WordPress Önbellekleme Nedir ve Neden Önemlidir?

 1. 1. WordPress Dahili İşlevlerini Anlama Başlangıç ​​Kılavuzu
 2. 2. Şu Anda Okuma: WordPress Önbellekleme Nedir ve Neden Önemlidir??
 3. 3. WordPress Önbellekleme Nasıl Çalışır??
 4. 4. WP Süper Önbellek ile WordPress Önbellekleme Kurulumu ve Kurulumu
 5. 5. W3 Toplam Önbellek (W3TC) ile WordPress Önbelleğe Alma Kurulumu
 6. 6. MaxCDN İncelemesi: WordPress için En İyi CDN?

WordPress’in İç İşlevi – kudos hakkındaki sıkıcı eski makalemi okuduğunuzu görmek güzel. Bir dakika ne? Değil mi? Endişelenmeyin, hızlıca okuyun – özellikle “Birisi WordPress blogunuzu görüntülediğinde ne olur?”.


Başlıktan da anlaşılacağı gibi, WordPress önbelleğe almayı öğreneceğiz. Bu yazı serisinde önbelleğe almanın her bir yönünü ayrıntılı bir şekilde keşfedeceğiz.

 • Neden önemlidir
 • O nasıl çalışır
 • Ve son olarak, nasıl uygulanır.

WordPress Önbellekleme Neden Bu Kadar Önemli??

Özetle önbellekleme

Üniversitede bana hakkında hiçbir şey bilmediğim bir konuyu öğrettiklerinde, konuyu öğrenmek yerine ilk olarak uygulamaları düşünmeye eğilimliyim. Örneğin – tekrarlama ilişkileri. Fibonacci dizisi gibi bir sayı dizisinin n’inci sayısını hesaplamak için kullanılırlar. Önemini bir kez anladım – nüks ilişkilerinin çok değerli hesaplama zamanından tasarruf etmesine nasıl yardımcı olduğu – buna ilgi duydum. Tekrarlama ilişkileri hakkında biraz bilgi edinmek istiyorsanız, şanslısınız – bunu bir sonraki paragrafta kısaca anlatacağım. Bunu öğrenmek istemeyen insanlar bunu atlayabilir – aldırmam. ��

Fibonacci Sekansının yapabileceği harika şeyler

bir Fibonacci Dizisi dizide önceki iki sayının toplanmasıdır. Bir Bilgisayar Bilimi arka planından neredeyse herkes ne hakkında konuştuğumu biliyor – bir Fibonacci dizisi oluşturmak için bir program (herhangi bir dilde) yazmak zorundasınız. Eğer 0’dan başlayacaksam, Fibonacci dizisi şöyle olur:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8 .. sonsuza kadar.

Şimdi yukarıdaki diziden, size dizinin 5. sayısını soracak olsaydım, cevap 3 olurdu. Şimdi size 500. numarayı soracak olsaydım, tüm diziyi 500. terime kadar hesaplamanız gerekirdi . Modern bir bilgisayar için, heck, telefonunuz bir saniyeden daha kısa sürede hesaplar. Ancak, modern işlemci açısından, bu çok fazla! 500 ila 50.000.000.000 (50 milyar inci) Fibonacci sayısını artırın ve evet – çok daha fazla zamana ihtiyacınız olacak.

Burada nüks ilişkisi devreye giriyor. Nüks ilişkilerini uygulayarak, nci Fibonacci terimini hesaplayabilen bir formül elde ediyoruz. İster 5. ister 50. veya 50 trilyonuncu Fibonacci terimi olsun, türetilmiş formül hepsini aynı miktarda, yani sabit bir zamanda hesaplayabilir. Bu, çok değerli hesaplama süresi kazandığından ve aynı zamanda bir programın karmaşıklığını hesaplamamıza yardımcı olduğundan inanılmaz derecede faydalıdır..

WordPress önbelleğe almayla ilgili bu büyük yaygara nedir??

Lamb2

Google daha hızlı siteleri sever. Hepimiz daha hızlı siteleri seviyoruz. Google’ın temel SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) sıralama faktörlerinden biri, bir web sitesinin hızını ve yanıt süresini içerir.

Önbellekleme, bir sitenin genel performansını belirlemede temel bir faktördür. Özellikle WordPress’te, dinamik olarak HTML sayfaları oluşturduğundan – MySQL veritabanı sorgularıyla birlikte PHP kodunu kullanarak. Düzgün yapılandırılmış önbellek protokolleri ile WordPress siteniz daha hızlı sipariş verebilir. Artıklığı önlemeye yardımcı olur ve sitenizin yükleme sürelerini hızlandırır – ücretsiz! WordPress sitenizi hızlandırmak 3 ana yolla kullanılabilir:

 1. Üst düzey, inanılmaz derecede güçlü, kümelenmiş sunucular kullanın
 2. İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanma
 3. WordPress Önbelleğini Yapılandırma

İlk iki nokta (çok) pahalı olabilir ve genellikle bir sitenin ziyaretçilerinin sayısına bağlıdır. Ancak, WordPress önbellekleme en küçük web sitelerinde bile kullanılabilir (ve kullanılmalıdır). WordPress Yönetilen Barındırma – WPEngine’deki en büyük adın, sayfa, veritabanı ve nesne önbelleklemesinin üç büyük biçimini de birleştiren EverCache adlı kendi özel yapılı, tescilli önbellekleme teknolojisini kullandığını bilmek ilginçtir..

WordPress Önbellek Nedir??

Önceki makalemi okuduysanız, birisi sitenizi her ziyaret ettiğinde gerçekleşen öğelerin sayısını bilirsiniz. İşte hafızanızı çalıştırmak için bir resim:

WordPress Dahili İşlevi

Dinamik olarak oluşturulan bu web sayfaları sunucunun sabit diskine veya belleğine (RAM) kaydedilip, her biri sayfayı her istediğinde oradan sunulursa ne olur? İster bir ister 1000 kişi olsun, aynı sayfa gönderilecek! Bu, birçok veritabanı sorgusu, PHP kod yürütme, böylece en önemli faktör – değerli hesaplama zamanından tasarruf sağlayacaktır. Gerçekten, gerçekten hızlı olurdu.

Bu WordPress önbellekleme. Yeni, sonraki istekleri hızlandırmak için önceden oluşturulan verileri (veya veritabanı sorguları gibi istekleri) yeniden kullanma.

Ancak, bir kullanıcı bir yayını yorumladığında veya güncellediğinde veya yeni bir yayın yayınladığında ne olur? Önceden oluşturulmuş HTML sayfaları yanlış / eski verileri içermeyecek mi? Haklısın, kesinlikle olur! Bu yüzden şu şekilde adlandırdığımız bir şey var:

Önbelleği temizleme

Önbelleğin temizlenmesi, daha önce önbelleğe alınan tüm verilerin yeniden önbelleğe alınması anlamına gelir. Bu, eskilerinin silintiği ve yenilerinin oluşturulduğu veya yeniden oluşturulduğu anlamına gelir. Bu genellikle bazıları aşağıdakileri içeren bir dizi protokole dayanarak gerçekleşir:

 • Bir yorum yayınlandığında
 • Yeni bir yayın yayınlandığında
 • Eski bir yayın güncellendiğinde

WordPress çekirdeği ve önbellek eklentileri, önbelleğe ne zaman temizleneceğini bilir, böylece eski, alakasız veriler ziyaretçiye sunulmaz.

Sonuç

Bu konu, WordPress önbelleğini öğrenmeye başlamadan önce anlamak için önemli bulduğum iki faktörü kapsar. Artık ikisini sağlam bir şekilde anladığınıza göre, önbelleğe almanın nasıl çalıştığını öğrenme zamanı.

WordPress Önbelleklemenin Yararları

Bu bölümü sonuçlandırmak için, önbelleğe almanın sunduğu bazı avantajlara bir göz atalım:

 • Sitenizi ücretsiz olarak hızlandırın
 • Böylece Google ve diğer arama motoru sıralamalarını iyileştirir
 • Sunucunun önemli miktarda kaynak tüketimini kaydedin – sitelerini paylaşılan barındırma sunucularında barındıran kişiler için çok yararlı

WordPress Caching hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Avantajlar listesine eklemek istediğiniz bir şey var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map