WordPress ile RSS Haber Toplama Portalı Oluşturun

WordPress ile RSS Haber Toplama Portalı Oluşturun

2013’te Google, RSS desteğini bıraktı ve popüler hizmetlerini öldürdü, Google okuyucu. Bu, blogosferden büyük bir şok patlamasına neden olan bir hareketti. Her yerdeki web siteleri, RSS haber toplamaları için alternatif hizmetler listelerini bir araya getirmek için uğraşıyordu ve birçok insan bunu RSS’nin sonu olarak gördü.


Google artık RSS biçimini kullanarak herhangi bir zaman veya kaynak harcamak istemediklerine karar vermesine rağmen, bunun için hala birçok kullanım alanı var ve son birkaç yılda kesinlikle gitmedi.

WordPress siteleri, tarafından varsayılan, yükleme sırasında RSS akışları oluşturun. Bu yayınlar, bir kerelik okuyucuları normal abonelere dönüştürmek için kullanılabilir, ancak diğer web sitelerinden içerik toplamak ve bunları kendi sitenize göndermek için de kullanılabilir. RSS hizmetini bu şekilde sorumlu bir şekilde kullanmak, nişinizdeki birçok siteden içerik görüntüleyen merkezi bir portal olabilecek bir site oluşturmanıza olanak tanır.

Bu birkaç şekilde yapılabilir.

Seçenekleriniz şunları içerir:

 1. Orijinal makaleye bağlantı veren yayınların basit bir listesini oluşturun.
 2. Her öğeyi, orijinal kaynağa bağlantı içeren içeriğin bir alıntısı olarak göster.
 3. Orijinal kaynağa güvenerek, yayının tamamını sitenizde görüntüleyin.

ben her zaman içeriği her içe aktarırken orijinal kaynağa kredi vermenizi ve mümkünse, yalnızca orijinal makalenin snippet’lerini içe aktarın, tümünü değil (orijinal yazardan izin almadığınız sürece).

Kendi RSS haber toplama sitenizi oluşturmanın en kolay yolu bir WordPress eklentisi kullanmaktır. Orada birkaç seçenek var. Şu anda mevcut olan en güçlü olanı inceleyeceğiz: WP RSS Toplayıcı.

WP RSS Toplayıcı Eklentisi

WP RSS Toplayıcı Eklentisi

WP RSS Toplayıcı birden çok web sitesi beslemesini toplayıp bunları sitenizde iki farklı şekilde görüntülemenizi sağlayan en popüler RSS içe aktarma eklentisidir. Bu ekran seçenekleri:

 1. Bir gönderi / sayfa / widget’taki listedeki öğeleri görüntülemek için kısa kodları kullanma.
 2. Feed öğelerinden WordPress Yayınları oluşturma (Feed to Post).

Her seçenek kendine özgü bir şekilde kullanışlıdır.

Örneğin, kısa kodu kullanırken, nişinizden ilgili makalelerin bir listesini görüntüleyen yeni bir sayfa oluşturabilir veya mevcut bir sayfaya ekleyebilirsiniz. Kısa kod seçeneği, okuyucularınızın ihtiyaç duyacağı ayrıntılara sahip bir liste oluşturmak için birleştirilebilen çok sayıda parametreye sahiptir. Ayrıca çeşitli şekillerde şekillendirilebilir.

Yayına Besleme seçeneği, RSS beslemesi yoluyla alınan her bir yansımayı yansıtacak blog yayınları oluşturur. Bu seçenek, yalnızca başlık, değişen uzunluktaki bir alıntı veya içe aktarılan tam gönderi olup olmadığını belirlemenizi sağlar. Kendi siteniz değilse başka bir sitenin tüm içeriğini yeniden yayınlamanın herhangi bir meşru nedenini düşünemiyorum. Sahibinin açık iznine sahip değilseniz bu seçenekten tamamen kaçınmanızı öneririm.

Seçeneklerin her birine daha yakından bakalım.

Seçenek 1: Kısa Kod Kullanma

WP RSS Toplayıcı Kısa Kodu

Kısa kod, web sitenizdeki tek bir gönderi veya sayfaya istediğiniz kadar feed öğesi toplamanızı sağlar. Bazı temalar ayrıca kısa koddan yararlanabileceğiniz widget alanları sağlar. Bu, özellikle kendi blog yayınlarınızı yayınlarken ve başka bir yerde web sitesi yayınlarını topluyorsanız faydalıdır.

Kısa kod, belirli öğelerin ne ve nasıl görüntüleneceğini kontrol etmek için birden fazla parametrenin kullanılmasına izin verir. Gösterilen yayın öğesi sayısını sınırlayabilir, listeye sayfalandırma ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Alıntılar ve Küçük Resimler ve Kategoriler eklentilerini kullanarak kısa kod ekranını bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. İlk seçenek, görüntüyü kısa parçacıklar ve küçük resim ile geliştirmek için kullandığınız RSS özet akışlarında sağlanan içeriği kullanmanıza izin verirken, ikincisi besleme kaynaklarınızı daha iyi organize etmenize olanak tanır.

WP RSS Toplayıcı Alıntıları ve Küçük Resimler

Kısa kod parametreleri de bu iki eklentiye uzanarak hangi kısa kod ekranının resim, alıntı veya her ikisini içereceğine karar vermenizi sağlar.

Bu, diğer sitelerden içerik görüntülemek için kullanışlı bir yöntem olabilir, ancak sitenizin amacı yalnızca içerik toplama veya okuyucunuza daha iyi bir deneyim sunmaya odaklanmışsa en iyi seçenek değildir..

Seçenek 2: Göndermek için Feed’i Kullanma

WP RSS Toplayıcı: WPNewsDesk RSS Haber Toplama

Post to Feed eklentisini kullanmak, ne niş olursa olsun, içeriğin hangi formatta olursa olsun, bir dizi web sitesi özet akışını tek bir sitede toplamak için en kullanışlı ve kapsamlı yöntemdir; metin, resim veya video olsun.

Bu eklenti ile, her feed öğesi sitenizde kendi yayını olarak oluşturulur. Varsayılan olarak, WordPress gönderilerini kullanır, ancak herhangi bir özel gönderi türüne aktarmak için ayarlayabilirsiniz. Bu yayınlar, gerekli olduğunu düşündüğünüz kadar orijinal içeriği görüntüleyecek şekilde ayarlanabilir. 100 kelimelik bir alıntı genellikle okuyucularınızın ilgisini çekecek orijinal gönderiyi taşır.

Orijinal kaynağa kredi vermek için, her bir gönderiye aynı genel iletiyi ekleyen genel ayarı kullanabilir veya her bir kaynak için özel bir bağlantı eklemek için İçeriğe Ekle / Başına Ekle özelliğini kullanabilirsiniz.

WP RSS Toplayıcı Özet Akışı

Bu toplama yöntemi ile kullanabileceğiniz çok sayıda seçenek vardır. Sitenizde hangilerinin yayınlanacağına manuel olarak karar verebilmeniz için yayınları otomatik olarak yayınlanacak veya taslak yayınlar olarak oluşturulacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Alıntılarınız için yorumları açabilir, onları göstermeye karar verirseniz, mevcut kullanıcıları yazar olarak atayabilir veya orijinal yazarın ayrıntılarını içe aktarabilir ve çok daha fazlasını yaparsanız görüntülerin gösterilme şeklini değiştirebilirsiniz..

Bu yöntem kullanılarak oluşturulan yayınlar, eklenti ayarları menüsünde kontrol edilen ek yönetim seçeneklerine sahiptir. Bu yönetim seçenekleri, feed öğeleri tarafından oluşturulan tüm yayınları hızlı ve kolay bir şekilde silme, yayınların sitenizden ne zaman silineceğini (varsa) ve diğerlerini yapılandırma yeteneğini içerir..

RSS Haber Toplama Portalı Oluşturmak Hakkında Son Sözler

Bir web sitesi koleksiyonunun içeriğini tek bir yerde toplamak için çeşitli kullanımlar vardır ve bu eklenti bu işlemi basitleştirir.

Kendi web siteleriniz için bir hub, nişinizde oluşturulan tüm yayınlar için tek bir portal, hatta takip etmek istediğiniz birden çok sitenin içerik alıntılarını taramak için tek bir konum oluşturmak istiyor olabilirsiniz.

Örneğin, WP RSS Toplama ekibi WP Haber Masası – 100’den fazla en iyi kaynaktan mesajlar toplayan her şey için bir haber portalı. Her gönderi doğrudan orijinal kaynağa bağlanır ve onlara hak ettikleri krediyi verir. Bu tür siteler ayrıca reklamlardan, satış ortağı bağlantılarından ve daha fazlasından para kazanılabilir.

Bu eklenti, bu amaçlara ulaşmak için birden fazla yönteme izin verir ve mevcut en iyi ve en popüler RSS toplayıcıdır. WordPress.org eklenti deposu.

Daha önce WordPress ile bir RSS haber toplama portalı oluşturdunuz veya hiç oluşturmayı düşündünüz mü? RSS’yi sitenize içerik eklemek için başka şekillerde mi kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi duymak isteriz.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, WordPress ile sosyal yayın oluşturma hakkındaki kılavuzumuzu da beğenebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map