WordPress Sitenizin Yapısını ve Kalıcı Bağlantılarını Geliştirme

Kalıcı yapıları bir süre önce bozmadan nasıl değiştireceğimi yazdığım yazıyı hatırlayabilirsiniz. Bu konuyu biraz tekrar gözden geçirmenin ve WordPress sitenizin yapısını genel olarak nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda ayrıntılı olarak biraz daha fazla zaman geçirmenin zamanının geldiğine karar verdim. İşte ilk yazımın kısa bir özeti:


 • Kalıcı bağlantılar, web sitenizin yayınlarının / sayfalarının URL’leridir.
 • Kalıcı bağlantılar, arama motorları tarafından yayınlarınızı veya sayfalarınızı alakalı aramalar için bulmak amacıyla kullanıldığından, sitenizin SEO performansının anahtarıdır.
 • Kalıcı bağlantılarınızın sözdizimi çok önemlidir ve dikkatli düşünmeyi gerektirir.
 • Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirdikten sonra 301 yönlendirmelerini düzeltmek için Basit 301 Yönlendirmelerini kullanabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını daha da geliştirmenin yollarını keşfedeceğim. Yeni başlayanlar için, kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmek için iyi bir nedeniniz yoksa, genellikle sağlam bırakmalısınız. En iyisi siteniz yeniyken yapılır, aksi takdirde web sitenizin sıralamasını kaybetmek istersiniz. İyi değil! Ama eğer basitçe zorunlu kalıcı bağlantılarınızı değiştirin, okumaya devam edin.

En Yaygın Kalıcı Yapılar

Teorik olarak, WordPress on taneye kadar kalıcı bağlantıya izin verir yapı etiketleri benzersiz kalıcı bağlantılar oluşturmak için kullanabilirsiniz, ancak gerçekte WordPress web sitelerinin çoğu, Posta Adı, Gün ve Ad, Kategori ve Ad ile Ay ve Ad dahil olmak üzere beşten az yapı etiketi kullanır..

WordPress Site Yapısı ve Kalıcı Bağlantılar

Posta adı

Posta Adı (/% postname% /), ezberlenmesi kolay kısa ve güzel URL’ler sağladığından günümüzde kullanılan en popüler yapı etiketidir. Birçok blog bu yapı etiketini bu basit nedenden dolayı kullanır. Ayrıca, Posta Adı yayınlanma tarihini belirtmez, bu nedenle uzun süre alakalı kalacak “zamansız” içerik oluşturmak için idealdir.

Post Name’in popülaritesi nedeniyle, çoğu insan yanlış bir şekilde SEO için en iyi yapı etiketi olduğunu varsayar, ancak gerçek şu ki bu iddiaları destekleyecek güvenilir gerçekler yoktur. Yayın Adı, birçok WordPress web sitesi sahibi için kişisel bir tercih gibi görünüyor.

Gün ve İsim

Posta Adı etiketi, Gün ve Ad (/% yıl% /% monthnum% /% gün% /% postname% /) için türlerin bir uzantısı genellikle yayınlama süresi açısından yüksek özgüllük gerektiren bloglarda kullanılır. Bu kalıcı bağlantı yapısı, bir içeriğin yayınlandığı günü, ayı ve yılı içerir. Gün ve Ad çoğunlukla günde birkaç makale yayınlayan haber web sitelerinde kullanılır.

Kategori ve Adı

Kategori ve Ad (/% category% /% postname% /), kullanıcıların bir web sitesindeki içeriği kategorilere göre gözden geçirmelerini kolaylaştırır. Ayrıca, URL’lerinize en fazla anahtar kelimenin eklenmesine olanak tanır. Bu yapıyı seçerseniz, kategori sümüklü böceklerinizi kısa ve etkileyici tutun. Doğru kullanılırsa, Kategori ve Ad SEO’nuz için harikalar yaratabilir.

Bununla birlikte, bu yapıyı kullanmadan önce iki kez düşünmeniz için birkaç neden var. İlk olarak, bir yayını gelecekte başka bir kategoriye taşıyamayacaksınız çünkü diğer bazı web siteleri bu yayına bağlanıyor olabilir. İkinci olarak, posta adınızda kullanılan anahtar kelimeler, URL’nin sonuna itildikleri için arama motorlarında daha az ağırlık alır. Üst düzey alan adından ne kadar uzakta olursa, o kadar az ağırlık taşırlar.

Ay ve İsim

Ay ve Ad (/% yıl% /% monthnum% /% postname% /), SEO açısından Gün ve Ad’a çok benzeyen bir diğer yaygın olarak kullanılan kalıcı bağlantı yapısıdır. İkisi temel olarak benzer faydaları ve tuzakları paylaşıyor. Gün ve Adda olduğu gibi Ay ve Ad, URL’de posta adını ve tarihini (bu kez, ay) görüntüler, ancak oluşturulan URL’ler Gün ve Ad’dan iki karakter daha kısadır.

Özel Yapı

Özel kalıcı bağlantılar, kalıcı bağlantı yapınızı blogunuza uygun gördüğünüz şekilde özelleştirmenize olanak tanır. En yaygın özel yapılar /% postname% /% post_id% / ve /% postname% /.

WordPress kullanıcıları büyük ölçüde özel kalıcı bağlantılar hakkında bölünür. Bir yandan, bazı insanlar özel kalıcı bağlantı yapısının doğru kullanıldığında SEO için en iyisi olduğuna yemin ediyorlar. Bu arada, diğerleri SEO açısından önemli bir fark olmadığını iddia ediyor. Bunu öğrenmenin en iyi yolu, bunu kendiniz, ideal olarak yeni bir blogda denemektir. Deneme günü kazandı!

Hangi Yapıyı Kabul Etmelisiniz?

Varsayılan yapı hariç, tüm WordPress permalink yapıları SEO dostudur ve az çok benzer SEO sonuçları verecektir. Temel olarak kişisel tercihinize ve çalıştırdığınız blogun amacına veya türüne bağlıdır. Sonuç olarak, hangi kalıcı bağlantı yapısını seçerseniz seçin, insanlar tarafından okunabilir olduğundan ve ana anahtar kelimelerinizin mümkün olduğunca üst düzey alana yakın olduğundan emin olun..

Küçük Düzenlemeler Fark Yaratabilir

Permalink Tweaks

Bu nedenle, yalnızca ana bağlantı yapınızı değiştirmenin, SEO ana hedefinizse önemli sonuçlar vermeyeceğini gördük. Bununla birlikte, birkaç ek ayar sitenizin arama motorunun hazır olma durumunu iyileştirebilir ve arama sonuçlarında gelecekte görünebilirlik sağlayabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, tüm WordPress kalıcı bağlantı yapıları SEO açısından oldukça iyidir. Seçtiğiniz herhangi bir yapıda bir dizi değişkeni kullanabilirsiniz. Özel kalıcı bağlantılar için, özel değerleri kullanarak bir üst çentik alabilirsin.

Özel değerler nedir, merak ediyor olabilirsiniz? Kalıcı bağlantı yapınızdan önemli SEO sonuçlarına ihtiyacınız varsa, kalıcı yayınlarınıza özel yayınlar ve alanlar aracılığıyla özel değerler eklemenizi sağlayan gelişmiş bir URL yapısı kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak, bu WordPress’in dahili işlevlerinde bazı değişiklikler yapılmasını gerektirir, bu da sonuçta bir geliştirici kiralamak veya kodlama becerilerinizi geliştirmek için para harcamak anlamına gelir..

Verim 

Bir e-ticaret web sitesi veya bir tür çevrimiçi işletme gibi çok fazla trafik alan bir blogunuz varsa, genel kullanıcı deneyimini etkilediği için web sitesi performansı çok önemlidir. Performans, aslında sitenizin hızı veya sayfa yükleme süresidir. Düşük sayfa yükleme hızları dönüşüm oranınızı ve sonuç olarak satışlarınızı etkileyebilir.

Yani noktaya geri dönelim; bağlantı yapısının küçük web siteleri için performans üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur, ancak büyük veritabanlarına sahip daha büyük web siteleri için sayfa yükleme hızını etkileyebilir. Kullanıcılar web sitenizi belirli bir içerik için aradıklarında bu daha da önemli bir konudur.

Bir kullanıcı bir WordPress sitesinde bir arama sorgusu yayınladığında, PHP tüm veritabanında arama yapmaz; bunun yerine, aynı tarih damgalarına (yıl, ay ve gün) sahip tablolarda arama yapar. Aynı şey kategori ve arşiv içeren bağlantılar için de geçerlidir. Bu nedenle, kalıcı bağlantı yapınız ideal olarak /% yıl% /% monthnum% /% postname% /.

Yalnızca metin alanları içeren yapılar için, WordPress tüm veritabanını arar, çünkü değişken olmadığından sayfalar ve yayınlar arasında ayrım yapmaya çalışır. Bu nedenle, sayfa yükleme hızları etkilenecektir. Bu yüzden kalıcı bağlantı yapınızda posta adından önce kategori kullanmaktan kaçınmalısınız.

WordPress web sitenizin performansını etkileyebilecek diğer birçok faktörün olduğunu ve bunları da optimize etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca, kalıcı bağlantı yapısına ilişkin performans farklılıkları, nispeten büyük miktarda içeriğe sahip WordPress web sitelerinde daha belirgindir, bu nedenle yeni siteler başlatırken bunu aklınızda bulundurun!


WordPress’in sağladığı varsayılan bağlantı yapılarından herhangi biri, varsayılan dışında, normal veya kişisel bloglar için yeterli olacaktır. Faktörler sabittir, tüm yapılar aynı sonuçları verir ve birkaç iddiaya rağmen, belirli bir yapının nispeten küçük web siteleri için diğerinden daha iyi olduğuna dair bir kanıt yoktur..

Daha gelişmiş bir özel kalıcı bağlantı yapısına ihtiyacınız varsa, URL’lerinizde özel değerleri kullanmak için bazı dahili işlevlerde ince ayarlar yapmanız gerekebilir, bu da biraz gelişmiş SEO’ya neden olabilir. Önemli miktarda içeriğe sahip yoğun WordPress web siteleri için, tarih damgasını içeren bir URL yapısı, içerikte arama yaparken sayfa yükleme hızını biraz artırabilir.

Web siteniz için hangi kalıcı bağlantı yapısını kullanıyorsunuz? Birini diğerinden daha etkili buldunuz mu? Kalıcı bağlantı yapınız SEO’nuzu veya performansınızı nasıl etkiledi? Aşağıdaki yorumlarda konuyla ilgili düşüncelerinizi duymak isterim!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map