WordPress Blogunuz için Serbest Yazar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blogunuz için makaleler üretmek için en kaliteli serbest yazar olması birçok fayda getirebilir. Kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve iyi yazılmış makaleler, sitenize gelen trafiği artırmaya ve etkileşimli okuyuculardan oluşan bir topluluk oluşturmaya yardımcı olur. Yazarları işe almak, bir WordPress web sitesi oluşturmanın normal bir maliyetidir ve başkalarının yazılarınızı yazması, zamanınızı serbest bırakacak ve çabalarınızı işletmenin diğer alanlarına odaklayabilmenizi sağlayacaktır. Ancak başarılı ve güvenilir bir freelancer bulma ve elde tutma konusunda nasıl ilerliyorsunuz??


Bu yazıda, serbest yazar bulabileceğiniz yeri ve yazarı ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tartışacağız. Daha da önemlisi, sizin için yazmaya başlamadan önce bir serbest çalışanla hangi terimleri tartışmanız gerektiğini düşüneceğiz..

Serbest Yazar Nerede Bulunur

Serbest yazar bulmanın birkaç yolu vardır ve orada bulunmayı bekleyen birçok yazar vardır. Ancak, anahtar doğru yere bakmaktır, böylece nişiniz için uygun en kaliteli bir yazarla sonuçlanırsınız.

İlan Ver
oDesk

Serbest yazar bulmanın bir yolu, oDesk, PeoplePerHour, veya Profesyonel Blogger. Bu sitelerde düzenli olarak sayfalarını konser arayan tüccarlar bulunmaktadır. Ne aradığınıza bağlı olarak, bu sitelerden birinde doğru beceriye sahip birini bulabilirsiniz..

Ancak, serbest çalışanlara yönelik reklamlar uzun bir süreç haline gelebilir. Reklamınıza yanıt olarak, başvuru sahipleri tarafından su altında kalacaktır. Adaylar arasında blogunuz için çok uygun biri olabilir. Ayrıca, deneyimleri olmayan bir yazma alanında şanslarını deneyen insanlar için pek çok uygun olmayan yanıtlar olacaktır. Genellikle en iyi yazarları tanımlamak son derece zaman alıcı olabilir.

Yazar Arayın

yazar-box

Yazar aramak bazen yüksek kaliteli serbest çalışanlar bulmanın daha iyi bir yolu olabilir. Üzerinde kimin yazdığını görmek için nişinizdeki bloglara bakın. Genellikle yazarın web sitesine bir bağlantı içerdiğinden, bir makalenin sonundaki yazar biyo kutularına bakın.

Google araması, serbest yazar bulmanın başka bir yoludur. Alanınızda serbest yazarlar arayarak, göz atabileceğiniz bir dizi yazar web sitesi olabilir.

Serbest Yazar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir serbest yazar seçerken, öncelikle ne yaptıklarını ve sunduklarını hissetmek için her zaman web sitelerine bakın. İlk gösterimlerde blog’unuz ve ihtiyaçları ile uyumluysa, başka denetimlere devam edebilirsiniz.

Portföy Sayfası

portföy sayfalık

Serbest yazar yazarken, ideal olarak alanınızda tecrübesi olan birini istersiniz. Ancak, bu mümkün değilse, en azından aradığınız standarda yazdıklarını kontrol etmeniz gerekir..

bir bir yazarın web sitesindeki portföy sayfası çalışmalarının bir seçimini görüntüler. Farklı sitelerden ve mümkünse farklı türlerden çalışmaları göstermelidir. Burada, bu yazarın siteniz için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak tarzlarını ve kalitelerini ölçebileceksiniz..

Mümkünse, iletişim kurmadan önce her zaman bir yazarın portföy sayfasına bakın. Bu, işlerine meraklı olmadığınız ortaya çıkarsa hem sizi hem de onları boşa harcayacağınız zamandan tasarruf edebilir.

Referansları Okuyun

bonservis sayfalık

Çoğu yazar web sitesinde bir referans sayfası bulunur. Bu, yazarın teslim ettikleri işle güvenilir, dakik ve doğru olmaları durumunda neyle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır..

Ancak, bir yazarın web sitesinde çok fazla referans yoksa, ertelenmeyin. Portföy sayfasındaki çalışmaların kalitesi yüksekse referanslar göz ardı edilebilir.

Fiyat ve Stok Durumunu Kontrol Etme

Freelancerların hepsi için yazdıkları bir basketbol sahası fiyatı olacak. Bir teklif, ne istediğine veya neyi tercih ettiklerine bağlı olarak makale veya kelime başına olacaktır. Zaman kaybetmemek için ücretlerini her zaman ilk e-postada isteyin. İnanılmaz bir yazar olabilirler, ancak fiyatlarını göze alamazsanız daha fazla bir şey yapmanın bir anlamı yoktur..

Bir yazarın ücretlerini asla çok fazla azaltmaya çalışmayın. Düşük fiyatınızı kabul etseler de, çalışmanız onların önceliği olmayacak. Ve daha iyi ödeme yapan bir konser ortaya çıktığında, bırakılan ilk müşteri siz olacaksınız.

Fiyatın yanı sıra, her zaman bir yazarın kullanılabilirliğini sorun veya ne tür bir düzenleme aradığınızı belirtin. Birçok yazar çok meşguldür, ancak bir kerelik makaleler üzerinde düzenli çalışmaya öncelik verir. Aylık olarak iş teklif ediyorsanız, bir yazar sizin için yer açmak için programlarını yeniden çalışabilir.

Onları Kullanmadan Önce Bir Freelancerla Tartışılması Gerekenler

Web siteniz için uygun olduğunu düşündüğünüz bir freelancer bulduğunuzda, sorunsuz bir çalışma ilişkisi için ekstraları tartışmanın zamanı geldi.

İletişim
skype

Yazarınızla nasıl iletişim halinde kalacağınızı önceden ele alın. Aylık bir Skype tarihi ister misiniz? Şirketiniz Slack veya Trello kullanıyor mu? İkinizin de bir tercihi yoksa, e-posta yeterli olacaktır.
Kuralları

Ne istediğinize dair net yönergeler bulun. Birçok işveren yazarları için bir Stil Kılavuzu oluşturur, bu yüzden ne beklendiği açıktır. Bu, başlık türleri ve resim boyutları gibi özellikleri içermelidir. Bu, bitmiş bir makalede istediğinizi elde etme şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır..

Tarihler

Bazı işverenler, belirli bir tarihe kadar gönderilecek bir makaleyi sever. Diğerleri ise ay sonuna kadar makalelerin teslim edilmesinden mutluluk duyarlar. Belirli bir zaman çizelgeniz varsa, yazıcınıza her ikinize uygun bir düzenleme bildirin..

Düzeltmeler

Yazarınızın bir makaleyle ilgili bir sorun varsa düzeltmeler yapmaktan memnun olup olmadığını önceden kontrol edin. Çoğu yazar gerekirse bir makaleyi inceler. Ancak, düzenli olarak makale iade ediyorsanız, yazarınızın blogunuza gerçekten uygun olup olmadığına veya çok telaşlı olup olmadığınıza tekrar bakmanız gerekir..

Ekstralar

Yazarınızın yazmanın dışında tamamlamasını istediğiniz ekstralar varsa, bunu başlangıçta netleştirin. Blogunuzdaki yorumlara yanıt vermelerini mi yoksa çalışmalarını sosyal medyada paylaşmalarını mı istiyorsunuz? Çoğu yazar bunu yapmaktan mutluluk duyacaktır, ancak başlangıçta tartışılmalıdır, böylece herkes beklentileri açıkça ortaya koyuyor.

Ghostwriting

Çoğu yazar kendi adıyla içerik yayınlamayı tercih eder. Her makalenin altında kişisel bilgiler ve web sitelerine bağlantı içeren bir yazar biyo kutusu yaygın bir uygulamadır. Birisinin sizin için hayalet yazmasını istiyorsanız, yazarla ilk kez iletişim kurduğunuzda bunu belirtmeniz gerekir. Birisinin sizin adınıza yazması için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir, bu yüzden bunu daha önce tartışın.

Ödeme şekli

Herhangi bir yazma başlamadan önce her zaman ödeme yöntemini kontrol edin. Çoğu serbest yazar PayPal kullanır, bu nedenle başka bir ödeme yöntemi kullanırsanız, önce bu seçeneğin uygun olup olmadığını kontrol edin. Unutmayın, bazı serbest yazarlar yurtdışında yaşıyor ve ABD banka hesaplarına erişemeyecek.

Ayrıca, yazarınıza ne zaman ödeme yapmak istediğinizi de kontrol edin. Bazıları ay sonunda fatura göndermekten mutluluk duyar. Diğerleri haftalık veya her makaleden sonra ödenmek isteyecektir. Ön ödeme talep ederse, önce düzenlemeyle rahat olduğunuzdan emin olun.

Test Makalesi İsteyin

Eğer temkinli tip iseniz, bir yazardan bir test makalesi üretmesini istemek kabul edilebilir. Bu, çalışmalarının kalitesini kontrol etmek için bir kerelik bir makaledir. Sonuçlardan memnunsanız, bunu yayınlayabilir ve daha sonra yazarla gelecek yayınlarda çalışabilirsiniz. Test makalesi rotasına inmekle ilgileniyorsanız, bir test kullanıcısı için her zaman bir yazar ödemeyi teklif etmeniz gerektiğini unutmayın.

Son düşünceler

Yüksek kaliteli ve güvenilir bir serbest yazar, altın ağırlığına değer. Yani birini bulduğunuzda onları tuttuğunuzdan emin olun. Onlara düzenli olarak check-in yapın, onlara yararlı geri bildirim verin ve zamanında ödeme yapın.

Ve unutmayın, yazarın oranları zaman içinde yükselir. Tutmak istediğiniz bir serbest yazarınız varsa ve bir süredir sizin için çalışıyorsa, onlara bir ücret artışı teklif ettiğinizden emin olun..

Serbest yazar ile çalışma konusundaki deneyiminiz nedir? Lütfen aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map