Spam’i Önleme ve WordPress Blogunuzu Koruma

Spam'i Önleme ve WordPress Blogunuzu Koruma

Yorumlar bölümünüz, web sitenizin okuyucularıyla etkileşime geçmenin kolay bir yolunu sunar. Ne yazık ki, web sitenizi yorumlara kadar açmak spam ile uğraşmanız gerektiği anlamına gelir. Yorumlar ve geri bildirimler / pingback’lerle geri bildirim istemeyen blogcu türü olmadığınız sürece, bununla bir noktada uğraşmanız gerekir..


Ama soru şu ki, Nasıl? Spam botları (ve insan spam göndericileri) daha karmaşık hale geldikçe, blogunuzu alakasız ve uygunsuz içeriklerden uzak tutmak gittikçe zorlaşıyor.

Neyse ki, WordPress, Akismet ve yorum kara listeleri dahil olmak üzere spam’ı kontrol etmeye ve bunlarla mücadele etmeye yardımcı olan yerleşik özellikler ve ücretsiz eklentilerle birlikte gelir. Daha da iyisi, ek spam koruması sağlamak için birçok üçüncü taraf eklentisi var.

Bu yazıda, WordPress bloglarında spam konusuna, kontrol edilmezse siteniz üzerindeki olumsuz etkisine ve nasıl yönetilip önlenebileceğine derinlemesine bakacağız. Ayrıca, bu sorunla mücadele etmek için WordPress’te bulunan araçlara da göz atacağız. Son olarak, spam denetlemenizi bir üst düzeye taşımak için bazı eklenti önerileri tamamlayacağız. Hadi dalış yapalım!

WordPress Yorum Spam’i Nedir

Spam yorumlarının ekran görüntüsü

Bunlar gibi otomatik spam yorumlar WordPress veritabanınızı aşabilir.

Blogunuzda yeni yorumlar göründüğünde canlandırıcı olabilir. Ancak, içeriğinize uygunsuz yanıtlar gördüğünüzde, ilk heyecan kızarması genellikle kaybolur. Bu yanıtlar elbette spam olarak da bilinir. Sözlük basitçe “İnternet’te çok sayıda kullanıcıya gönderilen alakasız veya uygunsuz mesajlar“. Bana doğru geliyor.

Blog spam’ı, tanıdık e-posta spam’leriyle aynı aileden doğuyor, ancak kendi benzersiz amacı var – geri almak için. Bir blog yorumu, geri izleme veya pingback yoluyla olsun, blog spam’in amacı sitenizde başka bir siteye işaret eden bir bağlantı yayınlamaktır. Söz konusu site tipik olarak nişinizle alakasız ve genellikle kalitesiz.

Eğer gönderileriniz hakkında yorum yapmanıza izin verirseniz, bu istenmeyen mesajlar hayatın bir gerçeğidir. Neyse ki, bunu tanımlamak nispeten basittir, çünkü genellikle üç ana formdan birini alır.

1. Spambotlar

Bunlar yorum otomatik olarak yorum önemsiz taşkın hedefleri bulmak için web israf bir komut dosyası veya bot kullanılarak gönderilir. Bu yorumlara doğrudan insan katılımı yoktur ve genellikle insan gözünün fark etmesi oldukça kolaydır. Spambotlar muhtemelen alakasız yorumların en büyük suçlularıdır.

2. Manuel Yorumlar

Bu, insanlar sitelere yorum göndermek için işe alındığı zamandır. Bu yorumların kalitesi açıkça bariz olandan tartışmalı olana kadar değişebilir, bu da elbette sitelerinden spamleri yok etmeye çalışan herkes için büyük bir baş ağrısı sunar. Bunlar hemen hemen her zaman yorumlarda bağlantılar içerir ve botlardan biraz daha sinsi olabilir (yorum metnindeki boş alanlara eklenen şüpheli bağlantılar içeren yorumlar gördük).

3. Geri izleme ve geri izleme

Google tarafından tanımlandığı üzere bir geri izleme, “web sitesi yazarları için biri dokümanlarından birine bağlantı verdiğinde bildirim istemek için kullanılan üç geri bağlantı yönteminden biridir”. Bizim amacımız için pingback’lerin aslında aynı şey olduğunu varsayabilirsiniz. Muhtemelen daha önce geri dönüşler görmüş olacaksınız. Genellikle bir blog gönderisindeki yorumlar bölümünde veya altında bir bağlantı listesi olarak bulunurlar. Bir spam göndericinin amaçları için amaç basittir – kendi gönderilerinde bir blog yayınından bahsedin ve bir bağlantı geri alın.

Bu spam türlerinin her biri sorunludur ve genellikle yalnızca birden fazla kategori alırsınız. Birlikte, yorum bölümünüzü tıkayabilir ve her türlü soruna neden olabilirler.

Yorum Spam’i WordPress Sitenizi Nasıl Etkiler?

Geri izleme spam'i

Spam gönderenler, alakasız sitelere geri bağlantılar oluşturmak için geri izleme kullanır.

Spam’i bir rahatsızlıktan başka bir şey olarak düşünebilirsiniz. Ancak, işaretlenmezse, web siteniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Okuyucularınız için zayıf bir kullanıcı deneyimi sağlamanın yanı sıra, yorum spam’ı sitenize birçok şekilde zarar verebilir ve aşağıdakilere neden olabilir:

 • Arama motoru sıralamalarındaki kayıp. Google, yorumlarda bile sıralama amacıyla sitenizdeki kötü bağlantıları hedefliyor.
 • Okuyucularınız için potansiyel riskler. Spam yorumlarındaki bağlantılar kötü amaçlı sitelere yol açabilir.
 • Site hızı ve yükleme süresi sorunları. Çok fazla yorum WordPress veritabanınızı aşırı yükleyebilir ve sitenizi yavaşlatabilir.

Yorum yapmayı sağlayan her blog spam’e karşı savunmasızdır. Sitenizi ve okuyucularınızı korumanın tek yolu, azaltmak ve mücadele etmek için bir eylem planına sahip olmak.

WordPress Yorum Spam ile Mücadele

Yorum spam’ı kaçınılmaz olsa da, iyi haberler var. Yorumlarınızı denetleyip kullanarak bu rahatsızlıkla mücadele edebilirsiniz. WordPress’in yerleşik araçları.

İlk olarak, yorum denetlemesini açtığınızdan emin olun. Bunu yapmak, herhangi bir yorumu sitenize göndermeden önce onaylamanızı sağlar. Her bir yorumu incelemek için zamanınız yoksa, parametreleri birkaç faktöre göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin, altında Ayarlar> Tartışma yapabilirsin:

 • Bir yorumu sahip olduğu bağlantı sayısına göre spam olarak işaretleme.
 • Önceki spam iletilerine tepki olarak yorum yapanları kara listeye al.
 • Geri izleme ve pingback’leri devre dışı bırak.
 • Sadece kayıtlı kullanıcıların yorum göndermesine izin ver.

Varsayılan cephaneliğinizdeki en büyük silahı unutmayın: eklentiler. Yorumları kontrol etmek ve spam gibi görünen her şeyi filtrelemek için WordPress kurulumunuza ekleyebileceğiniz tonlarca harika ücretsiz ve açık kaynak eklentisi var.

Bir Eklenti ile WordPress Sitenizdeki Yorum Spam’sini Azaltın

WordPress’i kullanmanın en iyi şeylerinden biri, özelleştirmenin ne kadar kolay olduğudur. Blog yorumları söz konusu olduğunda, güvenliğiniz için antispam WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz. Yorum spam’inizin kontrolünü ele almanıza yardımcı olacak üç eklenti.

1. Akismet

akismet anti-spam eklentisi

Akismet’ten nasıl bahsedemeyiz? Bu eklenti varsayılan olarak WordPress bloglarına yüklenir ve kişisel blogcular için ücretsizdir (aylık ticari abonelik aylık 5 ABD doları, kurumsal çözümler aylık 50 ABD dolarıdır).

Akismet gibi bir “tümünü yakala” spam çözümü kullanırken, bazı meşru yorumların spam olarak işaretlenebileceğini kabul etmeniz gerekir. Bu, bir blog oluşturma ve otomatik spam engelleyici kullanmanın maliyetidir. Sorun esas olarak insan spam göndericilerinden kaynaklanıyor. Bir kişinin spam’ı başka bir kişinin meşru yorumudur, bu nedenle insanlar% 100’ü kabul edemezse, bir eklentinin şansı nedir?

ancak, Akismet çoğunlukla harika bir iş çıkarıyor. Blogumda çok büyük miktarda spam tutar ve yalnızca ara sıra meşru bir yorum yakalanır. Ayrıca, geri izleme spam’leriyle de ilgilenir – büyük bir bonus.

Ana Özellikler:

 • Yorum ve geri izleme spam’lerini engeller.
 • Tüm yorumları otomatik olarak kontrol eder.
 • Eklenti veya moderatörler tarafından hangi yorumların engellendiğini kontrol edebilmeniz için yorum geçmişi.
 • En kötü spam’i otomatik olarak engellemek için bir “Sil” ayarları içerir.

Fiyat: Akismet ücretsiz bir eklentidir ve blogunuza zaten yüklenmiş olabilir.

Akismet’i edinin

2. Antispam Arısı

antispam bee

Bu eklenti, botları görünmez bir şekilde yakalamak için “bal kabı” tekniğini kullanıyor. İnsanlar captcha’ları görmeyecek, ancak botlar görecek ve daha sonra spam olarak sıkışacaklar. Antispam Bee, hem otomatik hem de hedeflenen spam’i engellemek için bir güvenlik duvarı görevi görür. Veritabanınıza ulaşmadan önce bu yorumları engellediğinden, sitenizi yavaşlatmalarından endişelenmenize gerek yoktur..

Ana Özellikler:

 • Geri izleme ve pingback spam’ı engeller.
 • Sitenin önündeki spam’ı önler, bu yüzden WordPress veritabanına asla çarpmaz.
 • Tüm büyük form oluşturucu araçlarıyla çalışır.

Fiyat: Antispam Bee ücretsiz bir eklentidir.

AntiSpam Bee Alın

3. Titan Anti-spam

titan antispam ve güvenlik wordpress eklentisi

Anti-spam, tüm spambotları yorumlarınızdan engellemek için görünmez captcha’lar kullanır. Pro sürümü ayrıca elle gönderilen spam’i engeller. Bununla birlikte, bu eklenti istenmeyen yorumları durdurmak için harika bir iş çıkarsa da, sitenizdeki diğer form türlerini korumaz. Bu, ek form koruması elde etmek için bu eklentiyi başka bir şeyle kullanmak isteyebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, yine de mükemmel bir hafif seçenek.

Daha fazla koruma seçeneği mi arıyorsunuz? Anti-Spam Pro, manuel spam koruması için ek ayarlar içerir, böylece spam puan ölçeğinde yüksek sıralanan yorumları otomatik olarak engelleyerek (belirli sayıda bağlantı, kelime veya işaretli spam kelimeden fazla).

Ana Özellikler:

 • Geri izlemeleri varsayılan olarak engeller.
 • Otomatik spam’in WordPress veritabanınıza ulaşmasını önler.
 • Pro sürümü manuel spam’i engelliyor.

Fiyat: Anti-Spam ücretsizdir ve pro sürümü 25 ABD dolarıdır.

Titan Anti-Spam Al

4. WPBruiser

wp bruiser wordpress anti-spam eklentisi

WPBruiser yüklediğiniz andan itibaren çalışmaya söz verir. Bu eklenti kaba kuvvet saldırısı korumasını yorum spam engellemesi ile birleştirir. Tüm formlarınızı korumak için kullanabilirsiniz ve okuyucularınızın hiçbir zaman captcha kullanması gerekmez. Genel olarak, kapsamlı ve kullanıcı dostu bir seçenektir.

Ana Özellikler:

 • Kaba kuvvet saldırı korumasını içerir.
 • Kötü amaçlı IP adreslerini engellemenizi sağlar.
 • WordPress Multisite ile uyumludur.
 • Tüm büyük form araçlarıyla çalışan uzantılar sunar.

Fiyat: WPBruiser ücretsiz bir eklentidir isteğe bağlı uzantılar.

WPBruiser’ı edinin

5. Geri İzlemeleri Gizle

Bu son eklenti, başlığın belirttiği gibi basittir – geri izleri gizler. Geri izlemeleri tamamen devre dışı bırakabilmenize rağmen, size kimlerin bağlantı verdiğini takip etmek istiyorsanız bunları gizlemenin bir değeri vardır. Bu eklenti, geri izlemeleri ön tarafınızdan kaldırır, ancak yine de WordPress kontrol panelinizde görmenizi sağlar.

Fiyat: Geri İzlemeleri Gizle tamamen ücretsizdir.

Geri İzlemeleri Gizle’yi edinin


Yorumları tamamen devre dışı bırakmayı planlamıyorsanız, yorum spam’ı internette basit bir hayat gerçeğidir. Sitenizi uygunsuz yorumlara karşı korumak, genel sağlığı ve performansı için çok önemlidir. Spam yorumlarını kaldırarak veritabanınızı temiz tutabilir, sağlam bir kullanıcı deneyimi koruyabilir ve etkileşimi artırabilirsiniz.

WordPress sitenizdeki spam yönetimi ile ilgili sorularınız mı var? Veya listeye eklemek için ipuçları? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map