WordPress Güncellemesi için Hızlı Kılavuz – Neden ve Nasıl Güncelleştirilir

WordPress Güncellemesi için Hızlı Kılavuz - Neden ve Nasıl Güncelleştirilir

WordPress’in, kullanıcıların blogları ve web sitelerini kolayca oluşturmalarına yardımcı olmak için açık kaynaklı yazılım kullanan popüler bir İçerik Yönetim Sistemi olduğunu biliyoruz. Diğer tüm yazılımlar gibi, kullanıcıların artan ihtiyaçlarına cevap vermek için düzenli olarak güncellenmektedir. WordPress ekibi, WordPress’in temel işlevlerini sürekli olarak güncellemekle birlikte, hataları düzenli olarak düzeltir ve güvenlik güncellemelerini yayınlar. WordPress web sitenizi en üst düzeyde tutmak için, WordPress kurulumunuzda da bu değişiklikleri yapmanız gerekir.


Bu yazı WordPress’i güncellemek için hızlı bir kılavuzdur. Düzenli olarak neden ve neyi güncellemeniz gerektiğini tam olarak açıklayacağız. Başlayalım!

WordPress’i Neden Güncellemelisiniz??

WordPress’i düzenli olarak güncellemenizin birçok nedeni vardır.

1. Yeni özellikler: Düzeltilmiş bir WordPress sürümünde paketlenmiş herhangi bir yeni özelliği dahil etmek istiyorsanız, güncellemeniz gerekir. Örneğin, WordPress 5.0, Gutenberg içerik oluşturucuyu tanıttı. Hangi, varsayılan olarak kullanmak isterseniz, WordPress çekirdeğini güncellemeniz gerekir.

Her WordPress sürümünde yayınlanan yeni varsayılan tema için de aynı şey geçerlidir. Twenty Nineteen tarafından sunulan yeni özellikleri beğendiyseniz ve sitenize eklemek istiyorsanız, güncellemeniz gerekir.

2. Eklentilerle uyumluluğu artırır: Çoğu zaman birçok eklenti yazarı, eklentilerin büyük bir güncellemeden sonra WordPress çekirdeği ile uyumlu kalıp kalmadığını görmek için çalışmalarını kontrol eder. Gerektiğinde eklentileri güncellerler. Bu eklentilerin sitenizde çakışma olmadan çalışması için, uyumlu bir WordPress sürümüne yükseltme yapmanız gerekebilir.

3. Hataların düzeltilmesi: Büyük bir güncellemeden sonra birçok küçük hata bilinebilir. WordPress, bu hataları gidermek için küçük güncellemeler yayınlar ve bu değişiklikleri de yapmalısınız.

4. Performansı Artırır: Bir güncelleme, WordPress’in performansını artıran işlevler de ekleyebilir. Genel performansı artıran özellikler ve özellikler ekleyebilir.

5. Güvenlik: WordPress tarafından desteklenen tüm web sitelerinin% 33’ünden fazlası ile, bilgisayar korsanları için cazip bir hedeftir. WordPress ve WordPress topluluğundaki ekip, güvenlik açıklarına karşı uyarıda bulunur ve bunları hızlı bir şekilde giderir. Web sitenizi güvende tutmak için, bu güncellemeleri sitenizde de yaptığınızdan emin olmalısınız..

Neyi Güncellemelisiniz?

İzlemek ve güncellemek için gerekenler:

 • WordPress Çekirdek – Büyük ve Küçük
 • Temalar
 • eklentiler

Aynı zamanda, yüklediyseniz üçüncü taraf temaları ve eklentileri için de mevcut güncellemeleri kontrol edin. Eski eklentilerin ve temaların birçok tehlikesi vardır, bu yüzden onları da güncel tutmak istersiniz!

WordPress Nasıl Güncellenir: Genel Bakış

Bu basit adımlar, WordPress yüklemenizi güncel tutmanıza yardımcı olacaktır,

1. WordPress’i güncellemeden önce önemli bir önlem: Önemli değişiklikler yapmadan önce WordPress sitenizi her zaman yedekleyin. WordPress kurulumumu sorunsuz bir şekilde güncelledim. Ancak, benimki birkaç tema ve eklenti ile gerçek bir yalın kurulum. Birden fazla teması ve birçok eklentisi olan bir web sitesi için, herhangi bir uyumsuzluk varsa güncelleme riskli olabilir, bu nedenle her zaman yedekleyin.

2. Nelerin değiştirildiğini anlamak için değişiklik günlüğüne bakın: Bir özelliğe ihtiyacınız yoksa, WordPress’inizi güncellememeyi seçebilirsiniz.

3. Güncellemeleri sitenizin hazırlama sürümünde test edin: Bu şekilde, WordPress kurulumunuz ile etkilemeye çalıştığınız güncelleme arasında herhangi bir uyumsuzluk olup olmadığını öğreneceksiniz. Ve eğer bir şey bozulursa, değişikliklerle canlı yayına geçmeden önce sorun gidermeye başlayabilirsiniz.

WP Evreleme eklentisi web sitenizin aşamalandırma sürümünü oluşturabilirsiniz. Geçerli WordPress kurulumunuzun bir alt klasöründe, tüm veritabanını içeren canlı web sitenizin bir kopyasını oluşturur. Güncellemenizi canlı bir sitede tekrar etmeden önce burada test edebilirsiniz. Ek bir avantaj, güncelleme sırasında kapalı kalma süresini önlemenize yardımcı olabilmesidir. Ancak, şu anda, eklenti güncellenen sürümü canlı web sitesine geri itemez.

4. İstediğiniz güncellemeleri yükleyin: Güvenlik güncellemeleri söz konusu olduğunda, çok fazla seçeneğiniz olmadığını ve yine de yüklemeniz gerekebileceğini unutmayın..

5. Gözden geçirmek:  Web sitenizi, özellikle de güncellenmiş özellikleri inceleyin.

WordPress güncelleniyor

WordPress’i küçük kod parçaları kullanarak otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayabilir veya tek tıklamayla güncellemeleri seçebilirsiniz.

Tek Tıkla Güncelleme

WordPress, her güncelleme olduğunda sizi bilgilendirecek yerleşik bir sisteme sahiptir. WordPress’e giriş yaptığınızda bunu gösterge tablonuzda göreceksiniz. WordPress sürüm 4.7 intimasyonunun ekran görüntüsü.

Güncelleme tek tıklamayla gerçekleşen bir işlemdir. Güncelleme tamamlandıktan sonra, bu ekran.

Sitenize düzenli olarak giriş yapma alışkanlığınız yoksa, güncellemelerin farkında bile olmayabilirsiniz. Bu durumda, Twitter’da WordPress’i veya topluluktaki bir etkileyiciyi takip etmek isteyebilirsiniz (ahem – WPExplorer).

Veya hayatınızı kolaylaştırarak yönetilen WordPress barındırma işlemine geçiş yapın. Bunun en iyi WordPress barındırma olduğunu düşünmemizin birçok nedeni var. Ancak en önemlisi, WordPress için önemli bir güvenlik güncellemesi varsa, yönetilen ana makineniz sitenizi sizin için güncelleyecektir. Bu birkaç hıçkırığa neden olsa da, sitenizde en son WordPress sürümüne sahip olmak ve bir bilgisayar korsanlığından kurtarmak zorunda kalmaktan birkaç ayar yapmak daha güvenlidir.

Otomatik güncellemeler

WordPress varsayılan olarak güncellenecek şekilde ayarlanmıştır küçük değişiklikler otomatik olarak ayarlandığından, bunları bile bilmeyeceksiniz. Ama durum böyle değil büyük güncellemeler.

Ancak, herkes her zaman otomatik güncellemeleri tercih etmez. Güncellemenin sitenizdeki herhangi bir eklenti veya tema ile uyumlu olmaması riski her zaman vardır. Güncelleme tarafından eklenen özelliği etkinleştirmek istememeniz veya yüklemenizde ne olduğu konusunda daha fazla kontrol sahibi olmanız da mümkündür..

Bu durumda, otomatik güncellemeleri etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilir veya yalnızca küçük sürümlere / büyük güncellemelere uygulamak için wp-config.php dosya.

Büyük otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için aşağıdaki satırı ekleyin,

define ('WP_AUTO_UPDATE_CORE', doğru);

Tüm otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak için (küçük güncellemeler dahil),

define ('AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', doğru);

Herhangi bir nedenden ötürü, wp-config.php dosyasını, functions.php temanızın veya eklentinizin.

Otomatik güncellemeleri tamamen devre dışı bırakmak için,

add_filter ('automatic_updater_disabled', '__return_true');

Otomatik küçük güncellemeleri devre dışı bırakmak için,

add_filter ('allow_minor_auto_core_updates', '__return_false');

Otomatik büyük güncellemeleri etkinleştirmek için

add_filter ('allow_major_auto_core_updates', '__return_true');

Temalar ve Eklentiler

WordPress’i güncellediğiniz gibi, temaları ve eklentileri de güncelleyebilirsiniz. Güncellemeler varsa, size bildirilir Gösterge Tablosu> Güncellemeler. Ve bunları tek tıklatma yöntemini kullanarak güncelleyebilirsiniz.

Temalarda ve eklentilerde otomatik güncellemeler varsayılan olarak devre dışıdır. Bunları etkinleştirmek için, functions.php tema veya eklenti dosyası. Tema ve eklenti yazarları otomatik güncellemeleri zorlamayı seçebilir.

Temalarınızı ve eklentilerinizi otomatik olarak güncellemek için, bu kod parçasını temanızın functions.php dosyaya veya eklentiye.

add_filter ('auto_update_plugin', '__return_true');
add_filter ('auto_update_theme', '__return_true');

Üçüncü taraf temalarında veya eklentilerindeki güncellemeler büyük olasılıkla indirmeniz gereken bir klasörde sağlanacaktır. Eski sürümü devre dışı bırakın, yeni sürümü klasöre yükleyin ve eklentiyi yeniden etkinleştirin.

Ancak Themeforest veya Codecanyon’dan premium temalar veya eklentiler kullanıyorsanız, premium öğe güncellemelerinizi otomatikleştirmek için Envato Market eklentisini de kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için Envato Market eklenti kılavuzumuza bakın.

Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

Çocuk Temaları: Bir temayı güncellemeyi seçtiğinizde, ana temada yapmış olabileceğiniz tüm özelleştirmeler kaybolacaktır. Özelleştirmeyi gerçekleştirmek için bir alt tema kullanıyorsanız durum böyle olmayacaktır. Ancak, bir alt tema kullanıyorsanız, tema için yayınlanan güncellemeleri takip etmeniz ve manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Eklenti Güncellemesini Kontrol Etmek İçin: Bir eklenti güncellemesinden emin değilseniz, bu tam kılavuzu şu adresten takip edebilirsiniz: WP Girl’e sorun.

Eklenti Kullanarak Otomatik Güncelleştirmeler: Ayrıca çekirdek, temalar ve eklentilerdeki büyük güncellemeler için otomatik güncellemeleri açarak Kolay Güncelleme Yöneticisi Eklenti. Bu, özellikle sorun giderme konusunda iyi değilseniz risklidir. Bununla birlikte, eklentinin etkin yüklemelerinin (200.000+) sayısına göre, birçok WordPress kullanıcısı otomatik güncelleme yöntemiyle gitmeyi tercih ediyor.

Kolay Güncelleme Yöneticisi

Bu eklenti, güncelleme ile ilgili tüm ayarları geçersiz kılar. Tüm güncellemeleri yönetmenize izin verir – WordPress çekirdeğinde büyük ve küçük güncellemeler, temalar ve eklentiler, geliştirme güncellemeleri, çeviri güncellemeleri ve bazı üçüncü taraf eklentileri. Ayrıca WordPress sürümünüzü altbilgide gizler.

Sonuç olarak

WordPress’inizde bir sonraki güncelleme bildirimini gördüğünüzde, yok saymamaya dikkat edin. WordPress’i güncelleyerek nelerin değiştirildiğini anlamak ve web sitenizin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak için değişiklik günlüğüne göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map