleyin veya kaldırın (stil sayfasında yorumlayın). Benimkini şu şekilde değiştirdim:

Yirmi Onüç Özelleştirilmiş 404 Sayfa

Burada ziyaretçilerinize doğrudan istediğiniz her şeyi söyleyebilmenize rağmen, kısa ve tatlı tutmak her zaman iyidir. Ayrıca, ziyaretçiyi ilk başta aradıkları şeye işaret etmeye veya yönlendirmeye çalışın. 404 Sayfanızı daha kullanıcı dostu hale getirmek için yapmanız gereken bu. Sayfayı inceleyin ve ardından uygun gördüğünüz stilleri değiştirin.

Ayrıca, geliştiriciyi kullandığınız WordPress temasına bağlı olarak özel 404 sayfa desteği içermiş olabilir. Toplam WordPress temamızda, özel bir 404 yönlendirmesi veya doğrudan WordPress panosundan özel bir sayfa başlığı ve içeriği eklemeyi kolaylaştıran özel bir 404 sayfa teması seçeneği oluşturduk.

Toplamda özel 404 sayfa düzenleyicisinin ekran görüntüsü

Total WordPRess Tema Özel 404 Sayfa Örneği

.htaccess Dosyası Büyünün Olduğu Yer

404.php’niz özelleştirildikten sonra, geriye kalan tek şey WordPress’in duruma uygun olduğunda (belirli bir sayfayı bulamadığında) göstermesidir. Bu varsayılan işlemdir. Ancak, web sunucusunun WordPress bunlardan haberdar olmadan sorunlarla karşılaşabileceği zamanlar vardır, bu da ziyaretçilerin bazı sayfalara erişemeyebileceği anlamına gelir. Bu durumda, web sunucusunun bunları 404.php sayfanıza yönlendirebildiğinden emin olmanız gerekir. .htcaccess dosya geliyor.

.htcaccess dosyası WordPress kurulumunuzun kök klasöründe bulunur. WordPress durumunda, kalıcı bağlantı yapınızı varsayılandan değiştirdiğinizde otomatik olarak oluşturulur. Sunucunun özel 404 sayfanızı bulmasını sağlamak için yapmanız gereken tek şey dosyaya şu şekilde tek bir satır eklemek:

ErrorDocument 404 /index.php?error=404

Gördüğünüz gibi, bu url kökten (/) başlar, yani bu url biçimini kullanmak için WordPress kurulumunuzun sunucunuzun kökünde olması gerekir. Aksi takdirde, WordPress bir alt dizine yüklenirse, yeniden yönlendirme yolu şöyle olmalıdır:

ErrorDocument 404 /yourfolder/index.php?error=404

Bu şekilde, temanızı değiştirseniz bile, index.php her zaman yeni temanız için doğru 404 dosyasını çağırır.

Paketleme

Bu hızlı eğiticiyi okuyarak, umarım özel kullanıcı dostu bir mesajla tamamlanmış özel bir 404 sayfası oluşturabilirsiniz. Ayrıca .htcaccess web sitesi ziyaretçilerinizin WordPress’in yapamadığı veya temaları değiştirdiğiniz durumlarda sunucu tarafından her zaman doğru 404 sayfasına yönlendirilmesini sağlamak için bir dosya.

Web sitenize her zaman geri dönecek sadık ziyaretçileri çekmek istiyorsanız, 404 sayfanızı daha az rahatsız edici bir mesajla özelleştirmeniz önemlidir. Ve elbette, bir ziyaretçinin 404 sayfasına inme sayısını sınırlamaya çalışmak da iyi bir fikirdir..

Özel bir 404 mesajı için harika fikirleriniz var mı? Şu anda 404 sayfanızda ne kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda fikirlerinizi duymak isterim!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map