Sitenizi Öldürebilecek 10 WordPress Yedekleme Masalı

Web sitesi yedeklemesi aşağıdakilerden biridir en çok önemli görevler bir web yöneticisi. Bu makaleyi okuyan bazılarınız web sitelerini yönetmek için yeni olabilir. Bir gün kendi web geliştirme şirketinizi kurmayı hedefleyebilirsiniz. Bu makalede ele alınan fikirler, mesleğiniz boyunca uymanız gereken en önemli şeylerden bazıları olacaktır..


Tecrübeli gaziler için – yarım on yıldır şirketleri yöneten insanlar için, yedek felaket hikayelerinizi (bazılarınız varsa) veya tüm okuyucularımız için bazı kişisel ipuçlarınızı paylaşmanızı istiyorum! Başladığınız zaman bilmenizi istediğiniz bir şey! Çok fazla uzatmadan başlayalım.

Bu makalede, son birkaç yıldır bazı blog topluluklarında gelişen 10 yaygın efsaneden bahsedeceğim. Bilgisiz birkaç kişi, yangını ateş gibi bir kelime yayıyor ve bu işte yeni olan insanlar İncil gibi inanıyor. Bunu değiştirmek için buradayım. Anlatacağım ne nedir, sağlam akıl yürütmeye dayalı.

1. Ders: Bir Kerelik Yedekleme

matematik denklemi

Lise cebirini hatırlıyor musunuz? Doğru yapmak için kaç kez yapmak zorundaydınız? Yedeklemeler benzer bir şeydir. Sitenizin tek seferlik bir yedeğini alacağınızı düşünüyorsanız, tedavi içindesiniz. Almalısın Tam yedekleme Web sitenize bağlı olarak ayda en az bir kez:

 • Bir web sitesini sıfırdan oluşturuyorsanız veya yeniliyorsa, her altı ila on iki saatte bir yedek alın.
 • Günlük olarak çok sayıda yorum bulabileceğiniz etkin bir blogunuz varsa, günlük bir yedek alın.
 • Bir portföy siteniz varsa, haftalık veya iki haftada bir yedekleme yeterli.

Ders 2: Kısmi Yedeklemeler

yarısı yenmiş-çörek

Kısmi yedeklemeler, aynı zamanda Eksik yedekleme, yalnızca WordPress veritabanının yedeğini alıyor ve wp_content veya tam tersi. Kısmi yedeklemelerin avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajı, tam bir yedeklemeye kıyasla nispeten küçük boyutlarda olmalarıdır. Kötü haber şu ki, sadece harap bir siteyi geri yükleyemezler. Yalnızca tam yedeklemeyi sunan kalan verilere (bizim durumumuzda WordPress kurulum dizininin içeriği) ihtiyacınız var.

Tam yedekleme hem WordPress veritabanını hem de yükleme klasörünü içerir. Çok fazla resim / medya yüklemeniz varsa, yedekleme boyutunuz doğal olarak büyük olacaktır. Bu nedenle, yedekleme türü sen seç. İşte size bu konuda yardımcı olacak bazı öneriler:

 1. Her gün yeni yayınlar yüklerseniz, Tam yedekleme
 2. Haftada bir kez yeni makaleler yayınlıyorsanız, haftalık tam yedekleme ve bir günlük kısmi yedekleme (veritabanının) hile yapar.
 3. Sitenizde birden fazla katkıda bulunanınız varsa, günlük yedekleme yine gerekli.

İşin püf noktası, sizin için en iyi kombinasyonu bulmaktır. Hedefiniz verimlilik olmalıdır – maksimum miktarda veri depolamak için minimum alan kullanmak.

Ders 3: Sizin İçin Bir Yedek Almak İçin Paylaşılan Web Hostlarına Güvenmek

kaygısız-man-döşeme-in-çim-iStock-2x3

Web sunucularının yedek almadığını söylemiyorum. Ancak yedekleme türü, kullandığınız web barındırıcısına bağlıdır. Örneğin, paylaşılan bir barındırma şirketi, hesabınızda bulunan veritabanlarını içermeyen 30 günlük yedekli bir yedekleme seçeneği sunabilir.

Diyelim ki sitenizi böyle bir sunucuda barındırıyorsunuz. İyi bir gün, siteniz beklenmedik bir şekilde başarısız olur ve yedekleme günlüklerini süpürmeye başlarsınız. Neyse ki, bulursun – ama bekle! Sadece public_html Klasör! Veritabanınız nerede? Bilmiyorsun!

Böylece, kısmi bir yedeğiniz kalır. Hangi olmadan iyi değil gerçek WordPress veritabanı. 3000 kelimelik makalenin 30 görüntüsünün tamamını, 3000 kelimelik makaleye sahip olmadan düşünün. SEO’yu kaybettiniz ve büyük bir trafik kaybına maruz kaldınız.

4. Ders: Yerel Yedeklemeler

hard disk

Yerel yedekleme gerçekten nedir? Çok basit – sitenizin yedeğini tutmak bir tek Bilgisayarınızda. Bu, sitenizin tek kopyasının sabit diskinizde olduğu anlamına gelir – bir noktada başarısız olduğu bilinen öngörülemeyen bir cihaz.

Bu arkadaşım, akıllıca bir şey değil. Buluta ait bir çağda yaşıyoruz. Yakında her şey bulutta olacak. Neden erken başlamıyorsunuz? İdeal olarak, sitenizin yedeklemesini Dropbox, Google Drive, Amazon S3 veya RackSpace Cloud Files gibi bir bulut depolama şirketinde saklamanız gerekir.

5. Ders: WordPress Otomatik Yedekleme Efsanesi

3.5 sürümünden beri WordPress’te otomatik güncelleme seçeneği yerleşikti. Bu, herkesin WordPress’i otomatik olarak en son sürüme biraz çaba harcamadan güncellemesini sağladı. Bu da yanlış bir isme yol açtı. İnsanlar düşünmeye başladı – “Tamam, eğer WordPress otomatik olarak güncellenirse, o zaman dosyalarımı da otomatik olarak yedeklemeli”.

Sevgili okuyucular, bu doğru değil. WordPress hiçbir şekilde dosyalarınızı otomatik olarak yedeklemez. Bunu düşün. Yedek arşivleri nerede tutar? Ana sunucuda mı? Amazon S3’te mi? Bu durumda kimlik bilgilerinizi gerektirir. Ama sizden herhangi bir bilgi bile istemiyor! Belirli bir zaman aralığındaki bir yapılandırmayı yapılandırmak ve almak web yöneticisinin sorumluluğundadır..

hayır teşekkürler

Tamam, şimdiye kadar bilgi eksikliğinden kaynaklanan bazı mitleri ele aldık. Tüm bunları bildiğinize göre, bir dahaki sefere dikkatli olacağınızdan eminim. Gönderinin ikinci kısmı için zaman: kendine fazla güvenme. Bazılarımız kendimizden çok eminiz ve “önleme, tedavi etmekten daha iyidir” kuralına tam olarak abone olmuyoruz..

Bu sorun yaratabilir veya getirmeyebilir. Kişisel deneyimlerden yola çıkarak, birçok insanın aşırı güvenin avına düştüğünü söyleyebilirim. “_____ çünkü yedeklemeye ihtiyacım yok” ile başlayan bu tür dört yanlış adımı anlatacağım. Lütfen okuyun ve düşüncelerinizi aynı şekilde paylaşın.

Ders 6: Yedeklemeye İhtiyacım Yok

Kibirli ve kendinden emin gibi görünse de, şaşırtıcı derecede yüksek bu kurala abone olan kişi sayısı. Onlar düşünüyorlar sadece bir yedekleme gerektirmez. Neden? Belki de en az siteyle uğraştıklarından veya yaşamı sınırda yaşamayı tercih ettiklerinden. Ya da çok şanssız olmadıklarını düşündükleri için, onlara kötü şeyler olacak! Umarım sen onlardan biri değilsin.

Ders 7: Kendi Sitemi Kırmak İçin Yeterince Aptal olmadığım için Yedeklemeye İhtiyacım Yok

Kimse senin aptal olduğunu söylemiyor. İşte orada gurur duyman. Arkadaşım, ne olacağını asla bilemezsin.

 • Siz bir dindar değilsiniz. (Sen?)
 • Tüm NP sert ve NP eksik problemlerini çözmediniz. (Var mı?) Hayır!
 • Dolayısıyla hem bir mümin hem de bir bilim adamının bakış açısından geleceği tahmin etmenin öngörülebilir bir yolu yok.

Size karşı dürüst olacağım. Eskiden böyle düşünürdüm. Bazıları için oldukça doğal. Ancak dikkatli olmak ve kendinizi bu kategoriden çıkarmak en akıllıca olacaktır. Bir eklenti güncellemesinin, yeni bir temanın veya başka bir güncellemenin sitenizi ne zaman bozabileceğini asla bilemezsiniz; bu nedenle her zaman dikkatli olun.

Ders 8: Yedeklemeye İhtiyacım Yok Çünkü Yeni Başladım

WordPress 4.0 Benny Sürümü

Çocuk, keşke birisi beni daha önce uyardı! Ne kadar zaman ve emekten tasarruf etmeliydim! WordPress’te yeniyken, bulabildiğim her şeyi denedim. Bilinmeyen eklentiler, tema ayarları, yeni widget’lar, CSS değişiklikleri – adını siz koyun. Ama yedek almadım! Yedeklemenin ne olduğunu bile bilmiyordum.

Ve bu benim ölümümdü. İlk ana sitemde 11 saatten fazla zaman geçirdim, ancak ana bilgisayarın sabit diskinin başarısız olduğunu ve günlük yedeklemenin kapandığını öğrenmek için Son günler veri.

Bu makalenin daha önce de belirttiğim gibi, sitenizi etkin bir şekilde değiştirirken her 10-12 saatte bir yedek almaya devam etmeniz gerekir. İdeal olarak bunu bir hazırlama alanında (çevrimdışı veya çevrimiçi) yapmanız ve ardından ana siteye değiştirmeniz gerekir. Bununla başa çıkmak için uzmanlığa sahip olmayan kişiler için, artan yedekleme sıklığı ile gitmek daha iyidir.

Ders 9: Bilgisayar Korsanları Küçük Sitemle Rahatsız Etmediği İçin Yedekleme Gerektirmem

Klişe takmak istemiyorum, ama –

Tüm harika şeylerin başlangıcı küçük

 • Evren entropiden oluşur. Bu nedenle, amatör bir hacker’ın sitenizi hedef uygulama için kullanması mümkün olabilir. Artık bir kesmek çocuğun hedef uygulaması olmak istemiyorsun, değil mi??
 • Yedek alırken de dikkatli olmalısınız. Zaten virüs bulaşmış dosyaları yedekliyorsanız bunun faydası nedir? Sitenizi kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak ve temiz tutmak için bir WordPress güvenlik eklentisi yüklemelisiniz.
 • Daha önce saldırıya uğradıysanız, ekstra parayı dışarı atmalısınız – eğer gerekiyorsa küçük bir kumbarayı kırmalı ve Sucuri’den uygun bir güvenlik denetimi almalısınız.

Ders 10: Bir Yedekleme Çok Fazla İştir!

koşu yapmak

Bu kural biraz doğrudur. Günlük yedekleme alma dır-dir çok fazla iş – özellikle de çoğu zaman meşgulseniz. Benim tavsiyem – gibi bir yedekleme eklentisi hizmeti kullanın VaultPress. Aylık yaklaşık 5 $ maliyeti ve sınırsız yedekleme tutar!

Ancak, yedeklemeleri sizin için daha kolay hale getirmeye yardımcı olacak tonlarca harika WordPress kaynağı var. Bir sonraki yazımızda, ücretsiz eklentilerden premium hizmetlere kadar WordPress’teki en iyi yedekleme eklentilerinden oluşan bir koleksiyon yer alacak. En sevdiğiniz WordPress yedekleme çözümünü seçmek için bunu kullanın.

Kelimeleri Bölme

Siteniz çok fazla trafik aldığında, zamanınızın çoğunu sitenizi iyileştirmeye, daha fazla içerik ve etkin tanıtım eklemeye odaklamalısınız. Bir kez tweetlenen bir makale çok fazla buzz yapmaz.

Önemli olan görevinizi dağıtmanızdır. Yedek oluşturmanın ve yönetmenin zamanınızı çok fazla harcadığını düşünüyorsanız, daha basit bir alternatif düşünmelisiniz – Yönetilen WordPress Hosting. Hemen hemen tüm sağlayıcılar, 30 günlük saklama süresi ve diğer birçok harika özellik ile düzenli sınırsız yedekleme ile gelir. Bir sonrakine kadar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map