WordPress Kullanıcı Rolleri Nedir: Bilmeniz Gereken Her Şey

WordPress Kullanıcı Rolleri: Bilmeniz Gereken Her Şey

Diğer kişilere sitenizi yönetmeleri için erişim izni verebileceğinizi biliyor muydunuz? WordPress kullanıcı rollerini kullanarak, kişilerle güvenli ve kolay bir şekilde işbirliği yapabilir, sitenize ve içinde bulunan içeriğe farklı erişim düzeyleri atayabilirsiniz.


Bu makalede, WordPress kullanıcı rollerinin nasıl çalıştığını ve sitenizde nasıl yapılandırılacağını ele alacağız..

WordPress Kullanıcı Rolleri

Yani – WordPress Kullanıcı Rolleri nedir ve ne için kullanılırlar?? Adından da anlaşılacağı gibi, WordPress sitenizde yerleşik bir kullanıcı yönetimi özelliğidir. Kullanıcıların hangi eylemleri gerçekleştirebileceğini ve yapamayacağını tanımlayabilir ve bunları roller altında gruplandırabilirsiniz. Dolayısıyla, belirli site yönetimi ayrıcalıklarıyla belirli bir rol atanabilir.

WordPress altı varsayılan sağlar Kullanıcı rolleri sitenizin yönetimi üzerinde daha fazla güç sağlamak için. Onları daha iyi tanıyalım.

Süper Yönetici

Süper yönetici rolü yalnızca WordPress çoklu sitesi özelliği etkin. Tüm site yöneticilerini ve çok siteli ağı denetlemekle yükümlüdürler.

Site oluşturma ve silmeden içeriği, temaları, eklentileri ve profilleri kontrol etmeye kadar her şeyi yönetebilir ve değiştirebilirler.

Süper Yönetici rolü etkinleştirildiğinde, normal yöneticinin ayrıcalıkları azaltılır. Artık temaları ve eklentileri yükleyemezler, ancak bunları etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirler.

yönetici

Yöneticiler yalnızca sitenizin işlemlerini yönetmekle kalmaz aynı zamanda başka roller de atar.

İçerik oluşturabilir, silebilir, gözden geçirebilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir, eklentileri ve temaları yönetebilir, hatta kodu düzenleyebilirler. Bu rolün diğer kullanıcı rollerini özelleştirme yetkisi de vardır.

Kendi sitenizin yöneticisi olabilir veya başka birini atayabilirsiniz. Ancak, bu görevi başkalarına atamak istiyorsanız dikkatli olun. Güvendiğiniz birini seçmek çok önemlidir.

Editör

Editörler, sitenizin tüm içeriğini ve özelliklerini yönetmek için tam erişime sahiptir.

Kendi yazarlarının yanı sıra diğer yazarlar tarafından oluşturulanlar da oluşturabilir, silebilir, gözden geçirebilir ve yayınlayabilirler. Editörler ayrıca yorumları, yayın kategorilerini ve bağlantıları da yönetebilir. Bu role sahip kullanıcılar genellikle yazarları ve katkıda bulunanları denetler.

Yazar

Tüm içerik bölümü üzerinde tam denetime sahip olan editörlerin aksine, yazarlar yalnızca kendi yayınları üzerinde tam denetime sahiptir. Kendi yayınlarını oluşturma, düzenleme, silme ve yayınlama yetkileri vardır. Ayrıca, kendi kullanıcı profillerini de düzenleyebilirler.

iştirakçi

Yazarlara benzer şekilde, katkıda bulunanlar yayınlarını ve profillerini oluşturma ve düzenleme yeteneğine sahiptir. İkisi arasındaki temel fark, katkıda bulunanların gönderilerini yayınlayamamasıdır.

Abone

Bu rol yalnızca yayınları okuyabilir ve kişisel profillerini yönetebilir.

Temel olarak, tüm ziyaretçiler abone olarak atanmadan yayınları okuyabilir. Ancak, yalnızca görüntüleyebilecekleri özel içeriğe erişim sunarak kullanıcıları abone olmaya teşvik edebilirsiniz.

Kullanıcı Rollerini Ayarlamadan Önce Yapılacaklar

Kullanıcı rollerini belirlemeye karar verirken izlemeniz gereken bazı iyi uygulamalar vardır.

Sitenizi Yedekleyin

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce WordPress sitenizi yedeklemeniz çok önemlidir. Veritabanını yalnızca barındırma sunucunuzdan geri yüklemekle kalmaz, aynı zamanda yedeklediğiniz dosyayı yerel diskinizden de yükleyebilirsiniz. Bunu kontrol edebilirsin Wiki yayını bunun nasıl doğru bir şekilde yapılacağı hakkında.

Birden çok kullanıcı rolüne geçiş herhangi bir soruna veya güvenlik tehdidine neden olursa, sitenizi önceki durumuna kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Uygun Rolleri Atama

Rolleri atamadan önce kullanıcı ayrıcalıklarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kullanıcıların neler yapabileceğini ve yapamayacağını seçin.

Kendinize “Kullanıcılara güveniyor musunuz?”, “WordPress sitenizi yazacak, gözden geçirecek, düzenleyecek, yayınlayacak veya bakımını yapacaklar mı?”, “WordPress siteniz üzerinde tam kontrol veya kısmi kontrol olacak mı?” Vb. Sorun. Ardından, rolleri yetkilendirmeye başlayabilirsiniz.

Böylece, iş akışını ve her kullanıcı rolünü kontrol etmek bir esinti haline gelir. Ayrıca, sitenizin işleyişinin ve yönetiminin doğru ellerde olduğundan emin olabilirsiniz.

Kullanıcı Rollerini Yapılandırmak için En İyi Uygulamalar

WordPress kullanıcı rollerinizi yönetmenin üç yolu vardır.

WordPress Panonuzdan Kullanıcı Ekleme

WordPress'e Yeni Kullanıcı Ekle

Kontrol Panelinizden kullanıcı eklemek, düzenlemek ve silmek için şu adımları izleyin:

 1. Gösterge Tablonuzun yönetici alanına giriş yaptıktan sonra Kullanıcılar’ı ve Yeni Ekle seçeneğini belirleyin.
 2. Formu yeni kullanıcının kişisel bilgileri, şifre yapılandırması ve belirlenen rolle doldurun. Ardından, kaydetmek için Yeni Kullanıcı Ekle düğmesini tıklayın.
 3. Eklendikten sonra, açılır menüden Tüm Kullanıcılar’ı seçerek kullanıcıyı düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

WordPress Kullanıcısını Düzenleme veya Silme

Kullanıcı rolleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için diğer iki yöntemden birini kullanmanız gerekir.

Şablon Dosyanızdaki Kodu Manuel Olarak Değiştirme

Kullanıcı rollerini yapılandırırken daha fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız, WordPress sitenizin Şablon Dosyasını değiştirin ve ayarlayın. Function.php dosyanıza kod işlevleri ekleyerek rolleri değiştirin.

WordPress, kullanıcı rollerini ve yeteneklerini özelleştirmek için beş kod işlevi sunar, bunlar:

 • add_role () – rol eklemek için
 • remove_role () – bir rolü kaldırmak için
 • add_cap () – belirli bir role yetenek eklemek için
 • remove_cap () – bir yeteneği belirli bir rolden kaldırmak
 • get_role () – belirli bir rolün yetenekleri hakkında bilgi edinmek için.

Gerçek komutu yazarken, ek olarak aşağıdakileri de doldurmanız gerekir:

 • rol – rolün adı
 • ekran adı – WordPress kontrol panelinde rolün adı ne olacak
 • yetenekleri – rolün sahip olacağı ayrıcalıklar. Birden fazla özellik eklemek istiyorsanız, bir dizi kullanmanız gerekir.

Örnek olarak, yayınları ve sayfaları yayınlayabilen Yayıncı adlı bir rol ekleyelim:

add_role ('yayıncı', __ (
'Yayımcı'),
dizi(
'publish_posts' => doğru,
'publish_pages' => doğru,
)
);

Resmi WordPress’i ziyaret edin kodeks kullanılabilir yetenek listelerini görmek için.

WordPress Rolünü Manuel Olarak Ekleme

Kodu kullanmaya başlamak için şu adımları izleyin:

 1. Kod snippet’ini yapılandırdıktan sonra, yönetici bölgenize gidin ve Görünüm menüsünü açın.
 2. Açılır menüden Tema Düzenleyicisi’ni tıklayın, düzenlemek istediğiniz temayı seçin ve function.php dosyanızı açın.
 3. Kod snippet’ini dosyanın altına yapıştırın.
 4. Son olarak, Dosya Güncelle’yi tıklayın.

Kod snippet’ine dikkat edin, çünkü uygun sözdizimi olmadan yazılırsa sorunlara neden olabilir.

Kullanıcı Rolü Eklentisi Kullanma

Yetenek Yöneticisi Geliştirilmiş Eklentisi

WordPress kullanıcı rollerini kodla manuel olarak özelleştirmek size en fazla kontrolü sağlarken, kodlama becerileriniz yoksa riskli olabilir. Alternatif olarak, aşağıdaki gibi bir eklenti kullanabilirsiniz Yetenek Yöneticisi Geliştirildi.

Eklenti yalnızca varsayılan WordPress kullanıcı rollerini yapılandırmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ihtiyaçlarınıza göre özel kullanıcı izinleri ekler.

Yetenek Yöneticisi Gelişmiş Seçenekler Paneli

Eklenti yüklendikten ve etkinleştirildikten sonra, kullanıcı rollerini WordPress kontrol panelinizden özelleştirebilirsiniz. Tıkla Kullanıcılar menüsünü seçin ve Yetenekleri. Ardından, rolü ayarlamanıza ve yeteneği eklemenize izin verecek bir düzenleyici göreceksiniz..

Kullanıcı Rolleri Özelliğini Etkili Kullanmayla İlgili İpuçları

Kullanıcı rolleri sitenizdeki birden fazla kişiyle işbirliği yaparken inanılmaz derecede faydalı olsa da, doğası gereği daha az güvenlidir. Herkese açık bir bilgisayarda kaydedilmiş bir şifreyi bırakmak gibi basit bir kaza büyük sorunlara neden olabilir. Sitenizi güvende tutmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Eklentileri kullan – Bu, değişiklik gerektiğinde kullanıcı rollerini kolayca yönetmenize veya hatta bir güvenlik eklentisi (örneğin, Hepsi Bir Arada WP).
 • Ayrıcalıklara sahip kullanıcı sayısını sınırlayın – sitenizin kontrolüne erişimi münhasır tutun. Hangi kullanıcının gerçekten hangi yeteneklere ihtiyacı olduğuna karar vermek için zaman ayırın.
 • Şüpheli kullanıcıların atamasını kaldırma – web sitesi kötüye kullanımından, kaba kuvvet saldırılarından ve diğer saldırı girişimlerinden kaçınmak için, uzun süre etkin olmayan kullanıcıları veya tekrar tekrar başarısız bir şekilde giriş yapmaya çalışanları kaldırmak en iyisidir.

Bu ipuçlarını uygularsanız, sitenizin kullanıcı yönetiminin güvenli ve sağlam olacağına inanıyoruz.

Son Notlar

WordPress’in varsayılan kullanıcı rolleri, sitenizin çalışmasını sürdürmek için oldukça faydalıdır. Altı adede kadar farklı rol atayabilirsiniz:

 • yönetici – sitenin bakım ve içeriğini tam olarak yönetin
 • Editör – yazarları ve içerik yönetimini tamamen denetlemek
 • Yazar – yalnızca kendi gönderilerinden sorumludur
 • iştirakçi – yalnızca yayınlarının içeriğini oluşturabilir ve düzenleyebilir
 • Abone – yalnızca yayınları okuyabilir
 • Süper Yönetici – bir WordPress çoklu site ağını tamamen yönetir

Yetenekleri resmi olarak atamadan önce sitenizi yedeklediğinizden ve uygun rolleri düşündüğünüzden emin olun.

Kontrol Panelinizin yönetici alanına kullanıcı ekleyebilir, bunları düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Bunu yapmak için WordPress Kontrol Panelinize gidin → Kullanıcılar → Yeni Ekle.

Ayrıca, temanızın function.php dosyasını değiştirerek rolleri manuel olarak özelleştirebilirsiniz..

Ancak, bir WordPress eklentisi kullanarak kullanıcı rollerini özelleştirmek daha iyi bir seçenek olabilir. Öneririz Yetenek Yöneticisi Geliştirildi birkaç tıklama ile kullanıcı rolleri eklemek, kaldırmak, düzenlemek ve özelleştirmek için eklenti.

Son olarak, her zaman kullanıcı rolü sayısını sınırlamayı ve şüpheli kullanıcıların atamasını kaldırmayı unutmayın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map