WordPress’te AMP Kurulumu

 1. 1. WordPress için Google AMP’ye Giriş
 2. 2. Şu Anda Okuma: WordPress’te AMP Kurulumu

WordPress için AMP Kılavuzunun ikinci bölümüne hoş geldiniz. Son yazımızda, mobil ilk web stratejisinin önemini ve AMP’nin potansiyel bir oyun değiştirici olabileceğini öğrendik. Bugünün kılavuzunda şunları öğreneceğiz:


 • AMP’yi WordPress ile entegre etme
 • AMP’yi özelleştirmek için en iyi WordPress eklentileri
 • WordPress sitemizde gerçekten AMP uygulamamız gerekiyor mu??

Başlayalım.

WordPress için AMP Video Kılavuzu

Serimizdeki son gönderinin kaldığı yerden devam ederek, WPCrafter’ın WordPress web sitenizle AMP’yi nasıl kolayca ayarlayacağınız videosunu takip edebilirsiniz. Adam’ın videosu rehberimizin her adımında size yol gösterir – keyfini çıkarın!

WordPress için AMP Kurulumu

amp-eklenti-wordpress-kahraman

Kurulum WordPress için AMP çok basit bir süreçtir. Tek yapmanız gereken Automattic tarafından geliştirilen WordPress AMP eklentisini kurmak ve gerisini takip etmek.

 • WordPress Panosu> Eklentiler> Yeni Ekle’ye gidin
 • Aramak “AMP”

Eklentiyi seçin ve tıklayın Şimdi kur

-Yükleme-amp-wordpress-eklentisi

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, sitenizdeki tüm yayın URL’lerinin bir AMP sürümü olacaktır. Herhangi bir yayının bağlantısına gidebilir, ekleyebilirsiniz / Amp / URL’nin sonuna kadar ve AMP sürümünü göreceksiniz.

Web sayfasının normal sürümüne bakalım.

Test-site-no-amp_rz

Ve bu, aynı sayfanın AMP sürümüdür:

Test-site-amp_rz

İşte bu – WordPress’te AMP’yi başarıyla kurdunuz. Bu kadar basit olduğuna inanmak zor, değil mi??

Ancak, yoksa oldukça kalıcı bağlantılar etkin, ekleyerek amp sürümünü alabilirsiniz ?amp = 1 gönderin. Örneğin, yayının bağlantısı şöyle olur:

 • Normal Sürüm: http://example.com/2016/01/01/hello-mobile-web/
 • AMP Sürümü: http://example.com/2016/01/01/hello-mobile-web/amp/
 • AMP Sürümü (Pretty Permalinks devre dışı iken): http://example.com/2016/01/01/hello-mobile-web/?amp=1

AMP eklentisi, Google ve diğer arama motorlarının sayfaların AMP sürümünü tanımasını mümkün kılan “normal” HTML sayfalarınızın başına standart bir meta etiket ekler. Sitede belirleyebileceğiniz sitenin logosunu kullanır WordPress Tema Özelleştirici.

Eklentinin yalnızca yayınların AMP sürümlerine dönüştürülmesini desteklediğini belirtmek önemlidir. Eklentinin açıklamasına göre 1st Kasım 2016, WordPress sayfalarının AMP sürümüne yönelik destek geliştirilme aşamasındadır ve yakında kullanıma sunulacaktır.

AMP Performans Etkisini Ölçme

Pingdom’da sayfanın AMP sürümünün performans etkisini ölçmeye karar verdik. Sonuçlar önemli ölçüde farklıydı. WordPress kurulumumuzun, önbelleğe alma veya optimizasyon eklentileri yüklü olmayan varsayılan Yirmi On Dört temayı kullanan paylaşılan bir barındırma ortamında olduğunu unutmayın..

Aşağıdaki ekran görüntüsü, sayfanın temel sürümünün performans karşılaştırmasını göstermektedir:

Test-site-no-amp-Pingdom

Ve bu, sayfanın AMP sürümünün sonucudur:

Test-site-amp-Pingdom

Sonuçlar çarpıcı bir şekilde ayrı.

Bileşenlerin her biri muazzam bir gelişme gösterdi:

 • Sayfa boyutu% 70 düşürüldü
 • Yükleme süresi% 35 azaltılarak 900 milisaniyenin altına düştü
 • İsteklerin hiçbiri yaklaşık% 60 oranında 17’den sadece 7’ye düşürüldü.!

Tüm bunlar, sayfanın içeriği korunurken AMP tarafından gerçekleştirildi. Aşağıdaki tablo referans için testin ayrıntılarını yakalar:

faktör NormalAMPGelişme
Sayfa Boyutu (KB)563,8167% 70
Yükleme Süresi (sn)1.420,929% 35
Talep Sayısı177% 59

Bu rakamlara bakıldığında, AMP almanın beyinsiz olduğu açıktır. Sadece SEO puanlarınızı artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda güzel ve düzenli bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Dahası, sayfanın AMP sürümüne izleme mekanizmaları da ekleyebilirsiniz. Bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.

AMP Yeteneklerinin Genişletilmesi

İçeriğinizi okuyucular için optimize etmek iyi bir uygulama olmakla birlikte, marka tutarlılığını korumak da önemlidir. Bu, mevcut içeriğinizin AMP sürümlerinin bile markanızın renk düzenini, yazı tiplerini ve genel kullanıcı arayüzünü izlemesi gerektiği anlamına gelir.

AMP WordPress eklentisinin bu tür değişiklikleri yapma seçenekleri yoktur. Amacı, mevcut WordPress içeriğinizin tamamını AMP ile uyumlu hale getirmek için hızlı ve kolay bir yol sağlamaktı – oldukça iyi olan bir iş.

Giriş WP için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Eklenti.

amp-için-wp-plugin-2-kahraman

Bu ücretsiz eklenti, WordPress’teki AMP özelliklerini aşağıdaki gibi ek işlevler sunarak genişletir:

 • Google Analytics entegrasyonu
 • AMP WooCommerce Sayfaları Desteği
 • Yazının altındaki İlgili Yazılar
 • Son Yorumlar listesi
 • Özel logo yükleme
 • Sosyal paylaşım çubuğu
 • YouTube, Instagram, Twitter, Vine vb. İçerik platformlarındaki videolar ve içerik dahil zengin içerik gömme desteği.

Önkoşul olarak, eklenti, düzgün çalışması için AMP eklentisini kurmanızı ve etkinleştirmenizi gerektirir. Her zamanki gibi, bu eklentiyi bu yazının başında AMP eklentisini kurma şeklimize benzer şekilde yükleyebilirsiniz.

amp-için-wp-plugin-2-install kullanıma açılmasına

Etkinleştirildikten sonra, eklentinin sunduğu çeşitli seçenekleri yapılandırmaya hazırsınız. Başını aşmak WordPress Kontrol Paneli> AMP ayarlara erişmek için.

Eklentinin sunduğu birçok ayardan denedik:

 • Yorumları Açma
 • İlgili Yayınları Ekleme
 • Sonraki / Önceki gönderilere Gezinme Ekleme

AMP sürümünün değişiklikleri kaydettikten sonra nasıl göründüğünün bir ekran görüntüsü:

amp-için-wp-plugin-2-kahraman-testi sayfalık 500 px

Ve işte performans:

amper-için-WP-eklentisi-2-hız testi

Karşılaştırma için vanilya AMP sayfasının ekran görüntüsü:

Test-site-amp-Pingdom

Yükleme süresi% 7.4 daha azaldı. Sayfa boyutu ve istek sayısı biraz artmasına rağmen, genel Performans Derecesinde (3 puan artış) bir iyileşme olduğunu belirtmek ilginçtir..

Sonuç olarak, AMP’ye daha fazla itme konusunda ciddi iseniz ve içeriğiniz, reklamlarınız ve analitiklerin platformla iyi çalışmasını sağlamak istiyorsanız bu eklenti mükemmeldir.

Sonuç

Son birkaç yılda cep telefonu kullanımının patlayıcı büyümesi göz önüne alındığında, artık seçenek çevrimiçi işletmelerin mobil cihazlara yönelmesi. O bir mutlak gereklilik. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesi bu hedefe yönelik iddialı bir çabadır ve gittikçe daha fazla medya evi bunu hızla adapte etmektedir.

Daha yeni blogların AMP’yi dahil etmesi daha basit olsa da, binlerce sayfalık içeriğe sahip bloglar kesinlikle zorlayıcı olabilir. Nedeni basit – çevrimiçi yayın yaparken herkes uygun standartları takip etmiyor. Organizasyonlar gelişir. Beş yıl önce “sıcak” olan web teknolojileri bile bugün kullanılmıyor. AMP mevcut web teknolojilerinin üzerine inşa etmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa da, bazı uyumsuzlukların / hataların bulunduğu birden fazla durum olabilir. Ve bu hatalar SEO puanlarınızı olumsuz etkileyebilir.

İdeal olarak, işletmeler gelen trafik kaynaklarını ölçmelidir – bunun yüzde kaçı bir mobil cihazdan geliyor? Kaç tanesi mobil aramadan geliyor? Mobil ziyaretçilerin hemen çıkma oranı nedir? AMP’yi düşünmeden önce sormanız gereken sorular.

Web sitenizin içeriğinin teknik olarak en son standartlara göre yapılandırıldığından eminseniz, elbette – AMP ile devam edin! Yalnızca SEO’nuzu artıracaksınız.

Ancak, çok sayıda dahili yanlış yapılandırma, bozuk bağlantı ve hata olduğunu biliyorsanız, AMP ile devam etmeden önce bu sorunları ele almak (ve muhtemelen çözmek) en iyisidir..

AMP hakkındaki düşünceleriniz neler? İçeriği tüketmek için mi kullanıyorsunuz? Web sitenize uyguladınız mı? Sizden duymak isteriz!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map