WordPress Kullanıcıları için cPanel ve Plesk

cPanel ve Plesk günümüzde en iyi bilinen kontrol panelleridir. Her ikisi de mükemmel bir dizi özelliğe sahiptir ve geri kalanının kesinlikle önündedir. Her biri aynı pazarda rekabet eder çünkü popülaritesi nedeniyle cPanel hafif bir kenara sahiptir. Bugün cPanel ve Plesk’i yan yana karşılaştıracağım. Makalenin sonunda, kendi satıcınızı veya WordPress hostinginizi yönetmek için hangi kontrol panelinin en iyi olduğuna karar verebilirsiniz..


WordPress için cPanel

cPanel dünyadaki en popüler kontrol paneli olmalıdır. Bir web sitesini en az bir kez barındıran neredeyse her kullanıcı bunu bilir. Kullanımı en kolay olanlardan biri ve sonsuza dek oradaydı. Üzerinde barındırılan 70 milyondan fazla web sitesi var ve 70’ten fazla ülkede kullanılıyor. Bunlar etkileyici sayılar olmasına rağmen, bu mutlaka cPanel’i WordPress’i barındırmak için en iyi çözüme dönüştürmez. Ancak, herkes tarafından artık nasıl kullanılacağını bildiğinden panele avantaj sağlıyor.

Fiyatlandırma

CPanel kullanarak web sitenizi barındırmak istiyorsanız, fiyatlandırma modelinin son zamanlarda değiştiğini ve yönetim kurulu genelinde olumsuz tepkiler aldığını bilmelisiniz. Önceki fiyatlandırma modeli, herhangi bir başlangıç, yönetici ve hatta profesyonel kullanıcı için mükemmeldi. 35 $ ​​’lık kaygan bir fiyatla, bir hesap oluşturabileceği hesapların miktarına herhangi bir sınır koymadı. Bu plan aynı zamanda herhangi bir bulut, VPS veya özel sunucuda da kullanılabilir.

Yeni fiyatlandırma modeli ise hesap miktarını ciddi şekilde sınırlamaktadır. Solo ve yönetim kendi sunucunuzu kullanmayı planlıyorsanız planlar işe yaramaz. Sadece yapamazsın. Küçük bulut sunucular için ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak yararlı olabilirler. cPanel, hesap başına tutarı sınırlar ve her hesabın tek bir alan adı olabilir. Solo ve Yönetici planlarının son derece sınırlı olduğunu görebilirsiniz..

profesyonel plan yalnızca 30 hesaba kadar izin verir ve işini genişletmek isteyen herhangi bir kullanıcıya hizmet eder, ancak Premier planı her şeyin güneye gitmeye başladığı yerdir. başbakan planın maliyeti 45 $ ‘dır ancak buna ek olarak 100 hesap sınırınız vardır. Bu sınıra ulaşıldıktan sonra ödeme yapmanız gerekecek Her yeni hesap için 0,20 ABD doları. Müşteriler ile büyük bir sunucu kullanmayı planlıyorsanız, bunun için büyük bir ücret ödüyor olabilirsiniz. 300’den fazla hesabı olan herhangi bir hosting işletmesi, 35 $ ‘a kıyasla yaklaşık 85 $ ödeyecek.

Bunun da ötesinde, daha az plan cPanel’i özel bir sunucuda barındırmanıza izin vermez, böylece kendi özel sunucusunda tek bir hesapta sadece 20 web sitesi isteyen normal kullanıcı, 45 $ ‘ın tam fiyatını ödeyebilir kullanmak için. Kesinlikle iyi bir iş uygulaması değil.

Temeller

Canavar yeni lisanslama modelini bir kenara bırakırsak, cPanel’in sunabileceği çok şey var. Temel bilgilerle başlayacağım.

Kontrol paneli WHM ve cPanel kullanıcı kontrol paneline ayrılmıştır. Bu makale için yalnızca cPanel istemci kısmına odaklanacağım, çünkü en çok kullanacağınız kısım bu. Arka uç WHM’yi keşfedebilir ve gelecekteki bir makalede Plesk arka ucuyla karşılaştırabilirim.

Müşteri paneli düzgün ve hiçbir zaman karanlıktan ışığa çevrilebilir. Herhangi bir WordPress yüklemesi için en önemli parçalar, Dosya Yöneticisi, MultiPHP yöneticisi ve veritabanınızı yükleyeceğiniz / oluşturacağınız PHPMyAdmin’dir..

Dosya Yöneticisi

Dosya yöneticisi yeni bir stille yenilenmiş olsa da, hepimiz sevdiğimiz / nefret ettiğimiz eski iyi Dosya Yöneticisi olmaya devam ediyor. Dosya yöneticisi, klasörler ve dosyalar oluşturmanıza, bunları taşımanıza, dosyaları paketleyip açmanıza ve silmenize olanak tanır. Eylemlerin büyük çoğunluğu fare ile yapılır, ancak silme tuşu gibi bazı klavye girişlerini kabul eder.

WordPress’i cPanel’e yüklemek, kurulum ağrısını hafifletmek için cPanel’e kurulabilen bir üçüncü taraf eklentisi olan Softaculous Installer’a sahip değilseniz o kadar kolay değildir. Bu cPanel parçası olmadığı için böyle bir eklentiyi gözden geçirmeyeceğim. Yeni bir WordPress yüklemesi oluşturmak, zip dosyasını WordPress için manuel olarak yüklemeniz ve web’de görünür olacak public_html klasörünün altındaki yeni alanınıza açmanız gerekeceği anlamına gelir..

Dosya Yöneticisi ile dosyaları düzenlemek kolaydır ve üst menüden seçtiğiniz dosya türüne bağlı olarak renk kodlu dosyaları da görmenizi sağlar.

DNS

Bölge Düzenleyicisi, cPanel’de DNS girişleri oluşturmanıza, değiştirmenize ve silmenize olanak tanır. Kullanımı kolay olsa da, DNS’ye giriş eklemek için alışık olmanız sezgisel değil.

Örneğin üçüncü taraf SMTP hizmetlerini kullanmak istemeniz durumunda etki alanını doğrulamak için CNAME kayıtları eklemeniz gerektiğinde sitenize A Kaydı eklemek için bu yöntemi kullanmanız gerekir..

mySQL

Mysql Veritabanları seçeneği, bir veritabanı oluşturmanıza, değiştirmenize ve silmenize olanak tanır. İşlem yeterince basittir, ancak oluşturduktan sonra bir veritabanı yedeklemesi yüklemenize izin vermez; bitmiş bir web sitesini cPanel’e yüklemeyi planlıyorsanız yapmanız gereken bir şey.

İşlem, veritabanı oluşturmanıza, kullanıcıyı oluşturmanıza ve ardından veritabanını kullanıcıya atamanıza olanak tanır. Tüm süreç yeni başlayanlar için basittir, ancak uzman için çok havalı değil.

Bir veritabanını içe aktarmak cPanel’in çirkin yüzünü gösterdiği yerdir. hiç ithalatçı değil! Çok eski iş parçacığından faydalanmayacak veritabanını içe aktarmak için eski phpMyAdmin’i kullanmanız gerekecek..

E-postalar

CPanel’in e-posta hesapları bölümü en iyi bölümdür. Kurulumu takip etmek son derece kolaydır ve kolaylıkla hesap oluşturmanıza izin verir. Her hesap, Postayı kontrol et düğmesini tıkladığınızda kullanmak istediğiniz web posta hizmetini de seçebilirsiniz. Cihazları Bağlama düğmesi temel olarak, kullanmayı planladığınız cihaza bağlı olarak cPanel parametrelerini nasıl ayarlayacağınızı söyleyecektir..

WordPress

cPanel artık WordPress için 3. taraf cPanel modülünü kurarak WordPress’i otomatik olarak yükleme seçeneğine sahiptir. Yıllardır mevcut olan tek mutlak seçenek Softaculous Apps yükleyicisiydi.

Yükleyici, bir yüklemeyi başlatmak için hala bazı ayarları yapılandırmanız gerektiğinden, neredeyse bir tıklamayla WordPress yüklemesi yapmanıza izin verecektir..

CPanel WordPress aracı Site Yazılımı altında bulunur ve sitenize WordPress’i kolayca ancak sınırlı denetimlerle yüklemenizi sağlar. Softaculous üçüncü taraf modülü hala daha iyi.

Daha fazla şey

cPanel bazı ekstra özelliklerle birlikte gelir. Panel, Bant Genişliğini kontrol etmenize, Ham Erişimi kontrol etmenize, bir Metrik Düzenleyici, IP Engelleyici ve SSH erişimine (bu hesabın etkinleştirilmesine bağlı olarak) izin verir. Panel, seçim için herhangi bir kısıtlama olmaksızın çeşitli dillerde mevcuttur ve SSL sertifikalarını otomatik olarak yükle cPanel Comodo otomatik sertifikasını kullanarak. Yeni bir etki alanı oluşturduğunuzda cPanel bunun için bir sertifika verir. WHM’de bu davranışı değiştirebilirsiniz, ancak temelde herkes için ücretsiz SSL olduğu için kimsenin buna dokunmak istemeyeceğini varsayıyorum. Let’s Encrypt kullanımı da destekleniyor, ancak varsayılan olarak ayarlanmadı.

Alt alanlar

CPanel’de bir alt alan oluşturmak, bir düğmeyi tıklamak kadar kolaydır.

Bunun için başka bir yapılandırma gerekmez. Bu modülü, söz konusu alt alan için yeniden yönlendirme ayarlamak üzere de kullanabilirsiniz.

Destek olmak

Yedekleme Sihirbazı beklendiği gibi çalışır ve tüm hesap için bir yedek oluşturmanıza olanak tanır.

CPanel’deki yedekleme çözümünün çeşitli sınırlamaları vardır. Artımlı yedeklemeler artık desteklense de, etki alanı dosyaları, veritabanı ve postalar için ayrı ayrı bir yedek ayarlayamazsınız, daha sonra geri yükleyebilmek için tam bir yedek oluşturmanız gerekir. Ana dizini ve veritabanını ayrı yedeklemeler indirebilirsiniz, ancak bu yedeklemeyi daha sonra geri yüklemenize izin vermez. Ayrıca, sunucunun kendisinden belirli yedekleri almanın bir yolu yoktur, doğrudan geri yüklemek için yalnızca tam hesap yedeklemeleri kullanılabilir.

Çoklu PHP

Kontrol panelinin kendisinden çok çeşitli PHP sürümü arasından seçim yapabilirsiniz, anahtarın yalnızca birkaç saniye sürmesi gerekir ve ana klasörün .htaccess’indeki yapılandırma yoluyla yapılır.

PHP 5.6 artık kullanımdan kaldırılmış olsa da, cPanel PHP 7.3’e ve PHP 5.6’ya kadar destekliyor.

Verim

CPanel, ürünün ömrü boyunca birkaç güncelleme yapmasına rağmen. Şirket hala nginx’i düzgün bir şekilde uygulamayı reddediyor. İlk alfa test etmeye hazır, ancak seviyenin yakınında hiçbir yerde diğer kontrol panelleri şu anda yok. Bu, cPanel’in kullanımı kolay, tonlarca seçeneğe sahip olmasına ve iyi bilinmesine rağmen, nginx kullanan diğer panellere kıyasla performansın iyi olmayacağı anlamına gelir. Nginx’in neden WordPress için bu kadar iyi olduğunu bilmek istiyorsanız, diğer makalemi burada okumalısınız.

CPanel’in nginx için planları olmasına rağmen, şirket bu web sunucusuna düşkün değildir ve erken destek şu anda önerilmeyi imkansız hale getirmektedir. Bu, cPanel’i yalnızca Apache kullanarak bırakır. Apache’yi çalıştıran bir cPanel sunucusunu, yerel nginx ile başka bir kontrol paneli çalıştıran başka bir sunucudan daha iyi hale getirebilecek bir optimizasyon yoktur. CPanel ile dolmadan önce bunu göz önünde bulundurmalısınız. Birkaç alan için bu bir sorun olmayabilir, ancak çok sayıda ziyareti olan çok kalabalık siteler için bu belirleyici bir faktör olabilir.

CPanel’i sarma

Kullanımı gerçekten kolay bir kontrol panelimiz var ve herkes biliyor. Tüm barındırma özelliklerini sorunsuz bir şekilde değiştirmenize, sınırlamalarla kullanılabilir bir yedekleme sistemine sahip olmanıza ve sorunsuz bir şekilde PHP sürümü arasında geçiş yapmanıza izin verecektir. Negatif noktalar, nginx desteğinin eksikliği, veritabanları için uygun bir ithalatçı (bugün standartlarına göre affedilemeyen phpMyAdmin’den doğrudan veritabanlarını içe aktarmaya zorlayan), cilalı bir WordPress yöneticisinin eksikliği, kolay bir klonlama veya hazırlama modeli olmaması etrafında dönüyor Endüstrinin ortaya çıkması daha da kötüleşti.

WordPress için Plesk

Plesk, birkaç ay öncesine kadar cPanel ile doğrudan rekabet etti. Bunu söylüyorum çünkü Plesk’in sahibi Oakley Capital cPanel’i satın aldı. Bu, her iki kontrol panelinin de aynı şirkete ait olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, doğrudan rakip olmalarına rağmen, birbirleriyle savaşmamaları için farklı seçenekler sunmaya ayarlanabilirler. Bu da iyi bir haber değil çünkü son fiyatlandırma modeli, Plesk’e de geleceği anlamına gelebilir, bu da bizim için bir felaket olabilir.

Plesk, geçen yıl fiyatlandırma modelini değiştirmeye ve her lisans için daha fazla ücret almaya karar verdiklerinde biraz tepki verdi, ancak şimdi cPanel ile karşılaştırıldığında, çok daha iyi bir alternatif. Parmaklar cPanel ile yaptıklarını taklit etmek için başka bir Lisanslama değişikliği yapmadıklarını geçti.

Fiyatlandırma

Plesk, Web Yönetici Sürümünde cPanel’in tek bir etki alanına sahip tek bir hesap sunduğu en fazla 10 alan adı için bir giriş noktası sunar. En başından beri Plesk’in çok daha fazlasını sunduğunu görebilirsiniz. Web Pro Sürümü, cPanel’deki Solo hesabının tam önünde bulunur. Yani temel olarak, cPanel solo planında yalnızca tek bir hesap / alan adı aldığınız aynı fiyata sınırsız alt alan adıyla 30 tam alan adınız vardır. gülünç!

Web Pro Sürümü, etki alanı sınırını 30’a çıkarır. Ancak bu, güçlü bir kullanıcı için hesap sınırı olmadan da düşük bir tutardır. Plesk alt alan adlarını saymaz alan sınırına doğru ve istediğiniz kadar alana sahip olabilirsiniz. Tüm planlar özel bir sunucuda kullanılabilir rağmen. Bu nedenle, kontrol panelini kendi özel sunucunuza yükleyebilmek için Web Host Sürümü’nü satın almanız gerekmez. Not -Bu, Premier Lisansı almaya zorlayacak olan cPanel ile yapamayacağınız bir şeydir. Web Host Sürümü daha da güçlüdür. CPanel’deki Premier Lisans ile aynı fiyatlandırılır. Buradaki fark, hesapları 100 ile sınırlamak yerine hesaplarda veya alan adlarında sınırınız olmamasıdır.

Tüm Plesk planları, temelde herhangi bir WordPress yöneticisine vaftiz edilen WordPress Araç Seti’ne sahiptir (neden daha sonra nedenini size gösterirken bekleyin.

Temeller

Plesk, cPanel’den farklıdır ve bazı açılardan kullanımı daha kolaydır. Arayüz iki farklı görünüme sahiptir: barındırma görünümü ve ileri düzey kullanıcı görünümü. İçinde barındırma görünümü, şu anda gördüğünüz menü, Hizmet Planları / Abonelikler, Müşteriler ve Alanlar’a bölünür. İçinde Power User Görüntüle, şirket barındırmayan çoğu kullanıcı için ideal olanı, yalnızca Etki Alanı, Veritabanları ve Dosya Yöneticisi ile birlikte yapılandırma panelini (Hizmet Yönetimi) görürsünüz. Her iki görünüm de her şeyi tek bir arayüzden kontrol etmenizi sağlar. Bu, görünümleri WHP (kök kontrolü) ile cPanel görünümü (müşteri) ile bölen cPanel’in aksine.

Ana pencerede ayrıca Giden Posta Denetimi, müşteriler, abonelikler ve hizmet planları gösterilir. Yetkili kullanıcı modunda, alan, posta vb. Miktarlarını gösterir..

Etki alanı görünümü her iki modda da aynıdır ve tek kontrol paneli giriş noktasından erişilebilir. Müşteriyseniz, alanlarınız için bu görünümü de görebilirsiniz. Bu, cPanel’deki Bayi Moduna benzer. Ancak Plesk, her hesapta birden fazla alana izin veren çok daha rahat. CPanel bu hesabı Bayi olarak tanımlamamanızı ve tanımlamanızı gerektirir..

Abonelik menüsü, alan adınızın özelliklerini her şeyi tek bir kompakt pencerede görüntüleyerek ayrıntılı olarak gösterir. Bilgiler cPanel’den daha sıkı ve daha organize.

Ana pencere, PHP sürümü, günlükler, FTP erişimi, Posta ayarları, Dosya Yöneticisi, Let’s Encrypt tarafından sağlanan sertifikalar, gelişmiş yapılandırma (nginx dahil), yeniden yazma kuralları ve DNS’den her şeyi kontrol etmenizi sağlar. Her şey burada, her şeyin birbirine karıştığı cPanel’den daha iyi dağıtılmış, daha sıkı ve daha iyi bir düzen ile.

Dosya Yöneticisi

Dosya Yöneticisi gerçekten mükemmel. Sadece cPanel ile aynı şekilde çalışmakla kalmaz, daha hızlıdır, daha az tarayıcı kaynağı alır, gerçekten büyük dosyaları sorunsuz bir şekilde düzenleyebilir ve dosyaları paketlemenize, paketinden çıkarmanıza ve yüklemenize izin verir. CPanel’in daha iyi olduğu tek nokta dosya yüklemesidir. Plesk daha yavaş olma eğilimindedir ve büyük dosya yüklemelerine izin vermeyecektir, burada cPanel’de neredeyse sınırsız olarak ayarlayabilirsiniz.

Dosya düzenleme gerçekten güçlü ve kompakt. Aynı pencerede oluşur ve dizin / dosya yapısı üstbilgide gösterilir.

DNS

Plesk, DNS girişlerini kolaylıkla eklemenizi sağlar. Tipik cPanel düzenlemesi yoktur. Her giriş ayrı ayrı düzenlenir, burada cPanel’de gruba göre düzenleyebilirsiniz (cPanel için bir nokta). Düzenleme de daha basittir. DNS düzenleyicisi girişleri güncellemeden önce genellikle tutarsızlıkları giderdiğinden, son noktayı eklemenize veya metni nasıl paylaştığınıza dikkat etmeniz gerekmez..

WordPress Araç Seti

Plesk lehine en güçlü noktalardan biri şanlı WordPress araç takımıdır. Araç sadece mükemmel. Hızlı bir şekilde bir WordPress yüklemesi oluşturmanıza, şifreleri değiştirmenize, bir yüklemeyi ayırmanıza, mevcut WordPress yüklemesini taramanıza, bunları sisteme eklemek, klonlamak, kopyalamak ve tek bir tıklama ile sahneleme yapmak için izin verir.!

WordPress Araç Seti, etkinleştirebileceğiniz / devre dışı bırakabileceğiniz bir dizi onay kutusuyla Güvenliği yönetmenize de olanak tanır. Tek bir tıklamayla Bakım Modu, Arama Motoru Dizine Ekleme, Hata Ayıklama modunu hızlı bir şekilde etkinleştirebilir ve Şifre Korumasını etkinleştirebilirsiniz. Plesk ile birlikte yüklediyseniz yerli nginx bir web sunucusu olarak şunları da etkinleştirebilirsiniz: nginx önbellekleme. Bu, yalnızca web sitenize değil, tek bir geçişle sunucunuza performansta inanılmaz bir artış sağlar..

Evrelemeyi klonlama, kopyalama ve ayarlama yeteneği çok önemlidir. CPanel yerine Plesk kullanmaya yönelik en güçlü noktalardan biridir. Şey orada da bitmiyor. Eklentiler ve temalar ekleme olanağına sahipsiniz ve hatta herhangi bir yeni web sitesi için tek tıklamayla kolay kurulum için “paketleri” bir eklenti seti ve bir dizi tema olarak yapılandırabilirsiniz..

Gelişmiş seçenekler

Yetkili kullanıcılar için, Plesk sitenizi optimize etmek için bazı inanılmaz seçeneklere sahiptir. En başından itibaren Apache ve nginx’i birlikte kurabilirsiniz, bunlar birkaç kombinasyonda kullanılabilir. Örneğin: Web sunucusu olarak Apache, proxy olarak nginx ile web sunucusu olarak Apache, web sunucusu olarak nginx ve nginx önbelleğe sahip bir web sunucusu olarak nginx. Havalı sağ?

Yerel nginx modu, Apache’yi kapatacak ve daha sonra Nginx ile PHP-FPM kullanarak Proxy modunu devre dışı bırakarak bir site için kolayca etkinleştirilebilir. Bu henüz cPanel ile gerçekleştirilemez. Ayrıca, nginx önbelleğe almayı etkinleştirebilir ve ek nginx yönergelerinde istediğiniz ekstra nginx kurallarını yazabilirsiniz. Uygula düğmesine tıkladığınızda uygulanırlar.

SSL Kontrolü

Sertifikalar, Let’s Encrypt aracılığıyla Plesk ortaklığı ile işlenir. Yalnızca alan adlarınız için sınırsız sertifika veremez, ana alan adınız için bir joker sertifika da verebilirsiniz. İşlemleri kontrol edebildiğiniz için, sertifikaları otomatik olarak veren cPanel’in aksine Plesk yollarını tercih ediyorum. CPanel’de işlemi devre dışı bırakabilirsiniz, ancak kendiniz kontrol edemezsiniz. Yenileme kısmı otomatik olarak yapılır, ancak her güç kullanıcısı için harika olan bir yenilemeyi de zorlayabilirsiniz.

Çoklu PHP

Çoklu PHP düğmesi, sitenizin çalışmasını istediğiniz PHP sürümünü kontrol etmenizi sağlar. Bu örnekte nginx kullandığımız için işlem .htaccess kullanılmadan dahili olarak yapılır. Tamamlanması 5 saniye sürer ve tüm uygulamalar FPM tarafından işlenir.

Yeni 7.3 sürümü de mevcuttur ve Plesk’teki paket yükseltmeleri menüsünden yüklenebilir.

postalar

Posta menüsü yeterince kolaydır, yeni bir e-posta oluşturmanıza, iletmenize ve giden posta denetimini yapılandırmanıza olanak tanır. Web postanızı bu menüden de kontrol edebilirsiniz.

Verim

Plesk, süreci gerçek zamanlı olarak izlemenizi sağlayan bir İşlem listesi ile birlikte gelir. Bu, WHM’nin sahip olduğu şeye benzer, ancak cPanel’deki gibi bir linux metin sayfasına benzemediği için danışmak çok daha kolaydır. Aynı panelin birleştirilmiş olması, aynı zamanda güçlü kullanıcı modunda, aynı arayüzde iken tüm bunları kontrol etmenize izin verildiği anlamına gelir. Büyük bir bonus! CPanel’de, sitenizi alan adı görünümünde cPanel’de ele alıyorsanız WHM’ye geri dönmeniz gerekir.

Destek olmak

Plesk yedekleme kontrolü, cPanel’den çok daha üstündür. Tam yedeklemeler, artımlı yedeklemeler oluşturmanıza, Dropbox, Google Drive veya FTP sunucusu gibi harici depolama hizmetleri eklemenize izin verilir. Temel seçenekler ücretsizdir, örneğin Google Drive eklentisini ekleyebilir ve doğrudan Google Drive’da yedeklerinizi oluşturmak için yapılandırabilirsiniz.

Ancak zamanlama işlevselliği için ek bir aylık abonelik lisansı gerekir. Fuar adil. Yerel yedekleme ve FTP yedekleme ücretsizdir ve yedekleme için belirli zamanları bile planlayabilirsiniz. İlginç kısmı, geri yükleme işleminin yalnızca etki alanı dosyaları, yalnızca postalar veya yalnızca veritabanı gibi belirli bölümleri geri yüklemenize izin vermesidir; burada cPanel’de yalnızca tam bir geri yükleme yapabilirsiniz. Bu özellikle yararlı.

Verim

Daha önce açıkladığım gibi, Plesk, nginx’i ana web sunucusu olarak kullanmanıza izin veriyor oysa cPanel yapmaz. Bu kendi başına Plesk’e saf performansla ilgili avantaj sağlıyor. Sadece bu değil, mevcut sürüm de nginx önbelleğe almayı etkinleştirmenizi ve özelleştirmenizi sağlar. Hangisi kendi WordPress önbellekleme kullanmadan bile site performansınızı artırabilir. Bu, Plesk’i cPanel performansının üzerinde akıllı hale getirdi. Ayrıca güçlü bir kullanıcının hayalidir, çünkü linux root kullanıcısına giriş yapmak zorunda kalmadan tüm bu parametreleri yapılandırmanıza izin verir.

Plesk’i sarma

Plesk açıkça mükemmel bir üründür. Hesabınızla sınırlı kalmadan ve kullanıcıyı bayi olarak ayarlamak zorunda kalmadan istediğiniz kadar alana sahip olmanıza olanak tanır. Bu, Plesk’i kullanımı çok daha kolay bir sistem haline getirir. Özellikle cPanel’de cPanel müşterisi ve gerçekten bir acı olan cPanel WHM tarafından yapmak zorunda olduğunuz birkaç alanı aynı anda ele almak istiyorsanız.

Plesk ayrıca WordPress Araç Seti’ni de içerir. Bu, bir kontrol panelinde gördüğüm en iyi şeylerden biri. Hemen hemen her şekilde cPanel’den çok daha öndedir, şimdi cPanel’in maliyetini haklı gösteremiyorum. Herhangi bir güç kullanıcısı için seçim gerçekten zekice bir seçimdir. WordPress’in daha iyi kontrolüne sahipsiniz, doğrudan klonlama / kopyalama / hazırlama seçeneği, için beceri web sunucusu olarak Apache veya Nginx’i etkinleştirin, merkezi bir kontrol paneli kullanırken nginx ile proxy veya hatta nginx önbellekleme ve bunların tümünü karıştırın.

Hosting ve güçlü kullanıcı görünümleri, paneli de ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için mükemmeldir. Yedekleme seçenekleri de üstündür, yerel ve FTP’ye zamanlanmış yedekler oluşturma seçeneğine ve hatta yedek arkadaşınız olarak harici hizmetlere (Amazon, Google Drive ve Dropbox gibi) sahip olma seçeneğine sahiptir. Ayrıca etki alanı dosyaları, postalar veya yalnızca veritabanı gibi belirli öğeleri geri yükleyebilirsiniz. Bir eklenti sorununuz veya başarısız güncelleme varsa kendi içinde harika.

Olumsuz tarafta konuşacak çok şey yok. Lisanslama, yeni cPanel lisanslamasından önceki bir konuydu, ancak şu anda sorun teşkil etmiyor.

CPanel veya Plesk Daha İyi mi?

Yıllardır barındırma işinde olmak ve her bir kontrol panelini denedikten sonra, benim için seçim açık. Plesk cPanel ile aynı şeyleri sunar ama daha iyi. Her yönü daha iyi. Daha iyi arayüz, daha iyi düzen, alanların daha iyi yönetimi, çok gelişmiş yedekleme sistemi, WordPress Toolkit gibi gerçekten güçlü bir araç ve ana web sunucunuz olarak Apache ve nginx veya hatta nginx’e sahip olma yeteneği. CPanel’in şu an sunabileceği tek şey tanıdık görünümdür. Bana göre, Plesk’te her şey daha iyi.

Lisanslama modelini de dikkate alırsanız, tüm tartışma tartışmalı bir nokta haline gelir. Plesk aynı fiyata daha fazlasını sunuyor. Hala cPanel tarafındaysanız, marka bilinirliği için ödeme yaptığınızı bilin. Ama yazma sırasında, Plesk şimdi daha iyi bir ürün. Kendi WordPress sitelerinizi barındırmayı planlıyorsanız ve orada en iyi paneli istiyorsanız, Plesk kesinlikle yeni en iyi arkadaşınız olacak.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map