5 Temel WooCommerce Muhasebe İpuçları

5 Temel WooCommerce Muhasebe İpuçları

Muhasebe acı verici olabilir, ancak hepimiz bunun bir zorunluluk olduğunu biliyoruz. İşletmenizin büyümesini (hatta yayınlanmaya devam etmesini) istiyorsanız, sayılarınızı düzenli olarak vermeniz ve her vergi sezonuna hazırlanmanız gerekir.


Vergi sezonu düşüncesi size stres ve endişe veriyor mu? Bu vergi formlarını çevrimiçi WooCommerce mağazanız için hazırlamayı düşünüyor musunuz? Muhasebenizi bir e-tabloda yürüttüğünüz için işletmenizin öngörülerini gerektiği gibi görmediğinizi mi düşünüyorsunuz??

Cevabınız evet ise, bu 5 temel WooCommerce muhasebe ipucu tam ihtiyacınız olan şey olabilir! Bu ipuçlarını uygulayın, bir sonraki vergi sezonu geldiğinde mükemmel bir şekilde hazırlanacaksınız!

Bunalmadan önce, aşağıda özetlediğimiz ipuçlarının zaten meşgul programınıza fazladan çalışma eklemeyeceğini söyleyerek bunu önceden yapalım. Aslında, muhtemelen iş yükünüzü azaltacaktır! Aşağıdaki önerilerimizi ve ayaklarınızı bir bardak vino ile elinize alarak gelecek vergi sezonunu uygulayın.

Dalış yapmaya hazır mısınız? Temel bilgileri kullanmaya başlayacağız!

1. Satış Vergisi Kurallarını ve Nexus’u Belirleyin

Çevrimiçi mağazanızı kurarken veya ürün veya hizmetlerinizi satmaya hazırlanırken, düşünmeniz gereken ilk şeylerden biri vergilerdir. En çekici konu olmasa da, ele alınması gerekiyor. İlk başta bir engel gibi gelebilir, ancak WooCommerce vergi ayarlarınızı desteklemek için size çok sayıda kaynak sağlar. İyi haber şu ki, satış vergisi kurallarınızı anladıktan sonra, WooCommerce’i satış vergisi alacak şekilde yapılandırın otomatik olarak!

Satış Vergisi Kurallarını ve Nexus'u Belirleme

Not – Vergi ayarları sekmesini etkinleştirmek için önce Genel ayarlar altındaki “vergi oranlarını ve hesaplamaları etkinleştir” kutusunu işaretlemelisiniz.

Vergi yükümlülüklerinizi tam olarak anladığınızdan emin olmak için bir muhasebeciyle görüşmenizi öneririz. İşletmenizin bulunduğu yer, sattığınız ürünler ve vergi bağlantınız, tahsil etmeniz gereken vergi oranlarını belirler. Bunların ilçe, eyalet ve ülkeye göre değişebileceğini unutmayın.

Belki satış vergisi almak zorunda değilsiniz veya belki de tüm müşterilere belirli bir ücret uygulayan şanslı kişilerden birisiniz. Değilseniz, müşterinin gönderim adresine göre vergi hesaplamak ve tahsil etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda, vergilerinizi incelemek ve ayarlamak için zaman ayırmanızı önemle öneririz..

… Ve bu bizi bir sonraki adıma getiriyor!

2. WooCommerce’de Vergi Kurallarını Ayarlayın veya Vergi Yönetimi Eklentisi Kullanın

İşletme vergisi yükümlülüklerinizi belirledikten sonra, çevrimiçi mağazanızda vergilerinizi yapılandırmanın zamanı geldi. WooCommerce, her sipariş için otomatik olarak satış vergisi alma olanağı sunar. Vergileri, müşterinin ürünlerine, gönderim adresine ve / veya vergi bölgelerinize göre otomatik olarak hesaplayabilir ve tahsil edebilir. Bu, her satış yaptığınızda WooCommerce’in uygun satış vergisini otomatik olarak tahsil edebileceği anlamına gelir.

İşletmeniz ’ vergi bağı satış vergisini müşterinin gönderim adresine göre veya birden fazla eyalette veya ülkede ücretlendirmenizi gerektiriyorsa, kendinizi yüzlerce vergi kuralı (ve bunların her zaman güncel olduğundan emin olmanız) gerekebilir. Bu durumda, otomatik vergi hesaplama eklentisi son derece yararlı olabilir.

TaxJar Eklentisi Ayarları

Gibi eklentiler TaxJar ve Avalara AvaTax tüm vergi hesaplamalarınızı otomatik olarak yönetir ve hatta bu vergilerin raporlanmasına ve dosyalanmasına yardımcı olur. Daha sonra satış vergisinin WooCommerce siparişinizde doğru bir şekilde tahsil edilmesini sağlamak için bu bilgileri iletecekler.

Peki hangi vergi hesaplama eklentisini seçmelisiniz? TaxJar ve Avalara en popüler seçeneklerdir. İşletmeniz için neyin en iyi olduğunu bulmak için ikisini fiyatlandırma ve özellikler açısından değerlendirmenizi öneririz. TaxJar’ın fiyatlarının daha düşük olduğunu görebilirsiniz, ancak Avalara daha fazla özellik sunuyor.

3. WooCommerce Verilerini Bir Muhasebe Platformuyla Senkronize Edin

Artık satış verginizi tahsil etmeye hazır olduğunuza göre, bir sonraki soru şudur: vergiyi nasıl takip edeceksiniz? Alınan satış verginizi sunabilmeniz ve iade edebilmeniz gerekir ve verilen numaraların doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Satış verginizi ve satış geliriniz gibi diğer önemli rakamları takip etmek için en önemli ipucumuz, verilerinizi bir muhasebe platformuyla senkronize etmektir.

WooCommerce Verilerini Bir Muhasebe Platformuyla Senkronize Edin

WooCommerce bir muhasebe platformu değil, bir e-ticaret platformudur. Vergi sezonu için hazırlamanız veya işletme performansınızla ilgili önemli bilgileri görüntülemek için gereken muhasebe verileri toplama düzeyini sağlamaz. Ancak, tüm WooCommerce verilerinizi mali durumunuzu yakından izlemek ve tüm verilerinizi tek bir yerde tutmak için bir muhasebe platformuna girebilirsiniz..

En popüler muhasebe platformu QuickBooks. QuickBooks’un birkaç farklı sürümü vardır ve en popüler olanları QuickBooks Online’dır. Bu platforma istediğiniz zaman herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz. QuickBooks, kolay gider takibi (yalnızca makbuzun fotoğrafını çekin!) Ve faturalandırma seçenekleri gibi inanılmaz kullanışlı özellikler sunar.

QuickBooks size ayda 40-70 dolar arasında bir ücret ödeyecek ve size zaman kazandırdığı zaman ve iş açısından hızlı bir şekilde ödeme yapacaktır. Aslında, bir muhasebeciye ödeme yapmanız gereken birçok işi otomatik hale getirebilir..

QuickBooks şirketinizi kurmak genellikle yaklaşık 30 dakika sürer ve kurulum sırasında en iyi uygulamalar için bir muhasebeciyle görüşmenizi öneririz..

QuickBooks’u ayarladıktan sonra, WooCommerce satış verilerinizi QuickBooks’a girmeye başlayabilirsiniz. WooCommerce satışlarınızı teknik olarak manuel olarak girebilseniz de, bir avuç siparişten daha fazlasına sahipseniz biraz zaman alabilir. Neyse ki, bu süreci otomatikleştirmenin yolları var!

MyWorks tarafından WooCommerce için QuickBooks Sync

MyWorks tarafından WooCommerce için QuickBooks Sync, tüm WooCommerce verilerini QuickBooks muhasebe platformunuzla otomatik olarak senkronize eder.

En iyi önerimiz WooCommerce verilerinizi otomatik olarak QuickBooks ile senkronize etmektir. MyWorks Software tarafından WooCommerce için QuickBooks Sync. Senkronizasyon, tüm satış, müşteri, ürün, envanter, ödeme verileri ve daha fazlasını alır ve QuickBooks ile senkronize eder. Her şey otomatik olarak ve gerçek zamanlı olarak gerçekleşecek, sizin için ek çaba gerektirmez.

Sonuç? Tüm satış verileriniz otomatik olarak QuickBooks ile senkronize edilecek ve doğru şekilde kategorize edilecektir! Daha sonra gelir, gider, mal maliyeti ve daha fazlasını takip edebilirsiniz! Stok seviyeleri WooCommerce ve QuickBooks arasında bile güncel kalacak!

4. Önemli Rakamları Takip Etme ve Raporlama

Önemli rakamları takip edin ve raporlayın

WooCommerce mağazanızı QuickBooks gibi bir muhasebe platformuyla senkronize ettikten sonra, önemli rakamları takip ederek iş sağlığınızı daha yakından izleyebileceksiniz. Bu önemli rakamlar gelirinizi, giderlerinizi, satılan malların maliyetini ve kârınızı içerir.

Muhasebe platformları bu raporları çalıştırmayı inanılmaz derecede kolaylaştırır ve QuickBooks, işletmenizin sağlığını bir bakışta izlemenizi sağlayan genel bakış panoları bile oluşturur. Daha önce söylediğimiz gibi, WooCommerce satış verilerinizi muhasebe platformunuzla senkronize ederek, her zaman doğru numaralara sahip olacaksınız ve sonuç olarak işletmenizin sağlığını istediğiniz zaman izleyebileceksiniz!

Rapor çalıştırmanızı ve hesaplarınızı uzlaştırmak sıklıkla. Bunu yapmak doktora gitmek gibidir – düzenli olarak kontrol etmek ve gelişmeden önce herhangi bir sorunu yakalamak en iyisidir!

İzlenecek en önemli rakamlardan biri nakit akışınızdır. Henüz ayrı bir işletme hesabınız yoksa, bir tane oluşturmanızı öneririz. İşletme finansmanınızı kişisel mali durumunuzdan ayrı tutmak her şeyi daha kolay hale getirecektir. İşletmenizin para kazandığından emin olmanın en kolay yolu nakit akışınızı izlemektir. Tüm finansal yükümlülükleri zamanında yerine getirebildiğinizden emin olmak için ne geldiğini takip edin ve ortaya çıkanları takip edin.

Ardından, Satılan Malların Envanteri ve Maliyeti. Bu, satılan her üründen gerçekte neler yaptığınızı anlamanız için önemli bir rakamdır. Hatta bazı ürün satışlarıyla para kaybettiğinizi fark edebilirsiniz! QuickBooks bunu sizin için kolayca hesaplayabilir, bu yüzden rakamlara dikkat etmeniz gerekir.

Bir diğeri de masraflar! Muhasebe platformunuz da giderlerinizi kategorilere ayırabilecektir – bu nedenle toplam sayılara ve bireysel sayılara dikkat edin. Ayrıca giderlerinizi sabit veya değişken olarak kategorilere ayırmanızı öneririz.

Ardından, toplamınızı izlediğinizden emin olun satış ve kar, vergi mevsiminden bile önce. Vergi giderlerinizin vergi sezonu geldiğini göz önünde bulundurmanız ve bunları karşılamak için para ayırmanız gerekir.

5. Teslim Tarihlerinizi Bilin

WordPress Yazılarını Toplu Olarak Zamanlama

Son teslim tarihini kaçırmak doğum gününü kaçırmak gibidir – vergi daireleri yaptığınız yanlışları asla unutmaz! Son teslim tarihlerine bakın, takviminize ekleyin, alarm ayarlayın, hatırlamanız gereken her şeyi yapın. Hatta premium hizmetler bile var. LegalZoom Uyumluluk Takvimi raporlama planınızı takip etmek için kullanabileceğiniz Sadece zamanında dosyalamayı unutmayın!

Üç ayda bir vergi göndermeniz gerekebileceğini unutmayın. Emin değilseniz muhasebecinize danışın. Sayılar söz konusu olduğunda onlar en iyi arkadaşınızdır!

Muhasebenizi dış kaynaklardan temin edebilirsiniz, ancak vaktinden önce hazırlanır ve otomatik sistemleri devreye alırsanız, vergi sezonunun bir dahaki seferinde endişelenecek bir şeyiniz olmayacaktır! Şimdi, bu muhasebe baş ağrılarına ve makbuzlarla dolu ayakkabı kutularına veda edebilir ve sorunsuz ve endişesiz ücretsiz muhasebeye merhaba diyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map