WordPress Hakkında 50+ Sık Sorulan Sorular

WordPress Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir sorunuz mu var? Sorun değil – WordPress hakkında her gün bir sürü soru alıyoruz. WordPress hakkında bize sorulan en yaygın soruların bazılarını paylaşacağımızı ve genişleteceğimizi düşünmemize yardımcı olmak için! Aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonlarca konuyu ele alacağız:


 • WordPress Hakkında
 • WordPress Kurulumu
 • WordPress Temel Bilgileri
 • WordPress Bloglama
 • WordPress Sayfaları
 • WordPress’i Özelleştirme
 • WordPress SEO
 • WordPress’i Hızlandırma
 • WordPress Güvenliği
 • WordPress ile Para Kazanma

WordPress ile ilgili tüm SSS bölümlerimizi okumak için okumaya (ve kaydırmaya) devam edin.

Contents

WordPress Hakkında Sorular

WordPress’in sizin için uygun olup olmadığından emin değil misiniz? WordPress, ne olduğu, ne kadar maliyeti ve daha fazlası hakkında temel soruya cevaplar.

1. WordPress nedir?

WordPress nedir?

WordPress, web sitenizi kendi barındırma planınızda güçlendirmek için kullanabileceğiniz popüler bir içerik yönetim sistemidir (CMS). WordPress, dünyadaki kullanıcılar için bir blog, açılış sayfası, çevrimiçi mağaza, forum veya başka bir web sitesi oluşturmayı mümkün kılar.

WordPress’in iki sürümü arasındaki farklar konusunda kafanız mı karıştı? WordPress.com ve WordPress.org’daki bu tam kılavuza ve neden WordPress.org’un daha iyi bir seçim olduğunu düşündüğümüze göz atın..

2. WordPress ücretsiz mi?

WordPress’in kendisi ücretsiz, açık kaynaklı bir web yazılımıdır, ancak kullanmak için bir web barındırma planına yatırım yapmanız gerekecektir. Paylaşılan bir barındırma planında ayda 1 $ gibi düşük bir fiyata barındırma bulabilirsiniz, ancak web sitenizi kolay bir şekilde kurup bakımını yapmak için yönetilen bir WordPress barındırma planına biraz daha harcama yapmanızı öneririz..

3. WordPress benim dilimde kullanılabilir mi??

Olabilir! Şu anda 169 yerel ayar WordPress çevirileri mevcut, 10 tanesi% 100 oranında güncel. Ziyaret edin WordPress Polyglotları sayfasını kontrol edin ve hatta çeviri sürecine katkıda bulunun.

4. WordPress’i kullanmak için nasıl kod yazacağımı bilmem gerekiyor mu??

Kesinlikle hayır! Çoğu WordPress kullanıcısı geliştirici değildir, çünkü web sitenizi değiştirmeyi kolaylaştırmak için zengin özellikli temalar ve eklentiler olduğunda karmaşık CSS veya PHP öğrenmeye gerek yoktur..

WordPress Kurulumu

WordPress’i kullanmaya karar verdikten sonra başlamak kolaydır. Web sitenizi oluşturmaya başlamak için WordPress’i yükleyin, ardından bir tema ve hatta birkaç eklenti ekleyin.

5. WordPress’i nasıl kurarım?

WordPress, manuel olarak yüklenebilir. 5 dakikalık kurulum süreci, ancak çoğu hosting şirketi bunu çok daha kolay hale getirir. Çoğu paylaşılan barındırma planı, ana hesap sayfanızdan veya cPanel’den tek tıklamayla yükleme özelliği sunar. Ancak WP Engine, Volan veya Kinsta gibi yönetilen bir WordPress ana bilgisayarını seçerseniz, hiçbir şey yapmanız gerekmez – WordPress zaten sizin için önceden yüklenmiştir.

6. WordPress’i bilgisayarıma yükleyebilir miyim?

Evet yapabilirsin! WordPress ile neredeyse tüm işletim sistemlerine yerel olarak (bilgisayarınızda) yükleme seçeneğiniz vardır. Beceri seviyenize bağlı olarak, Masaüstü Sunucu veya Yerel Volan ile üçüncü taraf bir yazılım kullanabilir veya MAMP, WAMP veya LAMP kullanarak WordPress’i manuel olarak kurabilirsiniz.

7. WordPress’i nasıl güncelleyebilirim?

Güncellemeler kolaydır, çünkü bunları WordPress kontrol panelinizde görürsünüz. Bir güncelleme yüklemek için yenile / güncelle simgesine tıklayın veya Gösterge Tablosu> Güncellemeler ve düğmesini tıklayın “Şimdi kur.” Yükleme tamamlandıktan sonra sizi WordPress’in en son sürümüne davet eden bir onay ekranı görmelisiniz..

8. Hangi WordPress sürümünü kullanıyorum?

WordPress Sürüm Numarası

Web sitenizin hangi WordPress sürümünün çalıştığından emin değil misiniz? WordPress sitenize giriş yapın ve gösterge tablonuzun sağ alt köşesinde mevcut sürüm numaranızı görmelisiniz.

9. Yayınlarımı başka bir blog veya blog platformundan alabilir miyim?

Evet – eski blogunuzdan içerik aktarabilir ve ardından yeni WordPress blogunuza aktarabilirsiniz. Eski blog platformunuza dayalı talimatların tamamı için resmi WordPress rehberini inceleyin içerik içe aktarma.

10. WordPress web sitemin stilini nasıl değiştirebilirim??

WordPress web sitenizin görünümünü değiştirmenin en kolay yolu yeni bir temadır. bir WordPress teması web siteniz için bir stil görünümü gibidir. Temanız web sitenize benzersiz bir görünüm kazandıracak ve temaya nelerin dahil edildiğine bağlı olarak renkler, yazı tipleri, menüler, widget’lar, sayfalar, yazı türleri, yazı biçimleri ve çok daha fazlası gibi özelleştirmeler için özellikler ekleyebilir.

11. WordPress temasını nasıl kurarım?

Bir WordPress Teması Yükleme

WordPress web sitenize yeni bir tema günlüğü yüklemek ve Görünüm> Temalar> Yeni Ekle. Buradan WordPress.org aracılığıyla mevcut olan ücretsiz temalara göz atabilir veya “Temayı Yükle” Başka bir yerde indirdiğiniz veya satın aldığınız bir temanın zip dosyasını yüklemek için düğme.

12. WordPress temamı yüklemeye çalıştığımda bir hata alıyorum – ne yapmalıyım?

Birkaç tane var Genel hatalar bir WordPress teması yüklerken, ancak en yaygın olanı “Eksik Stil Sayfası” dır. Bu, yanlış dosya veya klasörü yüklemeye çalıştığınız anlamına gelir. En iyi seçeneğiniz, yüklenebilir tema zip dosyasını yüklediğinizi iki kez kontrol etmektir (açık bir klasör veya tüm dosya ve belge zipleri olmamalıdır).

Başka bir yaygın hata, yeni bir tema yüklemeye çalıştığınızda beyaz bir ekrandır. Bu genellikle sunucu bellek sınırınızı artırmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı barındırma şirketlerinin ana yönetici veya cPanel’de bir seçeneği vardır, ancak yardım için her zaman barındırma şirketinizin destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz..

13. WordPress’e nasıl yeni özellikler ekleyebilirim??

WordPress sitenize eklentilerle çeşitli özellikler ve işlevler ekleyebilirsiniz. bir WordPress eklentisi aslında web siteniz için bir eklentidir. Eklentiler, WordPress web sitenize genellikle çok az çaba sarf ederek yeni özellikler veya işlevler ekler. Eklenti ayarlarını kurmanız ve yapılandırmanız yeterlidir.

14. WordPress eklentisini nasıl kurarım?

Bir WordPress PLugin yükleyin

Bir eklenti yüklemek çok kolaydır. WordPress kontrol panelinizden şu adrese gidin: Eklentiler> Yeni Ekle. Buradan yüklemek için WordPress.org’dan ücretsiz bir eklenti bulmak için aramayı kullanabilirsiniz veya “Eklentiyi Yükle”Düğmesini kullanarak üçüncü bir taraftan satın aldığınız veya indirdiğiniz bir eklentinin zip dosyasını yükleyin.

WordPress Temel Bilgileri

Artık WordPress yüklü ve kullanıma hazır, WordPress hakkında bilmeniz gereken temel gerçekleri ele alalım.

15. Logomu nasıl değiştirebilirim??

WordPress'te Logo Değiştirme veya Yükleme

WordPress’e yeni bir logo günlüğü yüklemek ve Görünüm> Özelleştir. WordPress temanıza bağlı olarak bir “marka bilinci oluşturma” veya “başlık” bölümü görebilirsiniz ve orada özel bir logo yükleme seçeneği görmelisiniz.

Alternatif olarak, temanız WordPress özelleştirici yerine özel bir tema paneli kullanıyorsa, ana panodan tema panelinizi seçmeniz, marka / başlık bölümünü bulmanız ve logonuz için bir seçenek bulmanız gerekir.

16. WordPress menümü nasıl düzenlerim?

WordPress menünüz (veya gezinme) web sitenizdeki önemli sayfalara veya yayınlara bağlantılar içermelidir. WordPress Panosundan şu adrese gidin: Görünüm> Menüler. Buradan menülerinizi oluşturabilir, düzenleyebilir ve atayabilirsiniz.

 • Bir menü oluşturun: “Yeni bir menü oluştur” ve yeni menüye bir ad vermek için mavi bağlantıyı tıklayın.
 • Menü öğeleri ekle / kaldır: Önceden yayınladığınız sayfaları, yayınları, kategorileri ve etiketleri eklemek için ekranın sol tarafındaki seçenekleri kullanın veya özel bağlantılar seçeneğini (diğer web sitelerine bağlantı vermek harika) kullanın. Menünüzden bir öğeyi silmek için öğenin üzerindeki “kaldır” bağlantısını tıklamanız yeterlidir.
 • Bir menü konumu atayın: Menünüze bağlantılar ekledikten sonra, menü konumunuzu seçmek için sayfanın altındaki Menü Ayarları bölümünü kullanın. Bu konumlar WordPress temanıza ve temanın tanımladığı konumlara (başlık, üst çubuk, altbilgi vb.).

17. Kenar çubuğumu nasıl düzenleyebilirim?

WordPress Kenar Çubuğu Widget'ları

WordPress kenar çubuğunda görüntülenen içerik için widget’lar kullanır. Widget’larınızı değiştirmek için kontrol panelinizi açın ve Görünüm> Widget’lar. Buradan widget’larınızı eklemek, kaldırmak veya yeniden sıralamak için sürükleyip bırakabilir ve kenar çubuğunuzun görünümünü özelleştirmek için ayrı widget seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Temanıza bağlı olarak, altında daha fazla kenar çubuğu özelleştirme seçeneği de bulabilirsiniz. Görünüm> Özelleştir> Kenar Çubuğu renkler, kenar çubuğu genişlikleri vb..

18. Altbilgimi nasıl değiştirebilirim??

Kenar çubukları gibi WordPress altbilgileri widget’ları kullanır (temanızda özel veya alternatif bir altbilgi yoksa). Sadece Görünüm> Widget’lar değişiklik yapmak.

Kenar çubukları gibi, temanız altbilgi sütunları, stil, telif hakkı ve daha fazlası için özel seçenekler içeriyorsa, bunları muhtemelen altında bulabilirsiniz Görünüm> Özelleştir> Altbilgi veya özel bir tema panelinde.

19. Parolamı nasıl değiştiririm?

WordPress hesabınıza zaten giriş yaptıysanız, ekranın sağ üst köşesindeki yönetici araç çubuğunda kullanıcı adınızı tıklayın (yönetici çubuğunuz devre dışı bırakıldıysa, Kullanıcılar> Kullanıcı Adınız gösterge tablosu üzerinden).

Yeni WordPress Parolası Oluşturun

Ekranın alt kısmına gidin ve şifrenizi sıfırlama seçeneğini tıklayın. Şifrenizi yazın veya giriş uygulamanıza (1Pass gibi) ekleyin ve ardından kaydedin.

kayıp Şifre

Hesabınız kilitliyse giriş sayfanıza gidin (genellikle web siteniz.url / wp-admin adresinde), “Şifrenizi mi kaybettiniz?” bağlantısını tıklayın ve şifrenizi e-posta ile sıfırlamak için talimatları izleyin.

Ve herhangi bir nedenle bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramazsa, şifrenizi phpMyAdmin veya mySQL aracılığıyla manuel olarak kurtarabilirsiniz (ancak bunu yalnızca kodlama konusunda rahatsanız öneririz).

WordPress Bloglama

Web sitenizi hazır hale getirdiğinizde içerik eklemeye başlayabilirsiniz. WordPress yayın ve sayfa eklemeyi kolaylaştırır, bu yüzden korkutmak zorunda kalmazsınız. Ancak bir sorunuz varsa, ilk WordPress postanızı oluştururken belki de bu Soru ve Cevaplar yardımcı olacaktır.

WordPress Yayını Oluşturma

20. Yeni bir gönderi nasıl oluşturulur?

Yeni bir WordPress yayını oluşturmak için önce WordPress kurulumunuza giriş yapın, ardından Mesajlar> Yeni Ekle. Buradan yayın başlığınızı, içeriğinizi, alıntılarınızı ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. WordPress yayını oluşturma hakkında bu kılavuzda daha fazla bilgi edinin.

21. Yazı biçimi nedir?

Yazı biçimi, blog yazılarınız için genellikle yazıdaki medyaya / içeriğe (resim, galeri, video, alıntı vb.) Dayalı bir stildir. Bu seçenek, ekranın sağ tarafında “Biçimlendir” meta kutusunda bir blog yayını oluşturduğunuzda bulunabilir. Yazı biçimleri kılavuzumuzda daha fazla bilgi edinin.

22. Öne çıkan bir görüntüyü nasıl ekleyebilirim??

Bir yayın üzerinde çalışırken, “Öne Çıkan Resim” meta kutusundaki “Öne çıkan resmi ayarla” bağlantısını tıklayın. Bu, medya kitaplığınızı açar. Bir resim seçin veya yeni bir resim yükleyin ve kaydedin.

Genellikle resminiz görüntünün varsayılan boyutları kullanılarak görüntülenir, ancak temanıza bağlı olarak ek kırpma (görüntüyü tema tasarımının yüksekliğine / genişliğine göre kesen) veya ekran (streç, kapak vb.) Seçenekleri olabilir. Bu ayarları bulmak için temanızın belgelerine bakın, ancak bunlar genellikle Özelleştirici veya Tema Panelindedir..

23. Nerede bir kategori seçer ve yazıma etiketler eklerim?

Bir kategori seçmek ve yayınınıza etiket eklemek için bir yayın oluştururken içeriğinizin sağındaki meta kutuları kullanın. Mevcut kategoriler ve en çok kullanılan etiketler arasından seçim yapabilir veya yenilerini oluşturabilirsiniz.

24. Yayınlarıma nasıl video (veya ses) ekleyebilirim?

WordPress yayınlarınıza video veya ses dosyaları eklemenin birçok yolu vardır. İlk seçenek, medya listede yer alıyorsa bağlantıyı yayın içeriğinize yapıştırmaktır. desteklenen oEmbed seçenekleri (YouTube, Vimeo, Soundcloud ve daha pek çok şey içerir).

Başka bir seçenek, WordPress temanızda, öne çıkan ortam olarak (özellikli bir görüntü yerine) video veya ses eklemeniz için yerleşik “Gönderme Seçenekleri” bulunup bulunmadığıdır. Bu seçenek yayınlarınızda mevcutsa, bağlantıyı medyanıza yapıştırın veya kendi mp3 veya video dosyanızı yükleyin.

25. Yazıma nasıl resim galerisi ekleyebilirim??

Bir resim galerisi eklemek için yerleşik WordPress galeri seçeneğini kullanabilirsiniz. Kayıt içeriğinizin üst kısmındaki “Medya Ekle” düğmesini tıklamanız ve “Galeri Oluştur” seçeneğini belirlemeniz yeterlidir. Ardından, kullanmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve “Yeni galeri oluştur” düğmesini tıklayın. Bitirmeden ve eklemeden önce, bu sütun sayısını ve görüntülerin nereye bağlandığını kontrol ettiğinizden emin olun (bir görüntü ışık kutusu için medya dosyasına bağlarsanız, görüntüyü yeni bir sekmede veya özel URL’de açmak istiyorsanız ek sayfası).

İkinci bir seçenek, temanızdaki resim galerilerini veya medya seçeneklerini kullanmaktır. Bazı temalar bir galeri yayın formatı içerecektir ve bir yayın oluştururken içeriğinizin altında bir “resim Galerisi” meta kutusu göreceksiniz. Galerinizde kullanmak istediğiniz görüntüleri seçmek ve eklemek için “Resim Ekle” için bu seçeneği kullanın.

WordPress Sayfaları

WordPress sayfaları yayınlarla aynı değildir. Bunun yerine sayfalar, yaklaşık sayfa, iletişim formu ve en son blog yayınlarınız gibi web sitenizde öne çıkarmak istediğiniz önemli içerik için kullanılır.

26. Nasıl yeni bir sayfa oluştururum??

WordPress web sitenize giriş yaptığınızda, şuraya gitmek için kontrol paneli menüsünü kullanın: Sayfalar> Yeni Ekle. Buradan sayfanıza bir ad verebilir, içerik, medya ekleyebilir, kısa kodlar ekleyebilir veya hatta özel bir şey oluşturmak için bir sayfa oluşturucu kullanabilirsiniz.

27. Sayfa şablonu nedir (ve ne işe yarar)?

Ana Sayfa Şablonu

Sayfa şablonu, sayfaya özel stil uygular. Kullandığınız temaya bağlı olarak ana sayfanız, tam genişlikte sayfanız, blogunuz, mağazanız vb. İçin sayfa şablonlarınız olabilir. Bir sayfa şablonu seçmek için yalnızca “Sayfa Özellikleri” meta kutusundaki açılır menüden bir seçim yapın.

28. Ana sayfamı nasıl ayarlarım?

Ana Sayfa Okuma Ayarı

Ana sayfanızı ayarlamak için şu adrese gidin: Ayarlar> Okuma. Varsayılanı bırakabilirsiniz (“En son yayınlarınız”) veya “Statik sayfa” seçeneğini seçebilir ve ön sayfanızı ana sayfanız olarak oluşturduğunuz sayfaya ayarlayabilir ve varsa bir kayıt sayfası ekleyebilirsiniz..

Ana sayfanız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ana sayfanızı nasıl ayarlayacağınız ve düzenleyeceğiniz hakkındaki bu gönderiye bakın.

29. Kişi sayfasını nasıl oluştururum?

İletişim Formu 7

WordPress yerleşik bir iletişim formu içermez, ancak bir eklenti kullanarak kolayca bir form ekleyebilirsiniz. İletişim Formu 7 (ücretsiz) veya Yerçekimi Formları (premium) kullanmanızı öneririz. Her ikisi de bir form oluşturmanıza, seçenekleri özelleştirmenize ve ardından kısa kodu kullanarak herhangi bir yazıya veya sayfaya eklemenize izin verir (yukarıdaki İletişim Formu 7 örneğine bakın).

WordPress’i Özelleştirme

WordPress son derece esnek ve kendi kişisel stilinize uyacak şekilde ayarlanması kolaydır. İşte WordPress web siteniz için özelleştirme seçeneklerini hızlı bir şekilde nasıl bulacağınıza veya ekleyeceğinize dair işaretçiler.

30. Google yazı tiplerini WordPress web sitemde kullanabilir miyim?

Elbette! Birçok premium tema, yerleşik Google Fonts entegrasyonunu içerir, böylece tek yapmanız gereken yazı tipi seçeneklerini Görünüm> Özelleştir> Yazı Tipleri / Tipografi veya Tema Paneli içinde bir tipografi bölümü altında.

Temanız bu özellikleri içermiyorsa, her zaman bir üçüncü taraf eklentisi yükleyebilirsiniz.

31. Tema renklerimi özelleştirebilir miyim?

Evet! Renklerinizi ve stilinizi özelleştirmenin üç yolu vardır.

 • İlk olarak, WordPress web sitenize giriş yapın ve Görünüm> Özelleştir ve temanızın bir parçası olan yerleşik seçeneklerin olup olmadığını görün.
 • İkincisi, özelleştirmek istediğiniz tema öğesi için seçenekler yoksa, stilleri işaret edebilmeniz, tıklayabilmeniz ve düzenleyebilmeniz için Sarı Kalem gibi canlı bir CSS editör eklentisi yükleme seçeneğiniz vardır.
 • Üçüncü olarak, bir alt tema oluşturabilir ve kendi stil sayfası düzenlemelerinizi yapabilirsiniz (bunu yalnızca rahat kodlama yapıyorsanız ve bir WordPress alt teması oluşturma konusunda bilginiz varsa öneririz).

32. Sayfa düzenlerimi nasıl özelleştirebilirim??

Sayfanızı değiştirmek veya mizanpajları göndermek istiyorsanız, en kolay seçenek bir WordPress sayfa oluşturucu kullanmaktır. Bu eklentiler, kullanımı kolay sürükle ve bırak üreticileri içerir, böylece özel sayfalar, yayınlar ve hatta özel posta türleri (personel veya mağaza sayfaları gibi) oluşturabilirsiniz. Bu işlevi Visual Composer sayfa oluşturucu kılavuzumuzda önizleyebilirsiniz.

İkinci seçenek, bir alt tema oluşturmak ve tema üzerinde manuel değişiklikler yapmaktır. Bu durumda bir alt tema kullanmayı hatırlamanız son derece önemlidir, aksi takdirde temayı güncellediğinizde tüm düzenlemeleriniz kaybolacaktır (temanızı her zaman güncellemeniz güvenlik ve tema işlevselliği için de önemlidir – bu nedenle güncellemeleri yoksaymayın!).

WordPress SEO

SEO, başarılı bir web sitesi oluşturmanın büyük bir parçasıdır, ancak ilk başta kafa karıştırıcı olabilir. İşte size doğru yönü göstermeniz için bazı yararlı ipuçları!

33. SEO nedir?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu kısaltmasıdır. Bu, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarında sıralamanızı etkiler. SEO’nun içerik kalitesi, geri bağlantılar, yapılandırılmış veriler, site haritaları ve daha fazlası dahil dikkate aldığı birçok faktör vardır..

34. WordPress SEO Dostu mu?

WordPress SEO dostudur, ancak sizin için tüm işleri yapmayacaktır. WordPress, SEO’nuzu yönetmenizi ve geliştirmenizi kolaylaştırmak için ayarlandı, ancak blogunuzu WordPress’e taşımak büyük olasılıkla arama motoru sıralamalarınızı değiştirmeyecek.

35. SEO’mu nasıl geliştirebilirim?

SEO’nuzu geliştirmenin en kolay yollarından biri bir WordPress eklentisidir. Aşağıdakiler için seçenekler ekleyen Yoast SEO kullanmanızı öneririz:

 • Başlıklar ve meta
 • Sosyal bağlantılar
 • XML site haritaları
 • Galeta unu
 • Ve dahası

Ayrıca gibi saygın bloglar üzerinde harika SEO ipuçları hazır Moz, Yoast, ahrefs, Backlinko hatta blogdaki WPExplorer’ın WordPress SEO ipuçlarını.

WordPress’i Hızlandırma

Web sitenizi çalıştırmak için hangi platformu kullanırsanız kullanın, web sitesi hızı herhangi bir web yöneticisi için büyük bir endişe kaynağıdır. Ancak WordPress ile web sitenizi bir anda optimize etmenin ve hızlandırmanın birçok yolu vardır.

36. WordPress web sitemi nasıl hızlandırabilirim??

Web sitenizde WordPress’i optimize etmenin ve potansiyel olarak hızlandırmanın birçok yolu vardır. Bugün sitenizin hızını artırmanın birkaç yolu:

 • WordPress önbelleğe almayı etkinleştir
 • PHP’nizi yükseltin
 • Daha iyi hosting yatırımı yapın
 • Kaliteli bir tema seçin
 • Eklentilerinizi temizleme
 • Görüntüleri optimize edin
 • Veritabanınızı temizleme
 • CDN kullanın

37. WordPress önbellekleme nedir?

WordPress önbellekleme, ziyaretçileriniz için web sitenizin HTML sürümünü dinamik olarak kaydeder ve sunar. Bu, sunucu kaynaklarınıza daha az yük bindirir, veritabanı aramalarını sınırlar ve sayfalarınızın oluşturulması için gereken süreyi büyük ölçüde hızlandırabilir.

38. Bir önbellek eklentisi kullanmam gerekiyor mu??

Bir önbellek eklentisi kullanmak zorunda değilsiniz, ancak web sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Aslında, yalnızca barındırma sisteminizde yerleşik önbellek varsa, bir önbellek eklentisini atlamanızı öneririz. Aksi takdirde, WP Super Cache veya W3 Total Cache’yi denemek zarar veremez (WordPress için en popüler ücretsiz önbellekleme eklentilerinden ikisi).

39. CDN nedir?

CDN, İçerik Dağıtım Ağı’nın kısaltmasıdır. CDN web sitenizin kopyalarını saklar içerik (özellikle resimler, Javascript ve CSS dosyaları) ve teslim kullanarak okuyucularınıza dünya çapında sunucular. Bu şekilde, okuyucular web sitenizi ziyaret ettiğinde, onlara en yakın sunucudan yüklenir. CDN’ler ayrıca minimum duruş süresi ile çok hızlı tepki ve yükleme sürelerine sahip olma eğilimindedir.

Bir CDN’yi web hızlarınıza yardımcı olup olmayacağını görmek için test etmek istiyorsanız, WordPress için en iyi ücretsiz CDN hizmetlerini inceleyiniz. Önceden bir değişim yığını yatırmak zorunda kalmadan başlamak için harika bir yer.

40. Önbellek eklentisi ile CDN arasındaki fark nedir? Ve ikisine de ihtiyacım var mı?

Önbellek eklentisi, veritabanı isteklerini azaltmak ve sitenizi hızlandırmak için web sitenizin HTML sürümünü kaydeder. Bir CDN, site hızını artırmak ve bant genişliği kullanımını azaltmak için web sitesi varlıklarınızı (resimler, CSS, Javascript) depolar ve sunar. Her ikisini de kullanmak gerekmez, ancak mümkün olan en hızlı web sitesi için her ikisini de kullanmalısınız.

41. Çok fazla eklenti yüklersem web sitemi yavaşlatır mı??

Bu soruyu çok görüyoruz ve cevap olabilir. Sorun genellikle yüklediğiniz eklenti sayısıyla değil, eklentilerin boyutu, işlevi ve kalitesiyle ilgilidir.

 • Büyük eklentiler: Mutfak lavabo eklentileri hariç her şey, kullanıcı olarak sizin için eklenti yönetimini kolaylaştıran hemen hemen her şey için özellikler içerir, ancak tek bir eklenti ne kadar fazla olursa o zaman daha fazla kaynak gerektirecektir..
 • Eklenti çakışmaları: Eklentilerle ilgili olarak gördüğümüz en önemli sorunlar uyumsuzluk veya yinelenen özelliklerdir. Bazı eklentiler aynı web sitesine yüklendiğinde çalışmaz (örneğin, WooCommerce W3 Total Cache ile çalışmaz). Benzer şekilde, gerçekten yinelenen işlevsellikten kaçınmalısınız. Sadece bir kaydırıcı eklentisine, bir SEO eklentisine, bir güvenlik eklentisine vb..
 • Kötü kalite: Harika görünen bir eklenti ile karşılaşabilirsiniz, ancak bir kez yüklendiğinde web sitenizi yavaşlatır veya tamamen durdurur. Ne yazık ki, web’de yüzen çok sayıda kötü kodlanmış eklenti var, bu yüzden saygın kaynaklar (örneğin, WordPress.org veya CodeCanyon).

WordPress Güvenliği

WordPress, 4 web sitesinde 1’den fazla tarafından kullanılır, bu nedenle zaman zaman bir hedef haline gelmesi mantıklıdır. Ancak, WOrdPress web sitenizi güvende tutmak için birkaç temel ipucunu izlerseniz endişelenmeniz gereken bir şey olmamalıdır..

42. Web sitemin güvenli olduğundan nasıl emin olabilirim?

Web sitenizin güvende kalmasını sağlamanın en iyi yolu birkaç basit adımı izlemektir:

 1. kullanım güçlü şifreler tüm kullanıcı hesapları için.
 2. almak yedeklemeler WordPress web sitenizin (burada WordPress’i nasıl yedekleyeceğiniz konusunda yararlı bir kılavuz).
 3. Güncelleme WordPress kurulumunuz, temalarınız ve eklentileriniz (ilk önce bir localhost kurulumunda veya bir hazırlama sitesinde güncellemeleri test etmenizi öneririz). Şu anda kullandığınız tema veya eklenti son birkaç yıldır güncellenmediyse yenisine geçmeyi düşünebilirsiniz.
 4. Yasadışı indirmeler yüklemeyin neredeyse her zaman kötü amaçlı kod içeren (virüs, spam, korsan arka kapısı vb.) premium temaların ve eklentilerin.
 5. Sadece kullan güvenilir web sitelerinden eklentiler ve temalar. Forumlardan veya üçüncü taraf paylaşım sitelerinden (torrentler) indirilmesini önermiyoruz. Bir web sitesinin güvenilirliğinden emin değilseniz müşteri yorumlarını, öğe derecelendirmelerini ve sosyal hesapları kontrol edin.

43. WordPress güvenliğimi yönetmenin kolay bir yolu var mı?

Web güvenliğiniz hakkında endişelenmek istemiyorsanız, sunucunuzu güvende tutmak için günlük yedeklemeler, güvenlik duvarları ve kötü amaçlı yazılım taramaları içeren iyi yönetilen bir barındırma planı seçmenizi öneririz. Fazladan bir katman eklemek istiyorsanız, aşağıdaki gibi bir güvenlik eklentisini düşünün iThemes Güvenliği veya Wordfence.

44. Spam nedir?

Spam, bir web sitesi çalıştırırken bir noktada alacağınız konu dışı, alakasız, uygunsuz ve istenmeyen yorumlar, pingler ve hatta sosyal medya etiketleridir. Genellikle bunlar botlardır ve web sitenize yorum yapan gerçek insanlar değildir.

45. Spam ile ilgili ne yapabilirim?

Bir WordPress web sitesinde spam’ı kontrol etmenin en iyi çözümlerinden biri, Akismet eklentisi Automattic (WordPress’in yaratıcıları). Akismet, çeşitli yerleşik özellikleri ve ayarları kullanarak spam’ı filtrelemeye, yok etmeye ve önlemeye yardımcı olur. JetPack’in yorum modülünü kullanıyorsanız, şanslısınız demektir – tüm yorumlar otomatik olarak Akismet’in filtrelerinden geçer.

Bir eklenti yardımı olmadan web sitenizi yönetmek mi? Altındaki kontrol panelinden daha katı yorumlama kurallarını etkinleştirebilirsiniz Ayarlar> Tartışma. Temel WordPress seçeneklerinin yalnızca kayıtlı / giriş yapan kullanıcıların yorum yapmasına izin vermesini sağlayarak ve tüm yorumlar için manuel onay gerektirerek spam’i engelleyebilirsiniz, ancak bu zaman alıcıdır ve kullanıcıların yorum yapmasını engelleyebilir.

WordPress ile Para Kazanma

Bir web sitesine sahip olmak pozlama için harikadır, ancak web sitenizden de para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte en yaygın sorulardan bazıları

46. ​​WordPress ile para kazanabilir miyim?

Evet yapabilirsin! WordPress ile para kazanmanın bir çok yolu var – bu bizim tüm işimiz, bu yüzden kanıtı yaşıyoruz.

47. WordPress ile para kazanmanın bazı kolay yolları nelerdir??

Web sitenizden para kazanmanın en kolay yolu, reklam noktaları sunarak ve bağlı ürünler önererek veya kendi mağazanızı başlatarak web sitenizin trafiğinden yararlanmaktır..

 • Reklam: En basit web sitenizden para kazanmak için başlık, kenar çubuğu, altbilgi ve hatta yazılarınıza reklam noktaları eklemektir. Bu, Adsense veya BuySellAds gibi üçüncü taraf ağları kullanarak veya reklamverenlerle kendi sözleşmelerinizi özel olarak gerçekleştirerek kolayca gerçekleştirilebilir..
 • Bağlı pazarlama: Bir ürün için bir satış ortağı programına katıldığınızda, müşterileri bir ürüne veya işletmeye yönlendirmek için parasal tazminat alırsınız. Çoğu program, müşteri bir satın alma işlemini tamamladığında sabit bir tutardır veya müşterinin ilk satın alma işleminin yüzdesi.
 • Mağaza Açın: WordPress ile kendi dijital veya fiziksel ürünlerinizi satabilir, çevrimiçi kurslar veya hatta hizmetler sunabilirsiniz. Olasılıklar sınırsız – tek ihtiyacınız olan harika bir fikir ve başlamak için saygın bir e-ticaret eklentisi.

Web sitenizle nasıl kâr elde edeceğinize dair daha fazla fikir edinmek için WordPress ile nasıl para kazanacağınıza ilişkin bu kılavuza bir göz atın.

48. Satış ortağı olarak izlemem gereken özel kurallar var mı??

Web sitenizde bağlı kuruluş bağlantıları kullanacaksanız, FTC (Federal Ticaret Komisyonu) kurallarına uymanız son derece önemlidir. Bunlar çok önemlidir ve bağlı kuruluş bağlantılarının, sponsorlu yayınların (sosyal medyada dahil), hediye kılavuzları, dürüst ürün incelemeleri ve daha fazlasının kullanımını açıklayan katı politikaları içerir. Adresini ziyaret edin FTC güncel kurallar ve düzenlemeler için web sitesi.

49. WordPress ile kendi mağazamı nasıl açabilirim??

WordPress ile bir mağaza oluşturmak için bir e-ticaret eklentisi yüklemeniz yeterlidir. Popüler seçenekler WooCommerce ve Easy Digital Downloads (her ikisi de yeni web girişimcileri için harika seçenekler).

50. Bir e-ticaret mağazası için gereksinimler nelerdir??

Kendi çevrimiçi mağazanızı başlatmayı planlıyorsanız, HTTPS müşteri verilerini toplamak için gereklidir, bu nedenle web sitenizi başlatmadan önce SSL sertifikanızı satın aldığınızdan emin olun (aksi takdirde HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirmeniz gerekir ve bu karmaşık hale gelebilir). Ayrıca sayfalarınız için sayfa oluşturmayı da düşünmek istersiniz. Site Kullanımı ve Gizlilik Şartları yanı sıra Geri ödeme politikası.

Bu, elbette, ürün ve / veya hizmet satmak için yerel ayarlarınızda (ülke, eyalet, il, vb.) Gereken evraklara ek olarak yapılır..

Bonus: WPExplorer Hakkında Sorular

WPExplorer’ı nasıl yaptığımızla ilgili birçok soru alıyoruz, ancak işte her hafta hemen hemen aldığımız ilk 4:

 • WPExplorer hangi temayı kullanıyor?? Bizimki özel olduğundan web’de bulamıyorsunuz (üzgünüm!).
 • Hangi yazar kutusunu kullanıyorsun? Özel bir yazar kutusu kullanıyoruz, ancak sitemizde kullandığımız Fanciest Authorbox eklentisini şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Hangi sosyal paylaşım eklentisini kullanıyorsunuz? Ne yazık ki bu, web sitemize yerleştirdiğimiz özel bir özellik olsa da, Bloom veya Social Warfare’i kullanarak benzer görünümlü bir sosyal paylaşım çubuğu oluşturabilirsiniz.
 • Ücretsiz bir WPExplorer teması için nasıl hata bildirebilirim?? Her bir ücretsiz tema sayfasının sağ tarafında, o temanın Github deposuna bir bağlantı bulunur. Bağlantıyı tıklayın, sorunlar sekmesini seçin ve yeni bir sorun açın, bir göz atalım!

Paketleme

Umarım WordPress ile ilgili bazı sorularınızı cevaplayabildik. Sorunuz bu listede yoksa lütfen yorum bırakın ve size bir cevap vermek için elimizden geleni yapacağız!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map