WordPress Bloguyla Para Kazanma

 1. 1. Şu Anda Okuma: WordPress Bloguyla Para Kazanma
 2. 2. WordPress Ürün ve Hizmetlerini Satarak Para Kazanma
 3. 3. WordPress Blogunuzu Bir İşletmeye Dönüştürme

Web’deki en büyük aramalardan biri nasıl para kazanılır. Ve WordPress ile nasıl para kazanılacağına dair daha spesifik ifadeyi aradığınızda, yine de etkileyici bir 397 milyon + sonuç bulacaksınız. Bu sayılara dayanarak, insanların bloglarından gerçekten para kazandıklarını çıkarabilirsiniz (özellikle arama sonuçlarının en üstünde yer alanlar!).


Şimdi daha da önemli bir soru için – insanlar para kazanmak için nasıl para yazıyorlar? Muhtemelen okuduğunuz blog yazısının geçimini sağlıyorlar. Bu doğru – sadece bir blog. Tabii ki yazarlar muhtemelen gönderilerden gelir elde etmek için birkaç anahtar yöntem kullanıyorlar ve bugün özellikle WPExplorer’ın yıllar boyunca kullandığı birkaç kişiyi kendi kişisel deneyimlerimizden ipuçları ile paylaşacağız. Tabii ki gelir portföyünüzü büyütmek için blog yazmanın dışına çıkmanın yolları var ve bunları birkaç gönderi üzerinden paylaşacağız.

Şimdi iyi şeylere girmek için! Rehberimizi üç bölüme ayırıyoruz: blogunuzla nasıl para kazanılır, para satma hizmetleri veya ürünleri nasıl kazanılır ve blogunuzdan nasıl iş oluşturacağınıza dair bir kılavuz. Ancak şimdilik, blogunuzdan para kazandıran WordPress ile çevrimiçi para kazanmanın en kolay yoluna odaklanmak istiyoruz. Bu yazının sonunda, blogunuzu başlangıç ​​noktası olarak kullanarak gelir elde etmenin şaşırtıcı derecede kolay olabileceğini göreceksiniz..

1. Satış Ortağı Bağlantıları

Belki blogunuzdan biraz para kazanmaya başlamanın en kolay yolu bağlı kuruluş bağlantılarıdır. Satış ortağı bağlantıları (yönlendirme bağlantıları da denir), metninize veya resimlerinize yerleştirdiğiniz ve okuyucularınızı üçüncü taraf bir web sitesine yönlendiren bağlantılardır. Ardından, okuyucularınız üçüncü taraf sitesinden alışveriş yapmaya devam ederse, onları yönlendirmek için bir komisyon oluşturursunuz.

Satış ortağı programlarına kaydolmak kolaydır. Mal veya hizmet satan web sitelerinin çoğu üstbilgilerinde veya altbilgilerinde “bağlı şirketler” için bir bağlantı içerir. Söz konusu programa nasıl kaydolacağınızı öğrenmek için üzerine tıklayın. Bazı siteler kendi bağlı kuruluş programlarını kullanırken diğerleri bağlı kuruluş ağı üzerinden çalışır. Daha yaygın ağlardan bazıları Amazon OrtaklarıShareasale, Komisyon Kavşağı, E-Junkie ve Etki Yarıçapı. Ağlar programlara katılmanızı kolaylaştırır, çünkü genellikle satıcılara göz atabilir ve programlarına başvurmak için bir düğmeyi tıklayabilirsiniz.

Envato Satış Ortaklığı Programı

Yıllar boyunca birçok bağlı kuruluş programına ve ağına katıldık ve en başarılı programlarımızdan biri Themeforest oldu. Kullanıcıları oluşturduğumuz ürünlere yönlendirerek veya küçük bir komisyon oluşturduğumuz gibi. Şimdiye kadar, 16.000’den fazla kişinin Themeforest’ta mükemmel WordPress temasını bulmasına yardımcı olduk.

Bir programa katıldıktan sonra, bağlı kuruluş bağlantılarınızı kopyalamak için hesabınıza giriş yapabilirsiniz. İçeriğinize bağlantılar eklerken bağlantı metnine dikkat edin. Mantıksal olmasını istersiniz, böylece okuyucularınız “en iyi WordPress temalarına” yerleştirdiğiniz bağlantıyı tıklatarak WordPress temaları için bir listeye veya pazara yönlendirileceklerini bilirler..

Güzel Link Gizleme

Ayrıca bağlı kuruluş bağlantılarınızı olduğu gibi ekleme seçeneğiniz de vardır veya bir bağlantı cloaker ile bunları biraz temizleyebilirsiniz. Öneririz Güzel Link kullanımı kolaydır ve varsayılan olarak nofollow ve tıklama izleme seçenekleri içerir. Bu şekilde hangi bağlantıların dönüştürülüp dönüştürülmediğini takip edebilirsiniz.

Bir yayına satış ortağı bağlantılarınızı nereye veya nasıl eklediğiniz önemli değil, satış ortağı bağlantılarını kullandığınızı açıklamanız gerekir. Bu, Federal Ticaret Komisyonu tarafından ve takip edilmesi kolay bir şekilde gereklidir. FTC .com açıklama kılavuzu uymak çok zor olmamalı. Buradaki en önemli nokta, okuyucularınız tıklayıp bir satın alma işlemini tamamlarsa, iştirak bağlantıları içeren her sayfaya bir açıklama eklemektir (bizden beri her sayfada eklediğimiz sayfanın alt kısmında bizim sayfamızı görebilirsiniz) kenar çubuğu reklamları).

NOT: Sağlık, borç hafifletme, gayrimenkul ve diğer karmaşık konular gibi endüstriler için FTC yasaları web tasarımı için olanlardan çok daha katı olabilir. Lütfen ziyaret edin FTC web sitesi ve tüm uygun yasalara uyduğunuzdan emin olmak için sitenize bağlı kuruluş bağlantıları eklemeden önce sektörünüzün kurallarını okuyun.

İştirak Zirvesi Pazarlama Konferansı

Satış ortaklığı pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Katılmayı düşünün Ortaklık Zirvesi Doğu ya da batı. Bu, ABD’deki en büyük bağlı kuruluş pazarlama ve ağ oluşturma etkinliklerinden biridir. İştirakçi olmayı, izlemeniz gereken kuralları ve başarılı olmak için ipuçlarını öğrenebileceğiniz çeşitli oturumlar sunarlar. Oldukça pahalı ama iyi haber şu ki, ne kadar erken satın alırsanız, büyük bir erken kuş indirimi alabilirsiniz. Ve etkinliğe harcadığınız şey bir işletme gideri olarak talep edilebilir (daha sonraki bir gönderide ele alınacak bir konu).

2. Reklam Noktaları

Doğrudan içeriğe eklediğiniz satış ortağı bağlantıları dışında, reklam noktaları web üzerindeki diğer ürünleri önererek blogunuzda para kazanmanın harika bir yoludur. Reklamlarla üç seçeneğiniz vardır – diğer sitelere satış ortağı bağlantıları kullanarak kendi reklamlarınızı oluşturun, reklam alanlarınızı aylık bir ücret karşılığında kendiniz satın alın veya reklam alanınızı sizin için satacak bir reklam ağına katılın.

Sitenizdeki reklamları oluşturma ve yönetme reklamların estetiği üzerinde ve reklamların bağlantı olduğu yerler üzerinde tam kontrol istiyorsanız daha anlamlı olabilir. Kendi bağlı kuruluş bağlantılarınızı kullanacağınız için, okuyucularınız tıklayıp bir satın alma işlemini tamamladığında biraz para kazanırsınız. Bu, bir süre önce WPExplorer’da izlediğimiz rotaydı. Bizim için harika çalıştı, ancak blogumuz kendi WordPress ürünlerimizi kapsayacak şekilde büyüdükçe ek reklamları kaldırdık.

Sen ne zaman reklam alanlarınızı aylık bir ücret karşılığında satmak reklamlarınızı kaç kez tıklarsa seçsin, aylık sabit bir ücret ödersiniz. Reklamlarınızdan sabit bir gelir elde edeceğinizi bildiğiniz için bu güzel, ancak zor olan kısım, reklamlarının tıklama almaması durumunda alıcılarınızın her ay yenilenmeyecek olmasıdır.

BySellAds Advertising Network

Son seçeneğiniz bir reklam ağına katıl ve sizin için zor işleri yapmalarına izin verin. Gibi reklam ağları Adsense, Amazon BGBM Reklamları ve BuySellAds reklam alanınızı ele geçirip alıcılara satabilirsiniz. BuySellAds, siteleri üzerinden aylık veya CMP (gösterim başına maliyet) reklamlarını satabileceğiniz ve sitenize yerleştirilecek gerçek görsel üzerinde son onay aldığınız için size biraz daha fazla kontrol sağlar..

Adsense ve Amazon BGBM ile web sitenizde gösterilenler üzerinde çok az kontrole sahip olursunuz, ancak her iki ağ da içeriğiniz ve / veya okuyucularınızla alakalı reklamlar sunmak için gelişmiş sistemler kullandı (bu yüzden endişelenmeyin – web tasarımı hakkında yazıyorsanız okurlar boş zamanlarında googling yaptıkları bir şey olmadıkça, at dizginleri için reklam görmemelidir).

Ayrıca, Adsense reklamlarının genellikle web sitelerinde Tıklama Başına Ödeme olduğunu unutmayın; bu nedenle, okuyucular yalnızca tıklama başına daha yüksek bir reklamı tıkladığında ödeme alırsınız. Öte yandan Amazon daha düşük bir oran ödüyor ancak Gösterim Başına Maliyet sisteminde çalışıyor, böylece okuyucularınız reklamı her gördüğünde para alıyorsunuz. Hangi ağı kullanmayı seçerseniz seçin, tüm reklam ağlarının hizmetlerini kullanarak oluşturduğunuz reklam gelirinden bir miktar para alacağını unutmayın..

3. Bültenler

Bültenler gelir için bir başka harika fırsat. Haber bültenleri bir blog anlık görüntüsü gibidir, çünkü muhtemelen abonelerinizle son yayınları veya haberleri paylaşıyorsunuz ve tıpkı blogunuz gibi reklam noktaları ekleme şansınız da var. Tıpkı reklamlar gibi, haber bültenlerini kendi başınıza veya BuySellAds gibi bir ağ üzerinden satabilirsiniz.

MailChimp ile Hazırlanan Bülten

Reklamlar genellikle haber bülteni para kazanma için uygun olsa da, MailChimp ve MadMimi servislerini kullanarak gönderilen bültende satış ortağı bağlantılarının kullanılmasına izin vermeyin. Ayrıca, birçok satış ortağı programı (Amazon Satış Ortağı gibi), e-posta servis sağlayıcınız kim olursa olsun satış ortağı bağlantılarının bültenlere eklenmesine izin vermez.

Her durumda, bülteniniz için reklam noktaları veya satış ortağı bağlantıları oluşturmadan önce, e-posta pazarlama hizmetinizin şartlarını ve dahil etmek istediğiniz satış ortağı programlarını (bülten hizmetiniz izin veriyorsa) iki kez kontrol edin..

4. Sponsorlu Yayınlar ve İncelemeler

Ayrıca, sponsor olacak birini bulabilirseniz, bir makale yazarak da para kazanabilirsiniz. Sponsorlu yayınlarla bir şirket size ücretsiz olarak vermeleri veya makaleyi yazmak için bir ücret ödemesi durumunda bir ürünü incelemek için size yaklaşabilir (veya onlara bir teklif gönderebilirsiniz). Hangi harika! Buradaki önemli kısım 1) ürün veya hizmet hakkındaki incelemenizde dürüst olmak ve 2) bunun sponsorlu bir yayın olduğunu açıklamayı unutmayın (tıpkı satış ortağı bağlantılarını açıkladığınız gibi).

Yorumlar dürüst fikirler olmalıdır. Bir şirket size yüzlerce dolar ödüyor olsa bile, ürünlerine yakından baktığınızdan, gerçekte kullandığınızdan ve deneyiminizi okuyucularınızla paylaştığınızdan emin olun. Ayrıca sponsorlu yayınınız veya incelemeniz için sözleşme oluştururken yayında kendi bağlı kuruluş bağlantılarınızı kullanıp kullanamayacağınızı görmek için şartları kontrol edin. Bu şekilde, öğeyi veya makaleyi yazmak için ilk ödemeyi aldıktan sonra bile, okuyucuları ürünü kendileri satın almaya yönlendirerek gelecekte bir gelir elde edebilirsiniz (elbette bu son bit sadece olumlu bir inceleme yazdıysanız mantıklıdır) ).

5. Çekilişler (Daha Sık Kullanılanlar “Eşantiyonlar”)

Sponsorlu yayınlara benzer şekilde blogunuzda hediye (uygun yasal şart “çekiliş” olmasına rağmen) barındırabilirsiniz. İlk başta düşünebilirsiniz – ücretsiz bir şey vermenin bana para kazandıracak bir yolu yoktur. İşte yanıldığın yer burası. Eşantiyonlar genellikle günlük giriş yöntemlerini ekleyebileceğiniz, bir arkadaş seçeneklerine başvurabileceğiniz ve elbette sosyal paylaşım girişlerini içerebileceğiniz için iyi trafik ani artışları üretir.

Rafflecopter Hediye Yöneticisi

Bir hediye çalıştırırken, tüm girişleri takip etmek ve tamamen rastgele bir kazanan seçmek çok önemlidir. Bunun için bizzat kullanıyoruz Rafflecopter. Hediyenizi kurmanızı, bir gönderi veya sayfaya yerleştirebileceğiniz, girişleri yönetebileceğiniz ve bir kazanan seçebileceğiniz bir widget oluşturmanızı kolaylaştırırlar. Hediye girişleri için tonlarca seçenek sunar, böylece bir Facebook sayfasını beğenerek, bir bültene abone olarak, Twitter’da takip ederek, bir mesajı tweetleyerek, Pinterest’te takip ederek, bir görüntüyü sabitleyerek, giriş ekleyerek, yeni ziyaretçilerinizin sayısından yararlanabilirsiniz. bir anketi yanıtlamak, yayınınıza yorum yapmak veya kendi özel seçeneğinizi ekleyebilirsiniz (bu, katılımcının doğrulama için yazmasını gerektirir, böylece diğer giriş formları kadar güvenilir değildir).

Git ve bir hediyeye başlamadan önce, ABD’deyseniz aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kural var (ABD dışında da tonlarca kural olduğundan eminim, ancak bunlara aşina değiliz. ). Mevcut kurallar ve düzenlemelere göre hediyeliklerimizi takip etmeye yardımcı olmak için izlediğimiz birkaç ipucu:

 1. Sen olumsuz ziyaretçilerinizin girmek için herhangi bir şey satın almalarını isteyin – bu, hediyenizi yasadışı olan bir piyango haline getirir.
 2. Kazananınızın vergilerini talep etmek zorunda kalmamak için ödülünüzü 600 doların altında tutun. 600 $ veya daha fazla bir ödeme veya ödül verildiğinde, IRS’ye 1099-Misc form gönderilmelidir.
 3. Hediyeniz için uygun şartlar ve koşulları yazdığınızdan emin olun. Rafflecopter kullanıyorsanız şanslısınız – iyi bir başlangıç ​​yapan kullanımı kolay bir ön doldurma şablonu var. Hatta, giriş yapanların girmeden önce hediyelerinize girmelerine izin vermelerinin bağımsız olarak sağlanması gerektiğini ima ederek temelde sizi yasal olarak kapsamak için her şeyi kapsayan “Yasalarla Yasak Olduğu Yer” ile başlar..
 4. ABD’de çocukların internetten yararlanmalarına ilişkin çevrimiçi hediye verme de dahil olmak üzere özel kurallar vardır. Şartlar ve koşullarınızda, katılımcıların 13 yaşında veya daha büyük olması gereken bir şart eklediğinizden ve 18 yaşından küçükseniz ebeveyn onayına sahip olduğunuzdan kesinlikle emin olun..
 5. Hediye bitiş tarihinizi değiştiremezsiniz. Eğer cevabı almasanız bile, işleri adil ve kare tutacağınızı söylediğinizde hediyenizi bitirmeniz gerekir..
 6. Son olarak ödülü vermelisiniz. Hediye sponsorunuz kaybolsa bile, kazananın ödülünü aldığından emin olmalısınız (veya orijinalin kesilmesi durumunda eşdeğer bir ödül).

Dikkate alınması gereken diğer şeyler arasında eyalet yasaları (bunu araştırmanız veya reklamını yapacağınız ve hediyelerinizi barındıracağınız her eyalet için Başsavcılık ile görüşmeniz gerekir), sosyal medya ağı kuralları (Kerry O’Shea Gorgone bu konuda harika bir makale var) ve çok daha fazlası (Sara F. Hawkins gerçekten okumalısınız blog hediye hakkında bir yazı var).

6. Özel İçerik (Üyelikler veya Abonelikler aracılığıyla)

Yukarıdaki tüm yöntemlere ek olarak, özel içerikle de para kazanabilirsiniz. Burada WPExplorer’da, bir hesaba kaydolan okuyucularımıza özel ücretsiz temalar ve eklentiler sunuyoruz. Üyeliklerimiz ücretsizdir ancak üyelere özel premium web sitesi içeriği sunarak para kazanabilen birçok web sitesi vardır..

Wall Street Journal Premium Üyelikleri

Büyük bir büyük örnek, Wall Street Journal, yayınları okumak için birkaç ücretsiz, ancak kilidini açmak için üye olmanız gereken makalelerin parçacıklarını gösterir. Daha az haber odaklı bir başka örnek ise Envato Tuts+ İnternet sitesi. Tonlarca harika makaleye ve öğreticiye ev sahipliği yapan, yalnızca üyelikle erişilebilen ek videolar ve reklamsız içerik var.

Kendi üyelik veya abonelik tabanlı web sitenizi oluşturmak istiyorsanız, bir eklenti kullanmanızı öneririz. WPMUdev’in Content Pro, MemberPress ve Üyeliğini Kısıtla’yı seviyoruz. Daha da fazla seçenek görmek istiyorsanız, en iyi WordPress üyelik eklentileri koleksiyonumuza göz atabilirsiniz. Bunların tümü, üyeye özel bir içerik oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olan harika eklentilerdir. Sadece üyeleriniz için düzenli, yüksek kaliteli içerik sunmaya devam ettiğinizden emin olun..

Tek uyarı, premium abonelik veya üyelik satmaya başladığınızda, tüm yerel veri toplama ve e-ticaret yasalarına uyduğunuzdan emin olmanızdır. Çevrimiçi bir satışı işlediğinizde, uygun gizlilik ve güvenlik yasalarına uymanız gerektiği anlamına gelen bir tür müşteri verisi toplamanız gerekir. ABD kasasındaysanız ABD Küçük İşletme Yönetimi – çevrimiçi işletmelere yardımcı olacak bir sürü harika kaynak ve rehberleri var. Bölgenizdeki satış vergisi yasalarına da dikkat edin. Blog üyeliği soyut dijital ürün ABD’deki birçok eyalet satış vergisi ödemenizi gerektirmez, ancak Hawaii gibi bazı eyaletler kelimenin tam anlamıyla her şeye satış vergisi uygular (Hawaii’de bir kişiye satış yapan başka biri olsanız bile). Satış vergisi hakkında daha fazla bilgi için: TaxJar ve Alvalara. Sadece ayağa kalkın ve araştırmanızı tamamlayın?

7. Satış

Son olarak, sadece satmak amacıyla bir blog oluşturarak para kazanabilirsiniz. Başlamış siteler oluşturma ve bunları geçmeden ve tamamen para kazanmadan satma konusunda kariyer yapmış birçok geliştirici ve blogcu var. Kârlı bir blog satabiliyor olsanız da yıllardır çalışıyorsunuz.

Karşılaştığımız temel kural, bir blogun şu anda ürettiği aylık gelirin iki yıl değerinde olmasıdır. Dolayısıyla, blogunuz reklamlardan ve satış ortağı satışlarından ayda 1000 dolar yaparsa, satın alma fiyatı muhtemelen 24.000 dolar civarındadır. Tabii ki bu sadece bir kılavuzdur, bir şey sadece birisinin bunun için ödemek istediği değere değer olabilir (sanat eseri ile bu genellikle fiyatları aşağı değil yukarı iter). Blogunuzu satmaya yaklaştıysanız, teklifi değerlendirmek için biraz zaman ayırın, web siteniz için hedeflerinizi (tutarsanız) ve varsa diğer ilgili alıcılarla iletişime geçmeyi düşünün..

Flippa Web Sitesi Açık Artırmaları

Blogunuzu satmak istiyorsanız, satışı kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek bir dizi web sitesi vardır.. Flippa web sitenizi, alan adınızı veya uygulamanızı açık artırmada iyi bilinen bir seçenektir. Ayrıca, alıcılar ne bekleyeceğini ve ne teklif vereceğini bildiklerinden sitenizi yerleşik veya başlangıç ​​sitesi olarak kategorize etme seçeneği sunarlar. Sitenizi satışa sunmadan önce, web sitenizin istikrarını ve potansiyel karlılığını kanıtlamaya yardımcı olacak Google Analytics verilerine, gelir raporlarına ve diğer belgelere sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu alıcılara ne kadar iyi kanıtlarsanız, siteniz için premium fiyat sağlama şansınız o kadar artar.

İpucu: Web Sitesi Trafiğinin Önemi

WordPress para kazanma macerası olmak için gün batımına çıkmadan önce, bloglamayı tam zamanlı olarak mümkün kılmak için web sitesi trafiğine ihtiyacınız olduğunu hatırlamak çok, çok önemlidir. Yukarıda belirtilen blogunuzdan para kazanmanın tüm yolları uygun olsa da, gerçekten önemli bir gelir elde etmek için iyi bir trafik miktarına ihtiyacınız var. Bloglama “hızlı bir şekilde zengin olun” planı değildir, eğer herkes tam gün blog yazarsa! Bir blog’u karlı hale getiren kaliteli içerik, iyi trafik ve etkileşimli okuyucuların hassas bir dengesidir..

Kaliteli İçerik

Uzun vadede kendinize yardımcı olmanın en kolay yolu, blogunuz için ürün kaliteli ve orijinal içerik olduğundan emin olmaktır. WordPress sevgisi için lütfen diğer sitelerden “içerik kazımak” yapmayın. Zaman ayırın, makalelerinizi kendi kelimelerinizle yazın ve doğru şekilde yapın. Gönderi konunuzla alakalıysa kesinlikle kaynak teklifi verebilir, dictionary.com’dan bir tanım paylaşabilir veya WordPress kodeksinden bir kod snippet’i ekleyebilirsiniz. eğer kaynağını kredilendirirsen. Bir ad ve bilgilerin orijinal kaynağına bir bağlantı eklemek önemlidir.

İyi SEO

İyi içerik ile birlikte, arama motorlarının sonuçlarında web sitenizi listelemesini sağlamak için iyi SEO uygulamalarını takip etmeniz gerekir. Arama motorları yeni trafiğin en önemli kaynaklarından biridir. Belirtmek için popüler WordPress SEO makalelerimizden bazılarına göz atın.

 • WordPress SEO’ya Yeni Başlayanlar Kılavuzu (Post Serisi)
 • WordPress SEO 2015 ve Ötesi İçin En İyi Uygulamalar
 • WordPress için Yoast SEO Kurulum ve Kurulum Hızlı Kılavuzu

Okuyucu Katılımı

Satış ortağı bağlantıları ve reklamları, okuyucularınız etkileşime girmezse, sitenize döner ve bağlantılarınızı tıklarsa herhangi bir gelir elde etmez. Ziyaretçilerinizin etkinliğini artırmanın birçok yolu vardır, ancak size doğru yolda ilerlemenize yardımcı olacak birkaç yayın bulunmaktadır:

 • WordPress Çıkış Açılır Eklentileri ile Katılımı Artırın ve Kayıp Olası Satışları Önleyin
 • Kitle Etkileşimini ve Katılımını Artırmak için WordPress Eklentileri
 • WordPress Blogunuzda Katılımı Artırmak için Basit Bir Plan
 • Artan Katılım için WordPress Blogunuzda Bağlantılar Oluşturma
 • WordPress Blogunuzda Okuyucu Katılımını Artırabilecek 5 WordPress Eklentisi

Bizi izlemeye devam edin

Bir dahaki sefere ele alacağız WordPress hizmeti ve ürünleri ile nasıl para kazanılır?. Ayrıca nasıl başladığımızı ve ürün portföyümüzü büyütmek için izlediğimiz yolu paylaşacağız, böylece kaçırmak istemeyeceksiniz!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map