WordPress Teması Özelleştiricisinin Genişletilmesi

 1. 1. WordPress Tema Özelleştiricisine Giriş
 2. 2. WordPress Tema Özelleştiricisi ile Etkileşim
 3. 3. WordPress Tema Özelleştirici
 4. 4. Şu Anda Okuma: WordPress Teması Özelleştiricisinin Genişletilmesi
 5. 5. Tema Özelleştirici Boilerplate – Koşullu Seçenekler, Alt Temalar ve Eklentiler

Theme Customizer serisinin 3. Bölümünde, tema seçeneklerinizi işleyen kodu basitleştirmenizi sağlayan Theme Customizer Boilerplate tanıtıldı. Tek yapmanız gereken bir dizi seçenek alanını geçmek ve kazan plakası sizin için perde arkasındaki Tema Özelleştirici bölümlerini, ayarlarını ve kontrollerini kaydettirecek.


Şimdiye kadar, boyler plakası metin alanlarını, onay kutularını, radyo düğmelerini kullanmanıza ve Tema Özelleştirici’de alanları seçmenize izin verdi, bu makaleler size onu nasıl genişletebileceğinizi gösterir.

Not: Devam etmeden önce, lütfen WordPress Tema Özelleştirici Boilerplate’in en son sürümünü Github deposundan indirin. Son öğreticiden bu yana bazı iyileştirmeler yaptım ve kodunuzun güncel olması önemlidir. Değişiklikler hakkında daha fazla not için önceki gönderiye göz atın, ancak kısaca, ortak plakayı tema klasörünüze kopyaladıktan sonra, dosyalarını hiç düzenlemenize gerek yoktur – tüm düzenleme filtre ve eylem kancaları kullanılarak yapılır.

Tema Özelleştirici

WordPress Tema Özelleştirici Isıtıcısında birkaç eylem ve filtre kancası vardır. Bunları kullanarak temanızın function.php dosyasından birine bağlayabilirsiniz. ADD_ACTION ve add_filter fonksiyonlar:

 • ‘Thsp_cbp_directory_uri’ – helpers.php içinde tanımlanan filtre kancası, tema klasörünüzdeki Özelleştirici Boilerplate’in konumunu değiştirmenizi sağlar. Varsayılan olarak, kaynak plakası yolu şöyle görünür – get_template_directory_uri (). ‘/ Özelleştirici-Demirbaş’ – ancak özel bir konuma taşımayı tercih ederseniz, bu size yardımcı olabilecek kanca.
 • ‘Thsp_cbp_menu_link_text’ – helpers.php dosyasında tanımlanan filtre kancası Menü metni bağlantısını değiştirmenizi sağlar. Boilerplate, WordPress panosundaki Görünüm altına bir bağlantı ekleyerek kullanıcıların Tema Özelleştiriciye kolay erişmesini sağlar. Varsayılan olarak, bu bağlantıda “Tema Özelleştirici” yazacaktır ve metni “thsp_cbp_menu_link_text” filtre kancasını kullanarak değiştirebilirsiniz.
 • ‘Thsp_cbp_capability’ – Filtre kancası helpers.php dosyasında tanımlanmıştır. $ Wp_customize-> add_setting yönteminde kullanılan varsayılan gerekli kapasiteyi değiştirmenizi sağlar.
 • ‘Thsp_cbp_option’ – Filtre kancası helpers.php dosyasında tanımlanmıştır. Ayar argümanlarınızda “seçenek” kullanıyorsanız, tema ayarları değerlerinizin wp_options tablosunda saklanacağı girişin adını değiştirmek için bu kancayı kullanın. Varsayılan değer “thsp_cbp_theme_options” dır, buna bağlandığınızdan emin olun ve bunu tema adınızın bulunduğu bir şeyle değiştirin.
 • ‘Thsp_cbp_options_array’ – options.php dosyasında tanımlanan filtre kancası, ona bağlamanız ve varsayılan seçenekler dizisini (örnek seçenekleri içeren) temanızda kullanılan seçeneklerle değiştirmeniz GEREKİR. Bunu tekrar edeceğim, kalınlaştıracağım ve altını çizeceğim: Yİçine bağlamanız ve varsayılan seçenekler dizisini temanızda kullanılan seçeneklerle değiştirmeniz GEREKİR.
 • ‘Thsp_cbp_custom_controls’ – custom-controls.php içinde tanımlanan eylem kancası, içine bağlayarak kendi özel kontrollerinizi oluşturabilir, nasıl yapılacağına dair bir örnek görmek için okumaya devam edebilirsiniz.
 • ‘Tshp_cbp_remove_sections’‘Tshp_cbp_remove_controls’ ve ‘Tshp_cbp_remove_settings’ – customizer.php dosyasında tanımlanan filtre kancaları. Yerleşik bölümlerin, denetimlerin veya ayarların bazılarını kaldırmak için bunlara yerleşik bölüm kimlikleri (veya kontrol kimlikleri veya ayar kimlikleri) iletebilirsiniz..

Not: Genişletilebilirlikteyken ve diğer kancaların kodunuzu genişletmek için kullanabilmeleri için kendi kancalarınızı oluştururken, bunun ne kadar önemli olduğunu abartmak imkansızdır. Sonuçta, WordPress (çekirdek) böyle çalışır. Ve teşekkür edemedim harika insan ve onun nesne bu fikri kafama sokmak için yeterli.

Özel denetimler

Theme Customizer’ın güncellenmiş sürümü (az önce kontrol ettiniz, değil mi?) Kullanabileceğiniz birkaç kontrol daha var – temel olarak radyo düğmelerinin süslü bir versiyonu olan textarea alanı, HTML5 sayı alanı ve resimler alanı.

Bu özel kontroller custom-controls.php dosyasında tanımlanmıştır, bunların hepsini burada incelemeyeceğim, ancak hepsinin nasıl çalıştığını görmek için bir tanesine (HTML5 sayı alanı) bakalım:

/ **
* Giriş [type = number] alanı için Özelleştirici kontrolü oluşturur
*
* @since Theme_Customizer_Boilerplate 1.0
* /
CBP_Customizer_Number_Control sınıfı WP_Customize_Control {

public $ type = 'sayı';

genel işlev render_content () {
Eko '';
}

}

Gördüğünüz gibi, tek yapmanız gereken yeni kontrol $ türü ve temayı Tema Özelleştirici ekranında çıktı veren render_content işlevini tanımlamaktır.

Özelleştirici Boilerplate’in yerleşik özel denetimlerini kullanma

Önceki öğreticide kapsanan basit alanlarla aynıdır, bilmeniz gereken tek şey, her biri için kullanmanız gereken “türler” dir:

 • Sayı alanı – ‘numara’
 • Metin alanı – ‘Textarea’
 • Radyo düğmesi işlevi gören görüntüler – ‘İmages_radio’, İşte yaklaşan bir ücretsiz bu kontrol örneği Cazuela teması:

Tema Özelleştirici

Bu yeni kontrol türlerinin adlarını bilmek, bir tane eklemek kolaydır. Tüm seçeneklerinizin bulunduğu diziye bir sayı alanı denetimi nasıl ekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

/ *
* ============
* ============
* Sayı Alanı
* ============
* ============
* /
'new_number_field' => dizi (
'setting_args' => dizi (
'varsayılan' => '',
'type' => 'seçenek',
'capability' => $ Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları thsp_cbp_capability,
'transport' => 'yenile',
),
'control_args' => dizi (
'label' => __ ('Sayı', 'alan_metin_alanim'),
'type' => 'sayı', // Metin alanı denetimi
'öncelik' => 8
)
)

Not: Bunu nereye ekleyeceğinizden emin değilseniz, bu serinin 3. Bölümünün “Özelleştirici Bölümleri, Ayarlar ve Kontroller Eklemek için Seçenekler Dizisini Kullanma” bölümünü kontrol edin. Ayrıca, options.php dosyasındaki özel denetimlerin her biri için bir örnek var.

Kendi özel denetimlerinizi ekleme

Daha önce bahsettiğim “thsp_cbp_custom_controls” işlem kancasına geri dönelim:

/ **
* Kendi kontrollerinizi oluşturmanızı sağlayan eylem kancası
* /
do_action ('thsp_cbp_custom_controls');

Theme Customizer Boilerplate dosyalarını değiştirmeden kendi özel kontrollerinizi eklemenizi sağlayan basit bir WordPress eylem kancasıdır. Neden onları düzenlemekten kaçınmak istersiniz? Çünkü bunun yerine kazan plakasına geçiyorsanız, birisi her güncellediğinde, sadece en son sürümü alabilir, temanıza bırakabilir ve yaptığınız değişiklikleri kaybetmeyebilirsiniz. WordPress çekirdek dosyalarını düzenleme, eklenti yazma, tema düzenleme, alt tema oluşturma vb..

Kendi özel denetimlerinizi eklemeniz gerekirse, bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

işlev my_theme_add_customizer_boilerplate_control () {
/ **
* Tema Özelleştirici Boilerplate ile kullanmak için özel kontrol oluşturur
* Benzersiz bir sınıf öneki kullanın!
*
* @since Theme_Customizer_Boilerplate 1.0
* /
CBP_Customizer_My_Control sınıfı WP_Customize_Control {

public $ type = 'my_type'; // Bunu değiştir

genel işlev render_content () {
// Kontrol çıkışı buraya gelir
}

}
}
add_action ('thsp_cbp_custom_controls', 'my_theme_add_customizer_boilerplate_control');

Özel kontrol sınıfınıza benzersiz bir şey önek eklediğinizden emin olun, böylece adı başka bir sınıfla çakışmaz. ‘CBP_’ (Özelleştirici Boilerplate) kullandım – bir temayı ortak olarak kullandığınız için, temanızın adı çok mantıklı ve sizin için iyi çalışmalıdır.

Tema Özelleştirici: Sırada Ne Var?

Artık WordPress Tema Özelleştirici Isıtıcısı kancalarla genişletilebildiğine göre, yalnızca belirli bir eklenti etkin olduğunda görünecek ve Tema Özelleştirici ekranını karışık tutmanıza yardımcı olacak “koşullu tema seçenekleri” eklemeye bakacağız..

Customizer Boilerplate hakkındaki düşünceleriniz neler? Temalarınızda kullanmayı planlıyor musunuz? Nasıl geliştirilebileceğine dair bir fikrin var mı? Görüşleriniz her zaman beklerim.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map