WordPress Yönetici Kullanıcı Arayüzünüzü Özelleştirme

  1. 1. WordPress Yönetici Alanınızı Beyaz Etiket Markasıyla Özelleştirin
  2. 2. Şu Anda Okuma: WordPress Yönetici Kullanıcı Arayüzünüzü Özelleştirme

WordPress’in son sürümünde, yönetici kontrol panelinin stilinde ve tasarımında çarpıcı bir değişiklik gördük. Tüm gösterge paneli kullanıcı arayüzü daha modern ve temiz görünecek şekilde güncellendi ve bize renk düzenlerini kullanıcı bazında değiştirme seçeneği sunuyor.


Bununla birlikte, bu tasarım ayarlarında bile, kullanabileceğiniz özelleştirme seçeneklerinde hala bir sınırlama vardır. Kullanıcı veya rol bazında neleri sınırlayabileceğiniz konusunda önemli bir gelişme olmamıştır..

WordPress panosunun gelişimi, yazılımın geri kalanı gibi her zaman devam etmektedir, ancak yönetici alanınızda bazı büyük değişiklikler yapmaya başlamak istiyorsanız şimdi yapabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan bir eklenti.

WP Yönetici Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme Eklentisi

Eklenti

WP Yönetici Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme eklentisi, sitenizin yönetici kontrol panelindeki öğelerin kullanılabilirliğinde önemli değişiklikler yapmak için kullanılabilir.

Örneğin, site yöneticinizin her zaman yönetici kontrol panelindeki her şeye tam erişimine izin vermiş olursunuz. Ancak sitenizde birden fazla yazar varsa, kontrol panelinize sınırlı erişime sahip olduklarından ve yalnızca istediklerinizi görebildiğinden ve erişebildiğinden emin olmak için katkıda bulunanlar gibi başka bir kullanıcı rolü kullanabilirsiniz..

Bu eklenti, web sitenizde iki net rol olduğunda en iyi sonucu verir, ancak aynı ayarlarla diğer rolleri değiştirmek için de kullanılabilir.

WP Yönetici Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirin

Eklentiye ve yeteneklerine daha yakından bakalım.

Eklentiyi Yapılandırma

Eklentiyi web sitenize yükleyip etkinleştirdikten sonra, yapılandırmanız için size çeşitli ayarlarla yeni bir kenar çubuğu menü öğesi verilir..

Eklentinin ilk ayarlar sayfası, tüm ayarlarınızı uygulamak istediğiniz kullanıcı rolünü belirler. Her kullanıcı rolü için belirli ayarları uygulamanıza izin verecek premium bir eklenti vardır. Ancak, yalnızca bir site yöneticiniz ve katkıda bulunanlarınız varsa, ücretsiz sürümden kurtulabilirsiniz.

Ayarlar Sayfası

Menüdeki bir sonraki öğe site ayarları. Bu, yönetici çubuğunun rol için gösterilip gösterilmediği veya kullanıcının WordPress tarafından kullanılan çeşitli meta alanları görüntüleyip görüntülemeyeceği gibi çeşitli şeyleri dikte etmenize olanak tanır. Çoğunlukla bu varsayılan durumunda bırakılabilir. Bu ayarlar sayfasında değişiklik yapmanın çok az yararı vardır.

Üçüncü menü öğesi Genel Ekran Ayarları. Burada kullanıcı rolü ile ilgili kararlar alınmaya başlar. Bu ayarlar sayfasında, uygulanacak güncellemeler olduğunda özelleştirdiğiniz rolün bildirilip bildirilmeyeceğine, ekran seçeneklerini değiştirebileceklerine veya herhangi bir yönetici sayfasındaki yardım sekmesine bakıp alt bilgiye bilgi ekleyip ekleyemeyeceklerine veya ek CSS dosyaları yükleyip yükleyemeyeceklerine karar verebilirsiniz..

Genel Ekran Ayarları

Gösterge tablosu menü öğesi, gösterge panelinizdeki çeşitli öğeleri gizlemenize olanak tanır, böylece bu kullanıcı rolünün var oldukları hakkında hiçbir fikri yoktur. Bu widget’ları altında gizleyebilirsiniz. Ekran Seçenekleri kullanıcı bazında bir sekme oluşturur; bu, kullanıcıların bu kullanıcıları gösterge tablolarına tekrar eklemelerini engellemez.

Gösterge Tablosu Düzenleme

Bu eklenti ile öğeleri gizlemek bu seçeneği tamamen kaldırır. Bu öğeler, yüklediğiniz tüm gösterge tablosu widget’larını içerir; Son Yorumlar gösterge tablosu widget’ı veya WordPress İstatistikleri gösterge tablosu widget’ı. Bu özellikle, Katkıda Bulunanlarınızın yalnızca web siteniz için içerik yazmak amacıyla ihtiyaç duydukları belirli şeylere erişmesini istediğinizde kullanışlıdır.

Menü çubuğu menü ayarları sayfası, bu kullanıcı rolü için ekranın üst kısmındaki yönetici çubuğunu tamamen değiştirmenize olanak tanır. Yararlılığını artırmak için yönetici çubuğuna başka menü öğeleri ekleyebilir, her şeyi kendi kişisel tercihlerinize uyacak şekilde taşıyabilir veya o kullanıcı rolü için gerekli olmadığına inanıyorsanız yabancı öğeleri kaldırabilirsiniz.

Yönetici Çubuğu Düzenleme

Yan Menü Ayarları WordPress kontrol panelinizdeki kenar çubuğunu tamamen değiştirmenize olanak tanır. Bu şüphesiz eklentideki en kullanışlı özelliktir. Bu ayarlar, bu kullanıcı rolü için sol menüdeki menü öğelerini gizlemenize olanak tanır.

Yan Menü

Bu ayarları, kullanıcı rolünün görmemesi gereken her öğeyi veya yalnızca belirli rollerinden uzaklaştıracağını düşündüğünüz öğeleri kaldırmak için kullanabilirsiniz. Bunun bir örneği, siteyi görebilen yalnızca site yöneticisi olmalıdır. Görünüm, Ayarlar, Araçlar, Eklentiler ve potansiyel olarak Sayfalar Kenar çubuğundaki menü öğeleri. Katkıda bulunanların bu şeylerin var olduğunu bilmeleri gerekmemeli ve aslında Gönderiler menü seçeneği.

Meta Kutuyu Yönet ayarlar ekranı, yazı oluşturma işleminin çeşitli yönlerini özelleştirmenizi sağlar. Bu, kategori gibi çeşitli şeyleri gizlemeyi içerir, Öne Çıkan Resim, Biçim ve diğer birkaç seçenek. İsterseniz bu alanların her birini yeniden adlandırabilirsiniz.

Meta'yu Yönet

Kişilerin yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin vermek ve WordPress varsayılanına ayarlanmışlarsa bir gönderinin kalıcı bağlantılarını değiştirmek için birkaç ayar vardır. Bu ayarların muhtemelen varsayılan durumlarından değiştirilmesi gerekmez..

Sondan bir önceki ayarlar menüsü, kullanıcı rolünün aşağıdakilerden herhangi birini görüp göremeyeceğini değiştirmenize izin veren menüdür Gezinme Menüsü Ayarları. Rolü, önceden oluşturduğunuz menüleri kullanmaya zorlamak ve web sitenizin gezinme menülerini değiştirmek için herhangi bir değişiklik yapamadıklarından emin olmak istiyorsanız kullanılır.

Son ayarlar menüsü Giriş Sayfası ile ilgilidir. Bu ayarlar, WordPress giriş sayfasında, varsayılan WordPress logosunun üzerine yazmak için logo başlığının ve resim yolunun değiştirilmesini içeren değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Ayrıca sayfaya ek CSS yüklemenizi ve sayfaya altbilgi mesajı eklemenizi sağlar.

Giriş ekranı

Sonuç

Bu eklenti, WordPress web siteniz için yönetici kontrol panelini tamamen değiştirmenize olanak tanır. Gereksiz menüler ve widget’ları gizleyerek onu temiz bir deneyim haline getirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bu eklenti ile birden fazla rolde değişiklik yapabilirsiniz, ancak değiştirdiğiniz tüm rollerin aynı ayarları kullanması gerekir. Rol bazında tamamen farklı bir yönetici panosu yapılandırmasına sahip olmak için WP Yönetici Kullanıcı Arayüzü Çoklu Eklentiyi Özelleştir satın almanızı gerektirir. Çoğu insan, herhangi bir zamanda kullanımda nadiren ikiden fazla farklı kullanıcı rolü olduğu için eklentinin ücretsiz sürümünü kullanabilir. Bunun bir sorun olacağı tek zaman, çok sayıda katılımcı ve editör içeren dergi tarzı web siteleri için.

WP Yönetici Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirin

Bu, katkıda bulunanların neden olabileceği potansiyel sorunları sınırlamak için yararlı bir eklentidir. Birden fazla yazarınız olup olmadığını ve özellikle konuk yazarları sık kullanan siteler için bir göz atmaya değer. İdeal olarak zaman içinde bunlar gibi özellikler temel WordPress yazılımının bir parçası olarak mevcut olacaktır. Çok kullanıcılı web sitelerini yönetmek için son derece yararlıdırlar ve çekirdek geliştirme ekibinin yönetici kontrol paneli yönetimiyle atması için mantıklı bir adım gibi görünüyorlar..

WP Admin UI Customize eklentisini kullandınız mı veya yönetici kontrol panelinize erişimi sınırlamak için başka bir şey kullanıyor musunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlarda duymak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map