WordPress ile Çevrimiçi Topluluğunuz Nasıl Büyür

WordPress ile Çevrimiçi Topluluğunuzu Genişletme

Kalmak için burada olan esnek bir içerik yönetim sistemi olarak WordPress, çevrimiçi topluluğunuzu kurmak için mükemmel bir yerdir. Ancak, platformu yalnızca blog yazmak için kullanmaya alışkın olabilirsiniz ve bir topluluk web sitesine en iyi nasıl adapte edeceğinizden emin değilsiniz.


Neyse ki, WordPress ile sorunsuz bir şekilde entegre olan çeşitli eklentiler sayesinde hayal edebileceğiniz hemen her tür çevrimiçi topluluk oluşturabilirsiniz. Hayran siteleri oluşturmanıza yardımcı olacak araçlar, destek ağları, ilgi alanına dayalı gruplar ve daha fazlası.

Bu yazıda, ilk etapta neden bir çevrimiçi topluluk oluşturmak isteyebileceğinizden bahsedeceğiz. Ardından, bunu yapmak için en iyi eklentilerden birkaçını vurgulayacağız ve temel özelliklerini tanıtacağız. Başlayalım!

Neden Çevrimiçi Topluluk Oluşturulur?

Envato Forum

Forum, kullanıcıların bir araya gelmesini ve niş bir konuyu tartışmasını sağlayan bir topluluk sitesinin harika bir örneğidir..

Bir forum, sosyal medya ağı, web sayfası veya üyelik sitesi gibi çevrimiçi bir topluluk, benzer düşünen kişilerin bir araya gelebileceği bir platformdur. Bu topluluklar destek, ağ oluşturma ve hatta sadece eğlence amaçlı olabilir.

Kendi topluluğunuzu oluşturmak, bir işletme sahibi, blog yazarı veya yalnızca çevrimiçi olarak takılmak için bir yer arayan biri olsanız da birçok avantaj sağlar. Örneğin:

 • Bir işletme sahibiyseniz, rakipleriniz arasında öne çıkmanıza ve hedef kitlenizle daha derinden etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir..
 • Bir blog yazarı veya etkileyiciyseniz, belirli bir niş kitleye ulaşma ve özel bir okuyucu oluşturma yeteneğiniz vardır..
 • Topluluk sitenizin amacı ne olursa olsun, Facebook gibi kısıtlayıcı bir platformdan farklı olarak içeriğini ve tasarımını kontrol edebilirsiniz.

Tabii ki, her topluluk sitesinin kendine özgü bir amacı ve hedefleri vardır. Neyse ki, WordPress bir dizi yararlı eklenti ile kendi topluluğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlamanızı mümkün kılıyor.

Derecelendirmelere, incelemelere ve temel özelliklere odaklanarak aşağıdaki beş aracı dikkatli bir şekilde seçtik. Her şey dahil bir liste olmasa da, bunların sağ ayaktan başlamanıza veya mevcut sitenizi genişletmenize yardımcı olacak en iyi seçenek olduğuna inanıyoruz. İçeri girelim!

1. BuddyPress

BuddyPress

BuddyPress, iş arkadaşlarınız, özel ilgi grubunuz, aileniz veya başka herhangi biri için bir sosyal medya ağı oluşturmanıza olanak tanır. Topluluğunuzu oluşturmak ve onlarla etkileşim kurmak için basit ama özelleştirilebilir bir platform sunar.

BuddyPress ile ağınızın üyeleri kişisel profiller oluşturabilir, diğer kullanıcılarla bağlantı kurabilir ve hatta kendi gruplarında etkileşim kurabilir. Kodlama gerekmeden kendi özel sosyal medya platformunuzun tüm avantajlarından faydalanırsınız.

BuddyPress ile ilgili en iyi şey, ücretsiz olmasıdır ve WordPress gibi, temel işlevlerini genişletmek için ücretsiz olarak indirebileceğiniz veya satın alabileceğiniz birçok BuddyPress eklentisi vardır..

2. Kullanıcı Tarafından Gönderilen Mesajlar

Kullanıcı Tarafından Gönderilen Gönderiler eklentisi

Kullanıcı Tarafından Gönderilen Yayınlar, WordPress sitenizi çok yazarlı bir blog’a dönüştürmenizi sağlar. Bu BuddyPress uyumlu eklenti Kullanıcı Blogu’na benzer, ancak daha fazla işlevselliğe sahiptir.

Bağımsız bir eklenti olarak, Kullanıcı Tarafından Gönderilen Yayınlar, içerik odaklı siteler için mükemmel bir seçenektir. İster bir hobi grubu, ister endüstri topluluğu veya özel ilgi alanı web sitesi işletiyor olun, kullanıcılarınız kendi fikirlerini ve deneyimlerini sunarak topluluğun bir parçası olabilirler. Tabii ki, bu eklenti onaylanan yayınları tam olarak kontrol etmenizi sağlar. Bu yayınları etkinleştirmek için bir kısa kodu kopyalayıp sayfaya, yayına veya widget’a yapıştırmanız yeterlidir.

Eklenti ücretsizdir ve temel bir başvuru formu ve sınırlı destek içerir. Ancak, premium sürüme yükseltebilir ve ömür boyu güncelleme, tam destek ve ek gönderim formu özelleştirme seçenekleri alabilirsiniz.

3. Mongoose Sayfa Eklentisi

Mongoose Sayfa Eklentisi

Mongoose Sayfa Eklentisi, aktif Facebook topluluğunuzu ve tüm takipçilerini WordPress sitenize getirmenizi sağlayan hafif bir feed eklentisidir..

Bir sayfaya, yayına veya widget’a bir kısa kod ekleyerek Facebook özet akışınızı doğrudan WordPress topluluk web sitenize ekleyebilirsiniz. Daha da iyisi, kullanıcılar web sitenizden ayrılmadan feed’inizle (beğenme, paylaşma ve yorum yapma) etkileşime girebilir!

Bu eklentinin sadeliği ve temiz tasarımı onu herhangi bir siteye mükemmel bir ek haline getirir. Ayrıca, kullanımı kolay gösterge paneli özelleştirmeyi kolaylaştırır. Listemizde belirtilen diğer eklentilerde olduğu gibi, Facebook Sayfa Eklentisi’ni kullanmak tamamen ücretsizdir.

4. Basit Üyelik

Basit Üyelik eklentisi

Basit Üyelik, hafif, kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir bir web sitesi üyelik eklentisidir. Bu eklenti yüklendiğinde, çevrimiçi topluluğunuz için kolayca bir üyelik sitesi oluşturabilirsiniz.

İster daha özel bir site oluşturmak isteyin – yalnızca onaylı üyelerin katılmasına izin verin – veya farklı üyelik düzeylerine farklı izinler sunun, bu eklenti işi yapacaktır. Basit Üyelik, hem ücretsiz hem de ücretli sınırsız abonelik seviyeleri oluşturmanızı sağlar. Ücretli aboneliklerde PayPal aracılığıyla güvenli ödemeleri kabul etme ek avantajına sahip olursunuz.

Bu eklenti ücretsizdir ve basitliğe odaklandığı için ek eklenti veya eklenti sunulmaz. Kendi başına tamamen işlevseldir ve sizi anında çalıştırır.

5. bbBasın

bbPress eklentisi

BbPress forum eklentisi, WordPress web sitenizde tam özellikli bir forum oluşturmanıza olanak tanır ve sohbeti blogunuzda başlatmanın harika bir yoludur. Forumlar, benzer düşünen kişilerle bağlantı kurmanın basit bir yolu olduğundan, çevrimiçi topluluğunuzun hızlı bir şekilde başlatılmasını istiyorsanız, bu harika bir eklenti seçimidir.

Dahası, bu eklenti hem yeni başlayanlar hem de deneyimli forum moderatörleri için iyi tasarlanmıştır. BbPress ile forumlarınızı kolayca ayarlayabilir ve denetleyebilirsiniz. Ayrıca, sitenizi bölümlere ayırabilir ve hatta kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe izin verebilirsiniz.

Açık kaynaklı yazılım olarak bbPress’i indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ayrıca, birçok bbPress uyumlu eklenti vardır – örneğin Bildir (Spam Yok) – aracın işlevselliğini artıran ve kullanıcı deneyimini geliştiren.


İster destek sunmak, ister hayran kitlesi oluşturmak ister istekli bireylerin takılması için bir yer sağlamak isteyin, WordPress çevrimiçi topluluğunuzu oluşturmak için harika bir platformdur. Aslında, bu amaç için düzinelerce eklenti var.

Bu yayında, size önerilen topluluk oluşturma eklentilerimizden beşini tanıttık. Bu topluluk oluşturma eklentilerinden hangisi sizi en çok ilgilendiriyor ve neden? Veya listeye eklenmesi gereken bir tane var mı Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map