WordPress Önbelleğinizi Bir Profesyonel Gibi Nasıl Temizleyebilirsiniz

WordPress Önbelleğinizi Bir Profesyonel Gibi Nasıl Temizleyebilirsiniz

Tabii ki, teknoloji meraklısı serin çocuklardan biri değilseniz, önbellekten bahsetmenin en iyi duyguları ortaya koymadığını söylediğimde kabul edeceğinizi düşünüyorum. Hayır, yine de en iyi duyguları ortaya çıkarmıyor.


Yine de önbellek kavramını anlamak çok kolay, hiçbir şey için bir dereceye ihtiyacınız yok. Dahası, WordPress sitenizdeki önbelleği temizlemek, bir sonraki adam bir fincan kahve yapmadan önce yapabileceğiniz süper kük kolay.

Bugünkü gönderide, WordPress önbelleğini bir profesyonel gibi nasıl temizleyeceğinizi göstereceğiz. Yazının sonunda, WordPress önbelleği bir daha asla endişelenmenize gerek olmayan bir şey olacak. Yorum bölümünde deneyimlerinizi paylaşmaya ve paylaşmaya davetlisiniz.

Önce sahneyi ayarlayalım.

Önbellek nedir?

Genel bilgi işlem terimlerinde, önbelleğe alma, verileri ana belleğin aksine geçici bellekte depolamaktır. Önbellek (belirgin nakit), bir donanım veya yazılımın, ikinci kez ihtiyacınız olduğunda daha hızlı geçici verileri depoladığı bir teknolojidir.

Uzaktan kumandayı medya kabininden oturduğunuz her yere taşımak olarak düşünün. Bir dahaki sefere TV kanalını değiştirmeniz gerektiğinde, medya dolabına tekrar yürümeniz gerekmediğinden daha hızlı yapabilirsiniz.

TV izlemiyorsanız, işte başka bir örnek. Bir web sitesi içeriği tarayıcınızda önbelleğe alırsa, web sitesinin geçici verileri tarayıcınıza kaydettiği anlamına gelir. Bu veriler herhangi bir şey olabilir – resimler, JavaScript dosyaları vb. – genellikle uzun süreler boyunca değişmeyen şeyler.

Söz konusu web sitesini bir sonraki ziyaretinizde, önbelleğe alınan içerik menşe web sunucusu yerine tarayıcınızdan yüklenir. Bu, tarayıcınızda / PC’nizde zaten mevcut olduğu için verilerin ikinci kez gönderilmediği anlamına gelir. Sonuç, daha hızlı bir deneyim, kaydedilmiş bant genişliği ve azaltılmış sunucu yüküdür.

WordPress Önbellek Türleri

WordPress web sitelerini hızlandırmaya devam ettikçe, akılda tutulması gereken dört tür önbellek vardır. Her birini kısaca gözden geçirelim:

Tarayıcı ön belleği

Tarama sırasında daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak amacıyla, günümüz tarayıcıları önbellekleme özellikleri ile donatılmıştır. Chrome, Mozilla Firefox, Edge veya Safari kullanıyor olun, tarayıcınız ziyaret ettiğiniz web sitelerinden içeriği otomatik olarak önbelleğe alır.

Bu şekilde, daha sonra önbelleğe alınmış bir web sitesini ziyaret ettiğinizde daha hızlı yükleme yaşarsınız. WordPress siteniz, tüm kullanıcılarınıza daha hızlı bir deneyim sunmak için tarayıcı önbelleklemesinden yararlanabilir. Sunucunuzun yalnızca yeni içerik için sorgu almasını sağlayarak içeriğiniz için önbellek kuralları oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde, veriler PC’nize önceden kaydedildiği için WordPress sitenizin banner görüntüleri, logo, JavaScript dosyaları, stil sayfaları vb. Gibi içerikler istemesi gerekmez. Elbette, web sitenizi güncelleyip tarayıcı önbelleğini temizlemediğiniz sürece, önümüzdeki bölümlerde ele alacağımız bir şey.

Eklenti Önbelleği

Ardından, önbellek eklentinizin kaydettiği tüm geçici verileri temsil eden eklenti önbelleğimiz var. Tercihlerinize bağlı olarak, eklenti önbelleğiniz HTML dosyaları, derlenmiş PHP kodu, MySQL sorguları ve diğer şeylerin yanı sıra web nesnelerini içerebilir.

Orada çok sayıda önbellek eklentisi var, ancak en popüler ikisi W3 Toplam Önbellek ve WP Süper Önbellek. Her iki eklenti de WordPress sitelerini önbelleğe almada mükemmeldir ve sayfalarınızın yüklenmesi için geçen süreyi önemli ölçüde azaltabilir. WordPress sitenizde hangi önbellek eklentisini kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin ��

Hatırlarsanız, WordPress’in PHP’den web sayfaları oluşturduğunu ve MySQL veritabanınızdan sorgulanan verileri derledik. Artık, bir kullanıcı her ziyaretinde sayfaları yeniden oluşturmak yerine, önbellek eklentiniz kaydedilen kopyaları sunucunuzdaki yükü hafifleterek daha iyi performans anlamına gelir. Önbellekleme, dosyaların ileri geri aktarımını da azaltır.

Sunucu Önbelleği

Çoğu barındırma sağlayıcısı, WordPress sitelerinizi hızlandırmak için önbellekleme özellikleri sunar. Bu, özellikle en çok yönetilen WordPress ana bilgisayarlarının bulunduğu normdur. WPEngine, volan ve Pagely diğerleri arasında. Yukarıdaki bağlantılar, her ana bilgisayar için önbelleği nasıl temizleyeceğinizi gösteren destek sayfalarına yönlendiriyor.

Her şey WordPress web sitenizin hızını artırmak, bu önbellekleme işi. Her ana bilgisayar, kurulumlarına bağlı olarak farklı türde bir önbellek mimarisi kullanır, ancak hepsi tek bir şeye bağlanır – performansı artırır. Sunucu önbelleğinizle ilgili bir sorun yaşamanız durumunda sunucunuza danışmak en iyisidir.

Bazı barındırma şirketleri yerel olarak önbellek oluşturur, diğerleri ise ters proxy sunucuları gibi gelişmiş teknikler kullanır. Bu, birden çok önbellek sunucusunu ana sunucunun “önüne” yerleştirmek anlamına gelir. Ana sunucuya ilk kez istekler yapılacak, ancak sonraki istekler önbellek sunucuları tarafından sunulacak.

3rd Parti Önbellek

Üçüncü taraf önbellek mi? İyi soru. Gibi bir web uygulaması kullanıyorsanız CloudFlare, StackPath veya Sucuri, WordPress sitenizin performansını artırmak için yaptıkları ilk şeylerden birinin önbellek oluşturma olduğunu unutmayın.

Nitekim 3 kullanarak bir web sitesi gördümrd web sitesi tamamen kapalıyken çevrimiçi olma yanılsamasını yaratmak için parti önbelleği. Alan adını ziyaret edenler, hiçbir şeyden çok daha iyi olan bir önbelleğe yönlendirildi. Yalnızca medya yüklemeleri gibi dinamik içerik eksikti. Statik sayfaların hepsi oradaydı.

Tüm Bunlarda Neredeyiz?

Bu noktada artık önbelleğin korkmanız gereken yabancı bir canavar olduğunu düşünmüyorsunuz. Gerçekten de bilgi güçtür. Ancak WordPress siteniz için önbelleğe almayı görmek harika, neden ilk önce önbelleğinizi temizlemek istersiniz??

WordPress Önbelleğini Neden Temizle?

İlk olarak, WordPress sitenizde değişiklik yaparsanız, ancak isabet ettikten sonra güncellemeleri görmezseniz yenile, WordPress önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir. Ve bununla, bir an önce özetlediğimiz dört önbellek türünün herhangi birini veya tümünü kastediyoruz.

İkinci olarak, yönetici içindeki ayarları değiştirmek sitenizin tasarımını bozabilir. Bu noktada, gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra önbelleğinizi temizlemek bir beyin değildir. Aksi takdirde, siz ve ziyaretçileriniz kırık tasarımı görmeye devam edebilirsiniz.

Üçüncü olarak, sayfalar önbellekleme işlemi sırasında sunucuda değiştirilebilir. Diğer zamanlarda, yanlış yapılandırılmış önbellek kullanıcılarınıza eskiyen bir içerik sunacaktır, bu da üzücü bir durumdur. İki kere de WordPress önbelleğinizi temizlemek tasarruf zarafetinizdir.

WordPress Önbellek Bir Saniyede Nasıl Temizlenir

Bu kılavuzun en iyi kısmı, WordPress önbelleğinizi temizlemek A, B, C kadar kolaydır. Aşırı durumlarda, sorunun sunucu önbelleğinde bulunduğuna inanıyorsanız ana makinenizle iletişim kurmak isteyebilirsiniz. Çoğu durumda, birkaç saniye önce bahsettiğimiz üç senaryo, tarayıcı önbelleği veya önbellek eklentilerinden kaynaklanmaktadır.

Temizlenmesi en kolay olanla başlayalım.

Tarayıcı Önbelleğini Temizleme

Tarayıcı önbelleğini temizlemek, muhtemelen daha önce birçok kez yapmış olduğunuz son derece kolaydır. Deneyiminiz sahip olduğunuz tarayıcıya bağlı olarak değişir, ancak yalnızca üç ana tarayıcıyı kapsarız. Tarayıcınızda önbelleği nasıl temizlediğinizi her zaman yorumlarda paylaşabilirsiniz ��

Google Chrome

Benim kişisel favorim olan Chrome, hafif tasarımı ve harika önbellekleme sayesinde şüphesiz hızlı. Kolay tasarım, WordPress önbelleğinizi temizlemeyi kolaylaştırır. Menü simgesini tıklayıp şuraya gidin: Diğer Araçlar –> Tarama verilerini temizle… Aşağıda gösterildiği gibi:

WordPress önbellek krom nasıl temizlenir

Bunu yapmanız, neyi temizlemeniz gerektiğini seçebileceğiniz bir açılır pencereye yönlendirecektir. Burada, tarayıcı başlangıcından çerezlere kadar her şeyi silebilirsiniz. Ancak, önbellekle ilgileniyoruz, bu nedenle yalnızca “Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar” seçeneğini işaretleyin. Ardından, “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayın:

WordPress önbellek krom Bölüm iki nasıl temizlenir

Ve işiniz bitti!

Mozilla Firefox

Benzer şekilde, Firefox’ta önbelleğinizi temizlemek dördüncü sınıf öğrencileri. Menü simgesini ve ardından aşağıda gösterildiği gibi Geçmiş sekmesini tıklamanız yeterlidir:

WordPress önbellek firefox nasıl temizlenir

Geçmiş sekmesini tıkladığınızda aşağıda gösterildiği gibi başka bir panel açılır. Bu panelden, “Yakın Geçmişi Temizle” menü öğesini tıklayın:

WordPress önbellek firefox Bölüm 2 nasıl temizlenir

Bu, tarayıcınızdan silmek istediğiniz her şeyi seçebileceğiniz bir açılır pencere açar. Temizlenecek zaman aralığını seçin (genellikle bunu her şeye ayarlıyorum). “Önbellek” onay kutusunu ve son olarak aşağıda gösterildiği gibi “Şimdi Temizle” düğmesini işaretleyin:

wordpress önbellek firefox part 3 nasıl temizlenir

Microsoft Edge

Eskiden Internet Explorer olarak bilinen Edge, Microsoft’un bir zamanlar hakim oldukları bir pazarı geri alma girişimidir. Edge, çoğu insanın tüm web tarayıcılarının annesi olarak bildiklerinde önemli bir gelişmedir. Her zaman Chrome’u seçerken, Edge kötü bir şekilde kapalı değil. Önbellek nasıl temizlenir?

Menü simgesini tıklayın ve Ayarlar:

WordPress önbellek kenarını temizleme

Bu, tüm tarayıcı ayarlarınızı içeren yeni bir panel açar. İçin aşağı kaydırın Tarama verilerini temizle ve “Neyi temizleyeceğinizi seçin” düğmesini tıklayın:

WordPress önbellek kenar Bölüm 2 nasıl temizlenir

Bu eylem, Edge’den sildiğiniz her şeyi gösteren üçüncü bir panele götürür. “Önbellek verileri ve dosyaları” nı seçin ve “Temizle” düğmesine basın:

WordPress önbellek kenar Bölüm 3 nasıl temizlenir

Diğer tarayıcılarda bulunmayan bir özellik olan Edge’i her kapattığınızda önbelleği otomatik olarak temizlemeyi bile seçebilirsiniz..

Tarayıcı önbelleğinizi temizledikten sonra WordPress sitenizi yeniden yükleyin. Tarayıcı önbelleğinizi temizledikten sonra önbellekle ilgili sorununuzu çözdünüz mü? Sorun devam ederse, diğer olası suçlu önbellek eklentinizdir.

Eklenti Önbelleği Nasıl Temizlenir

WordPress önbelleğinizi temizleme prosedürü, kullandığınız önbellek eklentisine bağlıdır. Aynı şekilde, bir eklenti kullanarak WordPress önbelleğinizi temizlemek bir düğmeyi tıklamak kadar basittir. Hadi bunu halledelim ve.

W3 Toplam Önbellek

W3 Total Cache, en popüler WordPress önbellek eklentilerinden biridir. Diğerleri arasında AT&T ve MakeUseOf gibi 1 milyondan fazla aktif kurulumla, bu önbellekleme eklentisi başka bir şeydir. Daha iyi performans ve dönüşümler vaat eden harika özelliklerle birlikte gelir.

W3 Total Cache’de WordPress önbelleğini temizlemek için şu adrese gidin: Performans> Gösterge Tablosu WordPress yöneticinizde. W3 Toplam Önbellek kontrol panelinde, aşağıda gösterildiği gibi “tüm önbellekleri boşalt” düğmesini tıklayın:

WordPress önbellek w3 toplam önbellek nasıl temizlenir

WP Süper Önbellek

Size Jetpack, Akismet ve WooCommerce gibi diğer birçok harika ürünü veren Automattic tarafından getirilen WP Super Cache, dikkate değer bir WordPress performans optimizasyon aracıdır..

WP Super Cache’deki WordPress önbelleğinizi temizlemek için şu adrese gidin: Ayarlar WordPress yönetici menünüzde. Sonra, tıklayın WP Süper Önbellek ve ardından aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “Önbelleği sil” düğmesini tıklayın:

WordPress önbellek wp süper önbellek nasıl temizlenir

Sunucu ve 3 Nasıl Silinirrd Parti Önbellek

WP Motor Önbelleği

3 kullanıyorsanızrd parti web uygulaması veya önbelleğe almayı destekleyen bir ana bilgisayar biraz farklı bir işlem olabilir. Örneğin, WP Engine’in WordPress panosuna yerleşik özel bir barındırma paneli vardır. Yapmanız gereken tek şey önbelleğinizi temizlemek veya dosya izinlerini sıfırlamak için seçeneklere erişmek. Burada, birkaç yaygın senaryoda WordPress önbelleğini tam olarak nasıl temizleyeceğinizi gösteren kaynaklara birkaç yararlı bağlantı yerleştirin:

  • WordPress Site Önbelleğinizi Temizle – Diğer şeylerin yanı sıra WPEngine, SiteGround, GoDaddy ve Media Temple’daki önbelleği nasıl temizleyeceğinizi gösteren kendi yazımız
  • CloudFlare Önbellek Nasıl Temizlenir – CloudFlare Desteği

Paketleme

Ve işte burada – WordPress önbelleğinizi kolayca ve rekor sürede temizlemenin en iyi yolları. WordPress sitenizdeki önbelleği nasıl temizlersiniz? WordPress önbelleği hakkında bir sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorum bölümüne ulaşmaktan çekinmeyin..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map