WordPress Sitenizi Çevirmek için Weglot Nasıl Kullanılır

WordPress Web Sitenizi Kolayca Çevirme

Bir noktada, web sitenizi birden çok dilde çevirmeniz ve görüntülemeniz gerekebilir. İster bir WordPress blog’u, ister bir medya web sitesini, bir oteli veya bir kurumsal web sitesini yönetiyor olun, ister bir WooCommerce mağazasını yönetiyor olsanız bile.


Bu makalede önce web sitenizi kimler için çevirmeniz gerektiğini ve nedenini açıklayacağız, ardından herhangi bir çok dilli web sitesi için gereken temel öğelere odaklanacağız ve nihayet bunu kullanarak nasıl kolayca yapabileceğinizi açıklayacağız Weglot Çeviri eklentisi.

Web sitenizi kim için çevirmelisiniz ve neden?

Başlamadan önce, web sitenizi kimler için çevirmeniz gerektiğine ve bunun neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım.

DSÖ

İster daha geniş bir kitleye ulaşmaya isteyin, ister uluslararası olarak hazır bulunun, önce mevcut ziyaretçilerinizi tanımlamanız ve hedefleyeceğiniz dilleri seçmeniz gerekir.

Kitlenizi zaten biliyorsunuz, güzel! Kullanmazsın, sonra kullan Google analizi ziyaretçilerinizin kim olduğunu ve nereden geldiğini haritaya eklemek için. Bu analize dayanarak, mevcut ve gelecekteki ziyaretçilerinizin dillerini kapsayan hedeflenen dillerin bir listesini çizin.

NEDEN

Faaliyetinizi büyütün! Yapma WordPress web sitesi çok dilli faaliyetiniz için 3 önemli büyüme sürücüsünün kilidini açar:

 1. Adreslenebilir kitlenizi / pazarınızı büyütün
 2. Alakalı edinme stratejisi tarafından desteklenen web sitesi trafiğinizi artırın
 3. Gelişmiş kullanıcı deneyimi ile dönüşüm oranınızı artırın

Sonuçta, her şey edinim huninizin farklı düzeyindeki gelirlerinizi veya abonelerinizi artırmakla ilgilidir.

Çok dilli kullanımda kilit unsurlar nelerdir??

Web sitenizi çok dilde hazırlarken dikkat etmeniz gereken 2 çok önemli özellik vardır: (1) SEO ve (2) Kullanıcı deneyimi.

Çok dilli SEO

Emin olmak istediğiniz bir şey var: çevrilmiş dillerinizde dizine eklenmek. Özellikle bir e-ticaret veya çevrimiçi hizmet web uygulamasıysanız. Dayalı Google SEO yönergeleri şunlardan emin olmalısınız:

 • Çevrilmiş sayfaların özel ve benzersiz URL’si var, örnekler için alt dizinler (mywebsite.com/es, mywebsite.com/fr) veya alt alan adları (es.mywebsite.com, fr.mywebsite.com) kullanma.
  ? Lang = es veya? Lang = fr gibi sorgu dizeleri kullanmayın
 • Kaynak kod içeriği çevrildi, aksi halde çevirileriniz Google için asla görünmez, dolayısıyla dizine eklenmez.
  Kaynak kodunu değiştirmeden yalnızca içeriği dinamik olarak çeviren JavaScript çözümlerini kullanmayın
 • Google, web sitenizin çok dilli olduğunu kolayca bilebilir, hreflang etiketleri ekleyerek veya bir site haritasına sahip olarak

Kullanıcı deneyimi

Çevrilmiş sayfalar, daha fazla ziyaretçi almanıza ve dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olmalıdır. Bu, yalnızca çevrilmiş sürümlerinizdeki kullanıcı deneyimine dikkat ederseniz mümkündür:

 • Ziyaretçilerin dilini otomatik algılama, tarayıcılarının tercihine göre
 • Sseçilen dil farklı sayfaları ziyaret ederken kalmalıdır, varsayılan dile geri dönmeyeceğinizden emin olmak için bağlantıların ayarlanması gerekir
 • Farklı sayfalarınız için çeviri kalitesini izleme, en çok ziyaret edilen sayfalar için profesyonel insan çevirilerine ve örneğin daha az önemli olanlar için otomatik çevirilere sahip olmak

Weglot Çeviri eklentisi yukarıdaki tüm yönleri otomatik olarak işler, teklif etmek WordPress kullanıcılarına güçlü çok dilli çözüm, herhangi bir kod veya teknik geliştirme olmadan. Ayrıntılı bir eğitimde nasıl çalıştığını görelim.

WordPress Web Sitenizi Çevirme?

O nasıl çalışır? Kurulduktan sonra Weglot, sayfalarınızı otomatik olarak algılar, çevirir ve farklı dillerde görüntüler. Ardından, çevirilerinizi yönetebilir, sağlanan makine çevirilerini düzenleyebilir / değiştirebilir ve hatta profesyonel çeviriler sipariş edebilirsiniz (doğrudan ekli Weglot’a bağlı ve gösterge tablosu üzerinden erişilebilir profesyonel ajanslardan).

Tek yapmanız gereken 3 adımdır:

1. Weglot Translate Ücretsiz WordPress Eklentisini Yükleyin

WordPress Yöneticinizden veya doğrudan Dizinden Weglot eklentisi ekleyin: eklentileri tıklayın> gezinme çubuğunuza yeni eklentiler ekleyin.

Weglot Translate yükleyin

Weglot Translate eklentisini arayın ve “Şimdi yükle” ye ve ardından “Etkinleştir” e tıklayın

Weglot Çeviri Ekle

Weglot ayarlarına gidin, WordPress gezinme çubuğunuzdaki “Weglot” a tıklayın ve Oturum aç Weglot hesabı oluşturmak için bağlantıya tıklayın. API anahtarınızı alırsınız (yalnızca e-postanızı girmeniz ve bir şifre oluşturmanız gerekir; hesabınızı doğrulamak ve API anahtarınızı almak için bir onay e-postası alırsınız).

Weglot Tercüme Giriş

Weglot Çeviri kayıt sayfası

2. Basit Kurulum Adımlarını tamamlayın

WordPress yöneticinizdeki Weglot Çeviri eklentisi ayarlarına gidin. API anahtarınızı Weglot hesabınızdan aşağıda gösterilen ilgili alana kopyalayın.

Weglot Çeviri API'sı anahtarı

Açılır menüyü kullanarak web sitenizin orijinal dilini seçin.

Weglot Orijinal dili tercüme et

2 harfli kodu kullanarak görüntülemek istediğiniz hedef dili seçin.

Weglot Çeviri dil

Ardından dil düğmesi stili ve konumu için ek seçeneğiniz var.

Weglot Çeviri Tasarım seçenekleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek gelişmiş özellikler de mevcuttur:

 • sayfaların çevirilerden hariç tutulması
 • içerik çevirilerden hariç tutmayı engeller
 • ziyaretçi tercihlerini tarayıcı tercihlerine göre otomatik olarak algılama

Kaydet’i tıklayın; dil değiştirici düğmesi artık web sitenizde. Web sitenizi farklı dillerde görüntüleyebilirsiniz. Varsayılan olarak düğme sağ altta bulunur, ancak tercihlerinize uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz..

3. Tercümelerinizi Oluşturun ve Yönetin

Weglot otomatik olarak ilk katman makine çevirileri sağlar, siz (ekip üyeleriniz, kurum içi çevirmenler) düzenleyebilir veya geliştirebilirsiniz. Bunları ayrıca doğrudan ekli Weglot pro ajanslarından sipariş edebileceğiniz profesyonel çevirilerle de değiştirebilirsiniz..

Çevirilerinizi yönetmek ve düzenlemek için Weglot düzenleme araçlarından birini veya her ikisini doğrudan Gösterge Paneli:

Görsel Editör: Web sayfanızdayken, gözlerin önünde bağlam ve tasarıma sahip çevirileri düzenleyin. Yalnızca canlı ve genel web siteleri için kullanılabilir (yerel olarak barındırılan web sitesi, bakım web sitesi veya canlı bir web sitesinin özel bölümleri için çalışmaz).

Dizelerin yanındaki yeşil kalemi tıklayın, çeviriler açılır penceresi, bunları düzenleyebilirsiniz, değişiklikler kaydedilir ve gerçek zamanlı olarak görüntülenir.
Makine çevirisi manuel olarak onaylandıktan, düzenlendikten veya değiştirildiğinde.

Weglot Çeviri Görsel editörü

Weglot Translate visual editor çevirileri

Çeviri listesi: Sol tarafta orijinal içeriğiniz ve sağ tarafta seçilen dil için çeviriler var. Çeviriler URL’ye göre sıralanmıştır. Çevirilerde herhangi bir değişiklik yapabilirsiniz, bunlar otomatik olarak kaydedilir ve görüntülenir.

Üstte, düzenlemek istediğiniz içeriği / çevirileri kolayca bulmak için bir arama çubuğu vardır. Ayrıca çevirileriniz için kurallar ayarlamak üzere “çeviri seçenekleri” vardır (asla bir kelimeyi / cümleyi tercüme etmeyin veya bir kelimeyi / cümleyi her zaman belirli bir şekilde tercüme etmeyin).

Weglot Çeviriler listesi

Profesyonel çeviriler: Weglot tarafından doğrudan bağlı ve denetlenen profesyonel ajanslara profesyonel çeviriler seçebilir ve sipariş edebilirsiniz. Profesyonel olarak çevirmek istediğiniz çevirileri / sayfaları simgeyi tıklayarak seçin.

Weglot Translate Pro çevirmenleri icon
Ardından, profesyonel sipariş bölümünüzde sipariş özetinizi bulun.

Weglot Translate Pro çeviri siparişi özeti

Fiyatı ne kadar? Weglot Translate, küçük web sitelerinin ücretsiz olarak keyfini çıkarmasına olanak tanıyan Ücretsiz deneme ve Freemium fiyatlandırmasına sahip bir SaaS çözümüdür. Weglot planlarını buradan ayda 9,90 € ‘dan başlayan fiyatlarla kontrol edebilirsiniz..

Weglot Pro Planları

Paketleme-up

Çok dilli gidişin etkinliğinizi artırmak için harika bir strateji olabileceğine şüphe olmasa da, bunu doğru şekilde yapmak önemlidir: SEO ve kullanıcı deneyimi önemli yönlerini kaçırmamak.

Weglot Çeviri eklentisi hem performans hem de kullanıcı dostu bir çözüm sunmaya odaklanır, çevirilerin ince ayarını yapmanıza ve hassaslaştırmanıza olanak sağlamak için karmaşık çok dilli ayarları otomatik olarak işler. Bir hizmet olarak Weglot, gerektiğinde kullanıcılara yardımcı olmak için özel ve duyarlı bir müşteri desteği de sunmaktadır..

Yani ne düşünüyorsun? WordPress’i çevirmeyle ilgili başka sorularınız mı var? Ya da kendi web sitenizi çevirdiğinizden bir fikir mi? Aşağıya bir yorum bırakın. Düşüncelerinizi duymak isteriz!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map