Kendi Kendini Barındıran Bir WordPress Blogunu 15 Dakikadan Az Bir Zamanda Nasıl Başlatabilirsiniz

Bir WordPress blogunu ilk kez kurduğumda, neredeyse saçlarımı çıkardım. Süreci takip etmek kolaydı, ama her sona ulaştığımda bir hata alırdım ve diğer birçok hata gibi, neyin yanlış olduğunu asla söylemedi. Daha sonra benim web host ile kontrol ve konu üzerinde çok gürültü yaptıktan sonra, bana bazı sokak köpeği benim .htacess dosya yedik bilgilendirdi. Etkilenen dosyayı yeniden adlandırdım ve whoa, ilk WordPress blogumu kurdum!


Büyük bir şey değildi. Heck, kiminle dalga geçiyorum? İlk kurulumla gelen başarı hissi başka hiçbir şeye benzemiyordu. İlk olarak, kurulumun sonunda başarılı olduğu için çok mutlu oldum. İkincisi, bir çevrimiçi iş sahibi olma hayalimde büyük bir adım attığım için heyecanlandım. O zamandan beri, hem web sunucularına hem de PC’lere sayısız WordPress örneği yükledim.

Ne yaptığınızı bilmeniz, kendi kendine barındırılan bir blogu yüklemeniz veya başlatmanız on beş dakikadan az sürmelidir. Bu kolay bir iştir ve herkes yapabilir. Heyecanlıysanız ve ilk blogunuzu başlatmaya hazırsanız, zamanlayıcıları işaretleyelim ve bunu bitirelim. Keyfini çıkarın ve düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın, her zaman geri bildiriminizi bekliyoruz.

Neye ihtiyacın var

İlk önce, neye ihtiyacınız olduğuna bakalım. Bir web hosting paketine ihtiyacınız olacak. Ücretsiz bir blogun (ör. Adınız.wordpress.com) aksine kendi kendine barındırılan bir WordPress blogu bir web sunucusu gerektirir. WordPress platformunu kuracağınız yer burasıdır. Sıradaki alan adınız. Bu blogunuzun kimliğidir. Blog’unuzun web’deki sanal adresidir (URL). Bu iki gereklilik için bir ödeme şekli gereklidir. Bunların aylık veya yıllık ödemelerin yinelendiğini unutmayın, bu nedenle bütçenizi buna göre bütçelediğinizden emin olun.

Son olarak, WordPress betiğini yüklemek ve blog’u yeni bir tema ve birkaç eklenti ile özelleştirmek için yaklaşık on beş (15) dakika zamanınız olacak. Başlamak için sabırsızlanıyorum…

Mükemmel WordPress Barındırma Seçimi

Öncelikle, kendi kendine barındırılan WordPress blogunuzu güzel ve rahat bir ev haline getirelim. Yine, web sunucularınız yoksa, sunucu alanı kiralamanız gerekir. Bu konuyu geçmişte burada, burada ve burada birçok kez ele aldık, ancak bu yayınları hiç görmediyseniz, WordPress blogunuz için doğru web barındırma seçerken aklınızda bulundurmanız gereken faktörlerin hızlı bir özeti buradadır. :

 • Maliyet: Her zaman piyasadaki en ucuz anlaşmaya gitmeyin. Aynı zamanda, şimdi veya yakın gelecekte ihtiyaç duymadığınız özellikler için ödeme yapmayın. İhtiyacınız olan şey için ödeme yapmak, önceden barındırılan WordPress blogunuzun gereksinimlerini bilmeniz gerektiği anlamına gelir. WPEngine, Bluehost, GoDaddy ve HostMonster gibi web sunucularının, yönetilen WordPress barındırma için bile harika fiyatları vardır. Ayrıca, iyi ruh hallerinden herhangi birini yakalarsanız, web barındırma maliyetlerinizi azaltmak için cömert indirimlerden ve kuponlardan faydalanabilirsiniz (bazı ana bilgisayarların özel fırsatlarını görmek için WordPress kuponlar sayfamızı kontrol edin). Küçük veya web sitenizin gereksinimlerine bağlı olarak başlayın ve buna göre ölçeklendirin veya azaltın. Çevrimiçi işletmenizle ucuza oynamayın, ancak bir işletmenin sizi dolandırmasına izin vermeyin.
 • Özellikleri & Verim: “… Çalışma sürelerini, süper hızlı sunucuları, [sınırsız] bant genişliğini ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterli disk alanını garanti eden” bir web barındırıcısına sahip olmak istiyorsunuz. Ama ne kadar yeter? Çoğu web barındırıcısı, diğer özelliklerin yanı sıra ölçülmemiş disk alanı, sınırsız bant genişliği ve sınırsız alt etki alanı sağlar. Temel olarak, ayda 5GB değerinde bant genişliği ve 5GB disk alanı çoğu insan için yeterli olmalıdır. Akılda tutulması gereken diğer özellikler arasında ek alan adları, yedekleme hizmetleri, e-posta ve komut dosyası desteği yer alır. Çalışma zamanlarında, Jetpack, siteniz her açıldığında size e-posta uyarıları gönderen harika bir özellik ile birlikte gelir. Bu uyarıların birçoğunu almaya başlarsanız, web barındırıcınızı değiştirmeyi veya üstün bir barındırma planına yükseltmeyi düşünmelisiniz..
 • Müşteri Destek Kalitesi: Müşteri hizmetleri rakipsizdir. Müşterilerinizi seviyorsanız (ve sevmeyenler), her zaman yüzlerinde bir gülümseme tutmak istersiniz. Tabii ki, mümkün olan en kısa sürede kaldırıma tekmelemeniz gereken müşteriler var, ama mesele bu değil. Kendi kendine barındırılan WordPress blogunuz için seçtiğiniz web barındırma hizmeti, müşteri desteği için iyi bir üne sahip olmalıdır. Ziyaretçilerinizin hata görmesini istemezsiniz çünkü barındırıcınızın müşteri hizmetleri rastgele bazı sorunları yeterince hızlı çözemez. Internet’teki yorumlar, WordPress barındırma sağlayıcınızın tercih edilen değerlerde müşteri desteği olup olmadığını hızlıca söyleyecektir.

Burada WPExplorer’da, tüm okuyucularımızı kesinlikle seviyoruz ve değer veriyoruz. Ayrıca üst düzey yönetilen bir WordPress ana bilgisayarı olan WPEngine’yi seviyoruz ve kullanıyoruz, ancak bu öğretici amaç için Bluehost’u seçiyorum çünkü güvenilir, birçok harika özellik ile geliyor ve müşteri desteği en azını söylemek şaşırtıcı.

Ancak, web hosting denklemin sadece bir parçasıdır. Müşterilerin, arkadaşların ve ailenin WordPress blogunuzu web’de bulabilmesi için bir alan adına da ihtiyacınız olacak.

Mükemmel Alan Adını Seçme

Artık WordPress blogunuz için rahat bir eve yerleştiğimize göre, ihtiyacımız olan tek şey bir adres, yani sonunda kartvizitleriniz için bir URL’niz olur insanlar işinizi bulabilir. Alan adınız istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Adınız, adınızın ve en sevdiğiniz içeceğin bir kombinasyonu, ürününüzün adı küçük bir bükülme ile olabilir – herhangi bir şey! Web’de birkaç komik alan gördüm, ancak bu başka bir günün hikayesi.

Bu arada, bir etki alanı adı kafanızın bulutlarda olması durumunda facebook.com veya youtube.com gibi bir şeydir. Genellikle yılda yaklaşık 10 dolara mal olurlar ve Bluehost’a kaydolduğunuzda her zaman ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz. Diğer birçok web barındırıcısı ücretsiz bir alan adı sunar, bu nedenle bu konuda sınırlı hissetmeyin.

Alan adınızı web barındırıcınıza veya Namecheap (Alan adlarımı buraya kaydediyorum) veya GoDaddy gibi bir alan adı kayıt kuruluşu iş ortağına kaydetmeyi seçebilirsiniz. Alan adınızı bir kayıt kuruluşuna veya web barındırıcısına kaydettirseniz de, zihninizin kaybolmasına izin vermeyin, alan adını birkaç dakika içinde WordPress blogunuza yönlendirmek için tam olarak ne yapacağınızı söyleyeceğim. Ama önce bir özçekim ve daha sonra web hosting hesabınızı kurun.

Web Hosting Hesabı Oluşturma

Web barındırma hesabı açmak için bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Sizinki gibi bir alan adı kayıt kuruluşuna kayıt olmak istiyorsanız, Namecheap’e veya herhangi bir yere gidin ve sadece yapın. Bu, herhangi bir sorunla karşılaşmanızı beklemediğim basit ve anlaşılır bir süreç. Ücretsiz bir alan adı almak istiyorsanız (en az bir yıl boyunca ücretsiz), Bluehost’a gidin ve ana sayfanın ortasındaki yeşil “şimdi başlayın” düğmesini tıklayın.

Bluehost

Bu, web barındırma paketinizi seçebileceğiniz kayıt sayfasına götürmelidir. Yazma sırasında üç paket mevcuttur: aylık 3,95 $ ‘dan başlayan, artı aylık 6,95 $ ve aylık 14,95 $’ dan business pro:

planını seç

Bunların yalnızca ilk dönem için promosyon fiyatları olduğunu unutmayın (bu, herhangi bir barındırma indiriminin ne kadar işe yaradığıdır). İlk döneminizden sonra, fiyatlar sırasıyla normal oranlarda yenilenir. Yine de, bu çok uygun fiyatlı bir hosting ve yeni başlayanlar için mükemmel.

Alanlarınızı web barındırıcınızın aksine bir kayıt kuruluşuna kaydederseniz, ad sunucusu (DNS) bilgilerinizi ayarlamanız gerekir. Hosting paketinizi Bluehost’tan satın alırsanız, ns1.bluehost.com ve ns2.bluehost.com ad sunucusu kayıtlarınıza. Çok karmaşık değil, ancak yardıma ihtiyacınız olursa alan adı kayıt sitenize başvurmaktan veya SSS’lerinde arama yapmaktan çekinmeyin..

Ayrıca, alan adınızı kaydettikten sonra yayılması yaklaşık 24 saat sürebilir. Bu derste bu zamanı dikkate almıyoruz. Yani alan adınızı yeni satın aldıysanız, biraz kahve molası vermeniz gerekir ��

Yoldan çekilelim, bir sonraki adıma geçelim. İhtiyaçlarınıza uygun bir plan seçin. Bu sizi alan adınızı ekleyeceğiniz veya seçeceğiniz bir sayfaya yönlendirmelidir:

şimdi üye Ol

Ücretsiz bir alan adı istiyorsanız, soldaki kutuyu kullanın. Zaten bir alan adınız varsa, sağdaki kutuyu kullanın. Benzersiz bir alan seçin, ancak seçiminizin kullanılamayabileceğini unutmayın:

domain-kullanılamıyor

Kullanılamıyorsa, başka bir alan seçin veya .com uzantısını .org, .net veya .us gibi bir şeye değiştirin. Günün sonunda, her zaman sizi memnun eden bir alan adı alacaksınız, bu yüzden terlemeyin.

“İleri” yi tıklayın; bilgilerinizi, paket ayrıntılarını ve fatura ayrıntılarını toplayan başka bir sayfaya yönlendirilmeniz gerekir. İhtiyacınız olanı seçin, fatura bilgilerinizi girin ve alttaki yeşil “ileri” düğmesini tıklayın. Bluehost, kredi kartıyla veya PayPal ile ödeme yapmanıza izin verir, bu nedenle burada iyi bir şekilde kapsanırsınız. Devam et ve ödemenizi tamamla.

Şimdi ne olacak?

E-posta hesabınıza giriş yaptığınızda bir “Bluehost’a Hoş Geldiniz” e-postası görürsünüz. Bu ilk e-posta, başlamak için ihtiyacınız olan tüm bağlantıları içerir. Adresine giderek hesabınıza giriş yapabilirsiniz. https://my.bluehost.com/cgi-bin/cplogin veya hoş geldiniz e-postasındaki bağlantılardan herhangi birini (veya bazılarını) tıklamak. Kontrol paneliniz (c-panel olarak da bilinir) şöyle görünmelidir:

Kontrol Paneli

Eğlenceli, doğru?

Kendi Kendine Barındırılan WordPress Blogunuzu Yükleme

“Web Sitesi Oluşturucuları” altında, WordPress simgesine tıklayın. Eğlenceli kısım yeni başlıyor. Açılan yeni sekme, Mojo Marketplace Tek Tıkla Yüklemeler’e yönlendirir. Yeşil renkli “Yükle” düğmesine tıklayın veya mevcut bir WordPress kurulumunu “İçe Aktar” seçeneğini seçin. Bizim durumumuz için, “Yükle”.

Sonraki sayfada, WordPress blogunuzu yüklemek istediğiniz alanı seçin. Alan adınız, kayıtlı olduğu sürece burada görünmelidir. “Etki Alanını Kontrol Et” i tıklayın. Beş saniye bekleyin. Yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi ayarlamak için “Gelişmiş seçenekleri göster” i işaretleyin. Şartlar ve koşulları kabul edin ve ardından “Şimdi Yükle” yi tıklayın. Birkaç saniye bekleyin veya bir kahve alın.

Geri dönün ve sayfanın üst kısmındaki turuncu bir şeritte görünen siyah “Kimlik Bilgilerini Görüntüle” düğmesini tıklayın. Bu, blogunuzun URL’sini ve giriş ayrıntılarını içeren başka bir sayfa açar. Üzerinden WordPress blogunuza giriş yapın http://www.yourdomain.com/wp-admin. Sahip olduğunuzda şimdi alanadiniz.com.tr kısmını gerçek alan adınızla değiştirin.

Varsayılan olarak, kendi kendine barındırılan WordPress blogunuz, WordPress temasının Yirmi On Dört olarak bilinen en son sürümünü görür. Bu temel bir temadır ve yeşil-siyah karışımı beğenmezseniz, Görünüm -> Temalar WordPress yönetici menünüzde. Buradan, WordPress.org’daki binlerce ücretsiz tema arasından seçim yapmak için “Yeni Ekle” yi tıklayın..

Ücretsiz tema koleksiyonumuz, blogunuzun görünümünü iyileştirmek için kullanabileceğiniz harika temalarla doludur. Ancak ihtiyaçlarınıza uyum sağlamak için tasarlanmış mükemmel bir WordPress teması arıyorsanız Total Drag & Drop WordPress Temasını öneriyorum.

Bu noktada, WordPress blogunuzu oluşturmayı çok bitirdik ve onunla ne istersen yapmaktan çekinmeyin. Lazım eklentiler ölümcül bir spam suikastçısı olan Akismet’i etkinleştirmek ve sosyal medyadan, e-Ticaret üyeliğine ve Yönetici eklentilerinden istediğiniz herhangi bir eklentiyi yüklemek için.

Kendi içeriğinizi yayınlamak için sabırsızlanıyor musunuz? Adresine git Mesajlar -> Yeni Ekle ilk blog yayınınızı oluşturmak için, Sayfalar -> Yeni Ekle yeni bir sayfa oluşturmak için (örneğin, görev bildiriminizle birlikte kısa bir Hakkında sayfası) veya Medya -> Yeni Ekle  ses, video veya görüntü dosyaları yüklemek için. İndirilebilir dosyalar da yükleyebilirsiniz, bu nedenle PDF e-Kitabınızı özgürce paylaşabilirsiniz. Varsayılan yükleme dosyası boyutu 50 MB ile sınırlıdır, ancak bazı PHP dosyalarına birkaç satır kod ekleyerek bunu kolayca değiştirebilirsiniz. Şu anda bunun için endişelenme, burada zamanla ilgili her şeyi öğreneceksin.

WordPress Yönetici Kontrol Paneli güzel ve kullanımı kolaydır ve yeni başlayan biri olsanız bile (kendiniz greenhorn), WordPress ile oluşturmak için harika zaman geçirmelisiniz. Her zaman sitenizden çıkış yapmayı unutmayın. Her şeyin üstünde, olabildiğince çok eğlen.

Daha fazla kaynak

Aşağıdaki makalelerin bazıları bana ilham verdi, bu nedenle kendi kendine barındırılan bir WordPress blog’u oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, daha iyi kaynaklar düşünemiyorum:

Eğer bir engelle karşılaşırsan

Bu olur, hepimiz hata yaparız. Eğer yol boyunca herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Yani, burada çaylaklar, blog ve hatta SEO için büyük ipuçları ile yararlı bağlantılar bir avuç vardır. Ve elbette blogumuzda tonlarca yararlı bilgi var (ihtiyacınız olanı bulmak için başlıktaki o şık arama kutusunu kullanın).

 • WordPress’te yeni misiniz? Bu 10 Çaylak Hatasından Kaçının
 • Çözümlerle İlgili 15 Genel WordPress Hatası
 • Her ne pahasına olursa olsun 15 WordPress hatası
 • Mesaj Serisi: Ortak WordPress Yerinde SEO Hataları
 • Post Series: WordPress Blogunuzu 10 Basit Adımda Nasıl Karıştırın

Sonuç

Neleri dışarıda bıraktım? Mmmh, şu anda hiçbir şey düşünemiyorum. Burada saat 16.00 civarında ve Tech N9ne’nin “Party The Pain Away” arka planda oynuyor. Kahvem bitti, yani aşağıya ineceğim. Bir dahaki sefere kadar, aşağıdaki yorum bölümünde konuşalım. Adios ve Tanrı Hızı amigos!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map