Daha İyi Trafik ve Dönüşümler için WordPress Kenar Çubuklarını Optimize Etme

Daha İyi Trafik ve Dönüşümler için WordPress Kenar Çubuklarını Optimize Etme

Daha iyi trafik ve dönüşümler için sitenizdeki WordPress kenar çubuklarını optimize etmek için zaman ayırmak, yeni okuyucular çekmek için çekici içerik oluşturmanın yanı sıra en önemli önceliklerinizden biri olmalıdır. Kenar çubukları genellikle ihmal edilir, çünkü gerçek işlevlerini anlayamayız. Bunları web sayfalarına ve yayınlara sadece aksesuar olarak görüyoruz. Bu nedenle, kenar çubuklarımızı iyi bir kullanıcı etkileşimi için güçlü bir araç olarak görmüyoruz.


Bu makalede, kenar çubuklarının ne için olduğunu ve ortak öğeleri kısaca tartışacağım. Ayrıca, daha iyi trafik ve dönüşümle sonuçlanabilecek iyi kullanıcı etkileşimi için kenar çubuklarını optimize etmek için bazı ipuçları sunacağım.

WordPress Kenar Çubuklarının Gerçek İşlevi

WordPress kenar çubukları, belirli bir web sayfasındaki ana içerik dışındaki bilgileri gösterir. Bu sınırlı alanlar bir sayfanın her iki tarafında veya her iki tarafında bulunur ve reklamlarımızı, gezinme menüsümüzü, takvimimizi, son yayınlarımızı vb. Gösteren widget’lara bir yuva sağlar..

WordPress Kenar Çubuklarını Optimize Edin - Widget'ları Seçme

Hangi kenar çubuğu widget’ları ana içeriğinizle alakalı?

Bununla birlikte, sınırlı alanlarına rağmen, birçok kullanıcı kenar çubuklarını mümkün olduğunca çok widget ile doldurma eğilimindedir. Bunun bir nedeni, site kullanıcılarının çeşitli ihtiyaç ve tercihlerini karşılamaktır. Bu nedenle, bir site yöneticisi, bir okuyucunun bunlara ihtiyacı olması durumunda bu widget’ları kullanabilir. Dahası, bunu yapmanın en uygun yolu. Sonunda, sayfa kalabalık görünüyor. Kullanıcılar çok fazla bilgi ile boğulmuş hissedebilir, hatta siteyi “spam” olarak yorumlayabilir. Sonuç genellikle olumsuzdur – kullanıcılar ayrılır ve geri gelmez.

Bu durum, WordPress kenar çubuklarının bir web sayfasının en ihmal edilen bölümlerinden biri haline geldiğini göstermektedir. Bu nedenle, gerçek işlevlerini özlüyorsunuz. Bu, yalnızca ana içerikle en alakalı olan ve karşılığında kullanıcı katılımını artırmaya yardımcı olan widget’ları tutmaktır. Hepimiz iyi kullanıcı katılımının trafikteki artışa ve dönüşüm şansını artırdığını biliyoruz.

Kitlenizi kaybetmediğinizden ve kenar çubuklarınızdan yararlandığınızdan emin olmak için, sitenizdeki WordPress kenar çubuklarını optimize etmek için birkaç kolay ipucu.

1. Görüntülenen Widget Sayısını Sınırlayın

Kenar çubuklarınıza hangi widget’ları koymanız gerektiğine karar vermek için zaman ayırın. Biraz zor olabilir, biliyorum. Kullanabileceğiniz çok sayıda WordPress widget’ıyla, kenar çubuklarınıza olabildiğince çok eklemek isteyebilirsiniz. Evet, bunu yapmanın en uygun yolu. Zarar vermeyeceğini düşünüyorsunuz, ancak kenar çubuğunda sıkışmış birden çok reklam, metin ve varsayılan widget içeren bir blog sayfasını ziyaret ettiniz mi? Eğer öyleyse, deneyim nasıldı? Kendimi çok kalabalık görünümlü sayfalar buluyorum. Bakılması biraz daha az karmaşık olan bir sayfayı tercih ediyorum, böylece ana içeriği vurgular; ve alt içerik yine de düzgün bir şekilde yerinde ve çok rahatsız edici olmadan kolayca erişilebilir.

Kenar çubuklarınıza ne yerleştireceğinize karar vermenize yardımcı olmak için, belki de en popüler sitelerin bazılarına bakmak ve hangi widget’ların ortak olduğunu gözlemlemek iyi bir fikirdir. Ben de öyle yaptım. Yaklaşık 75 web sitesine baktım ve blog sayfalarında kenar çubukları olan 43 tanesinin aşağıdaki widget’ları kullandığını öğrendim.

Ortak WordPress Kenar Çubuğu Widget’ları

 1. Bülten Katılımı Widget’ı
 2. Dahili Bağlantılar Gezinme Menüsü
 3. Reklamlar
 4. Sosyal Medya Simgeler
 5. Popüler / Trend Olan Yayınlar
 6. Kategoriler
 7. Son / Son Gönderiler
 8. Arama Formu
 9. hakkında
 10. İlgili Mesajlar

Elbette ortak uygulamadan sapabilirsiniz çünkü önemli olan, sayfalarınızın neye ihtiyaç duyduğuyla ilgili dikkatli düşüncelere dayalı bir karar vermenizdir.

Önemli: Emin Widget’ları Gereksiz Yap

Özelliklerinin benzersiz olduğundan emin olmak için her widget’in ne olduğunu dikkatlice inceleyin. Her biri biraz farklı göründüğü için 5 farklı sosyal widget’a ihtiyacınız yoktur. Biri bol.

Widget Hazır Diğer Alanları Kullan (Üstbilgi veya Altbilgi gibi)

Bu şekilde, widget’larınızı kenar çubuklarında doyurmazsınız. Ayrıca kenar çubuklarında, üstbilgi ve altbilgide aynı anda bir veya iki önemli pencere öğesinin görünmesini isteyebilirsiniz. Kullanıcılar sayfanın neresinde olurlarsa olsunlar onlara kolayca erişebilirler. Aksi takdirde, bu önemli widget’ların sabit, yapışkan ve kayan olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra bunun hakkında daha fazla bilgi.

Kitlenizin Kullandığı Cihazları Düşünün

Web kullanıcılarının çoğu mobil cihazlarında gezinmeyi tercih ediyor. Sayfalarınızın mobil cihazların küçük ekranlarındaki widget’lar tarafından aşırı kalabalık görünmediğinden emin olmak istiyorsunuz. En iyi WordPress temaları tamamen duyarlı olsa da, web tarayıcınızın geliştirici araçlarını her zaman kullanabilirsiniz (burada Chrome kılavuzu) veya premium bir araç gibi CrossBrowserTesting sitenizi görüntülemek ve test etmek için. Bu şekilde, ortak ekran boyutlarında WordPress kenar çubuklarını optimize ettiğinizden emin olabilirsiniz.

WordPress Kenar Çubuklarını Optimize Edin - Widget'ları Sınırlayın

Kenar çubuğuna çok fazla widget koyarak sayfalarınızın kalabalık görünmesini istemezsiniz.

2. Sayfa veya Gönderi Başına Kenar Çubuklarını Özelleştirme

Tekrarlamak için alaka düzeyi önemlidir (WordPress kenar çubuklarını optimize ettiğinizde ve sitenizin hemen hemen her yönüyle ilgili olduğunda). Seçtiğiniz widget’lardan hangisi belirli bir sayfa veya yayınla alakalı? Gösterilecek tek kişi onlar olmalı. Örneğin, tüm sayfaların en son yayın widget’ını göstermesi gerekmez; tüm yayınların belirli bir yazarın biyografisini göstermesi gerekmez; ve belki de tüm sayfalarda E-posta tercihinize yer verilmelidir.

3. Kayan Widget kullanın

Bu önemli widget’ların (hatta tüm kenar çubuğunun) sayfayı yukarı ve aşağı kaydırdıklarında kullanıcılarınızı takip etmesini sağlayın. Bu sabit, yapışkan ve kayan widget’lar kullanıcıların ihtiyaç duyduklarında harekete geçmelerini kolaylaştırır. Sayfada nerede olurlarsa olsunlar bunu yapabilirler. Etkileşim kurmak için ihtiyaç duydukları bu widget’ları elde etmek için kenar çubuğuna veya altbilgiye doğru ilerlemeye artık gerek yok.

Günümüzde, blog yazı sayfalarının çoğunda sabit widget’lar, çoğunlukla sosyal medya bağlantıları ve gezinme çubukları vardır. Kayan widget’ları sayfanın köşesine sıkıştırarak harekete geçirici mesaj düğmelerine de dönüştürebilirsiniz. Tıklamada slayt veya pop-up animasyon eklemeniz yeterlidir (ana içerik üzerinden kendi başlarına pop-up yapmak yerine).

WordPress Kenar Çubuklarınızı Etkin Bir Şekilde Optimize Etme Hedefinize Ulaşın

Artık WordPress kenar çubuklarınızı optimize etmenin bazı yollarını öğrendiğinize göre, bunları gerçekleştirmek için sahip olmanız ve yapmanız gereken şeylere bakalım.

1. Adım: Müşterilerinizin Ne İstediğini ve İşletmenizin İhtiyaçlarını Anlayın

Site ziyaretçilerinizin ne aradığını anlarsınız ve aradıklarına sahip olduğunuzu bilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kenar çubuklarınızın ihtiyaç duydukları bilgi veya ürünler için web sitelerinizi keşfederken onlara rehberlik etmesini sağlamaktır. Aksi takdirde onları uzaklaştırmak istemezsin.

2. Adım: İlgi Çekici Bir Web Sitesi Oluşturmak için En İyi Araçları Seçin

Kenar çubuklarınız da dahil olmak üzere web sitenizin her bölümünü tasarlamanıza ve programlamanıza zaman kazandıracak eklentiler seçin. Bir geliştiriciyi özel bir şey oluşturmak için kesinlikle yükseltebilirsiniz, ancak zaten çok sayıda harika seçenek var. WordPress deposunda bulunan geniş bir eklenti dizisinden ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. WordPress kenar çubuklarınızı ve widget’larınızı daha az kodlama çalışmasıyla veya hiç yokken yönetmeye adanmış eklentiler var.

Widget Seçenekleri WordPress Eklentisi

Örneğin, WordPress deposunda ücretsiz olarak sunulan Widget Seçenekleri adlı bir eklenti, görünürlük denetiminden (sayfa, yayın, aygıtlar ve kullanıcı kısıtlamaları), stil, animasyona ve hem basit hem de karmaşık widget yönetimi görevlerini gerçekleştirmenize olanak tanır sayfa oluşturucu desteği.

WordPress Kenar Çubuklarını Optimize Edin - Widget'ları Gizle veya Göster

WordPress sayfalarınızdan herhangi birinde bir widget’ı kolayca gizleyin veya gösterin.

Widget Seçeneklerinin ana özelliklerinden biri, sayfalarda ve yayınlarda widget görünürlük kontrolüdür. Bu özellik sayesinde, görüntülenen widget sayısını yalnızca alakalı olanlarla sınırlandırabilir, böylece kenar çubuklarınızı sayfa veya gönderi başına özelleştirebilirsiniz. Buna ek olarak, bu ücretsiz eklenti, mobil cihaz, tablet veya masaüstü gibi cihaz türü başına widget’ların görünürlüğünü de kontrol eder. Mobil cihazların küçük ekranlarında görünecek widget sayısını kontrol etmeniz gerektiğinde bu çok kullanışlı oluyor.

Daha güçlü özellikler (ve destek) için Widget Seçenekleri Ödül. Bu, widget stili, yapışkan widget’lar, önbellekleme, özel widget bağlantıları, izin seçenekleri ve daha fazlası için ek seçenekler içerir.

Neden kenar çubuğu ve widget yönetimi eklentisi kullanmalısınız?? Çünkü işletmeler meli içerik oluşturma ve ürün tanıtımını ciddiye almak. Marka ve site ziyaretçileri göz önünde bulundurularak bir web sitesi tasarlamak en önemli önceliklerinizden biridir. Son derece ilgi çekici web sitelerini zaman ve para açısından verimli bir şekilde sunma hedefinize ulaşmanın bir yolunu bulmalısınız.

Bir ücret karşılığında veya ücretsiz olarak birçok WordPress eklentisi vardır ve bunların çoğu, WordPress sitelerinizi daha az kodlama çalışmasıyla ya da hiç kullanmadan yönetmenize izin vermek için tasarlanmıştır. Uzun saatler programlamak için harcadığınız günler geride kaldı her web sitenizin bir kısmı. Ayrıca, tek veya sadece sınırlı sayıda fonksiyona sahip eklentiler çıktı; all-in-one eklentileri içeriyor. Çünkü bu tür eklentileri kullanmak harcanacak daha az para demektir ve bir eklentiden diğerine geçiş yapılmaması anlamına gelir. Bu nedenle, sitenizin tamamında WordPress kenar çubuklarını optimize etmek için tek bir eklenti kullanmak buna değer.

3. Adım: İşlevsellik ve Stil için bir Düzen Seçin

İnsanlar ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmenin en basit ve en hızlı yolunu ister. Kenar çubuklarıyla ilgili olarak, 2 kenar çubuğu, tek kenar çubuğu veya kenar çubuğu olmayan bir düzen seçerseniz, bu seçimin sayfalarınızın genel işlevselliğini nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurun. Kenar çubuklarının site kullanıcılarının etkileşime geçmesine yardımcı olması gerektiğini unutmayın. Kenar çubuğu olmayan bir düzen seçerseniz, kullanıcılarınızın sitenizi kolayca keşfetmesine yardımcı olmak için bu widget’ları dikkatli bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun..

WordPress Kenar Çubuklarını Optimize Etme Hakkında Son Kelimeler

Okuduğunuz için teşekkürler! Umarım bu makale WordPress kenar çubuklarının sadece web sayfalarımıza sadece aksesuar olmadığını fark etmenize yardımcı olur. Daha iyi trafik ve dönüşüm elde etmede hayati bir rol oynarlar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map