WordPress Gutenberg Bloklarını Dışa ve İçe Aktarma

WordPress Gutenberg Bloklarını Dışa ve İçe Aktarma

İlk başta, WordPress kullanıcılarının WordPress blok tabanlı oluşturucu ile acı tatlı bir ilişkisi vardı. Daha sonra Gutenberg rehberimizde keşfettiğimiz gibi, yeni editör, güzel içerik oluşturmayı kolay ve eğlenceli hale getiren şaşırtıcı özelliklerle birlikte geliyor. Şimdi, bazıları editörden yeterince yararlanamıyor.


Gutenberg, kod yazmadan olağanüstü sayfalar ve yayınlar oluşturmak için size yeterli özellikler sunar. Eklemek istediğiniz içerik ne olursa olsun, Gutenberg’in sadece bloğu var.

Her içerik bloğunu kapsamlı bir şekilde değiştirmek ve biçimlendirmek ister misiniz? Gutenberg, bir dizi özelleştirme seçeneği sayesinde arkanızda. Varsayılan düzenleyicide mevcut olandan daha fazla blok ister misiniz? Orada bir ton Gutenberg eklenti eklentisi var.

Bu yüzden birçok kullanıcının bilmediği üzücü Yeniden Kullanılabilir Bloklar, Gutenberg’in parlak özelliklerinden biri. Ne hakkında konuştuğumuz hakkında bir fikriniz yoksa, yeniden kullanılabilir bloklar içerik istediğiniz zaman oluşturduğunuz, kaydettiğiniz ve yeniden kullandığınız bloklar.

Her gönderinin veya sayfanın sonuna bir harekete geçirici mesaj, teşekkür notu, imza, form veya başka bir şey eklemek istediğinizi varsayalım.

Geçmişte, özelliği bilgisayarınızdaki bir metin dosyasına kaydetmeniz gerekiyordu. İhtiyacınız olduğunda, daha sonra yayınınıza veya sayfanıza kopyalayıp yapıştırırsınız. Gutenberg bu sorunu hafifletti. Artık her seferinde metin dosyaları kullanmanız veya aynı blokları sıfırdan oluşturmanıza gerek yok.

Tek bir yeniden kullanılabilir blok oluşturabilir ve bunu yalnızca yayınlarınızda ve sayfalarınızda değil, diğer WordPress web sitelerinde de kullanabilirsiniz.

İster çok sayıda web sitesi oluşturun, ister her gönderiye / sayfaya özel içerik eklemeniz gerekip gerekmediğini, Gutenberg yeniden kullanılabilir blokları çok zaman kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ve bugünün gönderisinde, WordPress’te yeniden kullanılabilir Gutenberg bloklarının nasıl oluşturulacağını ve dışa aktarılacağını tam olarak gösteriyoruz. Amacımız, birden çok gönderi / sayfa / WordPress web sitesinde özel içerik bloklarını kolayca taşımanıza ve yeniden kullanmanıza yardımcı olmaktır.

kenara: Örneğin Getwid gibi bir eklenti kullanarak bir blok oluşturursanız, eklentiyi söz konusu bloğu tekrar kullanmak istediğiniz diğer WordPress sitelerine yüklemeniz gerekir. Ayrıca, bloklarınızın temadan temaya biraz farklı görünebileceğini unutmayın, ancak hepsi iyi çünkü Gutenberg size birçok özelleştirme gücü sunuyor.

Yoldan çekilince bir fincan kahve al ve okumanın tadını çıkar.

Öncelikle, Yeniden Kullanılabilir Bloklara İhtiyacınız Var

Maalesef dışa veya içe aktaramazsınız düzenli blokları. Gutenberg bloklarını dışa ve içe aktarmak için önce yeniden kullanılabilir bloklar.

Gösterim amacıyla, bir Teşekkürler notu yayınladığım her yazının sonuna eklemek istiyorum. Bir mesaja her eklemem gerektiğinde notu yeniden yazmadan biliyorsunuz ��

Benim Teşekkürler notu karmaşık bir şey değildir; Twitter ve Facebook bağlantılarına sahip basit bir paragraf bloğu. Bloğunuzun istediğiniz herhangi bir şey olabileceğini unutmayın – banner reklam, resim kaydırıcı, fiyat teklifi, liste, en son yayınlar, MailChimp formu vb..

Daha sonra, notu ikinci bir WordPress web sitesine nasıl aktaracağınızı (okuma, engelleme) göstereceğim. Kulağa iyi geliyor? Harika, başlayalım.

Yeniden Kullanılabilir Blok Nasıl Oluşturulur

Yeniden kullanılabilir bir blok oluşturmak inanılmaz derecede kolaydır. Şu yöne rotayı ayarla Mesajlar> Yeni Ekle Gutenberg editörünü başlatmak için:

yeni bir wordpress yazısı ekleme

Ardından, Blok Ekle (+) simgesini tıklayın ve ardından içerik bloğunuzu seçin. Bizim durumumuzda, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi paragraf bloğunu ekledim.

wordpress'e gutenberg bloğu ekleme

Bundan sonra, bloğunuzu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin ve şekillendirin. Bazı metinler, sosyal medya bağlantıları ve arka plan rengi ekledim. Yeni bloğumuz aka Teşekkürler notu Gutenberg editörüme bakar:

Çok güzel John Doe. Çok hoş. Şimdi, muhtemelen blogunuzu sosyal medyada takip edeceğim �� Hızla ilerliyoruz.

Şu anda, yukarıdaki not bir düzenli blok. Bunu bir yeniden kullanılabilir ihracat ve ithalat yapabiliriz. Bunu yapmak için Daha fazla seçenek simgesini ve ardından Yeniden Kullanılabilir Bloklara Ekle, Aşağıda gösterildiği gibi.

Ardından, yeniden kullanılabilir bloğunuza bir ad verin ve Kayıt etmek düğmesi, aşağıda görüldüğü gibi.

yeniden kullanılabilir gutenberg blok adlandırma

Ve işte bu, ilk yeniden kullanılabilir bloğunuzu oluşturdunuz. Amigo’ya gitmenin yolu.

Yeniden Kullanılabilir Bloklar Nasıl Kullanılır

Az önce oluşturduğumuz yeniden kullanılabilir bloğu yayınlarınıza veya sayfalarınıza eklemek son derece kolaydır. Gerekli içeriği yayınınıza veya sayfanıza ekledikten sonra, Blok Ekle (+) simgesine gidin, Yeniden Kullanılabilir Bloklar sekmesini tıklatın ve aşağıda gösterildiği gibi bloğunuzu (bizim durumumuzda Teşekkür Notu) seçin.

Gutenberg yeniden kullanılabilir blok

Yeniden kullanılabilir bloğunuzu yayınınıza veya sayfanıza ekledikten sonra, Ön izleme/Yayınla sonuçlarınızı ön uçta görüntülemek için düğmesini tıklayın. İşte ne var:

Test sitem Yirmi Yirmi temasını kullanıyor.

En iyi yanı, Teşekkürler notu sıfırdan oluşturmak zorunda kalmadan istediğiniz zaman engelleyin. Gutenberg bloklarını destekleyen tüm yazı türlerine ekleyebilirim.

Artık yeniden kullanılabilir blokların nasıl oluşturulacağını ve kullanılacağını bildiğinize göre, bu blokları başka bir WordPress web sitesine dışa aktarma hakkında daha fazla bilgi edelim. Karışıklığı önlemek için, az önce oluşturduğumuz aynı bloğu kullanacağım.

WordPress Gutenberg Bloklarını Dışa Aktarma

Yeniden kullanılabilir bir Gutenberg bloğunu dışa aktarmak, hiçbir zaman yapamayacağınız dördüncü sınıf öğrencilerinin.

Ne yapalım?

Gutenberg düzenleyicisinin içinde, Diğer araçlar ve seçenekler simgesini ve ardından Tüm Yeniden Kullanılabilir Blokları Yönet, aşağıda vurguladığımız gibi:

tüm yeniden kullanılabilir blokları yönet

Bunu yapmak sizi Bloklar tüm yeniden kullanılabilir bloklarınızı görüntüleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz ekran:

Biz sadece Teşekkürler notu engeller, ancak daha fazla oluştururken yukarıdaki ekran doldurulur. Dışa aktarmak için, fareyi başlığın üzerine getirin ve JSON olarak dışa aktar görünür. Aşağıdaki resme bakın.

Ardından, JSON dosyasını bilgisayarınıza kaydedin:

Bilgisayarınızda JSON dosyası olduğuna göre, bloğu ikinci test sitemize aktarmanın zamanı geldi.

WordPress Gutenberg Bloklarını Alma

Yeniden kullanılabilir bloklarınızı içe aktarmak A, B, C kadar kolaydır. İlk olarak Gutenberg editörünü açın. İkinci olarak, Diğer araçlar ve seçenekler simgesini ve ardından Tüm Yeniden Kullanılabilir Blokları Yönet, Aşağıda gösterildiği gibi.

Üzerinde Bloklar takip eden ekranda, JSON’dan içe aktar, daha önce indirdiğiniz dosyayı seçin ve ardından İthalat düğmesini tıklayın:

Ve bu kadar! Tıpkı bunun gibi, ikinci WordPress sitenize yeniden kullanılabilir bir Gutenberg bloğunu başarıyla aktardınız:

Kolay değil miydi? Daha sonra, ikinci web sitesinde Gutenberg bloğunuzu istediğiniz kadar kullanabilir ve yeniden kullanabilirsiniz.

Gutenberg Bloklarını Dışa Aktarma Eklentileri Var mı?

Oh evet, ve saygın bir WordPress geliştiricisi olan ThemeIsle tarafından bir tane buldum. Olarak bilinen ücretsiz bir eklentidir İhracat İçe Aktarmayı Engelle. Temel olarak, eklenti tüm bu öğreticiyi atlamanızı sağlar. Evet bu doğru; yeniden kullanılabilir bloklar oluşturmanız bile gerekmez.

Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin, ardından Gutenberg düzenleyicisini açın. Bloğunuzu istediğiniz gibi tasarlayın ve ardından Daha fazla seçenek simgesi. Sonra, JSON’u dışa aktar, Aşağıda gösterildiği gibi. İşte ekran görüntüsü:

Bunu yaptığınızda JSON dosyası bilgisayarınıza indirilir. Eklentiyi kullanarak JSON dosyasını içe aktarmak için Gutenberg düzenleyicisini açın. Ardından, Blok Ekle simgesini ve ardından JSON’dan Blokları İçe Aktar altında widget’lar sekmesi:

Bundan sonra, tıklayın Dosya seçin dosyayı bilgisayarınızdan seçmek ve Yükleme buton:

Eklenti yöntemiyle ilgili tek sorun, bloklarınızın WordPress sitenize kaydedilmemesidir. Blokları WordPress veritabanınıza kaydetmek için manuel yöntemi kullanmanız gerekir. Belki gelecekte değişecek.

Ne yazık ki başka bir eklenti bulamadım. Yine de, web sitenize yeniden kullanılabilir blokları kaydetmeyi umursamıyorsanız eklenti size çok zaman kazandırabilir. Bilgisayarınızda JSON dosyaları olarak bloklara sahip olacaksınız.


Yeniden kullanılabilir Gutenberg blokları bir cankurtaran. Sıfırdan başlamadığınız için şablonları ve özellikleri hızlı bir şekilde çoğaltmanıza olanak tanır. Çok sayıda gönderi / sayfa ve / veya web sitesi oluşturursanız, Gutenberg bloklarını nasıl dışa aktaracağınızı öğrenmek kullanışlı olacaktır.

Gutenberg blokları hakkında sorularınız veya önerileriniz var mı? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map