WordPress ile Bloglama Niş Nasıl Bulunur

WordPress ile Bloglama Niş Nasıl Bulunur

Yeni bir blog yazarı olarak, nasıl başlayacağınız konusunda biraz emin olamayabilirsiniz. Özellikle blogunuzdan büyük bir kitle kazanmak veya gelir elde etmek istiyorsanız, ne yazmanız gerektiği gibi vermeniz gereken kararların sayısı ile kolayca bunalmış olabilirsiniz..


İlk içeriklerini oluşturmadan veya mükemmel WordPress temasını seçmeden önce, her başarılı blogcu, bloglarının amacına ve nişine karar vererek başlar. Tanımlanmış bir konuya sahip olmak içeriğinize net bir odak sağlar ve doğru kitleyi hedeflemenize yardımcı olur.

Bu yazıda, bir niş sahibi olmanın önemini tartışacağız ve blogunuzun odağını bulmanın birkaç yolunu anlatacağız. Son olarak, blogunuzun nişi için harika içerik oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı araçlar da tanıtacağız. İçeri girelim!

Blogunuzun Nişi Nedir (Ve Neden Önemlidir)?

Bloglama söz konusu olduğunda, nişiniz blogunuzun odak noktası veya ana konusudur. İçeriğinizin ne hakkında olduğunu açıklar ve istediğiniz kadar geniş veya spesifik olabilir. Örneğin, Lezzetli genel tarifleri, mutfak incelemelerini ve haberlerini, eğlenceli ipuçlarını ve daha fazlasını kapsayan bir blogdur:

delish.com ekran görüntüsü

Kolay Sebzeli Mutfak , Öte yandan, (esas olarak) bitki bazlı bir diyetin pişirilmesi ve yemeye odaklanmış bir blogudur:

Kolay Sebzeli Mutfak

Her iki web sitesi de gıda nişine sıkıca oturur. Bununla birlikte, biri çok geniş (gamutu yemek tariflerinden ünlü yemek seçeneklerine kadar çalıştırmak) ve diğeri genel konunun daha küçük bir yönüne odaklanıyor.

Çok nişli bir blog oluşturmak mümkündür, ancak bu tür bir sitenin işletilmesi zordur ve bol miktarda bloglama deneyiminiz yoksa buna karşı öneriyoruz. Çoğu kişi için, blog başına tek bir nişe bağlı kalmak çok daha akıllıca bir stratejidir, çünkü konunuzu önemseyen tutarlı bir kitleyi çekmenize yardımcı olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, odaklanmanıza nasıl karar vereceğiniz hakkında konuşalım!

Blogunuz için doğru nişin nasıl seçileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, topu yuvarlamak için atabileceğiniz birkaç basit adım var.

Adım 1: Kendinize Tutkulu Olduğunuz Kendinize Sorun

Bir blog nişine girmeden önce, tutkulu olduğunuzu düşünün. Bu konuyla ilgili tutarlı içerik oluşturmaktan sorumlu olacağınız için, ilgilendiğiniz ve söyleyeceğiniz çok şey olması gerekir. Dahası, konunuz hakkında tutkulu olduğunuzda blog yayınlarınız daha otantik ve daha az satış perdesi gibi görünecektir.

Bu nedenle, tutkularınızın, ilgi alanlarınızın ve hobilerinizin bir listesini yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra söyleyecek benzersiz bir şeye sahip olduğunuz ve gelecek yıllar hakkında yazabileceğinizi düşündüğünüz konulara odaklanın. Bu noktada hedeflerinizi de değerlendirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, blogunuzdan para kazanmayı planlıyorsanız, nişinizin karlı olduğundan emin olmanız gerekir (bununla ilgili daha fazla bilgi). Alternatif olarak, bir konu hakkındaki farkındalığı artırmak veya eğitim bilgilerini paylaşmak isteyebilirsiniz. Bloglamadan ne istersen, nişin bunu sağlayabilmeli.

2. Adım: Nişiniz için İçerik Fikirleri Oluşturmaya Başlayın

Potansiyel bir nişiniz olduğunda, bunun için kaliteli içerik bulup bulamayacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Bu adım, özellikle karmaşık bir konuya bakıyorsanız, odağınızı daraltmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı potansiyel içerik fikirleri oluşturmak için mevcut bilgilerinizi ve çevrimiçi kaynaklarınızı kullanın. İşte birkaç ipucu:

 • Potansiyel konunuzla ilgili diğer blogları ve siteleri okuyun. Başkalarının tutkunuza nasıl yaklaştığını görmek size ilham verebilir ve mevcut blogcuların dikkate almadığı yeni yaklaşımları belirleyebilirsiniz.
 • Arama motorlarında kullanıcıların neler aradığını görmek için anahtar kelime araştırması yapın. İnsanlar sizin nişiniz hakkında bilgi aramıyorsa, bir kitleyi çekmek zor olacaktır. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Yorumları, sosyal medyayı, anahtar kelimeleri, beyin fırtınasını ve daha fazlasını kullanarak harika fikirleri ortaya çıkarmak için harika blog fikirlerinin nasıl düşünüleceğine dair bu kılavuzu kullanın..
 • Daha geniş bir alan veya konu içinde küçük bir niş bulun. Yukarıdaki yiyecek blogu örnekleri, yiyecek gibi geniş bir konunun daha küçük bir nişe nasıl katkıda bulunabileceğini göstermektedir. İlgilendiğiniz konu çok büyük görünüyorsa, odaklanacak daha küçük bir konu bulmaya çalışın.

Geniş bir içerik fikirleri tabanına sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra, nişinizin ne kadar karlı olacağını belirleme zamanı.

3. Adım: Nişinizin Kazanma Potansiyelini Belirleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, blogunuzdan para kazanmayı planlıyorsanız, nişinizin kazanç potansiyeline sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu bulmanın birkaç yolu vardır. Düşündüğünüz her bir nişi analiz etmek için bu adım adım talimatları uygulamanızı öneririz:

 1. Google’ı kullanın Anahtar Kelime Planlayıcı keşfetmek hacim ve eğilimler anahtar kelimeleriniz için. Bir grup anahtar kelimeyi aradıktan sonra, aylık ortalama arama dahil istatistikleri görüntülemek için “Arama Hacmi Al” seçeneğini kullanın. Benzer şekilde kullanabilirsiniz Google Arama Trendleri anahtar kelimelerinizin şu anda popüler olup olmadığını da görmek için.
 2. Arayarak konunuzun ne kadar popüler olduğunu öğrenin aktif bloglar ve siteler. Favori konularınızı okumak için sürekli ziyaret ettiğiniz blogları düşünün. Hala çalışıyorlar mı? Bazı bloglar aylık veya üç aylık ifadeler bile yayınlayarak gerçekte kâr sağlayıp sağlamadıklarını görebilirsiniz.
 3. İncelemek forumlar ve tutkunuzla ilgili mesaj panoları. Reddit, akla gelebilecek hemen hemen her konu için panoları olduğu için özellikle harika bir forum. Ancak, muhtemelen ilgili forumları ziyaret ettiğiniz bir şey hakkında tutkuluysanız (örneğin, birçok WordPress kullanıcısı düzenli olarak Stack Exchange ve Envato forumu).
 4. Kontrol sosyal medya konunuzla ilgili hashtag’ler ve hayran sayfaları. İnsanların nişiniz ve / veya anahtar kelimelerinizle ilgilenip ilgilenmediğini ve.
 5. En önemlisi – orada ortaklık potansiyeli? Blogunuzdan para kazanmanın en hızlı yollarından biri, yayınlarınızda belirtilen önerilen ürünlere veya hizmetlere bağlı bağlantılar eklemektir. Gibi programlar için kaydolun ShareASale,CJ Affiliate ve hatta Amazon nişinizle ilgili yüzlerce ürün ve hizmet teklifi bulmak için (yalnızca FTC yönergeleri satış ortağı bağlantılarını kullanırken).

Olumlu sonuçlar veren bu caddeler ne kadar fazla olursa, o nişte bir blog oluştururken para kazanma olasılığınız o kadar artar.

Bu adımı bir önceki ikisiyle birleştirdiğinizde, tutkulu olduğunuz, benzersiz bir içerik için bolca yer sunan ve bazı kazanç potansiyeline sahip bir nişe yerleşebilmelisiniz. Tabii ki, bu sadece başlangıç. Şimdi aklınızda bir niş var, bunun için harika içeriklerin nasıl oluşturulacağı hakkında konuşalım.

Blogunuzun Niş İçeriğini Optimize Etmek için Temel Araçlar

Seçtiğiniz nişte başarılı olmak istiyorsanız, içeriğiniz her ikisi de olmalıdır değerli okuyuculara ve optimize arama motorları için. İçeriğinizi optimize etmenin en iyi yolu, yüksek kalitede olduğundan emin olmak ve etkili anahtar kelimeler kullanmaktır. Neyse ki, bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç araç var.

Google anahtar kelime planlayıcısının ekran görüntüsü

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, örneğin, nişinizin konusuna bağlı olarak alakalı anahtar kelimeleri aramanızı sağlayan ücretsiz bir araçtır. Ayrıca, hangi konuların popüler olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için arama hacmini de görüntüler. Tek yapmanız gereken niş konunuza girmek ve bir anahtar kelime listesi oluşturmak.

Bu anahtar kelimeleri kullanarak, kullanarak yayın fikirleri bulmaya başlayabilirsiniz. Hubspot’un Blog Fikirler Oluşturucu:

hubspot's blog idea generator ekran görüntüsü

Bu, anahtar kelimelerinizle birleştirildiğinde optimize edilmiş yayın başlıkları oluşturmanıza yardımcı olabilecek başka bir ücretsiz araçtır. Anahtar kelimelerinizi girin ve ardından Bana Blog Fikirleri Ver! potansiyel başlıklar oluşturmak.

Tabii ki, harika içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış çok sayıda WordPress eklentisi de var. Bu gibi araçlar, niş içeriğinizin arama motorları için alakalı, kullanışlı ve optimize edilmiş olmasını sağlayabilir. İşte size yardımcı olacak birkaç rehber.

 • WordPress’te bir İçerik Takvimi oluşturun (ve aslında kullanın). Bir içerik takvimi, konularınızın üzerinde durmanın ve çeşitli yazarları düzenlemenin harika bir yoludur. Neyse ki WordPress, bu müthiş edicortial takvim eklentilerinin yardımıyla yayın oluşturmayı ve zamanlamayı kolaylaştırıyor.
 • WordPress sitenizdeki içeriği nasıl düzenleyeceğinizi öğrenin. Harika içerik yazmak, blog’u popüler yapan şeyin yalnızca bir parçasıdır. Blog içeriğinizi düzenlemek için bu ipuçları ve araçla okuyucuyu ve etkileşimi artırın.
 • Yardımcı araçlarla WordPress sitenizdeki alakalı içeriği kaynaklayın ve paylaşın. İçeriği sıfırdan sıkmak, okuyucular için web sitenize değerli bilgiler eklemenin sadece bir yoludur. Başka bir seçenek, web’deki harika içerikleri seçmek ve paylaşmaktır ve bu üç eklenti ile bugün WordPress destekli sitenize hızlı ve kolay bir şekilde yayın ekleyebilirsiniz..

Yeni bir blog yazarı olduğunuzda doğru temelden başlamanız önemlidir. Nişinizin tam olarak ne olduğunu bilmek, blogunuzu oluşturmanıza, kitlenizi bulmanıza, alakalı içerik oluşturmanıza ve sitenizden para kazanmanıza yardımcı olur (varsa)..

Yeni blogunuz için niş bulma hakkında sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map