WordPress ile Sosyal Ağ Oluşturmak için BuddyPress Nasıl Kullanılır

WordPress ile Sosyal Ağ Oluşturmak için BuddyPress Nasıl Kullanılır

Sosyal ağları düşündüğünüzde, büyük üç kişi size, Facebook, Twitter ve Google’a atlıyor+.


Sosyal ağlar, geleneksel sitelerin aynı derecede sunamayacağı bir şey sunar: topluluk. Tüm bu web sitelerinde üyeleri ve halk arasında sürekli bir iletişim akışı vardır ve bu da yararlanmak isteyebileceğiniz bir şeydir.

Bununla birlikte, büyük üçünden birini kendi amaçlarınız için kullanmakta tereddüt edebilirsiniz. Hizmetin işlevselliğini değiştirmekle yükümlüdürler, böylece artık tam olarak istediğinizi yapmazlar. Size verilen güvenceler ne olursa olsun üçüncü taraf bir sunucuda rahat hissetmediğiniz gizli bilgilerden bahsediyor olabilirsiniz..

Bu size tanıdık geliyorsa, sorunlarınızın cevabı BuddyPress olabilir. Bir WordPress eklentisi, yaratıcılarına göre Automattic “Bir kutuda sosyal ağ”. Bu yazıda BuddyPress’in ne olduğunu, neden ihtiyaç duyabileceğinizi ve size nasıl kurulacağını ve genişletileceğini göstereceğim..

BuddyPress’i Neden Kullanmalısınız

Sahip Olmanız Gereken 15+ En İyi BuddyPress Eklentisi

Sosyal ağların mevcut mahsulü büyük bir topluluk oluşturmak için son derece yararlı olsa da, şirketiniz, niş ilginiz, spor takımınız veya tamamen başka bir şey için sadece küçük bir sosyal ağ oluşturmak istiyorsanız ideal olmayabilirler..

Harici bir web sitesinde grup veya alan oluştururken kendinizi rahat hissetmediğiniz bir şirketiniz olabilir veya bu siteler tam olarak aradığınız şey değildir. Çalışanlarınızın sosyal bir şekilde çevrimiçi olarak birbirleriyle etkileşimde bulunmasını istiyorsunuz, ancak kullandıkları web sitesi hakkında her şey üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsunuz..

BuddyPress size bu seçenekleri sunar ve kendi sunucunuza kurulumu son derece kolay ve hızlıdır. BuddyPress kullanmak size daha özel ve samimi bir sosyal ağ sunar. Her yönü kontrol ettiğiniz ve yalnızca gerekli olduğunu düşündüğünüz özellikleri kullandığınız bir sosyal ağ olabilir..

BuddyPress’i nasıl yüklediğinize bir göz atalım.

BuddyPress Nasıl Kurulur

BuddyPress Nasıl Kurulur

BuddyPress’i denemeye karar verirseniz kurulum basittir. Yapmanız gereken tek şey, WordPress eklenti dizini (WordPress’e giriş yaptığınızda Eklentiler> Yeni Ekle altında) ve “Şimdi Yükle” ve ardından “Etkinleştir” düğmesini tıklayın.

BuddyPress Ayarları

Kurulum tamamlandığında, Ayarlar sekmenizin altında yeni bir BuddyPress seçeneği göreceksiniz. BuddyPress özelliklerinizi, sayfalarınızı ve daha fazlasını 3 ana bölümden seçebileceğiniz yer burasıdır..

BuddyPress Bileşenleri

İlk bölüm Bileşenler. “Genişletilmiş Profiller” ve “Hesap Ayarları” için bileşenleri etkin bırakmanızı ve ardından kullanacağınızı düşündüğünüz birkaç tanesini seçmenizi öneririm. Örneğin, kullanıcılarınız için “Bildirimler” i veya kullanıcıları birbirlerini bire bir tanımaya teşvik etmek için “Özel Mesajlaşma” yı etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

BuddyPress Seçenekleri

Sıradaki ana Seçenekler bölümünde çeşitli üye özelliklerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Burası aynı zamanda eski veya yeni BuddyPress tasarımı arasında seçim yapabileceğiniz yerdir.

BuddyPress Sayfaları

Sonra tıklayın Sayfalar bölümünde ana BuddyPress sayfalarınızı ayarlama seçeneklerini (tahmin ettiniz) bulacaksınız. Etkinleştirdiğiniz bileşenlere bağlı olarak farklı “Dizinler” sayfa seçenekleriniz olacaktır.

Ayrıca, ana WordPress Ayarları sayfanızda “Üyelik: Herkes kaydedebilir” seçeneğini etkinleştirdiyseniz, yeni üyelerin sosyal sitenize kaydolması için Kaydet ve Etkin sayfaları seçme seçeneğiniz de vardır..

Not: Bileşenlerinizden biri için bir sayfa oluşturmadıysanız veya ayarlamadıysanız, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir bildirim görürsünüz. Sorunu hızlı bir şekilde çözmek için bileşeninize otomatik olarak bir sayfa oluşturmak ve atamak için “onar” bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

BuddyPress Menü Öğeleri

BuddyPress için temel kurulumu tamamladıktan sonra, WordPress kontrol panelinizde birkaç yeni sekme görebilirsiniz. Bunlar Etkinlik, Gruplar ve E-postaları içerebilir.

Aktivite BuddyPress sitenizde gerçekleşen her şeyin yayın akışıdır. Bu yalnızca yönetici tarafından kullanılabilir ve etkinlikleri “Grup oluşturuldu” veya “Yeni üye kaydedildi” gibi türe göre filtrelemenize olanak tanır.

Gruplar sekmesi, sitede kullanıcı grupları oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Bu gruplar üç tiptir:

 • Genel: Bu gruplar sitenin her üyesine açıktır. Bu gruplardaki tüm iletişim, üzerinden görülebilir ve araştırılabilir..
 • Özel: Bu gruplar sitenin her üyesine açıktır. Bu gruplardaki tüm iletişim, üzerinden görülebilir ve araştırılabilir..
 • Gizli: Bu gruplar herkesten tamamen gizlidir ve yalnızca grup yöneticisi tarafından davet edilerek erişilebilir. Hiçbir zaman grup dizininde veya sitedeki herhangi bir aramada görünmezler. İçerik yalnızca grup üyeleri tarafından görülebilir.

E-postalar sekmesi BuddyPress tarafından kullanılan tüm varsayılan e-posta mesajlarını içerir. Buna, yeni kaydedilmiş kullanıcılar için e-posta adresi doğrulaması, hesap etkinleştirme, bir üyenin başka bir üyenin gönderisini yanıtladığı zaman için bir bildirim e-postası, grup davetiyeleri vb. Dahildir. Aktif olduğunuz bileşenlere bağlı olarak daha fazla veya daha az e-posta şablonu göreceksiniz. Yerleşik seçenekleri kullanarak e-postalarınızın metnini ve tasarımını özelleştirebilirsiniz – işte nasıl yapabileceğiniz konusunda harika bir kılavuz BuddyPress e-posta şablonlarını özelleştirme.

BuddyPress Widget’ları

BuddyPress Widget'ları

Ayrıca, kullanabileceğiniz yeni kenar çubuğu widget’ları da sunulur. Onlar:

 • (BuddyPress) Grupları
 • (BuddyPress) Üyeler
 • (BuddyPress) Son Aktif Üyeler
 • (BuddyPress) Kimler Çevrimiçi

Bu widget’ların yanı sıra, üyelerin giriş yapmak için kullanmaları veya izin verdiğiniz bir şeyse bir hesap kaydetmeleri için kenar çubuğunuzda bir giriş widget’ı oluşturulur.

BuddyPress’in Temel Özellikleri

Yukarıda bunlardan birkaçından bahsettik, ancak BuddyPress sosyal eklentisinin sulu temel özelliklerini inceleyelim.

Etkinlik Akışı

BuddyPress Etkinlik Akışları

BuddyPress’in temel özelliği Etkinlik Akışı’dır. Her üye kendi etkinlik akışından profillerinden güncellemeler gönderebilir.

Her akışı RSS veya e-posta bildirimi kullanarak herhangi bir üye izleyebilir. Ve @ sembolünün ardından üye kullanıcı adının kullanılması, akışınızdaki kullanıcıdan şu anda twitter tarafından kullanılana çok benzer bir şekilde bahsetmenize olanak tanır..

Tartışmalar geliştirmek için akışlar üyeler tarafından yorumlanabilir ve favori olarak etiketlenebilir. Her grubun ayrıca grup görünürlüğü tarafından kontrol edilen kendi etkinlik akışı vardır.

Kullanıcı Grupları

BuddyPress Kullanıcı Grupları

BuddyPress’in temel özelliklerinden birine zaten değindik: Kullanıcı Grupları. Birden çok grup oluşturmak, sitenizin üyeleri arasında gerçekleşen iletişimleri bölümlere ayırmanıza ve her grupta odaklanmış tartışmalara sahip olmalarına olanak tanır.

Ayrıca, yapmanız gereken bir şeyse, konuşmaları bir grup kişiye özel tutmanıza izin verir. İdeal grup kullanımına örnek olarak, tartışmalarını departmana veya yere göre ayırmak isteyen bir şirket verilebilir..

Üyeler ve Arkadaşlar

BuddyPress, temel WordPress kullanıcı sistemine dayanır. Kullanıcılar artık “Üyedir” ve sosyal medya kullanıcı beklentilerinizle daha uyumlu birkaç şey yapabilirler. Üyeler, daha odaklı bir sosyal bağlantıya izin veren diğer üyelerle arkadaş olabilirler. Diğer üyelerin etkinlik özet akışlarını takip edebilir, çeşitli grup tartışmalarına katılabilir ve diğer üyelerle doğrudan iletişim kurabilirler.

Genişletilmiş Kullanıcı Profilleri

BuddyPress Genişletilmiş Kullanıcı Profilleri

WordPress’teki temel kullanıcı profili çok fazla özelleştirme sunmuyor. BuddyPress bunu yeni seçenekler ve özellikler ekleyerek değiştirir. Kullanıcılar profillerinde oturum açtıklarında etkinlikleri, bildirimleri, mesajları, arkadaşları ve grupları için yeni seçenekler görürler (yine etkinleştirdiğiniz bileşenlere bağlı olarak).

BuddyPress Kullanıcı Profilini Düzenle

Kullanıcılar Profil> Düzenle seçeneğini tıkladıklarında, kullanıcı adları, profil resimleri, kapak resmi ve eklediğiniz diğer özel alanlar gibi kişisel bilgileri düzenleyebilirler..

BuddyPress Özel Profil Alanları

Özel alanlardan bahsetmek gerekirse – BuddyPress, kullanıcı kaydına tamamen yeni alanlar eklemeniz için bir seçenek içerir. Bu alanları kaydolmak için bir gereklilik haline getirebilir veya üyelerin profillerinde kendileri hakkında daha fazla bilgi paylaşmalarını sağlayabilirsiniz..

BuddyPress Kurulumunuzu Genişletme

WordPress’te olduğu gibi BuddyPress, kendisi için özel olarak oluşturulmuş çok sayıda eklenti kullanılarak genişletilebilir. İşte dikkate almanız gereken birkaç eklenti.

BuddyBoss

BuddyBoss

Çevrimiçi topluluğunuzu oluştururken BuddyPress’in sunabileceğinden daha fazlasını isteyebilirsiniz. Özelleştirilebilir üye profilleri, sosyal gruplar oluşturma, üye albümleri, etkinlik desteği (Events Calendar Pro aracılığıyla), kurslar (ala LearnDash, hatta üyelik satmak) eklemek isteyebilirsiniz. BuddyBoss burada devreye girer. Bu güçlü eklenti en iyi BuddyPress sitenizi oluşturabilmeniz için bu topluluk özelliklerini ve daha fazlasını ekler.

BuddyBoss Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

BuddyPress Groupblog

BuddyPress Groupblog

Sitenizle ilişkili bir blog olsa da, bu eklenti, oluşturulan her gruba tek bir blog eklemek için Gruplar seçeneklerini genişletmenize olanak tanır. Oradan grup yöneticileri blog için kullanıcı rolleri atayabilir.

Groupblog Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

BuddyPress Etkinlik Plus

BuddyPress Activity Plus Ücretsiz WordPress Eklentisi

Bu kullanışlı eklenti, kullanıcıların tanıdık Facebook tarzı paylaşım düğmeleriyle birbirlerinin yayınlarını tanıtmasını kolaylaştırır. Eklenti ayrıca üyelerin sitenizdeki medya paylaşımını kolaylaştıran etkinlik akışınıza resim, video veya bağlantı yerleştirmesine olanak tanır.

Activity Plus Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Youzer İleri Kullanıcı Profilleri

Youzer İleri Kullanıcı Profilleri

Youzer premium bir eklentidir (bahsettiğimiz diğer ücretsiz eklentilerin aksine), ancak BuddyPress ile kendi sosyal ağınızı oluşturma konusunda ciddiyseniz kesin bir zorunluluktur. Bu eklenti, rozetler, ifadeler, sosyal giriş, yorumlar, sözler ve çok daha fazlası için seçenekler ekler (bu eklentinin başka neler yapabileceğini görmek için Youzer incelememize göz atın).

Youzer Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

BuddyPress Dokümanları

BuddyPress Dokümanları

Bu eklenti BuddyPress topluluğunuza ortak çalışma belgeleri ekler. Bu şekilde üyeler ve gruplar birlikte projeler, etkinlikler, buluşmalar ve daha fazlası üzerinde birlikte çalışabilirler..

Dokümanlar Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

BuddyPress ve bbPress için rtMedia Galerisi

BuddyPress ve bbPress için rtMedia Galerisi

rtMedia, BuddyPress kullanıcı profilleri ve grupları için yeni bir ortam sekmesi ekler. Bu şekilde üyeler, kendilerinin veya grup etkinliklerinin resimlerini, videolarını ve hatta slayt gösterilerini bağlayabilir ve paylaşabilir.

RtMedia Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Bu küçük eklenti seçiminden çok daha fazlası var (en iyi BuddyPress eklentileri için seçimlerimizden oluşan bir koleksiyon) ve tam bir liste BuddyPress.org İnternet sitesi.

En İyi Özel Sosyal Ağ?

BuddyPress, küçük sosyal ağlar oluşturmak için basit ve son derece özelleştirilebilir bir çözümdür. Kendi web sitenizin gizliliğini ve kontrolünü korurken bir sosyal topluluktan yararlanmanız gerekiyorsa tam olarak aradığınız şey olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu bir kopyasını indirmek, sunucunuza yüklemek ve bir denemek.

Bir BuddyPress kullanıcısı mısınız? WordPress için bu sosyal ağ hakkında ne düşünüyorsunuz ve işlevselliğini artırmak için ne gibi önerileriniz var? BuddyPress’i denedin mi ve senin için olmadığına karar verdin mi?

Lütfen bu soruların cevaplarını yorumlar bölümünde bize bildirin. BuddyPress hakkında başka sorularınız veya yorumlarınız varsa bunları da duymak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map