Nginx neden WordPress Hosting’in En İyi Arkadaşı

Önceki yazımda, PHP7’nin neden WordPress için yol olduğunu keşfettim ve bugünün makalesinde web sunucusunun sırası.


İyi bir hosting deneyiminin büyük bir kısmı web sunucusu yığınının nasıl yapılandırıldığıdır. Hızlı bir yığına sahip olmak, iyi WordPress performansı ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. PHP7’nin neden WordPress performansını otomatik olarak artırmak için bu kadar iyi bir yol olduğunu daha önce tartıştım, ama gerçek web sunucusu?

Bugün açıklayacağım: bir web sunucusu nedir, en popüler olanlar nedir ve nginx neden bu kadar iyi?!

Web sunucusu

Barındırma işleminin en önemli yönlerinden biri Web sunucusu. Web sunucusu, HTML gibi statik içerik sağlamak ve istemciye (yani doğrudan tarayıcınıza) göndermekle sorumludur. Bu yüzden web sunucusu, PHP işlemcisi aracılığıyla gelen tüm bilgileri işlemekten ve ağ üzerinden tarayıcınıza giden bitlere dönüştürmekten de sorumlu olacaktır. Web sunucusu yığını, istemci / sunucu modeli burada web sunucusu bir sunucu (içerik sağlayıcısı) ve istemci (siz) talep eden sunucu olarak hareket eder.

En yaygın web sunucuları Apache, Microsoft IIS ve tabii ki nginx.

Web sunucusu, istemciye gönderilen statik ve dinamik içeriği biraz farklılıklar ile işleyebilir. Sunucu kısmı, adı verilen bellekte belleğe yüklenir bir işçi ve istenen içeriği sağlamaktan sorumludur. Hem Apache hem de nginx statik ve dinamik içeriği işler. Apache her ikisini de aynı çalışan süreç içinde işleyebilse de, nginx bunu yapmak için harici bir işlemciye ihtiyaç duyduğundan.

Apache ve nginx neden bu kadar popüler? Bunun basit cevabı, Açık Kaynak ve ücretsiz olmalarıdır. Birlikte dünyadaki tüm trafiğin neredeyse% 50’sini oluşturuyorlar, kolay bir başarı değil!

Apache nedir?

Apaçi HTTP sunucusu 1995 yılında Robert McCool tarafından oluşturuldu ve hala Apache Yazılım Vakfı altında geliştiriliyor. Bu web sunucusu 1996’dan beri en popüler seçim olmuştur. Tasarımda çok modülerdir, tonlarca dokümantasyona sahiptir ve o kadar popülerdir ki, tüm büyük Web Hosting Kontrol Panelleri için temel oluşturur. Hatta dahil cPanel, dünyanın en çok kullanılan kontrol paneli.

Elbette esnektir, bunu kullanan insanların büyük çoğunluğunun sorulduğunda ortaya çıkması bahanedir ve genellikle doğrudur. Ayrıca çok genişletilebilir ve modülleri dinamik olarak yükleyebildiğinden (nginx hala üzerinde çalıştığı bir şey) kolaylıkla yapılandırılabilir.

Apache, statik ve dinamik içeriği aynı çalışanda tek başına işleyebildiğinden, esnekliği için mükemmeldir (ve her zaman bir ama vardır) pahasına bunu yapar verim.

Apache’nin biraz yavaş olduğu biliniyordu, ancak nginx’in popüler hale geldiği zamanki gibi bu gerçeği ortaya çıkarmak için hiçbir şey gelmedi. Aralarındaki performans farkı, göz ardı edilemez. Sadece bu konuda, çoğu büyük şirket nginx’e geçiyor. Apache hala popüler olsa da, teknoloji yetiştikçe gelecekte işler kesinlikle değişecek ve daha önce sadece apache üzerinde çalışan daha fazla yazılım nginx’i içermeye başlayacak.

Nginx Hakkında?

nginx anne Rusya’dan geliyor. 2002 yılında Igor Sysoev adlı bir programcı, C10K sorunu hakkında derin endişe duyduğu için nginx üzerinde çalışmaya başladı. Ne? Basitçe söylemek gerekirse, ağ prizleri Apache’nin en büyük dezavantajı ve modern web için gerçek bir zorluk olan çok sayıda müşteriyi aynı anda ele almaktı. İlk nginx sürümü, olay odaklı bir mimariye dayanarak 2004 yılında halka açıldı..

Sysoev’in kendisi bile nginx’in ne kadar başarılı olacağını göremedi. Nginx altında hızın muazzam faydaları ve düşük kaynak kullanımı zaman geçtikçe belirginleşti. Nginx’in statik içerik sağlamanın muhteşem bir yolu var, ancak idare edemiyorum dinamik içerik. Bunun da bir yararı olduğu kanıtlandı çünkü dinamik içerik aynı çalışana bağlı değildi ve bu nedenle çok daha hızlı çalışabiliyordu.

Nginx, Apache’den çok daha yüksek bir bağlantı hacmine daha hızlı içerik sağlamada mükemmeldir ve şu anda mümkün olan en iyi performansı sunmak isteyen barındırma hizmetleri için bir seçimdir. Etkinlik odaklı mimari ve eşzamansız doğası, performansının ana noktalarıdır.

Başlangıçta nginx’in bir dezavantajı vardı, belgeler. Programcı Rus olması ve işlevlerini belgeleme şekli nedeniyle zor bir başlangıç ​​yaptı. Ancak zaman geçtikçe ve gittikçe daha fazla insan nginx kullandıkça, dokümantasyon son derece gelişti..

Nginx’in diğer dezavantajı, modüler tasarım eksikliğidir, yani kuralları gerçek zamanlı olarak işleyemez Apache’nin .htaccess dosyasıyla yaptığı gibi ve modülleri gerçek zamanlı olarak yükleyemez. Bu, nginx’in üzerinde çalıştığı bir şey ama yine de Apache’nin esnekliğini karşılamak için zamana ihtiyacı olacak.

Bununla birlikte dezavantajlar, üstün performansın hızla gölgesinde kalıyor. Bu, kendi başına nginx’in performans odaklı barındırma için popüler seçim olmasına izin verdi ve yaygın olarak kullanılan hizmetin temelini oluşturuyor Buhar, her seferinde sürekli olarak Apache’den daha yüksek puan alabileceğini kanıtlamak.

Nginx neden WordPress Hosting için Tercih Edilen Seçimdir??

WordPress sitelerini barındırmak için nginx’in Apache’den çok daha iyi olduğu birkaç nokta var. Bunu aşağıdaki listede özetlemeye çalışacağım.

Kurulumu Kolay

Nginx tam bir pakettir, çalışmak için çok az harici modül gerektirir ve zamanın büyük çoğunluğu, linux’da sadece bir satır alır.

apt-get install nginx

yum nginx yükleyin

Nginx’in bir hizmet olarak aktif olması yeterlidir. Gerisi yapılandırmada.

Apache veya başka bir web sunucusu için proxy olarak çalışabilir

Nginx, sunucunun işlevselliğini hiçbir şekilde etkilemeden proxy olarak çalışarak herhangi bir Apache web sunucusu yapılandırmasında anında performans artışı sağlayabilir.

Doğrudan bir mikro önbellek veya fastcgi önbellek ile çalışabilir

Nginx, mikro önbellekte yerleşik olması sayesinde harika ve performansı 10 faktör kadar hızlandırmak için bir fastcgi önbellekle bile çalışabiliyor. memcache gibi önbellekleme mekanizması.

İçerik sunmak inanılmaz derecede hızlı

Nginx, statik içerikle uğraşırken hızlı bir şekilde yanar ve bu amaçlar için yapılandırılması çok kolaydır. Tek bir kod satırı, statik içerik gibi en yaygın dosyalara erişim sağlayabilir ve performansını artırabilir. Ayrıca, HttpProxyModule’ü nasıl yapılandıracağınızı biliyorsanız, web sunucusunun işlevselliğini etkilemeden Dinamik içerik için aynı düzeyde performans elde edebilirsiniz..

Apache’den neredeyse 4 kat daha fazla eşzamanlı bağlantı

Günde tonlarca ziyaret içeren çok yüksek talep gören bir web sitesini barındırmayı düşünüyorsanız, nginx’in Apache ile aynı anda bağlantı miktarının dört katını işleyebileceğini bilmek sizin için iyi olur, yani 2 şey:

  • Web siteniz genel olarak daha hızlı olacak
  • Bunu yapmak için Apache’den daha az kaynağa ihtiyacınız olacak.

Bunun nedeni, nginx’in olay güdümlü doğasıdır ve bir sonraki faydadan sorumludur..

Çok Hafif

Nginx o kadar iyi hazırlanmış ki, kaynaklar üzerinde inanılmaz hafif. Bu, kullanacağı anlamına gelir daha az CPU zamanı her bir bağlantı isteğini işlemek için çok daha az bellek. Bu, daha önce Apache’de yapamayan aynı sunucuyu kullanarak daha büyük siteleri barındırmanıza izin verecektir.

Başarısının sırrı motorun kendisidir. Nginx, olay tetiklemeli bir web sunucusu olarak çalışır; bu, çalışanda “olayları” dinleyeceği ve yalnızca gerektiğinde yanıt vereceği anlamına gelir. Talep üzerine nginx içindeki argüman, hizmetin istek üzerine dinleyicileri üretmesine ve kaldırmasına izin verir. Bu, bellek kullanımını azaltmaya ve verimliliği artırmaya yardımcı olur. Apache, mpm olay çalışanına bir etkinlik modu eklemeye çalıştı, ancak Apache olaya dayalı bir web sunucusu olarak oluşturulmadığı için eşleşen nginx hızında perişan bir şekilde başarısız oldu.

Yük Dengesi yapabilir

Nginx yük dengesi için yapılandırılabilir, bu nedenle yükü birkaç sunucu arasında dağıtarak eşzamanlı bağlantı oranını daha da artırabilir, bu da çok yüksek eşzamanlı bağlantı yükü olan projeler için idealdir.

Tüm bunlar ne anlama geliyor??

Yani nginx ideal WordPress için neredeyse her şekilde. Bu, uygulamadan hemen sonra kullanmanın avantajlarından yararlanacağınız anlamına gelir. Sistem yöneticisiyseniz, nginx’i yüklemek bir beyinsizdir. Aksine, bir proje tasarlamak veya web sitenizi barındırmak ve başka bir yerde barındırmak istiyorsanız, barındırma sisteminiz nginx kullanıyorsa, daha hızlı çalışacak.

WP Engine ve Flywheel gibi yüksek kaliteli hosting şirketleri zaten nginx üzerinde çalışıyor. Ancak farklı bir barındırma şirketi ile gidecekseniz, araştırmanızı yapın veya web sunucusu yığını nginx içeriyorsa bir destek teknolojisine sorun. Hizmet kaliteli bir hizmetse, yığının bir kısmında nginx bulunacağını garanti edebilirim.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map