WordPress Multisite için Mükemmel Bir Kılavuz

WordPress, çeşitli İçerik Yönetim Sistemi (CMS) platformları arasında bir dalgalanma paradigması gibidir. Bu türün kullanımı ve avantajı her zaman talep görmektedir. Bununla birlikte, küçük ölçekli bir işletme, orta veya bireysel kullanım; herkes bu türden tek girişimcidir. WordPress sisteminde, bir kullanıcıyı aynı kullanıcı adı veya etki alanında Çok Siteli ayırma gerçekleştirmeye motive eden bir özellik teşvik edilmiştir. Bu özel iddia, her teknoloji takıntılı ve meslekten olmayan bir kullanıcının fizibilitenin tadını çıkardığı yeni bir web sitesi geliştirme çağına yol açmıştır..


Atfedilen özellik olarak bilinir WordPress Çoklu Sitesi. Bu makalede, WordPress Multisite’a genel bir bakış, neden ihtiyacınız olabileceği, WordPress’te çoklu site desteğinin nasıl etkinleştirileceği ve WordPress kurulumunuz için multisite kullanmanın çeşitli faydaları ile başlayacağız. Hadi başlayalım!

WordPress Çoklu Sitesine Genel Bakış

Multisite, WordPress platformunda 2010 yılında tanıtılan ve kullanıcının bloglama veya ilgili siteler için birden fazla hesap oluşturmasına olanak tanıyan gelişmiş bir algoritmadır. Bu çok yönlü özellik sayesinde, bir WordPress kurulumunda kolayca 1000’den fazla blog oluşturabilirsiniz. Ayrıca, büyük ölçekli işletmelerin çeşitli web sitelerinin bir araya getirilmesi, bu ayırt edici sistemden yararlanarak yargı yoluyla yönetilebilir. Burada yönetilebilecek çeşitli içerik aksesuarları arasında sosyal ağlar, blog içeriği, birden çok alt alan adı yazımı vb..

Bir sunucuda her şey güçlendirilir; daha sonra, 2010’dan beri, kullanıcının bilgisi için aşağıda vurgulanan bazı terminoloji değişiklikleri olmuştur:

 • WordPress MU, eskiden Multisite veya MS olarak bilinen ve şimdi Multisite etkinken WordPress olarak adlandırılıyor
 • Blog Site olarak bilinir (yani kullanıcının kaydolmak için kullanabileceği bir blog)
 • bir yer Ağ olarak adlandırılır (yani, kayıtların yapıldığı baba blogu tarafından desteklenen bir blog kümesi). Bir kullanıcı birden fazla ağa izin veren özel bir eklenti kullanmıyorsa, Çok Siteli yüklemede yalnızca bir Ağ bulunur
 • Site yöneticisi tam ağ üzerinden her şeye erişimi sağlayan Süper Yönetici olarak adlandırılır
 • Ağ Yöneticisi kontrol paneli WordPress 3.1’in piyasaya sürülmesiyle önemli bir değişiklik olarak bilinir, Süper Yönetici alanı bağımsız bir gösterge tablosuna yerleştirilir. Bu alana, WordPress yönetici çubuğunda sunulan Ağ Yöneticisi sekmesine tıklayarak erişilebilir
 • Site Yöneticisi Kontrol Paneli düzenli ziyaretçilerin ve kullanıcıların gördüğü ve tüm standart WordPress işlevlerine kolayca erişilebilecek WordPress yönetici alanıdır

Bu içeriğin bir sonraki bölümünde WordPress Multisite’ın temel gereksinimi vurgulanmaktadır. Genel olarak, bir kullanıcının kendi alanı için birden fazla web sitesi talep ettiği iki tür senaryo vardır, örneğin:

 1. Ana Sitelere Herkesi Davet Etme: Çok kişili bir hesap, yönetici tarafından herhangi bir mücadele olmaksızın kesinlikle bir kişi tarafından oluşturulabilir. Ayrıca “bloglar” veya alt siteler, ayarlarınıza / ayarlarınıza bağlı olarak site.com/new-site veya new-site.site.com adresinde (alt dizinler veya alt alanlar) barındırılır..
 2. Şirket içi ağ zincirine ev sahipliği yapma: Bu kategoride, küçük veya büyük ölçekli bir işletme, aynı içerik yönetimi görevini gerçekleştirmek için WordPress platformunda Multisite oturumlarını oluşturur. Çok sayıda web sitesi, tüm süreci kullanıcı dostu ve risksiz hale getiren bir WordPress kurulumu ile başlatılır. Örneğin, farklı şubeleri olan bir okul, hizmet içeriğini oluşturmak ve güncel tutmak için Çok Siteli bir platform gerektirebilir.

WordPress Multisite Nasıl Etkinleştirilir

Bu makalenin üçüncü yönü önemli bir noktayı vurgulamaktadır: WordPress Multisite nasıl etkinleştirilir? Aşağıdaki altı adımda açıklanan bir Multisite tahsisi için kısa bir çağrışım yapılır..

Adım 1: Yeni Bir Kendinden Barındırmalı WordPress Kurulumu Oluşturma

Bu, ağınızda bir Çoklu Siteye izin verme yolundaki ilk adımdır (önceden WordPress yüklü değilse). Sonuç olarak, halihazırda bir WordPress kurulumunuz varsa, yine de çok bölgeye dönüştürebilirsiniz, olası çakışmaları önlemek için tüm aktif eklentilerinizi devre dışı bıraktığınızdan emin olun (sadece geçici olarak)..

2. Adım: Çoklu Siteyi Etkinleştir

Ağ kurulumu menü işlevini yetkilendirmek için, önce wp-config.php dosyasında Çoklu Siteyi etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için wp-config.php dosyanızı açın ve “Bu kadar, düzenlemeyi durdurun! Mutlu bloglar ”:

/ * Çok site * /
define ('WP_ALLOW_MULTISITE', doğru);

Bu yapıldıktan sonra, WordPress kontrol panelinize giriş yapın veya giriş yaptıysanız sonraki adımlara devam etmek için sayfayı yenileyin.

Adım 3: Ağ Kurma

Yukarıdaki adım, Ağ kurulum öğesini Araçlar Menünüze yetkilendirir, böylece WordPress panonuzda yeni “WordPress sitelerinden Ağ Oluşturun” sayfasını bulabileceğiniz Yönetici / Araçlar / Ağ Kurulumu’na göz atabilirsiniz..

Wordpress Çoklu Site Kurulumu

Yukarıdaki resim yerel bir ana bilgisayar kurulumu içindir. Size alt alan adı ve alt dizin seçeneği sunulduğunu görürsünüz (genellikle mevcut sunucu ayarları seçiminizi yasakladığında seçenek sunulmaz – yukarıda görülen yerel kurulum bir dizin kullanır). bir alt alan isteğe bağlı sitelerin kullanıldığı, etki alanı tabanlı bir ağ platformudur. bir alt dizin isteğe bağlı sitelere dayanan bir yoldur. Hangisini tercih ederseniz seçin, ağ hesabınızı kurulumdan sonra her iki seçeneği de kullanacak şekilde yeniden yapılandırabilirsiniz. (Yeniden yapılandırma biraz zorlanabilir)

Ağ ayrıntıları varsayılan olarak doldurulur, ancak kesinlikle değişiklikler yapılabilir:

 • Sunucu adresi: Bir kişinin WordPress kurulumuna erişmek için kullandığı alan adı URL’si
 • Ağ Başlığı: Birinin kullandığı ağın başlığı
 • Yönetici E-posta Adresi: Ağın süper yöneticisi olarak kullanıcıların e-posta adresi

Son olarak, öğeleri tekrar kontrol edin ve kurulumu tıklayın!!

Not: Yükleyici sistemi, yapılandırmadığınız zamanlarda joker alt alan adı için bir denetim yürütebilir. Ağlarınızla ilgili değilse lütfen bu tür uyarıları dikkate almayın. Ayrıca, yeni başlayanların Sunucu gereksiniminden geçmeleri ve joker karakter alt etki alanı özelliğiyle ilgili bilgiler hakkında bir ağ sayfası oluşturmadan önce her zaman önerilir..

4. Adım: Ağı Etkinleştirme

Ağınızı etkinleştirmek için, aşağıda vurgulanan ekranda görüldüğü gibi WordPress tarafından sağlanan talimatları uygulayın..

Wordpress Çok Sitesi

Şimdi, bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda aşağıdaki düzenlemeleri yapmadan önce erişilebilir wp-config.php ve .htaccess dosyalarınızı yedekleyin.

1. wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırları ekleyin:

define ('MULTISITE', doğru);
define ('SUBDOMAIN_INSTALL', yanlış);
define ('DOMAIN_CURRENT_SITE', 'wordpressintegration.com');
define ('PATH_CURRENT_SITE', '/');
define ('SITE_ID_CURRENT_SITE', 1);
define ('BLOG_ID_CURRENT_SITE', 1);

2. Aşağıdaki satırları .htaccess dosyalarınıza ekleyin:

Motor Açık
RewriteBase /
RewriteRule ^ index \ .php $ - [L]

# / wp-admin dizinine eğik çizgi ekle
RewriteRule ^ ([_ 0-9a-zA-Z -] + /)? Wp-admin $ 1wp-admin / [R = 301, L]

RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} -f [VEYA]
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} -d
RewriteRule ^ - [L]
RewriteRule ^ ([_ 0-9a-zA-Z -] + /)? (Wp- (içerik | admin | içerir). *) $ 2 [L]
RewriteRule ^ ([_ 0-9a-zA-Z -] + /)? (. * \. Php) $ 2 [L]
RewriteRule. index.php [L]
Not: Bir .htaccess dosyanız yoksa, dosyayı wp-config.php dosyasıyla aynı dizinde oluşturmanız gerekir. Ve bir .htaccess dosyası varsa, varolan WordPress satırlarını bu yeni satırlarla değiştirin. Kodu tam olarak yönetici paneli ekranınızda olduğu gibi kopyaladığınızdan emin olun, yukarıdaki kod bir örnektir, ancak ihtiyacınız olanla% 100 aynı olmayabilir.

Bu adımları başlattıktan ve yürüttükten sonra, sağlanan bağlantıyı kullanarak tekrar oturum açın. Oturum açmak için tarayıcının önbelleğini ve çerezlerini temizleyebilir.

5. Adım: Ağ Yöneticisi Ayarları

Şimdi, Sitem seçeneği açılır menüsünde veya WordPress yönetici çubuğunda Ağ Yöneticisi bağlantısını arayacaksınız.

WordPress Gösterge Tablosu

Bu sayede ağ yöneticisini uygun ve hızlı bir şekilde site yöneticisi kontrol paneline dönüştürebilirsiniz. Bu, Sitelerim altında tercih ettiğiniz sitelerden herhangi birine pano bağlantısı seçeneğine tıklayarak yapılır.

example4

Adım 6: Yönetim

Çok Siteli Bir Ağ oluşturdunuz! İncelemeniz gereken biraz daha bilgi var. Lütfen Çok Siteli Ağ Yönetimi çok bölgeli kurulumunuzun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olmak için WordPress tarafından oluşturulan kılavuz.

Sonuç

WordPress multisite birçok avantajı olan harika bir araçtır. Bir WordPress Multisite’a sahip olmanın çeşitli özelliklerinden sadece birkaçı şunlardır:

 • Her tür kullanıcı için otomatik blog veya site oluşturma (bireysel, küçük veya büyük ölçekli işletmeler için)
 • Bir kullanıcı için sınırsız site geliştirme
 • Sitenizin farklı bölümlerindeki çeşitli temalar
 • Kullanıcılar, temalarına bakılmaksızın kendi sitelerine widget, başlık, arka plan ve menü yerleştirme imkanına sahiptir
 • Siteler birbiriyle entegre edilebilir veya ayrılabilir
 • Bu eksiksiz sistem ve prosedür risksiz ve kullanıcı tanımlıdır, bu da bir meslekten olmayan kişiyi mutlak kolaylık sağlar

Dolayısıyla, kapanışta bir WordPress Multisite’nin birçok kullanıcının çok sayıda nedenden dolayı karmaşık siteler oluşturmasını sağlayan dikkate değer bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki yorumlarda çok siteli sürecin sizin için nasıl geçtiğini bize bildirin. Veya WordPress kurulumunuz için çoklu siteyi nasıl kullandığınızı paylaşın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map