WordPress Tema Özelleştiricisine Giriş

 1. 1. Şu Anda Okuma: WordPress Tema Özelleştiricisine Giriş
 2. 2. WordPress Tema Özelleştiricisi ile Etkileşim
 3. 3. WordPress Tema Özelleştirici
 4. 4. WordPress Teması Özelleştiricisinin Genişletilmesi
 5. 5. Tema Özelleştirici Boilerplate – Koşullu Seçenekler, Alt Temalar ve Eklentiler

Tema ayarları sayfaları hakkında her zaman sevmediğim bir şey, ne kadar büyük farklılıklar alacağıydı. Her bir otomobil üreticisinin benzersiz tekerlek yerleşimine sahip olarak kendi dokunuşlarını eklemeye çalıştığını hayal edin ve bunun neden WordPress yayıncıları için kötü bir şey olduğunu göreceksiniz..


Neyse ki, 3.4’ten beri ve teşekkürler Tema Özelleştirici API’sı ayar sayfalarına hiç ihtiyacımız yok.

Söz konusu blog Tema Seçenekleri Galerisi, “şehirdeki en iyi (ve en kötü) tema seçenekleri ekranlar” vitrini. Çoğunlukla en kötüsü, ama sanırım onu ​​popüler yapan şey bu. Konstantin’e göre, onu eskimiş yapacak Tema Özelleştirici.

Bu yazı serisi boyunca, “eski” ayarlar sayfalarında Tema Özelleştirici’yi kullanmanın yararlarına bakacağız, Tema Özelleştirici’nin nasıl çalıştığını inceleyeceğiz, nasıl genişletebileceğinizi ve son olarak herhangi bir WordPress temasıyla kullanılabilecek Tema Özelleştirici ortak plakasını oluşturacağız.

Tema Özelleştiricinin Avantajları

Şimdi, tema ayarları sayfalarının hepsinin kötü olduğunu söylemiyorum – doğru yapılırsa, WordPress panosunun doğal bir uzantısı gibi hissediyorlar – sadece şimdi daha iyi bir şey var. Özelleştiricinin ayarlar sayfasına kıyasla yaptığı şey, gözleri bağlı kullanıcının başından çıkararak tema kurulum işlemini kolaylaştırmaktır.

Hiç eylemde görmediyseniz, bu videoyu Otto bir zorunluluktur izle:

Peki, Tema Özelleştirici tam olarak nedir? Kodeks’e göre:

Tema Özelleştirme ekranı (yani “Tema Özelleştirici”) site yöneticilerinin bir temanın ayarlarını değiştirmesine ve bu değişikliklerin gerçek zamanlı olarak bir önizlemesini görmesine olanak tanır.

Kısaca Tema Özelleştirici

Tema Özelleştirici bölümler, ayarlar ve kontroller olmak üzere üç ana bileşene sahiptir. Theme Customizer bir ev olsaydı, oturma odanız bölümlerden biri olurdu, içindeki her ışık bir ayar olurdu ve her ışık bir kontrolü değiştirirdi. Bu kadar basit.

Tema Özelleştirici ile etkileşim kurmak için, custom_register eylemine bağlanmanız gerekir. Bunu yaparak yükleyeceksiniz $ wp_customize nesnesi, örneği WP_Customize_Manager tüm ağır kaldırma yapan sınıf. Bu serinin 2. Bölümünde daha fazlası.

Zaten Var

Tema Özelleştirici ile etkileşime girmek istemiyorsanız ve bunun temanızda bir şey yapmasına izin vermeniz gerekiyorsa, daha da kolaylaşır. Sıfırdan bir tema oluşturduğunuzda, tema özelleştirici yerleşik bölümlerini gösteren zaten orada olacaktır. Aslında, bu kadar boş index.php ve yorum başlık satırlarından başka bir şey olmayan bir style.css size:

Boş bir tema teması özelleştirici

Boş bir tema teması özelleştirici

Elbette, bu ekran görüntüsünde önizlenecek bir şey yok, çünkü index.php hiçbir şey yapmıyor, ama mesele bu – bir tema geliştiricisiyseniz, Tema Özelleştirici “Ne zaman hazır olursanız!” Diye bağırıyor. bu yüzden WordPress temanızda kullanmamanız için hiçbir neden yok.

Daha fazla varsayılan bölüm var, ancak yalnızca temanız bunları destekliyorsa görünür, yerleşik bölümlerin tam listesi:

 • Site Başlığı ve Kısa Açıklama
 • Renkler*
 • Başlık görüntü*
 • Arka plan görüntüsü*
 • Navigasyon *
 • Statik Ön Sayfa

İşaretli (*) bölümler yalnızca temanız ilgili özelliklerini destekliyorsa görünür, Başlık Resmi bölümünün görünmesini istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan add_theme_support (“özel başlık”) function.php dosyanızın bir yerinde.

Mevcut Kontroller

Tüm bu bölümler yerleşik olarak, bunları doldurmak için mevcut bazı kontroller (ışık anahtarları, hatırlıyor musunuz?) Olmalıdır. WordPress size kutudan çıkardıkları şey:

 • Metin alanı
 • Onay Kutusu
 • Radyo
 • seçmek
 • Renk seçici
 • Dosya yükleme
 • Görüntü yükleme
 • Arka plan görüntüsü
 • Başlık görüntü

Muhtemelen çoğu tema için yeterince iyi, ancak temanız özelse (tahmin edeyim, doğru mu?) Ve bazı özel kontrollere ihtiyaç duyuyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Özel kontroller oluşturmak, bu dizide ele alacağımız konulardan biri, bizi izlemeye devam edin.

Şimdilik bu kadar

WordPress’in şu anda on altı API’si var (hepsini adlandırmayı deneyin!) ve ne kadar kullanıcı dostu olduklarına ve bunları atlamanın ve kullanmaya başlamanın ne kadar kolay olduğuna karar verirseniz, Tema Özelleştirme API’sına yakın değil.

Kullanıcılarınıza zaten bir iyilik yaptınız ve ayarlar sayfalarından Tema Özelleştirici’ye geçtiniz mi? Değilse, neden olduğunu duymak isterim ve eğer varsa, şimdiye kadar bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map