WordPress Siteniz için CDN Kullanmanın Yararları

Sitenizi dünya çapında ziyaret ediyorsanız, WordPress destekli web sitenizle birlikte çalışan bir CDN hizmetine sahip olmak çok iyi bir şeydir. Özellikle siteniz varlıklar üzerinde yoğunlaşıyorsa ve varlıklar demek istediğimde tüm bu sinir bozucu javascript, CSS ve resim dosyaları.


Sitenizdeki bu varlıklar, bir CDN’ye ihtiyaç duyan ilk konular arasındadır. Siteniz küçük bir blogsa, yükleme süresinin kısalması ihmal edilebilir olacağından, muhtemelen önemli olmayacaktır, ancak büyük olanlar ne olacak??

Bu deneme için, CDN77.com hesap teknoloji / video oyunları sitem için, boyutu 2,4 MB’tan küçük olmayan ve 95’ten fazla istek içeren çok maliyetli bir “varlık bakımından” site. Laymen terimleriyle, tarayıcının ve sunucunun yüklemesi ağır bir yüktür. Tonlarca haber içeren bir dergi olarak, bunu daha iyi hale getirmenin bir yolu yoktur. Sunucu zaten üst düzey bir sunucudur ve içeriği kesmek zorunda kalmak kesinlikle işe yaramaz.

İnternette bunun gibi tonlarca site var. Bir CDN’nin herhangi bir site (büyük veya küçük) için ne kadar işe yaramaz olduğuna dair sesler duyuyorum ve bu tür yorumlara hayret edemiyorum.

Bugün bu makalede, CDN’lerin neden önemli ve önemli olduğunu (çok fazla) inceleyeceğim. Rakamlar ve kanıtlarla, neden bir CDN’ye sahip olduğunuzu göreceksiniz. çok önemli, özellikle sunucunuzun bulunduğu yerden çok uzaktaki müşterileriniz varsa. Birkaç varlığa sahip bir siteyi yüklemek zorunda olmak bir şeydir, ancak orta ila büyük siteler büyük fayda sağlayacaktır ve size nedenini göstereceğim…

CDN’li ve CDN’siz karşılaştırma

Bu deneyin amacı için kullanacağım Pingdom Araçları. Sitenin gerçek hızını ve yükleme süresini test etmek için kullanabileceğiniz tüm ücretsiz araçlardan Pingdom Araçları en iyilerinden biridir (ve en doğruları da). Pingdom ölçümleri, harici ve en önemlisi eşzamansız olabilecek varlıklar için bekleme sürelerini içerir. Son kullanıcı için yükleme süresi bu nedenle biraz daha kısadır. İlk olarak, web sitesini doğrudan sunucudan yükleyeceğiz, CDN olmadan. Sunucunun zaten yeterince hızlı olduğunu ve FastCGI önbelleği ile Nginx’te 3.3Ghz’de çalışan bir Xeon’un küçük bir başarı olmadığını ve kendi başına oldukça hızlı yüklenmesi gerektiğini unutmayın..

San Jose, California’dan CDN77 olmadan

Resimde toplam yükleme süresinin yaklaşık 2.64 saniye, Bu deney için sunucum Kuzey Carolina, ABD’de bulunduğundan San Jose sunucusunu ABD’nin California eyaletinde kullandım, yükleme süresi yeterince düşük olmalı. Sağ ekranda, yüklenen tüm kaynakları (varlıkları) gerçek zamanlarıyla görebilirsiniz.

Stockholm, İsveç’ten CDN77 olmadan

Gördüğünüz gibi, istek çok uzak bir yerden gelir gelmez işler azalmaya başlar… Web sitesi puanı 86’ya düşürdü ve şimdi yükleme süresi 5.20s civarında, 95’ten fazla istek olduğunda bu oluyor tüm dünyada seyahat etmek. Işığın hızını göz önünde bulundurun ve tüm bu sinir bozucu dosyalar sadece toplam yükleme süresini artıracak, etrafında bir yol yok.

San Jose, California’dan CDN77 ile

Şimdi CDN77’yi etkinleştirelim, böylece tüm varlıkları otomatik olarak almaya başlıyor ve ne olacağını görelim…

Şimdi bu bir CDN kullanmanın ilk dezavantajı. Yanlış yorumlanırsa, CDN’nin çalışmadığına dair yanlış görüşlere yol açabilir. Web sitesi ilk kez yüklendiğinde, CDN hizmetinin varlıkları kaynak sunucudan alması ve bunları istenen en yakın konumdan yüklemesi gerekir. Yükleme süresinin 6,36 saniyeye yükseldiğini açıkça görebilirsiniz ve doğru görüntüde nedenini görebilirsiniz. Üzerinde Yanıt X-Cache yanıt başlığıdır.  CDN hizmeti bir “ÖZLEMEK” varlığın önceden önbelleğe alınmadığını ve “anında” yüklenmesi gerektiğini açıkça gösteren bu, CDN çözümünü yavaşlatan, ancak yalnızca ilk yüklemede yapan şeydir. Varlığın CDN hizmetinden kaynak sunucuya ve ardından dahili ağa ve istenen konumdaki en yakın sunucuya geri gidiş dönüşü yapması gerektiğinden. Sonuçta gidiş-dönüş o kadar yavaş değil, ancak X-Cache parametresi önbelleğe alınıp alınmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Şimdi, Pingdom Araçları havalı mı değil mi?

CDN77 ile, ikinci çalıştırma

Bakalım ikinci koşuda neler oluyor…

Yaşıyor! Şimdi konuşuyoruz. Yükleme süresinin, CDN’siz orijinal ölçütten daha hızlı olan 2.48s’ye düştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca, sağdaki resimde artık “HIT” yanıt üstbilgisinde görüntüleniyor, tarayıcıya isteğin önbelleğe alındığını bildiriyor ve daha fazla gidiş-dönüş yapmak zorunda kalmadan o konuma en yakın sunucudan sağlanıyor.

ABD dışına ne dersin?

Önceki örnekte, siteyi ABD dışında ve web sitesinin bulunduğu ülke dışında kullanırken, işlerin çirkinleşmeye başladığını, CDN etkinken neler olduğunu görelim.

Soldaki ilk yük, bize daha iyi olmasa da, orijinal karşılaştırmaya daha fazla veya daha az benzer bir zaman verdi. Bu gerçek istek önbelleğe alınmadan, şimdi, doğru görüntü üzerinde iyileştirmeyi açıkça görebilirsiniz ve bu küçük bir istek değildir. Şimdi gittik 5.20s okkalı bir CDN olmadan 2.34s tüm siteyi yüklemek için, bu bir gelişme 2X’den fazla çünkü artık varlıkların geri kalanı CDN77’deki Stockholm sunucusundan yerel olarak yüklenirken, sadece temel PHP dosyaları kaynak sunucudan yüklenir !

Bir kanıt ister misin? Tabi ki. İşte burada:

cdn77-veri merkezleri

Şimdi en uç noktaya gidelim …

Melbourne, Avustralya’dan CDN77 olmadan

test03-01

Avustralya’dan siteyi yüklemek bir CDN olmadan çok acı verici ve web sitem şimdi 77 ve C puanı vererek, grubun en yavaşına dönüştü..

CDN77 ile Melbourne, Avustralya’dan

test03-02

CDN77 etkinken, hız artışı etkileyici ve neredeyse 2 kat fark. Tabii ki skor A’ya geri döndü, bir kez daha CDN’nin gerçekten çalıştığını kanıtlıyor.

Şimdi tüm bunları perspektife koyalım,?kriter karşılaştırma

Bu grafik neredeyse CDN’nin sitenin bulunduğu yerle ilgili performansı nasıl geliştirdiği hakkında konuşuyor. Okuyucularınız / müşterileriniz siteye sunucunuzun bulunduğu ülke / konumda erişiyorsa, neden bir CDN istemelisiniz? İşleri daha iyi hale getirmeyecek. En iyi senaryoda, sunucunuza yalnızca kaynaklar konusunda yardımcı olur ve ilgili CPU süresini azaltır, ancak yükleme süresini geliştirmeyecek.  Ancak okuyucularınızdan biri, sunucunuzun bulunduğu ülkenin dışından web sitesine erişmeye çalıştığında, performans iyileştirme çok kolay bir şekilde 2X’e gider. İnkar etme yoktur, tüm bu testleri kendiniz yapabilirsiniz. Siteniz dünyanın dört bir yanından okunduğunda CDN çok önemlidir ve ayrıca sunucunuzdaki bant genişliği gereksinimlerini de hafifletir.

Sonuç

Uluslararası sitenizde CDN olması olmalı. Bir teknoloji blogu, dijital bir dergi veya bir ürün sitesi olsun. Performansı önemsiyorsanız ve müşterileriniz / okuyucularınız dünya çapında, CDN gerçekten de WordPress web sitenizi çok hızlandıracak. Ayrıca, siteniz çeşitli konumlardan ne kadar çok varlık yüklerse, o kadar büyük iyileştirme. Yine de bir CDN olması bir gül yatağı durumu değildir. Hizmeti düzgün bir şekilde yönetmek, performansı için çok önemlidir. Unutmayın, ilk istek her zaman daha yavaş olacaktır, CDN önbelleğinin siteye düzgün bir şekilde sahip olması çok önemlidir.

Bir sonraki makalede, programın nasıl doğru yapılandırılacağını inceleyeceğiz CDN77 WordPress ile nasıl çalışacağını, konumlarının nasıl ayarlanacağını ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenin, böylece bu makaledeki avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bizi izlemeye devam edin!

Ücretsiz CDN Hizmetleri

En iyi ücretsiz CDN hizmetleri hakkındaki yayınımıza göz atmayı unutmayın. Bunların bazıları belirli bir noktaya kadar% 100 ücretsiz, bazıları ise deneme süresi boyunca ücretsizdir. CDN77 iyi bir seçenek olsa da, sizin için en iyi olanı seçebilmeniz için bu diğer harika hizmetlere göz atmanızı istiyoruz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map