WordPress Multisite Artıları ve Eksileri – Yerel Xampp ile Multisite Nasıl Kurulur

WordPress Multisite: Artıları, Eksileri ve Kurulumu

Birden fazla WordPress sitesini yönetiyorsanız, elbette hepsini tek bir gösterge tablosundan yönetebilmeniz gerektiğini hissetmiş olmalısınız. WordPress’in bir çözümü var – çok bölgeli bir kurulum. Bunun anlamı, WordPress’i yalnızca bir kez yüklemeniz ve bu tek WordPress yüklemesinde, tek bir Yönetici üzerinden birden çok ayrı site oluşturup yönetmenizdir. Çok siteli bir örnek için WordPress.com’dan başka bir yere bakmanıza gerek yok.


Site yöneticisi tarafından tek tek siteler üzerinde uygulanan denetim kesilir ve Ağ Yöneticisi veya Süper Yönetici, güçlü hale gelir ve tek tek sitelerin yöneticileri üzerindeki yetkileri geçersiz kılar. Eklentiler ve temalar site yöneticileri tarafından yüklenemez veya değiştirilemez ve bunu yalnızca Süper Yönetici yapabilir.

Çok Siteli Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Çok sahadaki siteler, birbiriyle çok fazla örtüşmeyen ayrı birimler olarak çalışır. Yani, istediğiniz tek şey verileri ve kullanıcıları paylaşan bir site koleksiyonuysa, çoklu site sizin için değildir. Tek gereksiniminiz web sayfalarınızın farklı görünmesi ise, temalar arasında geçiş yapan bir eklenti kullanarak elde edilebilir. Yalnızca farklı kullanıcılar için çeşitli erişim düzeylerine sahipse, yalnızca eklentileri kullanarak yetenekleri kısıtlayabilir, URL’leri bağlayabilir veya kullanıcıları ve menüleri değiştirebilirsiniz.

Site yöneticileri temaları ve eklentileri özgürce ekleyebilmek istiyorsa veya sunucu alanını veya veritabanını paylaşmak istemiyorsa çoklu siteyi de atlamanız gerekir. Farklı barındırma hizmetleri sağlayıcıları ile gitmek isterse aynı olurdu.

Çok Siteli Ne Zaman Kullanılmalı

Çok alanlı, Hükümet ve çeşitli Kanatlar, Üniversiteler ve Bölümleri veya bir şekilde ilişkili bir blog ağı gibi hiyerarşik bir düzene sahip herhangi bir kuruluş için en avantajlıdır. Çoklu siteler, kendi faaliyet alanlarında yüksek derecede bağımsızlık ile çalışan ve bazı ortak kaynakları paylaşan siteler için daha uygundur.

Bu nedenle, multisite hem artıları hem de eksileri olan karışık bir çantadır ve multisite ihtiyacı duruma göre değerlendirilmelidir..

Profesyoneller

 • Şuna benzeyen tek bir gösterge tablosundan istediğiniz sayıda tek tek siteyi yönetebilirsiniz.

1

 • Bireysel site yöneticileri sınırlamalara tabi olarak sitelerini yönetme özgürlüğüne sahiptir.
 • Temaların ve eklentilerin yalnızca bir kez yüklenmesi ve ardından tüm ağda etkinleştirilmesi gerekir. Güncelleme için aynen. Bu sadece daha iyi bir yönetim anlamına gelmez, aynı zamanda sunucu alanının daha verimli kullanılmasını sağlar.
 • Kullanıcılar ağınızda kendi bloglarını oluşturabilir ve yönetebilir. Gizli kalmasını istiyorsanız, kullanıcılara erişimi kısıtlayabilirsiniz.
 • Başkalarına barındırma hizmeti sunarak ağdan para kazanabilirsiniz. Paylaşılan hosting, bu belki biraz zor. Bu blogların veritabanında kendi tabloları olacaktır. Sunucunuzda kendi dizinleri yoktur, ancak ağ içindeki medya yüklemeleri söz konusu olduğunda, kendi ayrı dizinleri vardır. Dosya yapısı WordPress tarafından yönetildiği için, kendinizle sorun yaşamak zorunda değilsiniz.

Eksiler

 • Tüm eklentiler çok sitede çalışmaz. Eklentileri kurmadan önce çoklu site uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir..
 • Tek tek siteler tema ve eklenti ekleyemez veya silemez. Ağda mevcutlarsa etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilirler.
 • Sitenizde veya sunucunuzda kesinti yaşanıyorsa, bu ağdaki tüm siteleri etkiler.
 • Ağdaki herhangi bir siteye gelen trafikteki ani yükselmeler, ağdaki diğer tüm sitelerin hızını etkileyebilir. Bu belki bir acemi için biraz fazla.
 • Tüm barındırma planları çoklu siteyi desteklemez. Çoklu site için barındırma ihtiyaçları artacaktır. Daha fazla test web siteleri doğasında olan birkaç sitede planlıyorsanız, paylaşılan barındırma aslında yeterli olabilir. Ancak, özellikle yüksek trafikli siteler olmak üzere çok sayıda site eklemek istiyorsanız, barındırma ihtiyaçlarınızı yükseltmeniz gerektiğini göreceksiniz. Çok bölgeli destek için her ikisi de ayda yaklaşık 30 $ ‘dan başlayan WP Motor ve Volan’ı şiddetle tavsiye ediyoruz.

WordPress Multisite basit ve güçlü bir özelliktir, ancak yüklemeden önce sizin için doğru çözüm olduğundan emin olun. Bir siteyi daha sonra çok bölgeden ayırmak veya çok bölgeyi taşımak, profesyonel yardım almadan işlemek için çok karmaşık olabilir.

Birden çok siteyi yalnızca tek bir ekrandan birden çok WordPress sitesinin yönetim kolaylığı açısından düşünüyorsanız, belki de yönetilen hizmetleri ManageWP gibi bir hizmet sağlayıcısıyla da düşünmelisiniz. Bu, güvenlik, yedeklemeler ve klonlama gibi diğer avantajlardan yararlanan ücretli bir hizmettir.

Multisite Kurulumu

Yönetici olabilmeniz ve sunucunuzun dosya sistemine erişebilmeniz gerekir çoklu site oluştur. Dosyaları düzenleme ve dizin oluşturma ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir. Kod konusunda rahat olmasanız bile, herhangi bir aksaklık yaşamadan çok siteli kurma olasılığınız vardır. Ancak, sorun gidermeniz gerekirse PHP, CSS, HTML ve sunucu yönetimi bilgisi kullanışlı olacaktır.

Başlamadan önce, siteleri alt alan adı mı yoksa alt klasör olarak mı eklemek istediğinize karar verin. Bu daha sonra değiştirilemez, bu yüzden seçiminizi dikkatlice yapın. URL terimleriyle, bu,

 • Her site için farklı alt alan adları atama: site1.multisite.com, site2.multisite.com
 • Her site için farklı yollar atama: multisite.com/site1, multisite.com/site2

Ayrıca multisite1.com, multisite2.com gibi alan adları da atayabilirsiniz, ancak bu eklenti kullanımı ve bazı teknik bilgiler gerektirir.

Peki bir çoklu siteyi nasıl kurarsınız? Yerel bir XAMPP ile kurulumu göstererek buradaki adımları izleyeceğim.

1. Çoklu Site özelliğini etkinleştirme.

 • Çok siteli kurmanın ilk adımı WordPress’i normal şekilde kurmaktır. WordPress’inizdeki wp-config dosyasını bulun ve açın.
 • “/ * Hepsi bu, düzenlemeyi durdurun! Mutlu bloglama. * / ”Dosyanın sonuna yakın. Bu ifadenin hemen üstüne aşağıdaki tek kod parçasını ekleyin:
  define ('WP_ALLOW_MULTISITE', doğru);
 • Dosyayı kaydedin ve tekrar sunucuya yükleyin.
 • Şimdi, Gösterge Tablonuzdaki Araçlar’ın altına yeni bir “Ağ Kurulumu” öğesi eklenmiş bulacaksınız.

2. Alt alanların ve Alt dizinlerin ayarlanması.

 • Devam Araçlar> Ağ Kurulumu ve alt alanlar ve alt dizinler arasından seçim yapın.
 • Alt alan tabanlı bir ağ kuruyorsanız, çoğunun bu tesise izin vermemesi nedeniyle barındırma hizmeti sağlayıcınıza danışmalısınız. Siteniz için joker karakter DNS ayarlaması gerekecek. Alt dizinlerin böyle bir izne ihtiyacı yoktur. Seçiminizi yaptıktan sonra, yükle’yi tıklayın.

2

 • WordPress’i yüklemek için kendi kendine barındırılan bir yerel sunucu kullandığım için seçimim Alt dizinlerle sınırlıydı (barındırılan bir sunucu için Alt alan seçeneği de sunulacak)
 • Varolan bir WordPress kurulumunu çok siteye dönüştürmek istiyorsanız, alt dizin seçeneği size açık değildir. Yalnızca alt alan adlarına sahip bir ağ oluşturabilirsiniz.
 • Wp-config.php dosyanıza ve .htacess dosyanıza eklemeniz için birkaç satır kod üretilecek.

3

 • Kodu talimatlara göre yerleştirin ve dosyaları kaydedin, WordPress Multisite başarıyla yüklenecektir. Ağ Yöneticisi Kontrol Panelinize erişmek için tekrar giriş yapmanız gerekir.

3. Site Oluşturma veya Ekleme

Bu aşamaya geldiğinizde, WordPress Multisite normal bir siteye çok benzer. Gerçekten işlevsel bir çoklu siteye dönüştürmek için yeni siteler oluşturmanız ve eklemeniz gerekir. İşte böyle yapıyorsun,
Ağ Panosunda tıklayın Sitelerim> Ağ Yöneticisi> Siteler> Yeni Ekle

4
Site Adresi, Başlık, e-posta gibi ayrıntıları girin ve Yeni Ekle’yi tıklayın.
Yeni Bir Site Oluşturulacak.
İstediğiniz sayıda site ekleyebilir ve Tüm Siteler’i tıklatarak site listesini görüntüleyebilirsiniz

5

4. Temaları Etkinleştirme

Temaları çok bölgeli olarak 2 şekilde yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz – Ağ yöneticisine yükleyin ve tüm ağ için etkinleştirin veya Ağ Yöneticisine yükleyin ve bu sitede düzenleyerek etkinleştirin. İlk yöntemde temayı etkinleştirmek için, Ağ Panosunda Temalar’ı bulun ve Yeni Ekle’ye tıklayın. Tema yüklendikten sonra Ağ Etkinleştir’i tıklayın. Artık tema tüm ağ için anında kullanılabilir olacak.

Temaları ikinci yönteme göre etkinleştirmek için Ağ Yöneticisi’nde önce Siteler’i ve ardından temayı etkinleştirmek istediğiniz siteyi tıklayın. Sonra tıklayın Düzenle> Temalar ve etkinleştirmek istediğiniz temayı bulun. Bu temanın altındaki Etkinleştir’i tıklayın. Şimdi, söz konusu sitenin Yöneticisinde Temalar sekmesini açtığınızda eklediğiniz temayı göreceksiniz. Site daha sonra temayı etkinleştirmeyi seçebilir.

5. Eklentileri Etkinleştirme

Son adım olarak, çoklu site için eklentileri kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için eklentiyi normal şekilde indirip yükleyin. Bundan sonra tüm çoklu site için eklentiyi etkinleştirmek istiyorsanız, Ağ Etkinleştir’e tıklayın; eklenti tüm sitelerde etkinleştirilecektir..

Eklentinin yalnızca bir sitede etkin olmasını istiyorsanız, eklentiyi Ağ Yöneticisi’ne indirip yükleyin. Ardından siteyi site yöneticisi olarak ziyaret edin ve eklentiyi tek tek sitede etkinleştirin.

Sonuç olarak

Bu nedenle, ihtiyaçlarınızı değerlendirin ve gerekirse bir çok alan kurmaktan çekinmeyin. Çoklu siteyi kurmak oldukça kolay olsa da, yönetimde karmaşıklıklar vardır. Ayrıca bir çoklu siteyi taşımak veya tek bir siteyi çoklu siteden ayırmak biraz göz korkutucu olabilir. Buradaki başparmak kuralı Dikkatle Devam Ettir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map