WordPress ile Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Oluşturma

WordPress ile Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Oluşturma

WordPress yayınlarınıza düzenli olarak aynı metin veya sayfa oluşturucu öğelerini eklediğinizi fark ederseniz, daha etkili bir yol vardır. Yeniden kullanılabilir içerik blokları olarak adlandırılır ve bu çözüm yayınlarınızı veya sayfalarınızı oluşturmayı çok daha kolay hale getirir.


Sitenize bağlı olarak, yayınlarınıza ve sayfalarınıza sık sık eklediğiniz stok içeriğiniz olabilir. Bu, giriş veya feragat bildirimi gibi metin parçalarını içerebilir. Belki de görüntüleri, düğmeleri, bağlantıları veya metne sık sık uyguladığınız belirli biçimlendirmeler. Bülteniniz için bir kayıt formu bile olabilir.

İçeriği ne olursa olsun, kendinizi düzenli olarak tekrarladığınızı fark ederseniz, yeniden kullanılabilir içerik blokları yardımcı olabilir. Daha üretken olmanıza yardımcı olurken, size çok fazla zaman ve çaba kazandıracaklar.

Bu yayında öğreneceksiniz İçeriğin bir bölümünü bir kez oluşturmanın ve ardından bir düğmeye dokunarak birden fazla gönderi ve sayfaya eklemenin 3 kolay yolu. Önce WordPress’te yerleşik bir seçeneği ele alacağız, ardından iki popüler sayfa oluşturucu seçeneğinden bahsedeceğiz. Şimdi WordPress için yeniden kullanılabilir içerik bloklarının nasıl oluşturulacağına bakalım!

Not: Bu kılavuz, ücretsiz Global Content Blocks eklentisini kapsamak için kullanıldı, ancak kaldırıldığından ve çok daha kolay yöntemler bulunduğundan, değiştirmek için en iyi 3 seçeneği (görüşümüze göre) seçtik..

1. Gutenberg ile Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları oluşturun

WordPress 5.0 veya üstünü kullanıyorsanız, Gutenberg yerleşik editör. Birçok kişi yeni editörde bölünmüş olsa da, Gutenberg WordPress çekirdeğine bazı yararlı araçlar ekliyor. Yani sezgisel blok tabanlı sayfa oluşturucu sistem.

Birçok yerleşik Gutenberg bloğu olsa da (başlıklar, galeriler, en son gönderiler, listeler ve daha fazlası için) kendi yeniden kullanılabilir bloklarınızı kaydetme seçeneğiniz de vardır..

Gutenberg Yeniden Kullanılabilir İçerik Adım 1'i Engeller

Yeniden kullanmak istediğiniz içeriği oluşturduktan sonra 3 nokta simgesini tıklayın. Ardından “Yeniden Kullanılabilir Bloklara Ekle” seçeneğini belirtin.

Gutenberg Yeniden Kullanılabilir İçerik Adım 2'yi Engeller

İçerik bloğu adınızı ekleyin ve kaydedin.

Gutenberg Yeniden Kullanılabilir İçerik Adım 3'ü Engeller

Artık yeni bloklar eklerken yeniden kullanılabilir durumunuzu seçebileceksiniz (blok adınızı arayın veya “Yeniden Kullanılabilir” bölümünde bulabilirsiniz). İçerik bloğunuzda olmasını istediğiniz öğelerin aynı satırda olması gerektiğini unutmayın.

2. Templatera ile WP Bakery’ye Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Ekleyin

En popüler inşaatçılardan biri WP Bakery Page Builder (eski adıyla Visual Composer). Yeniden kullanılabilir içerik blokları ve düzenler oluşturmanın kolay bir yolunu sunmaları şaşırtıcı değil.

Ele aldığımız son seçeneğin aksine, yeniden kullanılabilir içerik blokları varsayılan olarak WP Bakery’nin bir parçası değildir. Bunun yerine Templatera eklentisini satın almanız, yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir.

ŞABLON ALIN

Not: WP Bakery ve Templatera, Toplam WordPress temamıza dahildir! Dolayısıyla, temamızı zaten kullanıyorsanız (veya bir kopyasını almak istiyorsanız) WP Bakery sayfa oluşturucusunu veya Templatera’yı satın almanıza gerek yoktur. Temayı yükledikten sonra istendiğinde yüklemeniz yeterlidir.

WPBakery Kullanımlık İçerik Blokları Adım 1

WP Bakery and Templatera kurulduktan ve aktif hale getirildikten sonra, kurucuyu kullanmayı planladığınız tüm yazı tiplerinde aktif hale getirdiğinizden emin olmak için “Rol Yöneticisi” ne gidin.

WPBakery Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 2

Sonra sayfa oluşturma alabilirsiniz. Tekrar kullanmak isteyebileceğiniz bir düzen oluşturduktan sonra, sol üst köşedeki Templatera simgesini tıklayın.

Not: Toplam teması ana başlık çubuğundaki Templatera simgesini kullanır, ancak başka temalar kullanıyorsanız bunun yerine WP Baker şapka logosunu görebilirsiniz.

WPBakery Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 3

Düzen şablonunuz için bir ad ekleyin ve kaydedin.

WPBakery Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 4

Şablonunuzu yeni yayınlarda veya sayfalarda kullanmak için “Öğe Ekle” seçeneğini tıklayın.

WPBakery Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 5

Aşağı kaydırın ve “Templatera” sayfa oluşturucu bloğunu tıklayın.

WPBakery Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 6

Şablonunuzu seçin ve kaydedin. Ardından, yeniden kullanılabilir içerik bloğunuzu yeniden konumlandırmak için sürükleyip bırakabilir veya çevresine başka içerik ekleyebilirsiniz..

3. Elementor Blokları ile Yeniden Kullanılabilir İçerik Tasarlayın

Ayrıca, Elementor’u ele almadan yeniden kullanılabilir içerik blokları hakkında konuşamayız. Elementor, özel sayfa düzenleri oluşturmak için tonlarca kolay seçeneğe sahip başka bir popüler sayfa oluşturucudur.

Son sayfa oluşturucunun aksine, Elementor’un yeniden kullanılabilir engelleme özelliği çekirdek eklentiye dahil edilmiştir. Aslında, eklentinin ücretsiz sürümünde bile mevcuttur (Elementor Pro’ya yükseltmek buna değer olsa da).

Elementor Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 1

Elementor ile yeniden kullanılabilir bir içerik bloğu oluşturmak için, kaydet düğmesinin yanındaki oku tıklayın ve “Şablon Olarak Kaydet” seçeneğini seçin.

Elementor Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 2

Bu, yeni şablonunuzu adlandırmak için bir açılır pencere açar. Kaydet’i tıkladığınızdan emin olun.

Elementor Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 3

Yeni bloğunuzu kullanmak için yeni bir sayfa oluştururken klasör simgesini tıklayın. Bu, Elementor Şablon Kütüphanesini açacaktır (Pro’ya yükseltmenizi önermemizin nedenlerinden biri, site oluşturmayı hızlandırmak için yüzlerce önceden hazırlanmış düzen içermesidir – burada bulabilirsiniz).

Elementor Yeniden Kullanılabilir İçerik Blokları Adım 4

Bloğunuzu kullanmak için “Şablonlarım” a gidin ve bloğunuzu ekleyin. Bu kadar!

Sonuç

Umarım yeniden kullanılabilir içerik bloklarının size çok fazla zaman ve çaba kazandırabileceği birçok durum görebilirsiniz. Bir içerik bloğuna neredeyse her içerik eklenebileceğinden ve bloklar, widget’lar ve tema şablonları da dahil olmak üzere sitenizin hemen hemen her bölümüne eklenebileceğinden, WordPress’in bu güçlü özelliğiyle gerçekten yaratıcı olabilirsiniz.

Zaman kazanmak için hangi içerikleri yeniden kullanılabilir bir içerik bloğuna dönüştüreceksiniz? Yoksa bu listede bahsetmediğimiz başka bir yöntem var mı? Yorumlar bölümünde ipuçlarınızı (veya sorularınızı) paylaşmak ücretsiz!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map