WordPress Sitelerinizi Daha Kullanıcı Dostu Hale Getirme

Aslında oturup yeni bir sitede çalışmadan önce fikir üretme modunda olduğunuzda, biraz kaybolmak kolaydır. Sonuçta, milyonlarca farklı olasılıkla karşı karşıyasınız ve hepsi harika görünüyor. Her şeyi atmak cazip ve mutfak bir siteye batıyor sırf yapabileceğin için. Ayrıca, yerel olarak barındırılan sitenizde test çalıştırmak için bununla ilgili yanlış bir şey olmasa da, muhtemelen müşteri siteleri için iyi bir yaklaşım değildir..


Web kullanılabilirliği hakkında bir şey öğrendiysem, kesinlikle daha azıdır. Ziyaretçileri sitenizde tutmak istiyorsanız, son kullanıcının deneyimini en baştan düşünmeniz gerekir. Bu, sitenin konseptini ve temel düzenini bulduğunuzda geri gelir. Kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerin sitenizle etkileşimini doğrudan etkileyen ve dönüşüm için yeterince uzun süre kalıp kalmayacaklarını büyük ölçüde belirleyen bir şeydir. Tasarım ve geliştirme aşamalarında odağınızın kullanıcı deneyiminde kalmasını sağlamanın birkaç yolu aşağıda verilmiştir.

Site Tercihlerinizi Düşünün

Aldığınız her müşteri tam olarak sizin gibi düşünmeyecek olsa da, site tasarımı hakkında düşünürken kişisel tercihlerden yararlanmak yararlı olabilir. Sonuçta, bir siteye bakarken nasıl hissettiğiniz, içeriğini nasıl aldığınızda önemli bir rol oynar. Aynı şey ideal site ziyaretçileriniz için de geçerlidir. Birkaç evrensel tercih şunları içerir:

Taranabilir Metin

Söyleyecek çok şeyiniz olsa bile, ziyaretçileri bir ton metinle aşırı yüklemek kötü bir fikirdir. En azından, yoğun blokları değil. Metnin taranabilir olması gerekir, bu tam olarak göründüğü gibidir: kısa paragraflar, çok sayıda alt başlık ve liste ve her sayfadaki görüntülerin kullanımı. Bu, aksi takdirde ziyaretçilerin sırlarına neden olabilecek metin bloklarını ayırır.

Beyaz boşluk

Bir kez söyledim ve tekrar söyleyeceğim: daha azı daha fazladır. Kullanıcı dostu bir site oluşturmak, genel tasarımını düşünmek ve karar verdiğiniz yeri içeren anlamına gelir değil öğeleri yerleştirmek için. Metin ve görüntülerin çevresinde sağlıklı miktarda beyaz boşluk, ziyaretçilerinize nefes alma alanı sağlar. Ayrıca baktıklarını işlemelerine izin verir ve içeriği daha “taranabilir” yapar.

Yazı Tipi Seçenekleri

google-yazı-wordpress

Bunu sade ve basit tutacağım: okunması zor fontları kullanmayın. Kıvırcık ipuçlarını ve komut dosyasını atlayın. Tüm tarayıcı türlerinde evrensel olarak tanınan basit fontlara sadık kalın. İyi olmak ve ziyaretçilerinizin mümkün olan en iyi deneyimi yaşayacağından emin olmak istiyorsanız Google Yazı Tiplerini sitenize entegre edin. Bu kolayca WP Google Yazı Tipleri Eklenti.

Tanımlanabilir (ve Çalışan) Bağlantılar

Yeterince basit: Gönderilerinizin gövdesindeki ve başka yerlerdeki bağlantıların fark edilmesinin kolay olduğundan emin olun. Gövde metninden en az altı veya farklı bir renkle vurgulanmalıdır. Benzer şekilde, tüm bağlantıların çalıştığından emin olun. Bir ziyaretçinin sitenizi deneyimleyebileceği en sinir bozucu şeylerden biri bozuk bir bağlantıdır, bu yüzden olmasına izin vermeyin! Bozuk Bağlantı Denetleyicisi eklentisi bunu önlemeye yardımcı olabilir ve bir kullanıcı tıkladığında hedeflediğiniz hedefe ulaşacağından emin olabilir..

Sektörü Araştırma

Dikkat etmeniz gereken kullanıcı dostu olmanın bir diğer yönü de sektörle ilişkilidir. Bu, önceki niteliklerle tasarımla ilgili her şeye sahiptir, ancak beklentiye göre her şeyden çok daha ağırdır. Ziyaretçi beklentileri sektörden sektöre değişmektedir ve bu konuların en başından itibaren farkında olmanız gerekmektedir..

Örneğin, bir emlakçı için bir site oluşturduğunuzu varsayalım. Emlakçının sitesine potansiyel bir ziyaretçi, sitenin temasının belirli bir şekilde görünmesini beklemek ve MLS bağlantısı, sanal turlar vb. Gibi belirli işlevleri içermesini beklemektedir. Tasarım estetiği açısından her zaman “kutunun içinde” kalmanız gerekmese de, sitede belirli bir sektörle ilişkili uygun işlevleri dahil etmeniz zorunludur. Aksi takdirde, ziyaretçileri en iyi şekilde karıştırmaya ve en kötü şekilde yabancılaştırmaya devam edersiniz.

Gezinmeyi düşünün

Kullanıcı dostu bir WordPress sitesi, gezinmeyi bulmak ve kullanmak için kolay olacaktır. Bu nedenle, menülerle nasıl başa çıktığınız konusunda aşırı derecede yaratıcı olmaya çalışmamalısınız. Daha fazla açılır menüye açılan açılır listeler, sizi hiç arkadaş edinmeyecek. Bir yere gizlenmiş menüler, ziyaretçilerinizin içeriğinize erişmek için gereksiz yere çalışmasını sağlar. Bu yapmak istediğiniz bir şey değil. Bunun yerine, gezinme menülerini göze çarpan bir yere yerleştirin – genellikle sitenin üst kısmı veya sol tarafı.

Ayrıca, sitenizin kolayca erişilebilir bir arama çubuğuna sahip olduğundan emin olmalısınız. Yine, ziyaretçilerinizin aradıkları içeriği bulmasını zorlaştırmayın.

google-site haritası

Son olarak, web sitenizin bir site haritası olduğundan emin olun. Bu, kullanıcı deneyimini mutlaka etkilemez, ancak sitenin arama motorları tarafından okunmasını kolaylaştıracak ve bu da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak ve daha fazla trafiği teşvik edecektir. Google Site Haritası eklentisi iyi bir seçimdir çünkü Google Web Yöneticisi Araçları için bir site haritası oluşturmayı çok kolaylaştırır.

Kullanılan Cihazları Düşünün

Kullanıcı dostu olmanın önemli bir bileşeni, kullanıcıların sitenize farklı cihazlardan erişeceğini bilmektir. Duyarlı bir tema seçerek, bu sorunu tek bir geçişle çözeceksiniz. Bu şekilde, sitenin akıllı telefonlarda, tabletlerde ve masaüstü bilgisayarlarda istediğiniz gibi görüneceğinden emin olabilirsiniz. Gezinme öğeleri kolay erişim için her zaman ekranın üst kısmında olacak ve düğmeler görüntülendiği cihaz için uygun şekilde boyutlandırılacaktır. Görüntüler elinizdeki ekrana sığacak şekilde ayarlanır. Duyarlılık, sitenizi mümkün olduğunca kullanıcılara uygun hale getirmenin yoludur.

Hız için Optimize Edin

tinypngSitenizin sayfalarının ne kadar hızlı yüklendiğinin de genel kullanım kolaylığı üzerinde etkisi vardır. Örneğin, bir site yavaş yükleniyorsa, ancak bir ziyaretçi gitmesi gereken yere ulaşmak için neye tıklaması gerektiğini tam olarak biliyorsa, bu ziyaretçi bu arada çok hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu yüzden, sağduyunuzu kullanın. Büyük görüntülerden kaçının ve / veya aşağıdaki gibi bir araç kullanarak sıkıştırın TinyPNG ve Smush. Bu araçlar görüntü dosyalarının boyutunu önemli ölçüde azaltır.

Site genelindeki yükleme sürelerini azaltmak için aşağıdaki gibi bir önbellek eklentisi kullanabilirsiniz W3 Toplam Önbellek işleri hızlandırmak için.


Yukarıda özetlenen ipuçlarının çoğu, bir site oluşturduğunuz platformdan bağımsız olarak kullanmanız gereken web için standart en iyi uygulamalardır. Bununla birlikte, WordPress CMS, doğasında bulunan bazı özellikleri ve eklentiler aracılığıyla özelliklerini genişletme özelliği sayesinde daha kullanıcı dostu bir site oluşturmayı kolaylaştırır. Sürekli olarak kullanıcı dostu bir deneyim sunabilmeniz, müşterileri ve yönlendirmeleri tekrarlamanıza yardımcı olacaktır..

Kullanıcı dostu olduğunu düşündüğünüz sitelerle hangi özellikleri ilişkilendiriyorsunuz? Size göre olmazsa olmazlar nelerdir? Bir şeyi kaçırdığımı düşünüyorsanız ya da sadece iki sentinizi sunmak istiyorsanız, lütfen yorumlarda çekinmeyin. Söylediklerini duymak bizi her zaman endişelendiriyor!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map