Önbellekleme ile WordPress Sitenizin Yükleme Hızını Artırmak için 3 Temel Adım

Sayfa hızı, web sitenizin başarısında son derece etkili bir faktördür. Basitçe söylemek gerekirse, web siteniz hızlı yüklenmezse, kullanıcılar onlara neler sunabileceğini keşfetmek için yeterince uzun süre kalmaz. Kanıtlanmış (belki de en ünlüsü Google ve Amazon) daha yüksek bir yükleme hızının daha fazla katılım ve daha fazla satışla sonuçlanması. Yavaş bir sitenin sizi tam anlamıyla alabileceği gerçeğinden bahsetmiyorum bile ‘kırmızı bayraklı‘Google’da yakında.


Neyse ki, bir platform olarak WordPress işlevsellik ve hız arasında harika bir denge sunuyor. Bununla birlikte, hangi WordPress araçlarını ve nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak, bu yazıda sizi WordPress web sitenizin hızını artırabileceğiniz çeşitli yollardan geçireceğiz. Ücretsiz eklentilerden barındırma çözümlerine kadar, sabırsız ziyaretçilerin sitenizden uzaklaşmamasını sağlamak için size en uygun adımları göstereceğiz.

Önbellek Nedir??

Önbellek dünyasını keşfetmek söz konusu olduğunda teknik jargonda karıştırmak kolaydır, ancak kısaca, önbellekleme, daha önce istenen verilerin yeniden kullanılma şeklini optimize eden bir teknolojidir. Sık istenen nesneleri kolayca erişilebilir bir yerde tutarak, aynı verileri tekrar tekrar alma gereksinimini en aza indirirsiniz (bunu yapmak gerekli değildir).

Logolar gibi statik görüntüler mükemmel önbellekleme adaylarıdır, çünkü asla değişmezler ve birçok sayfa isteğinin bir parçasıdırlar. Önbellekleme, bu tür nesnelerin yerel olarak depolanmasını sağlar (yani kullanıcının bilgisayarında), böylece her yeni sayfa yüklemesinde tekrar tekrar indirilmemelerini sağlar.

Önbellekleme Önemlidir?

Bu yayında önbelleğe almaya odaklanacağız, ancak gerçekte, sitenizin yükleme hızını olumlu yönde etkileyebileceğiniz çok daha fazlası var. Daha spesifik olarak, bazı “yüksek etki” faktörleri temanızı, eklentilerinizi ve resimlerinizi içerir. Bunlar hakkında daha fazla bilgi için, WordPress performansı ve hızı ile ilgili son gönderime göz atın.

Ama soruyu cevaplamak için: Evet, kesinlikle meli önbelleğe alma hakkında bakım; başka bir şey yoksa girişte belirtilen nedenlerden dolayı. Önbelleğe almadan oldukça hızlı bir web sitesine sahip olmak mümkün olsa da, WordPress’in altyapısı, sayfa hızının olması gerektiği kadar hızlı olmasını sağlamak için pratik olarak bir önbellek çözümü eklemenizi ister. Daha fazla uzatmadan, WordPress sitenizin yükleme hızını önbellekleme yoluyla geliştirmenin üç temel yolunu ele alalım!

1. Bir WordPress Önbellek Eklentisi Seçin

WordPress kurulumumun temel bir parçası olarak her zaman bir WordPress önbellek eklentisi yüklerim. Aşağıda listelenen beş WordPress eklentisi şunlardır: Benim seçeneğimde, aşağıdaki beş seçenek Crème de la Crème. Her birini kontrol etmenizi ve tercihinize göre bağırsak kararını vermenizi öneririm, çünkü ‘doğru’ seçeneği yoktur.

W3 Toplam Önbellek

W3 Toplam Önbellek

Bundan bahsettim W3 Toplam Önbellek diğer makalelerde. Premium bir sürümü vardır ve MaxCDN (daha sonra ele alacağımız bir şey) eklerken indirim sunar. Genel ayar Sayfa, Veritabanı, Nesne ve Tarayıcı Önbelleğini içerir, CloudFlare uzmanlık için uyumluluk ve seçenekler Vernik sunucuları.

ZenCache (eski adıyla Quick Cache Lite)

ZenCache

ZenCache, W3 Total Cache gibi, premium bir sürümü var. Birçok seçenek olmasına rağmen, temel kurulum çok basittir. Pro sürümü şu anda Amazon CloudFront’u (özel bir CDN) desteklemekle birlikte, diğer birçok popüler CDN ile de çalışacak.

WP Roketi

WP Roketi

WP Roketi PHP kodu işlemeyi sınırlandırmak için hem istemci tarafı tarayıcı önbelleğinden (görüntüler, JS ve CSS dosyaları) hem de sunucu tarafı önbellek statik sayfalar inşa eder. Geliştirici ayrıca dosyaları sizin için bulan ve önbelleğe alan web tarama yazılımı sağlar. Eklenti CDN özellikli ve CloudFlare ile uyumlu.

WP En Hızlı Önbellek

WP En Hızlı Önbellek

WP En Hızlı Önbellek yazılımı PHP ve MySQL’den statik HTML dosyaları oluşturur. HTML ve CSS küçültmeyi, CSS ve JS birleştirmeyi otomatikleştirir, GZIP sıkıştırmayı etkinleştirir ve tarayıcı önbelleğini kullanır. CloudFlare ve MaxCDN ile uyumludur.

WP Süper Önbellek

WP Süper Önbellek

WP Süper Önbellek CDCD, MaxCDN ile etkinleştirilmiştir, ancak CloudFlare ile uyumlu değildir. Tarayıcı önbelleği sunmaz. Dosyaları hıza göre üç farklı şekilde önbelleğe alır: Mod_Rewrite, PHP kodu ve eski önbellekleme.

2. En İyi Hosting Çözümünü Seçin

Çoğu insanın WordPress performansını optimize etmek için tasarlanmış özel bir barındırma platformuna ihtiyacı yoktur. Ancak bunu karşılayabiliyorsanız, hayatı çok daha kolay hale getirebilir.

Yönetilen hizmetler daha büyük bir finansal yatırım gerektirir, ancak bunun karşılığında yönetim, yedekleme ve güvenlik gibi ek destek özellikleri sağlar. Ayrıca gönül rahatlığı sağlar. Özel WordPress barındırma platformlarının kapsamlı bir incelemesini yayınladık. Burada birkaç popüler WordPress yönetilen barındırma platformu harika seçenekler:

 1. WPEngine
 2. Medya Tapınağı
 3. Volan Barındırma

WordPress için optimize edilmiş barındırma platformlarını özellikler, fiyat ve olası teknik sınırlamalar veya kısıtlamalar açısından karşılaştırmanızı öneririm. WPEngine, Pressidium ve Pressable örneğin CDN için hazırdır. Ancak Volan, PressCDN kullanan Pagely ile karşılaştırıldığında MaxCDN hizmetleri sunmaktadır. Her ikisi de sayfa önbellekleme ve çalışma süresi güvenilirliği, yedekleme, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi yönetim hizmetleri gibi diğer özellikler sağlar.

Daha ucuz bir barındırma platformu olan SiteGround, WordPress eklentisini kullanır SuperCacher. GoDaddy ve Bluehost gibi hosting şirketleri de CloudFlare gibi yönetilen eklenti hizmetleri sunuyor. Bazı siteler CDN gibi özel web hizmetlerine teknik sınırlamalar getirdiği için seçimlerinizi dikkatli bir şekilde araştırmanızı öneririm.

Yukarıdaki WPEngine ve GoDaddy ile karşılaştırılabilen DreamPress, Varnish HTTP Purge eklentisi aracılığıyla Varnish önbellekleme kullanır. Başka bir örnek hizmet olan Cloudways tescilli bir VMAN platformu çalıştırıyor, WordPress W3 Total Cache eklentisini kullanıyor ve Varnish, Memecached, NGinx ve Apache sunucularını destekliyor.

3. İçerik Dağıtılmış Ağ Seçin

bir İçerik Dağıtılmış Ağ (CDN), web sitenizin içeriğinin önbelleğe alınmış statik sayfalarını paylaşan coğrafi olarak ayrı fiziksel sunuculardan oluşan bir ağ kullanarak sayfa yükleme performansını artırır. En yakın erişilebilir sunucu, rastgele içerik isteklerine verimli bir şekilde hizmet eder.

Bir CDN, web sitesi içeriğiniz okuyucularınıza statik dosyalar olarak dağıtılabiliyorsa, W3 Total Cache gibi birçok WordPress eklentisi aracılığıyla kullanılabilen bir “sihirli mermidir”. Barındırma planları da bu dağıtım seçeneğini sunar. Amazon CloudFront, Amazon Web Services’in (AWS) CDN ön ucu, bu tür web hizmetlerine bir örnektir. Yukarıda bahsedilen eklentilerin bazıları CDN uyumludur. MaxCDN ve CloudFlare, aşağıda belirtilen ve aynı zamanda CDN sunan barındırma platformlarıdır.

CDN kesinlikle bir zorunluluk değil, ancak büyük sayfa yükleme hızı farkı. Ek bir maliyeti temsil eder, bu nedenle değerini belirlemek size bağlıdır. Eğer sen yapmak bir CDN almayı seçerseniz, yukarıdaki listeden bir CDN çözümü içeren bir eklenti seçmek için en iyi şekilde yerleştirilirsiniz. Mümkünse çözümleri birleştirmek her zaman en iyisidir!

Sonuç

Önbellekleme çok zor olabilir biliyorum, ancak yukarıdaki üç adım iyi bir nedenden dolayı kendi sıralarına göre: Her birini sırayla, gereksinimlerinize uygun olarak ele almalısınız..

Bir ‘zorunluluk’ olmamakla birlikte, bir önbellek eklentisinin kullanılması önemle tavsiye edilir. Özel bir barındırma sağlayıcısı seçmek, bir fiyata da olsa hayatı sizin için çok daha kolay hale getirebilir. Son olarak, bir CDN kullanmak gerekli değildir, ancak yük hızını artırmak açısından bir sonraki mantıklı adım olacaktır..

Sonuç olarak, web siteniz asla ‘yeterince hızlı’ olmayacaktır. Her zaman verimlilik iyileştirmeleri yapabilirsiniz. Ancak yapmanız gereken, web sitenizin çok yavaş olmamasını sağlamak için makul çaba sarf etmektir ve gerçekte, ücretsiz çözümler (örneğin W3 Total Cache) bile hedefinize doğru uzun bir yol kat edebilir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map