Ultimate WordPress Şeması İşaretleme Kılavuzu

Ultimate WordPress Şeması İşaretleme Kılavuzu

İnternette tam anlamıyla milyarlarca web sitesi var, bu da sizin kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız çok çalışmanız gerektiği anlamına geliyor. Son yıllarda, web sitenizi görünür kılmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) büyük bir odak olmuştur ve insanlar her zaman onlar iyi arama motorlarında rütbe ve sitelerine daha yüksek kaliteli trafik sürücü yeni yollar arıyor.


Bunun nedeni, ister bir işletme web sitesi ister kişisel bir web sitesi olsun, istediğiniz son şey, sitenizin bir sürü alakasız Arama Motoru Sonuç Sayfalarına (SERP’ler) ulaşması veya bulunması zor ve neredeyse hiç görünür olmamasıdır. Şema işaretlemesi burada devreye giriyor.

Şema işaretlemesini daha önce duymadıysanız, yalnız olmadığınızdan endişe etmeyin. Bu nispeten yeni bir kavramdır ve içeriğinize daha fazla bağlam vermek ve arama motorlarına daha iyi yer vermenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir kavramdır. Şema işaretlemesinin WordPress web sitenizi daha görünür hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Doğru yere geldiniz!

Bu kapsamlı kılavuzda, Şema işaretlemesinin ne olduğunu ve bunu WordPress web sitenizi geliştirmek için nasıl kullanabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak aşağıdaki beş soruyu soracağız (ve cevaplayacağız). Bu sorular şunları içerir:

 • Şema işaretlemesi nedir?
 • Şema ve SEO arasındaki fark nedir?
 • Farklı Şema işaretlemesi türleri nelerdir?
 • WordPress’inize Şema işaretlemesi nasıl ekleyebilirsiniz??
 • WordPress’inize neden Şema işaretlemesi eklemelisiniz??

Hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız? Bu ilk bölümde, Şema işaretlemesinin gerçekte ne olduğuna bir göz atarak başlayacağız..

Şema İşaretlemesi nedir?

Google Yapısal Veri Testi

Şema işaretlemesinde başınızı döndürmek erken aşamalarda zor olabilir, ancak bunu WordPress sitenizi daha görünür hale getirmek için bir araç olarak kullanmak istiyorsanız bunu yapmanız gerekir.. WP Motoru Şemayı aşağıdaki gibi tanımlayarak konsepti basitleştirir:

“Şema işaretlemesini arama motorları için” kartvizitiniz “olarak düşünün. Tarayıcıların ne hakkında olduğunu belirlemelerine yardımcı olmak için içeriğinize bağlam sağlar. Aynı şekilde, bir kartvizit potansiyel müşterilere iş unvanınızı söyler, Şema işaretlemesi arama motorlarına doğru bir şekilde dizine eklenebilmeleri için ne olduğunu söyler. ”

Özetle, Schema, arama motorlarına bağlam sağlamak ve sayfalarınızı buna göre sıralamasına yardımcı olmak için web sayfalarınıza eklenen bir mikro veri türüdür. Temel olarak, Şema işaretlemesi dört ana amaca hizmet eder – bunlar:

 1. Arama motorlarının sitenizi doğru bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olmak için
 2. Sitenizi, belirli arama terimleri için sıralanan diğer sayfalara karşı görsel olarak öne çıkarmak için
 3. Okuyucuların aradıkları içeriği bulmalarına yardımcı olmak için
 4. Bağlantılarınıza ve içeriğinize bağlam eklemek için

Şema işaretlemesinin temel sonuçlarından biri, sayfalarınızın varsayılan olarak arama motorlarında daha görünür olması ve sayfalarınıza daha fazla tıklama getirmesidir. Dahası, bazı meta veriler aslında SERP’lerde başlıklarınızın altında görünecek ve kitleye web sayfasının ne hakkında daha iyi bir gösterge sunacaktır..

Şema verilerinin mobil cihazlar söz konusu olduğunda hala erken aşamalarda olmasına rağmen, Google gibi arama motorlarının mobil arama terimleri için zengin sonuçlar göstermeye başladığını da belirtmek gerekir. Bu, Şema işaretlemesinin tabletlerde ve akıllı telefonlarda web sayfalarınızı da artırabileceği anlamına gelir ve bu özellikle önemlidir. küresel aramaların% 50’sinden fazlası artık mobil cihazlarda yürütülüyor.

Şema ve SEO Arasındaki Fark Nedir??

Daha ileri gitmeden önce, Arama Motoru Optimizasyonu (veya daha spesifik olarak WordPress SEO) ile Şema işaretlemelerinin çalışması arasındaki farkı açıklığa kavuşturmak önemlidir. SEO tüm sıralamalar ve görünürlük hakkında, ancak şu anda Schema aracılığıyla mikro veri eklemenin sitenizin organik arama sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi olabileceğine dair bir kanıt yoktur. Yani aslında dediğimiz şudur ki, Şema sıralamaları iyileştirmenin bir yolu olarak yanlış anlaşılmaktadır ve bu değildir..

Schema sayfalarınızı ve yayınlarınızı optimize eder ve içeriğinizin daha alakalı SERP’lerde görünmesine yardımcı olurken, SEO gibi doğal sıralamalarınızı doğal olarak artırmaz. Bununla birlikte, WordPress sitenize ne kadar bağlam verirseniz ve sitenizde paylaştığınız içerik (incelemeler, küçük resimler, derecelendirmeler, ürünler vb. Aracılığıyla) sitenize tıklama ve trafik çekme olasılığınız o kadar artar. Bu da sayfalarınızın görünürlüğünü artırmaya ve web sitenizin genel performansını artırmaya yardımcı olabilir.

Şema İşaretleme Türleri nelerdir?

Şema işaretlemesi anlayışımızı geliştirmek için, şimdi farklı Şema türlerine bakalım. Çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve paylaştığınız içeriğe ve kitlenizin en çok odaklanmasını istediğiniz bölümlere bağlı olacaktır..

WordPress’te şema “hazır ayarları” nı eklentiler aracılığıyla veya kodu manuel olarak ekleyerek seçebilirsiniz. Birçok şema türü vardır ( buraya bak), ancak popüler eklentiler WordPress eklentileri genellikle kullanıcıların çoğunluğu tarafından ihtiyaç duyulacağını düşündükleri anahtar türlerini ekler. Örneğin, WP ve AMP için Şema ve Yapısal Veriler, şu anda 35 farklı Şema türü hizmetleri aracılığıyla kullanılabilir. Ancak aşağıda en sık kullanılanlardan bazılarına göz atalım:

 • Ürün: Arama sonuçlarında görünmesi için ürününüzle ilgili bazı önemli bilgileri fiyat, yorumlar ve yer durumu gibi ekleyebilirsiniz.
 • Video: Sayfalarınıza video ve açıklama ekliyorsanız, daha fazla görüntüleyen çekmek için bir küçük resim bile ekleyebilirsiniz
 • Etkinlikler: Bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor / reklam yapıyor musunuz? Tarihler, satışlar ve konumlar hakkındaki bilgilerin sonuçlar sayfasından görünmesini sağlamak için Şema’yı kullanın
 • Tarifler: Zengin snippet’leri kullanarak, tarif hakkında ve okuyucu bağlantıyı açmadan önce nereden geldiğini paylaşabilirsiniz, ayrıca tarifiniz için yıldız derecelendirmesi da sağlayabilir
 • Blog gönderileri / makaleleri: Şema, bloglarınızın ve makalelerinizin görünümünü geliştirmenize yardımcı olabilir ve içindeki yazar ve içerikle ilgili ayrıntıları paylaşabilir
 • Yerel işletme: Yerel bir işletmediyseniz konumunuzu, incelemelerinizi ve açılış saatlerinizi arama sonuçları sayfasından görünür hale getirebilirsiniz

WordPress’e Şema İşaretlemesi Ekleme?

Şimdi Schema’nın ne olduğunu ve işletmeler, e-ticaret siteleri, blogcular ve daha birçokları tarafından popüler olarak nasıl kullanıldığını tam olarak anlıyorsunuz, bunu WordPress web sitenize nasıl ekleyebileceğinize bir göz atmanın zamanı geldi. Eklenti olmadan WordPress olabilir mi? Tabii ki değil! Yani, sitenize Şema işaretlemesi eklemek için ilk ve belki de en basit seçenek bir eklenti aracılığıyla, bunlar zengin ve alakalı meta açıklamalar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kullanılabilecek çeşitli eklentiler vardır:

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi

Yoast ile Schema.org bilgilerinizi otomatik olarak ekleyin. Eklenti, site bilgilerinizi site adınız, logonuz, makaleler, sosyal medya, arama vb.Gibi JSON-LD ile ekler..

Hepsi Bir Şema Zengin Snippet’leri

Hepsi Bir Şema Zengin Snippet'leri

Bu ücretsiz eklenti, her sayfada çalışmanıza ve içindeki içerik hakkında bilgi eklemenize olanak tanır.

Şema Uygulaması Yapısal Verileri

Şema Uygulaması Yapısal Verileri

Bu eklenti, yayınlarınızdaki ve sayfalarınızdaki Şema ayarlarını ve verilerini otomatik olarak yapılandırarak sizin için zor bir iş yapar.

WP ve AMP için Şema ve Yapısal Veriler

WP ve AMP için Şema ve Yapısal Veriler

Bu eklentinin size Google zengin snippet’leri oluşturmak için daha fazla seçenek sunan ücretli bir sürümü var.

Şema Pro

Şema Pro

Bilgi ve İndirmeDemoyu Görüntüleyin

All In One Schema Rich Snippet’lerini oluşturan kişiler tarafından yapılan bu eklenti biraz daha maliyetli ancak 13 farklı şema türü ve 1 tıklama özelleştirme ile geliyor.

Şema Kelimeleri

Gördüğünüz gibi, WordPress’e Şema eklemek için kullanabileceğiniz birkaç eklenti var ve hangisini seçeceğiniz, sitenizdeki içerik miktarına ve ücretli bir eklentiye yatırım yapmak için bütçeniz olup olmadığına bağlı olacaktır. Web sitenize Şema işaretlemesi eklemenin başka bir yolu, kodu kendiniz ekleyerek manuel olarak yapmaktır ve bu çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanır – bu kodlamayı kendiniz yapmaktan yeterince eminseniz.

Sitenizdeki verileri kodlamak için kullanabileceğiniz üç farklı Şema kelime bilgisi vardır ve bunlar JSON-LD, RFDa ve Mikro verilerdir. Bağlantılı Veriler için JavaScript Nesne Gösterimi anlamına gelen JSON-LD, WordPress’inize Şema eklemek için en popüler ve yaygın olarak önerilen kelime dağarcığıdır ve potansiyel olarak en iyisidir.

Tüm Şema kelime bilgilerinin tüm arama motorlarında (Google, Bing, Yahoo vb.) Standart olarak ayarlanmasını sağlamak için ekipler tutarlı bir yapı ve terminoloji oluşturmak için birlikte çalıştı. Ayrıca Schema.org’u başlattılar ve bu, bu kelimeleri anlamak ve WordPress sitenizi kodlarken işaretlemenizi oluşturmanıza yardımcı olmak için önemli bir araç olabilir..

Dolayısıyla, kodlamaya yeniyseniz veya Şemayı manuel olarak eklemekten hala emin değilseniz, şu adresi ziyaret edebilirsiniz:  Schema.org rehberlik için.

Neden WordPress Sitenize Şema İşaretlemesi Ekleme?

Bu son bölümde, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza Şema işaretlemesini neden eklemeniz gerektiğini özetleyeceğiz ve genellikle Şemanın görünürlüğünüzü nasıl artırabileceğine bakacağız. Bunu yapmak için, bir eklenti aracılığıyla veya kodu manuel olarak ekleyerek sitenize Şema eklemeyi düşünmeniz gereken dört nedenin bir listesini bir araya getirdik. Şema işaretlemesi eklemenin en önemli nedenleri:

 1. Verilerinizi yapılandırmak, WordPress sitenizin arama motorlarıyla daha iyi iletişim kurmasına ve dolayısıyla ilgili SERP’lerde daha görünür olmasına yardımcı olur
 2. İçeriğinizi daha iyi anlayarak, Google gibi arama motorları kullanıcılarına daha iyi sonuçlar verebilir
 3. Zengin snippet’ler, küçük resimler ve derecelendirmeler gibi mikro verilerin, web sitenize yapılan tıklama oranını artırdığı kanıtlanmıştır ve bu da yüksek kaliteli trafikte artışa neden olabilir
 4. Son olarak, yapılandırılmış veriler ekleyerek daha fazla arama ile ilgili teknoloji oluşturuldukça içeriğinizi geleceğe hazırlayabilirsiniz

Daha fazla bilgi edinmek veya başlamak için şu adrese gidin: Schema.org daha fazla ayrıntı için.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map