WordPress Web Sitenizi Localhost’tan Live Server’a Taşıma

WordPress Web Sitenizi Localhost'tan Live Server'a Taşıma

Bilgisayarınıza (veya yerel sunucunuza) yüklenmiş bir sanal web sunucusu, bir WordPress web sitesini kolayca ve hızla oluşturmanıza ve özelleştirmenize olanak tanır. Her düzenleme kaydetme ve yenileme gerektirdiğinden, canlı bir sunucuda bir WordPress sitesi geliştirmek, bant genişliği ve İnternet trafiğinin sınırlamaları göz önüne alındığında kolayca kabusa dönüşebilir.


Bu nedenle, çoğu geliştirici haklı olarak WordPress geliştirmenin tüm nitritini yerel bir sunucuda yapmayı ve daha sonra bitmiş web sitesini canlı sunucuya yüklemeyi seçer. Benzer şekilde, web sitesinde gelecekteki güncellemeler canlı ortama yüklenmeden önce yerel olarak yapılır ve test edilir.

Bu yazıda, bir WordPress web sitesini yerel bir sunucudan canlı bir sunucuya taşıma sürecinden geçeceğim. Bu işlem, sitenizdeki tüm içeriği (resimler, yayınlar ve sayfalar), ayrıca temaları ve eklentileri bilgisayarınızdaki bir dizinden ana makinenizin üretim sunucusuna güvenle taşımanıza olanak tanır. Açıkçası, bu işlemi bir esinti haline getirebilecek birkaç kullanışlı eklenti var, ancak manuel işlemi öğrenmek her zaman avantajlıdır.

Ön şartlar

Bu derste, birkaç önkoşulu zaten karşıladığınızı varsayacağım. Bunlar, başlamadan önce ihtiyacınız olacak birkaç basit gereksinimdir.

1. Yerel WordPress Kurulumu

Bilgisayarınızda çalışan bir WordPress web siteniz olmalıdır. Kendi localhost ortamınızı ayarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için WordPress’i yerel olarak nasıl kuracağımızla ilgili kılavuzlarımıza veya Flywheel ile Local kasasına bakın.

2. Barındırma Planı

PHP ve MySQL desteği sunan etkin bir barındırma planına da ihtiyacınız olacak. Neyse ki, çoğu barındırma sağlayıcısı PHP ve MySQL’i destekler. Daha da iyisi, birçok sağlayıcı WordPress için tek tıklamayla yükleme komut dosyaları sunar, böylece manuel kurulumdan geçmenize gerek kalmaz.

Elbette WP Engine tarafından yönetilen WordPress hostingini öneriyoruz – tüm web sitelerimize ve canlı tema demolarına bu şekilde güç veriyoruz. Ayrıca WP Engine, sezgisel yönetici panelleri sayesinde sitelerinizin yönetimini kolaylaştırır. Planlar bir kurulum için ayda 29 $ ‘dan başlar (ancak bağlantımızı kullandığınızda yıllık planlarda 2 ay ücretsiz alabilirsiniz). Bu fiyat etiketi için hazır değilseniz, Bluehost veya SiteGround gibi şirketlerden ayda yaklaşık 3 $ karşılığında harika bir başlangıç ​​paylaşılan barındırma planı bulabilirsiniz..

3. SFTP Erişimi

Son olarak, barındırma hesabınıza SFTP gibi bir istemci programı ile erişebilmeniz gerekir. FileZilla. Dosyaları ana makinenize yüklemek için kullanacaksınız. Alternatif olarak, cPanel’deki Dosya Yöneticisi seçeneğini kullanabilirsiniz, ancak SFTP’den farklı olarak cPanel, yerel dizin yapınızın bir görünümünü sağlamaz. Tamam, bunların hepsi yerindeyken, gitmeye hazır olmalıyız.

Yöntem 1: Temel WordPress Özelliklerini Kullanarak İçeriği Dışa ve İçe Aktarma

Bir WordPress sitesini yerel sunucudan üretim ortamına taşımanın hızlı ve kolay bir yolu, WordPress’teki yerleşik dışa aktarma aracını kullanmaktır. Bu yöntem, WordPress’in canlı barındırma hesabınıza önceden yüklenmiş ve ayarlanmış olduğunu ve canlı web sitenizde içerik yok. Bu çok önemlidir çünkü WordPress içe aktarma özelliği mevcut içeriği geçersiz kılmaz, sadece ekler. Eski içeriğiniz varsa, WordPress web sitenizi sıfırlamak için her zaman kılavuzumuzu kullanabilirsiniz, böylece çalışmak için temiz bir yüklemeye sahip olursunuz.

Tamam – web sitenizi taşımaya başlamak için yerel olarak yüklenmiş WordPress kontrol panelinize gidin ve Araçlar. seçmek ihracat “Tüm içerik” radyal düğmesini kontrol edin.

WordPress İhracat Dosyasını İndir

Bu, bilgisayarınıza bir XML dosyası indirir. Dosya sitenizin içeriğiyle ilgili tüm ayrıntıları içerecektir (yalnızca yayınlarınız, sayfalarınız, özel bir yayın türü veya medyanız gibi tek bir içerik indirme seçeneği belirlemediyseniz).

Şimdi canlı WordPress sitenize giriş yapın, ardından yerel sunucuda kullandığınız temayı ve eklentileri etkinleştirin. Bu tamamlandığında şu adrese gidin: Araçlar> İçe Aktar.

WordPress LocalHost İçeriğini İçe Aktar

WordPress içe aktarma eklentisini yüklemeniz istenirse bunu yapın ve etkinleştirin. Son olarak, localhost’tan dışa aktardığınız .xml dosyasını içe aktarmak için eklentiyi kullanın. Bunu yapmak için önce İthalatçıyı Çalıştır WordPress başlığı altındaki seçenekler (Not: İçeriği Blogger, Tumblr vb. diğer kaynaklardan taşımak için içe aktarma özelliğini de kullanabilirsiniz).

WordPress Alınacak XML Dosyasını Seç

Sonra kullanın Dosya seçin seçeneğini tıklayarak XML dosyanızı seçin ve yüklemek ve içe aktarmak için tıklayın. Şimdi içeriğinizin içe aktarılmasını bekleyin. Ne kadar bekleyeceğiniz, içe aktardığınız içeriğe ve barındırma planınıza bağlıdır.

Bu yöntem yayınlarınızı, sayfalarınızı, medyanızı ve menülerinizi canlı sitenize taşır. Tabii ki menü konumlarınızı ayarlamanız ve widget’larınızı yeniden eklemeniz gerekecek, ancak sizin için her şeyin taşındığını göz önünde bulundurarak, herhangi bir ekstra eklenti yüklemek veya taşıma işlemini manuel olarak işlemek istemiyorsanız bu harika bir seçenektir..

Yöntem 2: WordPress Web sitenizi taşımak için bir eklenti kullanın

Web sitenizin sorunsuz bir şekilde aktarılmasını istiyorsanız, bir eklenti düşünmek en iyisi olabilir. Hızlı bir Google araması tonlarca ücretsiz ve premium seçenek sunacaktır, ancak işte üç favorimiz (ayrıca web sitenizi taşımak için bunları nasıl kullanacağınızla ilgili hızlı bir açıklama).

DesktopServer

DesktopServer Neden Kullanılmalı?

DesktopServer, WordPress’i bilgisayarınıza yerel olarak (Mac veya PC) yüklemek için kullanabileceğiniz premium bir yazılımdır. Sanal bir ana bilgisayar kurmayı, test sitelerini çoğaltmayı, yerel bir çoklu site oluşturmayı, arşiv sitelerini ve daha fazlasını kolaylaştırır. Ancak DesktopServer’ın en iyi özelliklerinden biri, ücretsiz olarak yerel sitenizi aşk sunucunuza kolayca taşıyabilmenizdir. DesktopServer eklentisi.

Eklentiyi yükleyin, sitenizi yerel DesktopServer kurulumunuzdan dışa aktarın (“Canlı barındırma sunucusu ayrıntılarını getir” seçeneğini belirlediğinizden emin olun) ve eklenti yoluyla içe aktarın. İşte bu kadar! Ancak, daha fazla kılavuz görmek için çevrimiçi dokümanlarını ziyaret edebilirsiniz. DesktopServer nasıl dağıtılır canlı sunucunuza.

BackupBuddy

WordPress Sitenizi BackupBuddy ile Yedekleyin

Başka bir harika çözüm, iThemes tarafından BackupBuddy’dir. Bu güzel eklenti, kendi web sitesi yedeklerinizi yönetmek için en iyi çözümdür. Bununla birlikte tam web sitesi yedekleri (veritabanları ve tümü) oluşturabilir, düzenli yedeklemeler planlayabilir, kendi kopyalarınızı depolayabilir (yerel olarak veya BackupBuddy Stash aracılığıyla) ve hatta ImportBuddy ile web sitenizi geri yükleyebilirsiniz.

Ancak yerel sitenizi canlı sitenize taşımak için BackupBuddy’yi de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Web sitenizi bilgisayardan internete (veya ana bilgisayardan ana bilgisayara) taşımak için BackupBuddy’nin yerleşik taşıma özelliklerini kullanabilirsiniz. Eklenti, alan adı değişikliklerini yönetir, URL’lerinizi otomatik olarak değiştirir ve daha fazlası, web sitenizi büyük çıkışınız için sorunsuz bir şekilde geçirir.

teksir makinası

Teksir WordPress Eklentisi

Son olarak, Duplicator, kendi site yedeklemelerinizi ve geçişlerinizi yönetmek için kullanabileceğiniz harika bir freemium eklentisidir. İle Teksir ücretsiz eklentisi kendi isteğe bağlı yedeklerinizi kolayca oluşturabilir, site paketleri tasarlayabilir (istemci sitelerinde yeniden kullanmak için bir içerik, tema ve eklenti paketi) ve web sitenizi kolayca yerelden canlıya taşıyabilirsiniz (eklentiyi paketlemek için yerel olarak yükleyin, ardından yükleyin canlı sitenizi aynı eklentiyi kullanarak).

Alternatif olarak, Duplicator Pro için yayın yaparsanız, zamanlanmış yedeklemeler, senkronize depolama (Amazon, Dropbox, Google Drive vb.), Çoklu site uyumluluğu, cPanel API’si, e-posta bildirimi, profesyonel destek ve daha fazlası için premium özellikler kullanabilirsiniz. Bir yıl, bir çift Nike eğiticisinden daha az maliyetlidir ve web sitenizin güvenli olduğunu bilmek buna değecektir..

Yöntem 3: Dosyaları Yerelden Canlı Sunucuya El İle Aktarma

Son seçeneğiniz web sitesi dosyalarınızı manuel olarak taşımaktır. Bu, sunucu erişimi gerektirir. Esasen, süreç veritabanı dosyasını yerel kurulumdan indirmeyi, sunucudaki yeni bir veritabanına aktarmadan önce doğru yollar için düzenlemeyi ve son olarak yerel WordPress kurulumunun tüm içeriğini yüklemeyi içerir..

Veritabanı Dosyanızı Dışa Aktarın

Başlamak için yerel sunucunuzu başlatın ve phpMyAdmin – sadece yaz localhost / phpmyadmin web tarayıcınıza ekleyin. Bu örnekte XAMPP kullanıyorum ve işte benim phpMyAdmin arayüz şöyle görünür:

phpMyAdmin

Soldaki panel, tüm veritabanlarının listelendiği yerdir. Yerel WordPress siteniz için veritabanını seçin ve tıklayın ihracat üst kısmında phpMyAdmin penceresi. Varsayılan olarak “Hızlı” dışa aktarma yöntemi seçilidir. Bozulmadan bırakın ve tıklayın Git.

Veritabanı tablolarını dışa aktarma

Bir SQL dosyası (my_test.sql gibi) bilgisayarınızdaki indirilenler klasörüne aktarılır.

Dosya Yollarını Değiştirme

WordPress web sitenizi yerel olarak sıfırdan oluşturduğunuzda, tüm URL’lerinizin mutlak yollar olacağını unutmayın. Başka bir deyişle, içerik dosyalarınıza tüm bağlantılar (yayınlar, resimler, yayın türleri) http: // localhost /. Canlı yüklemeniz için bu bağlantı yapısını değiştirmeniz gerekir, aksi takdirde veritabanı dosyasını yükledikten sonra içeriğiniz düzgün görüntülenmez.

Bunu yapmak için, dışa aktardığınız veritabanı dosyasında “bul ve değiştir” işlemini gerçekleştirmek için bir kod düzenleyicisi kullanın. Notepad ++ ‘ı “http: // localhost / my_test” araması yapmak ve yerine canlı URL’imle değiştirmek için kullanıyorum. Etki alanımın kök klasöründe bir “my_test” klasörü oluşturdum. Doğrudan kök dizinine yükleyecekseniz, herhangi bir klasör oluşturmanız gerekmez, bu nedenle yeni URL’nizin http://www.alanadiniz.com.tr olması gerekir. Yerel WordPress klasörlerinizi public_html (barındırma hesabınızın kökü).

Dosya yollarını değiştirme

URL’leri değiştirmeyi tamamladıktan sonra kaydedin ve kapatın.

Hosting Hesabınızda Yeni Veritabanı Oluşturun

Artık yerel sunucudaki ana bölümü tamamladınız. Canlı ortamı kurmanın ve sonunda web sitenizin yayınlanabilmesi için dosyaların yüklenmesini sağlama zamanı. WordPress siteniz için yeni bir veritabanını nasıl ayarlayacağınız barındırma işleminize bağlı olacaktır.,

Planınız cPanel kullanıyorsa (Bluehost veya HostGator gibi) hosting hesabınızdan açın ve MySQL Veritabanları.

Yeni veritabanı oluştur

Seçtiğinizde MySQL Veritabanları, bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenir. Bu, web siteniz için yeni veritabanıyla ilişkilendirilecek yeni kullanıcı hesabıdır. WordPress’te veritabanı dosyasını yapılandırırken bunlara ihtiyacınız olacağından kullanıcı adınız ve şifreniz gibi kişisel ayrıntılara dikkat edin. Yeni oluşturulan veritabanı seçtiğiniz kullanıcı adıyla aynı ada sahip olacaktır.

Yönetilen bir barındırma hesabı kullanıyorsanız, cPanel’iniz olmayabilir. Örneğin, WP Engine ile hesabınıza giriş yapıp hesabınıza tıklayarak planınızda yeni bir kurulum oluşturabilirsiniz. Yükleme Ekle bağlantı.

WP Engine Ekle Kurulum

Daha sonra gerekli bilgileri doldurun (bu arada, henüz bir alan adınız yoksa bunu bir hazırlama sitesi olarak ayarlayabilirsiniz).

WP Engine Ekle Yükleme Bilgileri

Bu kadar! Yeni siteniz (ve veritabanınız) hazır.

Veritabanı Dosyasını Yeni Veritabanına Yükleme

Artık canlı sunucuda yeni (boş) bir veritabanınız olduğuna göre, bilgisayarınıza kaydedilmiş veritabanı dosyanızı yüklemenin zamanı geldi. Şuraya göz atın: phpMyAdmin arayüzünü seçin ve seçin İthalat. Yerel sunucuda web sitenizden dışa aktardığınız SQL veritabanı dosyasına göz atın ve seçin.

Ana makinenizde phpMyAdmin yoksa, Veritabanı Geri Yükleme seçenek MySQL Veritabanları. Aynı şeyi yapar – bir SQL dosyasına göz atmanızı ve seçmenizi sağlar.

mySQL veritabanı

Veritabanı dosyamı içe aktarmak için geri yükleme seçeneğini kullandım. Unutmayın, bu çok önemli bir adımdır, çünkü web sitenizi tam olarak yerel kurulumda olduğu gibi geri yüklemenize izin verir. Şimdi geriye kalan tek şey wp-config.php dosya oluşturun, web sitesi dosyalarını yükleyin ve kalıcı bağlantıları düzeltin. Çalışmaya hazır olacağız.

Fix wp-config.php Dosya

wp-config.php kod düzenleyicinizde (yerel WordPress kurulum klasörünüze göz atın). Değiştirmeniz gereken sadece ayrıntılar:

 • define (“DB_NAME”, “veritabanı_adiniz”);
 • define (“DB_USER”, “veritabanınız_kullanıcı”);
 • define (“DB_PASSWORD”, “veritabanınız_parola”);
 • define (“DB_HOST”, “localhost”);

3. adımda canlı sunucunuzda veritabanı oluştururken tanımladığınız ayarları doldurmanız yeterlidir. Ana bilgisayar adı için, sunucu IP adresini girin veya localhost sunucunuz açıkça söylüyorsa. Benimkini burada açıkça belirtildiği gibi localhost olarak bırakacağım: “Web sunucunuzda çalışan bir komut dosyasında bu veritabanına bağlanmak için ana makine adı olarak “localhost” kullanmanız gerekir. ” Ayarları düzenlemeyi tamamladığınızda dosyayı kaydedin ve kapatın. Başka bir şey değiştirmeyin.

Not: Eski değerlerinizin bir kopyasını kaydettiğinizden emin olun, yanlış bir şey olması durumunda her zaman geri dönebilirsiniz.

Web Sitesi Dosyalarını Yükleme

Artık canlı sunucuda her şeyi ayarladığımız için gerçek WordPress web sitesi dosyalarını taşımanın zamanı geldi. SFTP istemcinizi başlatın ve SFTP bağlantı ayrıntılarınızı kullanarak barındırma hesabınıza bağlanın. Henüz sahip değilseniz, bunları ana makinenizden alabilirsiniz. Bazı barındırma sağlayıcıları için SFTP oturum açma bilgileri cPanel ayrıntılarıyla aynıdır.

Bağlandıktan sonra, public_html veya www klasörünü (veya kökündeki WordPress web sitenizi yüklemek istediğiniz bir klasörü) ve yerel sunucudaki WordPress yükleme klasörünüzdeki tüm dosyaları canlı sunucudaki bu dizine kopyalayın.

Kalıcı Bağlantıları Değiştir

Son adım, yeni web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını yerel sunucudaki eski sitenizinkiyle eşleşecek şekilde değiştirmektir. Bunu yapmak için yeni web sitenizin yönetici kontrol paneline gidin ve Ayarlar> Kalıcı Bağlantılar. Yerel kurulumunuz için kullandığınız yapıyı seçin ve kaydedin. WordPress web siteniz yayında.

Sonuç

Şimdiye kadar, yerel bir WordPress kurulumunu canlı bir sunucuya taşırken neler olduğuna dair doğru bilgiye sahip olmalısınız. WordPress çok fazla esneklik ve kullanım kolaylığı sağlar. Yerel ana bilgisayar üzerinde geliştirme, sınırsız ince ayarlara ve özelleştirmelere izin verir, çünkü orada canlı, üretim ortamında yapmayı göze alamayacağınız hatalar yapabilirsiniz.

Yerel ana bilgisayardan canlı sunucuya bir WordPress web sitesi yüklemek için en iyi yönteminiz nedir? Bu süreci daha önce geçtiyseniz, deneyiminiz nasıldı? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map