WordPress için Google AMP’ye Giriş

 1. 1. Şu Anda Okuma: WordPress için Google AMP’ye Giriş
 2. 2. WordPress’te AMP Kurulumu

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), web’i daha mobil dostu, önemli ölçüde daha hızlı ve güvenilir hale getirmek için tasarlanmış yıkıcı yeni bir teknolojidir. Bu yayın serisi, Google AMP’yi ve WordPress’te nasıl ayarlanacağını araştırmaya adanmıştır.


Bu yazı dizisinde ele alacağımız şeylerin bir listesi:

 • İlk olarak, mevcut mobil web trendleri hakkında hızlı bir bilgi alacağız – AMP ihtiyacını haklı çıkaracağız
 • Ayrıca sayfa hızının işletmelerimizi nasıl etkilediğine ve AMP’nin nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin küçük bir genel bakış daha yapacağız
 • Sonra, AMP’nin ne olduğunu öğreneceğiz, neler yapabileceğine dair gerçek hayattan bazı örneklere bakacağız.
 • Bu, bu makalenin sonuna işaret eder. Bir sonraki makalede, WordPress için AMP’yi nasıl kuracağımızı öğreneceğiz

Hadi başlayalım.

Google AMP

AMP ile ilgili bilgilere girmeden önce, WPCrafter yayınımıza bağlanan video rehberi.

Göre 2015 İnternet Trendleri Raporu danışmanlık şirketi KPCB tarafından yayınlanan ortalama yetişkin, 2015 yılında günde 5,6 saat internette geçirdi. Bu toplamın 2,8 saati bir mobil cihazda geçti. Bu, mobil cihaz aracılığıyla internette günde ortalama sadece 0,4 saat harcandığı 2010’dan itibaren önemli bir artış..

ortalama günde-internet-kullanımı-cihaza

Kaynak: Ezoic

Ortalama mobil internet kullanımı 2010-2015 yılları arasında% 600 arttı

e-posta açılmış-cihaza

Kaynak: Ezoic

‘De yayınlanan bir çalışma ABD Tüketici Cihazı Tercih Raporu bulundu üçte birinden fazla e-posta mobil bir cihazda açıldı, % 52’si akıllı telefonda,% 16’sı tablette açılıyor.

dijital ortam kullanım zamanı

Kaynak: Ezoic

bir 2015 ABD Mobil Uygulama Raporu comScore tarafından yayınlandı bulundu Mobil cihazlarda harcanan toplam sürede% 90 artış Aynı rapor, mobil uygulamaların dijital medya tüketmek için harcanan toplam sürenin% 54’ünü oluşturduğunu ve mobil tarayıcıların toplam sürenin% 8’ini oluşturduğunu belirtti..

Sonuç olarak, dijital medya kullanım süresinin% 62’si mobil bir cihazda geçiyor.

Evet, önce mobil cihazlara yönelik bir strateji çok önemli. Şimdi biraz hız hakkında konuşalım.

Yükleme süreleri önemlidir – çok önemlidir. Neredeyse tüm dijital pazarlama kanallarında gelir, hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre, arama sıralamaları ve performans gibi diğer önemli faktörleri etkileyebilecek kritik bir faktördür..

Gelir, herhangi bir işletme veya web sitesinde nihai hedef olduğundan, 2014 araştırma çalışmasının ilginç bir gerçeği “Site Hızı Herkesin Gelirini Zararlandırıyor”, dijital pazarlama şirketi Protent tarafından yürütülmektedir. Çalışmanın en önemli özelliği daha hızlı sayfalar çok daha fazla para kazanır.

Web sitesi hızlı

Kaynak: Protent

Yükleme süresi 8 saniyeden 5 saniyeye düşürülürken sayfa başına dolar (buna DPPV diyelim)% 20 artar (% 37,5 azalma).

Ancak gerçek kazanç, sayfa yükleme süresi bir saniyenin veya daha kısa bir sürede gerçekleştiğinde gelir. İki saniyeden bir saniyeye kadar yükleme süresi ile sonuçlanır. 2 kat artış sayfa görüntüleme başına dolar.

Sadece gelir değil, site hızı da sosyal paylaşım performansı. Protent’teki adamlar, iki sayfaya 100 ücretli tıklama (Facebook Reklamlarından) gönderdikleri kadar kapsamlı olmayan bir deneme yaptılar.

Sayfa A 2 saniyede yüklendi ve Sayfa B 4 saniyede yüklendi. Bil bakalım ne oldu? A Sayfasında 10 hisse, B Sayfasında ise yalnızca iki hisse bulunmaktadır. Örnek boyutu hipotezi doğrulamak için çok küçük olmasına rağmen, önemli bir hikaye anlatıyor!

Mobil İnternet pazarının patlayıcı büyümesine tanıklık ederek, daha hızlı İnternet erişimi talebi, hız, erişilebilirlik ve güvenilirlik açısından daha iyi web teknolojileri önem kazanmıştır. Google gibi öncüler hızla artan bu talebi karşılamak için çok şey yapılabileceğini fark ettiler ve böylece AMP Projesi doğdu.

AMP Nedir?

amper-Örnek

Kaynak: BusinessofApps.com

AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, daha hızlı, standartlaştırılmış ve daha duyarlı bir mobil web oluşturmak için açık bir çerçevedir. AMP’nin güzelliği, mevcut web teknolojilerinin üzerinde çalışması ve mobil kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştirmesidir. Bu nedenle Google, AMP web sayfalarını tercih ediyor ve bunları SERP’lerde daha üst sıralarda yer alıyor.

AMP Hızı nasıl artırır??

Web sitesi hızlı-vektör

AMP’nin açık çerçevesi, mevcut web teknolojilerinden yararlanmak ve bunun üzerine inşa etmek için tasarlandı. Bu nedenle, WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde kutudan çıkar çıkmaz çalışır.

AMP, web sayfaları oluşturmak için standartlaştırılmış bir çerçeve izler ve mevcut tüm web sayfalarının bu çerçeveye uyum sağlayabilmesini sağlar. Biraz daha teknik terimler, yalnızca eşzamansız komut dosyalarına izin verir, oluşturma engelleme harici mekanizmalarına izin vermez, yalnızca satır içi CSS’ye ve çok daha fazlasına izin verir.

Özetle, AMP önce web sayfasının düzenini (neredeyse anında) oluşturur ve içeriği öncelikli olarak yükler. Kaynakları beklemeyi kaldırır ve istek sayısını ciddi şekilde en aza indirir. Tüm bu faktörler birbiriyle mükemmel bir uyum içinde çalıştığında, neredeyse anında yüklenen çarpıcı bir web sitesi elde edersiniz.

Aşağıdaki hız testine göz atın derleyen PenguinWP, “AMP etkisi” ni gösterir. AMP kullanarak şunları başardılar:

 • PageSpeed ​​puanını 3 puan artırın
 • Sayfa yükleme süresini 5’ten 1,4 saniyeye% 72 azaltın!
 • Sayfa boyutunu% 80 ve istek sayısını% 82 azaltın

İşte sayıları paylaşan bir tablo:

Sayfa Hızı PuanıYükleme zamanıToplam Sayfa Boyutuİstekler
Orijinal versiyon9251024118
AMP Sürümü951.420621
AMP Farkı3-3.6s-794KB-97
Yüzde İyileştirme% 3-% 72-% 80-% 82

İçeriğin Korunması

AMP, web’i güzel ve mobil cihazlar için daha duyarlı hale getirmek için tasarlanmıştır. Bunu, mevcut web teknolojilerinin bazı temel olmayan özelliklerini kaldırarak yaptı..

Bu, modern web’in tüm harika özelliklerinin kaldırıldığı anlamına gelmez. Hayır. göç tüm bu zengin içerik özellikleri minimum kıpır kama odalı standart bir çerçeveye dönüştürülür.

AMP, yayıncıların öykülerini daha etkileşimli hale getirmek ve öne çıkmak için resim karusellerini, haritaları, sosyal eklentileri, veri görselleştirmelerini ve videoları tamamen destekler.

Örnek Olay: Washington Post

Wapo

Kaynak: AMP Projesi

AMP ile Washington Post’un örnek olay incelemesine bakalım. AMP’yi uyguladıktan sonra Post, kullanıcıların mobil aramadan döndürülmesinde% 23 artış gördü. Bu biraz açıklama gerektiriyor.

The Post’un trafiğinin yaklaşık% 55’i mobil cihazlardan geliyor – bu da yine bu makalenin başında paylaşılan istatistiklerle senkronize. Veriler 3 saniye içinde yüklenmezse insanlar ayrılmaya başlar.

Geleneksel olarak, mobil arama kullanıcılarının% 51’i 7 gün içinde Washington Post’a geri dönüyor. AMP’de yayınlanan öyküleri okuyan kullanıcılar için bu sayı% 63’e atlar. Böylece AMP ile mobil arama trafiğinin elde tutulması% 23 arttı.

Sadece bu değil, sayfa yükleme süreleri AMP’den sonra% 88’lik bir iyileşme olan 400ms’dir. Bugün AMP aracılığıyla 1000’den fazla makale yayınladılar.

Harika. AMP’ye nasıl erişirim??

Herhangi bir web sitesinin URL’sine “/ amp” ekleyerek herhangi bir web sitesinin AMP sürümüne erişebilirsiniz. Site AMP’yi desteklemiyorsa veya bir oluşturma hatasına giriyorsa, incelikle yıkılmak web sitesinin orijinal mobil duyarlı sürümüne.

İçerik Dağıtımı

içerik vektör grafik

“AMP makaleleri için ücretsiz CDN olarak da bilinir”

Google AMP Önbellek olarak daha iyi bilinen bu ücretsiz hizmet, Google’ın yüksek performanslı global önbellek ağı üzerinden verimli dağıtım sağlarken, yayıncıların içeriklerini barındırmasını sağlar. Başka bir deyişle, AMP siteleri için ücretsiz bir CDN gibidir.

Harika. O nasıl çalışır?

AMP ile uyumlu hale getirilen web sayfalarına Google tarafından özel önem verilmektedir. Web sitenizin sayfalarının AMP sürümünü dizine eklemeye başladığınızda, Google bunları bir AMP önbellek. İçerik hala sizde, Google sadece dünyanın uzak köşelerine hizmet vermek için bir el veriyor. Önbelleğe alınmış içerik güncellemesi açısından Google’ın şunları söylemesi gerekir:

“Bir kullanıcı AMP içeriğine önbellekten her eriştiğinde, içerik otomatik olarak güncellenir ve içerik önbelleğe alındıktan sonra güncellenen sürüm bir sonraki kullanıcıya sunulur.”

Nasıl erişiriz?

İyi, görelim bakalım. Bir web sayfasının URL’niz varsa, önce AMP’nin etkin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu, URL’ye “/ amp” ekleyerek yaparsınız. İşte AMP tarafından kaldırılan herhangi bir web sitesinin Google AMP Önbellek URL’sini nasıl alacağınıza dair hızlı bir formül.

 1. URL’ye “/ amp” ekleyerek web sayfasının AMP sürümünü edinin. Geçerliyse, bir sonraki adıma geçin. Else stop.
 2. Bir 404 sayfası görünürse – bu web sitesi AMP uygulamadı.
 3. İçeriğin yüklendiğini görürseniz, AMP yüklenir.
 4. İçeriği Google AMP Önbelleğinden almak için, https://cdn.ampproject.org/c/ “www” kısmı hariç AMP URL’sinin başına.
 5. Ana alan adıyla başlayın (“www” hariç) ve web sayfasının AMP URL’sini kopyalayın.
 6. ekleme https://cdn.ampproject.org/c/s/ URL’sine gidin ve bu size Google AMP Önbellek URL’sini vermelidir.

Bir Forbes makalesine örnek verelim ve yukarıdaki formülü test edelim.

 • Bu orijinal Forbes makalesinin URL’si:
http://www.forbes.com/sites/allbusiness/2015/10/24/10-great-paid-wordpress-themes-of-2015/
 • AMP sürümünü edinmek için, / amp orijinal URL’ye.
http://www.forbes.com/sites/allbusiness/2015/10/24/10-great-paid-wordpress-themes-of-2015/amp/
 • Şimdi, Google AMP Önbellek URL’sini almak için, önce AMP URL’sini ana alan adından başlayarak, yani “www” kısmı hariç, sonuna kadar kopyalarız. Bu bize şunları verir:
forbes.com/sites/allbusiness/2015/10/24/10-great-paid-wordpress-themes-of-2015/amp/
 • Sonra ekliyoruz https://cdn.ampproject.org/c/s/ aynı sayfanın Google AMP Önbellek URL’sini almak için bu URL’ye.
https://cdn.ampproject.org/c/s/forbes.com/sites/allbusiness/2015/10/24/10-great-paid-wordpress-themes-of-2015/amp

Şuna bir bak, işe yarayacak!

Akıllı Reklamlar

Online-reklamlar

Kaliteli içerik oluşturmak önemli kaynaklar gerektirir. Reklamlar, web’deki ücretsiz hizmetlerin ve içeriğin finanse edilmesine yardımcı olur. AMP bu fikri birleştirmek için tasarlanmıştır ve önde gelen reklam ağlarının 75’ten fazlası.

AMP, çok çeşitli reklam biçimlerini, reklam ağlarını ve teknolojilerini destekler. AMP kullanan tüm siteler, kendi reklam ağı seçimlerinin yanı sıra kullanıcı deneyiminden uzaklaşmayan biçimleri de korur.

analitik

seo

Yayıncıların, içerikleriyle etkileşime girdiklerinde kullanıcı davranışlarını da anlamaları gerekir. Bu yüzden AMP aynı zamanda 25’ten fazla en iyi analiz çözümü sağlayıcısı comScore, Google Analytics, Krux ve daha fazlası gibi.

analitik-platformlar destekli-by-amp

AMP tarafından desteklenen Analytics sağlayıcıları 1st Kasım, 2016; Kaynak: AMP Projesi

Sonuç

Önde gelen içerik oluşturma, toplama ve analiz platformları web sitelerinde AMP’yi uygulamaya başladı. Twitter, Pinterest, WordPress.com, Chartbeat, Parse.ly, Adobe Analytics ve LinkedIn, AMP HTML sayfalarını entegre etmeyi planlayan ilk teknoloji ortakları arasındadır. Google ayrıca Google Haberler’i AMP’nin ilk platformu haline getirmeyi planlıyor.

Bu iddialı projenin web’in geleceğini nasıl değiştirdiğini görmek ilginçtir.

Ben şahsen AMP sayfaları kavramını seviyorum. Mobil kullanıma hazır web sitesi meslektaşlarından çok daha az veri okumak, tüketmek ve reklamları tamamen göze batmayan bir şekilde görüntülemek bir zevktir..

AMP ile içerik okumak, tüketmek ve paylaşmak çok daha basit ve eğlenceli. Bir sonraki makalede, AMP’yi WordPress ile nasıl entegre edeceğimizi öğreneceğiz.

AMP hakkındaki düşünceleriniz neler? Olacak mı?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map