Çok Yazarlı WordPress Blogunu Yönetmek için 6 İpucu

Blogların çoğu tek kişilik bir işlem olarak başlar. Gerçekten ilgilendiğiniz bir konunuz var ve bunun hakkında konuşmak için bir site başlatın. Bir süre sonra site büyümeye başlar ve bunun için gerçekten istediğiniz kadar içerik oluşturmak için yeterli zaman yoktur veya işleri yenilemek için yeni bir sese ihtiyaç duyduğunu hissedebilirsiniz. Büyümeye devam etmek için birkaç yazar daha getirmeniz gerektiğine karar veriyorsunuz.


Blogunuzu çok yazarlı bir web sitesine dönüştürmeden önce birkaç temel işlemi gerçekleştirmelisiniz. Gelecekte hayatınızı kolaylaştırmak için katılımcı yönergeleri ve editoryal takvim gibi şeylere ihtiyacınız olacak.

Site birkaç katılımcıyla çalışır hale geldiğinde, her şeyi yönetmek biraz daha zorlaşır. Birden fazla yazarın ve tüm ödev teslim tarihlerinin üstesinden gelmenin yanı sıra, yazılan içeriğin site vizyonunuza uyduğundan ve düzenli olarak yayınlandığından emin olmak gibi çeşitli editoryal görevler vardır..

Çok yazarlı blogunuzun yönetiminde size yardımcı olmak ve siteniz büyüdükçe sizi akılda tutmak için birkaç ipucuna göz atalım.

1. Her Zaman Önde Çalışın

Bu, siteyi başlatmadan önce oluşturduğunuz içerik takviminize yakından bağlıdır (bir içerik takvimi oluşturdunuz, değil mi?). Bir site için birden fazla yazarınız olduğunda, konuların önceden yayınlanması en az bir hafta önce her biri son teslim tarihine sahip olacak şekilde önceden atamak iyi bir fikirdir.

Bu şekilde ilerlemek, yazıyı düzenlemek, yazara geri bildirimde bulunmak için zaman verir ve birkaç hafta boyunca site için hazırlanmış içeriğinizin olmasını sağlar. Önceden planlanan çok sayıda içerikle, yazarlarınızla yaşadığınız sorunları kapsamak için yayınlama programında yayınları öne çıkarma özgürlüğüne sahipsiniz..

İleride çalışmak akıl sağlığınızı bu listedeki diğer ipuçlarından daha fazla kurtaracak.

2. “Bizim İçin Yaz” Sayfası Oluşturun

WriteForUs

Yazarlar tarafından konuşulmaya açıksanız, blogunuzda size yaklaşmalarını kolaylaştıran bir sayfanız olmalıdır..

Bu sayfa size doğru şekilde adım atmak için yazarın ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri içermelidir. Bu, katkıda bulunan yönergelerinize bir bağlantı içerebilir, tam olarak perdelemek istediğiniz yöntem veya sadece bir yere bilgi girebilir, böylece onlara yaklaşabilirsiniz.

Bu sayfa gelecekte hayatınızı kolaylaştıracak bir araçtır. Web siteniz büyüdükçe daha fazla yazar sizin için yazmak isteyecektir. Yerinde net süreçler yoksa, zamanınızın çoğunu çeşitli tarzlarda yazarların sahalarında dolaşarak geçireceksiniz, bunların hiçbiri siteniz için uygun olmayabilir.

3. Tek bir Editör atayın

Blogunuzun başında yalnızca bir editoryal ses olmalıdır. İster siz olun, ister işi yapmak için kiraladığınız biri olun, sitenizde yayınlanan her yayında bir el bulundurmaları gerekir. Katkıda bulunan yönergelerinizle birlikte tek bir düzenleyiciye sahip olmak, site boyunca hem yazarlarınıza hem de okuyucularınıza fayda sağlayacak tutarlı bir stile olanak tanır.

Site büyüdükçe, çeşitli bölümler için veya yalnızca bir kişi için çok fazla çalışma olduğu için ek editörler eklemeniz gerekebilir. Site için en başından beri net bir sesiniz varsa, bu editör pozisyonlarını doldurmanın bir yolu, kalitesini gösteren düzenli katkıda bulunanlarınızı teşvik etmektir. Zaten kıdemli editör tarafından belirlenen stille çalışmaya alışkınlar ve gelecekte onlar için yazacakları yeni yazarlar için bunu uygulayabilecekler..

4. Yazar Veritabanı Oluşturma

Siteniz için yazmak isteyen birçok yazar size yaklaşacaktır. Bazıları harika olacak, bazıları değil. Her iki durumda da, bu bilgilerin yanı sıra iletişim bilgilerini, hangi görevleri tamamladıklarını veya tamamladıklarını ve ödevleri teslim edildikten sonra nasıl ödeme yapılacağını bilmeniz gerekir..

Yazar veritabanı bunu yapmanın ideal bir yoludur. Süslü bir şey olması gerekmez ve tüm bu bilgileri içeren bir e-tablo oluşturabilir veya çevrimiçi bir CRM aracı kullanabilirsiniz..

Veritabanına yaklaşsanız da, her yeni yazarla ve mevcut yazarlarınıza verdiğiniz her ödevle sürekli güncellediğiniz bir şey olmalıdır..

5. Yazarlarınızla İletişim Kurun

Sen zorunlu yazarlarınızla düzenli olarak iletişim kurun. Bu iletişim, sizin için yazmak isteyen yeni yazarlar için hazır bir yanıt e-postasına sahip olmaktan, mevcut yazarlarınızın gönderdiği taslaklar hakkında geri bildirime kadar olabilir. Yazarlarınızla ne kadar çok iletişim kurarsanız, özellikle sizin için çalışmaya ilk başladığında, onlardan çıkacaksın.

Yine de sizin için bir yazı yazmaya çalışırken yazarlarınızı e-postalarla bombalamak istemezsiniz. Sorularını cevaplamaya ve ihtiyaç duydukları takdirde geri bildirimde bulunmaya hazır olmalısınız.

Ayrıca, ödev tamamlandığında ve onlarla ödeme yapma zamanı geldiğinde onlarla hemen iletişim kurmalısınız. Vaat edilen bir ödeme için sizi kovalamak zorunda olan yazarlardan daha hızlı bir çalışma ilişkisini ekleyebilecek hiçbir şey yoktur.

Samimi ve profesyonel olun ve bu sizi çoğu durumda görecektir. Bu iletişimler bir yazarın gerçek kişiliğini ölçmenin iyi bir yoludur. Sizinle iyi iletişim kuramıyorlarsa, neden gelecekte onlarla çalışmak istesiniz? Kesintili büyük bir yazar üzerinde profesyonel olan iyi bir yazarla çalışmak her zaman daha kolaydır.

Her iki taraftan da profesyonel iletişim son derece önemli.

6. Yazarlarınızı Gösterin

Daha önce bunun hakkında konuşmuştum, ancak tüm yazarlarınızı sergilemek için En Süslü Yazar Kutusu gibi bir eklenti kullanın. Yazarlar adlarını bir satırda veya bir web sitesinde bir yazar kutusunda görmeyi severler. Sitenizdeki çalışmalarına bağlantı vermek için bazı yöntemleri varsa, sosyal medya üzerinden çalışmalarını paylaştıklarında onlardan ücretsiz pazarlama alıyorsunuz.

Her yazara kendi yazı arşivini vermenin yanı sıra, konuk yazar girişini kullanmak yerine bireysel girişler verdiğinizde gerçekleşir – tüm yazarlarınızı listeleyen ve yazdıklarına sahip olma onurunu veren bir katılımcı sayfası oluşturabilirsiniz. . Onları sizin için daha fazla çalıştıracak ve siteniz için yazdıkları her makaleyi yapabildikleri en yüksek kalitede yapmak için ekstra küçük bir itme sağlayacaktır..

Düzenli olarak katkıda bulunan yazarlarınızı sergilemenin bir başka yolu da onlara “terfi” vermektir. Onlara yazar kutularına sitenize yaptıkları katkıyı yansıtan ve onları genel katkıda bulunanlarınızdan ayıran bir başlık verin. Onlara “Kıdemli Yazar” demek ya da belirli bir konunun baş yazarı yapmak kadar basit bir şey olabilir. Profillerini artıracak ve diğer yazarların üzerindeki yüksekliklerini haklı çıkarmak için kalabalığın arasından sıyrılmak için daha fazla çalışmalarını sağlayacaktır..

Başka Önerin Var mı??

Bu ipuçlarının çok yazarlı bir web sitesini yönetme sürecinde size yardımcı olacağını umuyorum. Bu hiçbir şekilde kapsamlı bir tavsiye listesi değildir, ancak bu ipuçları sizi ortaya çıkacak birçok sorunla takip etmelidir..

Çok yazarlı bir web sitesini yönetiyor musunuz? Burada ele almadığımız herhangi bir tavsiyeniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda sizden haber almak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map