Fikirden Yayınlamak İçin Bir WordPress Blog Yayını Nasıl Oluşturulur

WordPress Blog Yayını Nasıl Oluşturulur

Blogcu olmak istiyorsun. Bu harika! Ancak bu blog oluşturma işinde yeniyseniz ve bir blog yayını yazmayla ilgili ilk şeyi bilmiyorsanız ne olacak? Belki zaten yazma deneyiminiz var ya da olmayabilir. Tek bildiğiniz, dünyanın geri kalanıyla paylaşacağınız şeyler var. Bu yazıda, ilk yayınınızı yazıp WordPress ile yayınlayarak size yol göstererek başlamanıza yardımcı olacağız.


Bir Fikirle Başlayın

Deneyimli bir yazarın size söyleyeceği gibi, yazmak zor – özellikle de başlamak. Ama gözünüzü korkutmayın! Başlamak için tek gereken bir fikir. Zaten bir fikriniz varsa, hatta birkaç tane varsa, bu harika! Bunu yapmazsanız, bu bölüm hakkında yazacağınız şeylerin fikirlerini beyin fırtınası yapmaya başlamanıza yardımcı olacaktır (ve belki de fikirleri olanlar için biraz daha ilham kaynağı olabilirsiniz).

İlk olarak, bazı soruları cevaplamanız gerekir. Blogunuzun amacı nedir? Herhangi bir şey ve her şeyle ilgili mi, yoksa sadece blogosferdeki belirli bir boşluğu mı dolduruyor? Blog için hedeflerinizi belirlemek, yayın fikirleri bulmanıza yardımcı olur.

Gönderi fikirleri bulmanın bir kısmı, gönderme için bir nedene sahip olmaktır. Neden gönderiyi yazıyorsun? Bu gönderiyi ne yapacaksınız? Nedeni “Sadece yapabildiğim için gönderiyorum” kadar basit olabilir, ama burada düşünmenizi sağlayacak bazı sorular var (bu arada blogun amacıyla da ilgili olabilir) :

 • Öğreticiler mi yazıyorsunuz??
 • Yemek tarifleri paylaşma?
 • Kitleleri bir neden veya önemli bir konu hakkında bilgilendirmek?
 • Düşüncelerinizi ve düşüncelerinizi paylaşma?
 • Uzmanlık sağlanması?
 • Arkadaşlarınızı ve ailenizi hayatınız hakkında güncelleme?

Ne yazmaya karar verirseniz verin, önemli olan, ne yapmak istediğiniz veya neye önem verdiğiniz hakkında yazmanızdır. Blogunuz için yazmak, kiralamak için yazmakla aynı şey değildir; konularınızı kimsenin onaylamasına veya incelemesine gerek kalmadan seçebilirsiniz. Belki de tartışmalı bir konudur. Belki birisinin size vermesini istediğiniz tavsiye veya öğretici olabilir. Belki bir mem, zevk tarifi, kitap veya filmden gerçekten keyif aldınız. Belki sadece hoşlandığın başka birinin yazdığı bir yazıyı yeniden blogluyorsun. Sadece ne elde edebileceğinizle sınırlısınız.

Mesajınızı Yazmak

Blog Yazılarınızı Yazma

Bir blog yazısı yazmanın gerçekten doğru veya yanlış bir yolu yoktur, ancak çoğu yazarın takip ettiği temel bir süreç vardır: Beyin fırtınası. Anahat. Taslak. Revize. Düzeltme yapmak. Yayınla.

Bazı fikirleri listeledikten ve bir konu seçtikten sonra, ne yazmak istediğinizi planlamak yardımcı olabilir. bir taslak yayınınızın ne söyleyeceğine dair bir rehber görevi görür. Ancak her yazı bir taslak gerektirmeyecektir, bu yüzden her seferinde bir tane olması gerekmiyor.

Ana hatlarıyla veya değil, ne diyeceğinizi bilmiyorsanız ne olur? Sorun yok. Sadece yaz. Sayfaları kelimeleri indirme eylemi daha fazla kelime akacaktır ve bunu bilmeden önce birkaç paragraf, hatta birkaç sayfa yazmış olacaksınız. Yazdıklarınızın yeterli veya çok fazla veya iyi veya hatta yayınlanabilir olması önemli değil – bu sadece ilk taslak. (Verilen, bazen ilk seferde doğru alabilirsiniz – ama beklemeyin!)

Bir sonraki adım revizyon. Ana hatlarıyla olduğu gibi, bu her seferinde atmanız gereken bir adım değildir; ilk taslağınızı olduğu gibi yayınlamayı seçebilirsiniz. Ancak, okuyucularınızın kim olduğuna ve kendinizi ne kadar profesyonel olarak sunduğunuza bağlı olarak, en az bir düzeltme yapmanız yararlı olabilir. Ne yazdığınıza bakabilir, neyin önemli olduğuna karar verebilir ve neyin yanlış olduğunu veya mantıklı olmadığını değiştirebilirsiniz..

düzeltme önemli. Otomatik düzeltme, yazım açısından akıllıca bir şey yapar, ancak yazdığınız kelimelerin içeriğini kontrol edemez. Bu nedenle, iyi İngilizce kullandığınızdan ve herhangi bir yazım hatası yapmadığınızdan emin olmak için küçük bir düzeltme yazmayı unutmayın. Birisinin yazmadan önce yayınınızı sizin için görmesini istiyorsanız, güvendiğiniz bir arkadaşınızı veya meslektaşınızı alın.

WordPress Arama Motoru Optimizasyonu

Blogunuz internette olduğu için, yazınızı yazarken SEO’yu hatırlamak önemlidir. SEO hakkında öğrenilecek tonlar var (buna adanmış tüm bloglar var, Yoast ve Moz) ve bu yayında WordPress post SEO ile ilgili her şeyi ele alamayacağız. Ancak yazınızı yazarken hatırlamanız gereken en önemli SEO noktalarından biri anahtar kelimeler.

Anahtar kelimeler yayınınızın odak noktasıdır ve muhtemelen blogunuz için daha fazla yayın yazdıkça aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanacaksınız. Arama motorları (Google veya Bing gibi) düzenli olarak içerik eklediğinizde ve aynı kelimeler veya kısa ifadeler ortaya çıkmaya devam ettiğinde bunu fark eder. Bu, bu terimler için arama sonuçlarında sıralamanıza yardımcı olur ve yeni okuyucuların sizi bulmasını kolaylaştırır. Post SEO’nuza yardımcı olmak için aşağıdaki gibi ücretsiz bir eklenti de düşünebilirsiniz. Yoast SEO veya Hepsi Bir Arada SEO doğrudan gönderi sayfanıza SEO seçeneklerini ekleyen.

Artık blog yazısı yazma konusunda temel bilgilere sahipsiniz. Hala yazma yardımına ihtiyacınız varsa veya yardıma ihtiyacınız varsa, diğer birçok kaynak mevcut. Ancak şimdilik yayınınızı yayınlamaya devam edeceğiz.

WordPress’de Bir Yazı Oluşturma

Şimdi, taslağınızı yayınlanmak için WordPress’e almanın birkaç yolu var. İlk ve en kolayı, WordPress’e doğru yazmaktır. Sitenize giriş yapın ve üç yoldan birini yapabileceğiniz yeni bir yayın ekleyin:

 1. Üstbilgideki artı işareti simgesini tıklayın.
 2. WP Yönetici kontrol panelinden kenar çubuğu menüsünde Yayınlar’a gidin ve tıklayın Yeni ekle.
 3. Ayrıca WP Yönetici kontrol panelinden Hızlı Taslak widget’ını kullanın.

WordPress Yazısı Eklemenin Üç Yolu

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, metin düzenleyici kutusunu tıklayın ve yazmaya başlayın. Hemen yayınlamıyorsanız – örneğin, yazmanın ortasında durmanız gerekiyorsa veya daha sonra düzeltmek istiyorsanız – Taslağı kaydet buton. Bu, taslağınızı kaydeder, böylece oturumu kapatsanız bile daha sonra geri dönebilirsiniz.

Ayrıca yazı başlığınızı SEO optimize etmeyi unutmayın. İnsanların tıklamak isteyeceği çekici bir şey seçmeye çalışın. Ayrıca, arama sonuçlarında görünmesini ummak için bazı anahtar kelimeler eklemelisiniz.

taslağı kaydet

Taslağınızı WordPress’e eklemenin ikinci yolu, yayınınızı bir kelime işlemci programına yazmak ve kopyalayıp WordPress’teki metin düzenleyicisine yapıştırmaktır. Bu zor olabilir çünkü bazen biçimlendirme değiştiğinde veya kopyalayıp yapıştırdığınızda sorunlara neden olur, bu nedenle bu rotaya gitmek istiyorsanız Not Defteri veya TextEdit gibi temel bir düzenleyici kullanmanızı öneririz.

Yazı Biçimlendirmesini Temizle

Gerçekten Word veya Pages kullanmak istiyorsanız, WordPress yayınınızı oluştururken içeriğinizi “metin” sekmesine yapıştırdığınızdan emin olun. İçeriğinizi unutursanız ve içeriğinizi “görsel” sekmeye yapıştırırsanız, metin biçimlerini (kalın, italik, üstü çizili) kaldırmak için “biçimlendirmeyi temizle” düğmesini kullanabilirsiniz – ancak aramak için metin sekmesini tıklamanız gerekir. herhangi bir açıklık veya etiket.

Yayınınızı Biçimlendirme

İçeriğinizi oluşturduktan sonra, biçimlendirme ekleyerek daha iyi hale getirebilirsiniz. WordPress, içeriğinizi hem gerçek insan okuyucular hem de arama motoru botları için daha okunabilir hale getirmeye yardımcı olmak için yayın düzenleyicide yerleşik tonlarca harika seçeneğe sahiptir. Tümünü görmek için, mutfak lavabosunu açmak üzere “araç çubuğu geçişine” tıklayın.

Evye Blog Yazı Biçimlendirme

Temeller

Kullanmanız muhtemel bazı önemli seçenekler düğme simgelerinden anlaşılmalıdır. Kalın, italik, altı çizili, madde işaretli ve sıralı listelerin tümü tanıdık olmalıdır. Bunlar, okunabilirliği ve arama motorlarına yönelik anahtar kelimelerinizi vurgulamak için.

Blog Yazı Biçimlendirme

Yayınlara Bağlantı Ekleme

Yayınınızı oluştururken, ilgili içeriğe bağlantılar eklemek isteyebilirsiniz. Bu harika! Bağlanıyor içeriğinizi okuyucularınız için daha değerli hale getirir, ayrıca saygın kaynaklara bağlandığınızda arama motorları buna benzer. Bağlantı eklemek istediğiniz metni (bağlantı metni olarak adlandırılır) vurgulayın ve Bağlantı ekle / düzenle düğmesini tıklayın. Bağlantınızı eklerken bağlantınızı yeni bir pencerede veya sekmede açmak için kutuyu işaretlediğinizden emin olun, böylece okuyucularınız sitenizde kalır.

Blog Yazı Bağlantıları Biçimlendirme

Başka bir bağlantı ipucu, editörün “metin” tarafına bir başlık özelliği eklemektir (ve bunu yapmak istemiyorsanız veya nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, otomatik olarak başlık nitelikleri ekleyecek basit bir eklenti oluşturduk senin için). Bağlantı başlıkları önemlidir, çünkü okuyucuyu nereye gönderdiğinizi ve SEO için haber verdiklerinden, bağlantı metnine güvenmek yerine bağlantınız için daha iyi bir açıklama (anahtar kelimelerle) ekleyebilirsiniz..

Başlık ve Alt Başlık Ekleme

Yazdığınız hemen hemen her yazıya başlık eklemelisiniz. Bunlar, yayınınızı ilk sırada belirlerken kullandığınız başlıklar bile olabilir. Başlıklar okuyucularınızın içeriğinizde gezinmesine ve düşünce akışınızı takip etmesine yardımcı olur. SEO için, yönlendirme yapısı arama motorlarına hangi içeriğin en önemli olduğunu söyler (bu nedenle bu anahtar kelimeleri unutmayın).

Blog Yazı Başlıkları Biçimlendirme

Başlıklarınızı seçmek için açılır kutuyu tıklamanız yeterlidir. Genellikle blog yazı başlığınız Başlık 1 (H1 biçimlendirme etiketini kullanır), yani sayfadaki en önemli kelime öbeği olacaktır. Bundan sonra, ana içerik bölümleriniz için H2 başlıklarını ve ardından aşağıdaki H3 alt başlıklarını kullanmalısınız. Devam edebilirsiniz (H4, H5, H6), ancak çok ayrıntılı içerikle uğraşmadıysanız genellikle aşırıya kaçar ve H3 başlıklarınızdan sonra kalın metin kullanabilirsiniz.

Yayınınızı Yayınlama

WordPress, yayınınızı yayınlamaya hazır olduğunuzda birkaç seçenek içerir. Yayınınızın herkese açık mı yoksa şifre korumalı mı olacağını ve hemen yayınlamak mı yoksa ilerideki bir tarih ve saatte otomatik olarak yayınlanmasını planlamak mı istediğinizi seçebilirsiniz. Yayınınızın önizlemesi için bir düğme de vardır, böylece yayının nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Yayınla

WordPress Kategorileri ve Etiketleri

Ayrıca yayınınıza yayınlamadan önce yapmanızı tavsiye ettiğimiz kategoriler ve etiketler ekleme seçeneğiniz de vardır. Kategoriler daha geniştir ve blogunuzun ele aldığı genel konular olmalıdır. Örneğin, burada WPExplorer’da blog kategorilerimiz WordPress Temaları, İpuçları, Yorumlar, Eşantiyonlar ve birkaçını içerir. Etiketler daha spesifiktir ve çok odaklanmalıdır. Bu yazıya etiketler eklendiyse bloglama, yazma, yeni başlayanlar, blog SEO’ları veya benzeri bir şey olabilir.

Gördüğünüz gibi, kategoriler ve etiketler web sitenizin SEO için çok önemlidir ve birkaç mesajınız olduğunda, her birine bir veya daha fazla kategori ve etiket eklemelisiniz. ileride başvurmak üzere organize olmalarına ve yayınlarınıza göz atarken okuyuculara yardımcı olacak.

categories_tags

WordPress Görüntüleri

Eklemek isteyebileceğiniz en son seçenek, öne çıkan bir resimdir. WordPress postanıza her türlü medyayı ekleyebilirsiniz, ancak öne çıkan resim, içeriğinizin sağındaki seçenek kullanılarak seçilir.

WordPress Öne Çıkan Resim

Öne çıkan resimler, resim arama sonuçlarında görüneceğinden harika bir araçtır. Yeni bir resim yüklediğinizde, resminize iyi bir SEO hazır başlığı ve alternatif metin vermeyi unutmayın. Resim başlığı erişilebilirlik için daha fazladır ve ekran okuyucular tarafından kullanılırken, alt metin arama motorlarının göreceği şeydir.

WordPress Özellikli Görseller Ekleme

Tüm bu seçenekler ayarlandığında, sonunda yayınınızı yayınlamaya hazırsınız! Sadece Yayınla düğmesine tıkladığınızda işleminiz tamamlanmıştır. Yayınınızı yayınlamak için düğmeyi tıklayın, kullanıcıların ve arama motorlarının bulabileceği yer!

Değişiklik Yapmamız Gerekiyor?

Geri dönüp herhangi bir şeyi değiştirme gereğini hissederseniz veya bir hata yaptığınızı fark ederseniz, yayınlanan yayınları istediğiniz zaman yeniden düzenleyebilirsiniz. Bunu, kontrol panelinizdeki “Öğeleriniz” widget’ından veya “Tüm Gönderiler” ekranından yapabilirsiniz.

Sonuç

İlk blog yazınızı yazmak korkutucu olabilir, ancak bu zorunlu değildir! WordPress’te bir blog gönderisi yazma ve yayınlama hakkında bu makaledeki ipuçlarını izleyin. Yakında bir profesyonel gibi blog yazacaksınız. İlk yazınızı yazmak nasıldı? Yayınla’yı tıkladığınızda nasıl hissettiniz? Hikayelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map