WordPress’e Google Yazı Tipleri Ekleme

WordPress'e Google Yazı Tipleri Ekleme

Web sitenizin tasarımını ve profesyonelliğini önemli ölçüde iyileştirmenin bir yolu harika yazı tipleri kullanmaktır.


Çoğu kişi, web sitelerinde kullandıkları yazı tipine asla ikinci bir düşünce vermez. Ancak, kendi temanızı geliştiriyorsanız veya şu anda yüklediğiniz bir temayı düzenliyorsanız, iyi yazı tipi seçimi sürecin büyük bir parçası olmalıdır.

Web siteniz için bir yazı tipi veya yazı tipi kombinasyonu seçmek basit ve açıkçası oldukça sıkıcı bir işti. Kullanabileceğiniz çok az web güvenli yazı tipi vardı, ancak şimdi sürekli olarak web için optimize edilmiş çok sayıda yazı tipi oluşturulduğunda, hangilerinin kullanılacağını bulmak zor olabilir.

Oluşturulması ile Google Yazı Tipleri ve 900 + font aileleri artık iyi bir font seçme süreci daha da karmaşık. Ancak, son birkaç yıl içinde Google Fonts çevresindeki geliştirme, yaptığınız herhangi bir seçeneği uygulamayı hiç olmadığı kadar kolay hale getirdi..

Google Yazı Tiplerini Neden Kullanmalıyım?

Google Yazı Tipleri, bugün web’de kullanabileceğiniz en büyük yazı tipi kaynaklarından biri haline geldi.

Sadece 900’den fazla yazı tipi ailesi kullanmanızla kalmaz, hepsi herkes tarafından oluşturulabilen ve geliştirilebilen açık kaynaklı yazı tipleridir..

Yazı tipi oluşturan tasarımcılar, yazı tiplerinin Google’ın dizinine eklenmesi için bir değerlendirme sürecinden geçmelidir. Bu, dünyanın dört bir yanındaki binlerce tasarımcıya erişmenin yanı sıra, fontların önce eksiksiz ve web için optimize edilmesini sağlamadan dizine eklenemeyeceği anlamına gelir.

Geçmişte farklı yazı tipleri kullanmak, tarayıcının düzgün bir şekilde görüntülemesini sağlamak için insanların yazı tipinin kendi bilgisayarlarına yüklenmiş olması gerektiği anlamına geliyordu. Google Yazı Tipleri ile tüm yazı tiplerine doğrudan Google dizininden erişilir, bu sayede herhangi bir tarayıcıya sahip hemen hemen her makinede çalışırlar. Bu, web siteleri geliştirmek için benzeri görülmemiş miktarda tasarım özgürlüğü sağlar.

Google Yazı Tiplerini Web Sitemde Nasıl Kullanırım??

Toplam WordPress Teması gibi bazı WordPress temaları, Google fontlarınızı kolayca değiştirmek için temanın içine yerleştirilmiş seçenekler içerir. Sadece şuraya gidin: Özelleştirici ve tıklayın matbaacılık tema boyunca ana yazı tiplerini, yazı tipi boyutunu, yazı tipi ağırlığını ve hatta satır aralığını düzenlemek için sekme.

Toplam Tema Yazı Tipi Seçenekleri

Ancak, farklı bir tema kullanıyorsanız Google Fonts’u manuel olarak ekleyebilir veya bir eklenti kullanabilirsiniz.

Google Yazı Tipleri Eklemek için WordPress Eklentileri

Sitenize Google Yazı Tipleri eklemek için en iyi ücretsiz eklentilerden biri, WordPress deposundan indirebileceğiniz ücretsiz Kolay Google Yazı Tipleri Eklentisini kullanmaktır. İndirmesi en kolay olanı doğrudan WordPress kontrol panelinizden. WordPress sitenize giriş yapın ve şu adrese gidin: Eklentiler> Yeni Ekle. Ardından hızlı ve kolay kurulum için “Kolay Google Yazı Tipleri” ni arayın.

Bilgi ve İndirme Demoyu Görüntüleyin

Sitede yazı tiplerini özelleştirmek için bir başka harika eklenti, Yellow Pencil Live CSS editör eklentisidir (New York WordPress Temamızda ücretsiz olarak bulunur). Bu eklentinin avantajı, web sitenizin yazı tiplerini kolay bir tıklama ve düzenleme yöntemiyle değiştirmenize izin vermesidir. Ayrıca tüm WordPress temanızın renklerini, yazı tipi boyutlarını, yazı tipi ağırlıklarını, dolguları, kenar boşluklarını vb. Özelleştirebilirsiniz..

Hangi Fontları Kullanmalıyım?

Google Yazı Tipleri Dizini’nin en büyük gücü, hayatı sizin için zorlaştırabilir. İyi bir yazı tipi kombinasyonu bulmak ve seçmek zor olabilir, kullanmak için çok sayıda yazı tipi mevcut.

Seçtiğiniz yazı tipleri tamamen tasarımınızla ne aktarmaya çalıştığınıza bağlı olacaktır. Yazı tipleri, sitenin okuyucularının ilgisini çekmek için kullanılır. Web sitesinin çeşitli yönlerine dikkat çekmek için kullanılırlar ve harika bir tasarımcı, kullandıkları yazı tiplerinde çok ince farklarla harikalar yaratabilir.

Anlamanız gereken bir şey, bir yazı tipi ile bir yazı tipi arasındaki farktır. Bu iki terim sık sık ve yanlış bir şekilde birbirinin yerine kullanılır. Bir yazı tipi, harflerin, sayı sembollerinin, vb. Tam bir koleksiyonudur. Bu koleksiyonun tasarımına atıfta bulunursanız, ona bir yazı biçimi derdiniz.

Yazı Tipi Sınıflandırmaları

Yazı karakterlerine uygulanabilecek çeşitli sınıflandırmalar vardır. Bunlar: Serif, Sans Serif, Ekran, El Yazısı (veya Script) ve Monospace. Baskıda kullanılan başkaları da var, ancak şimdi kendimizle ilgilenmemiz gerekmeyecek.

Peki aralarındaki farklar neler??

Serif yazı karakterleri her karakterin kenarından sarkan bir kuyruğa sahiptir.

Serif Yazı Tipi

Sans Serif yazı karakterlerinin kuyrukları yok.

Sans Serif Yazı Tipi

Görüntüle yazı tipleri alışılmadık ve dekoratif.

Ekran Yazı Tipi

El yazısı yazı tipleri elle yazılmış el yazısı veya blok yazma gibi görünür.

El Yazısı Yazı Tipi

son olarak, tek aralıklı yazı tipleri, her biri tam olarak aynı miktarda yer kaplayan karakterden oluşur.

Monospace Yazı Tipi

Web Tasarımı için Fontlar

Hangi yazı tiplerinin kullanılacağını seçerken izlenmesi gereken birkaç en iyi uygulama kılavuzu vardır.

İyi bir fikir ikiden fazla farklı yazı tipi kullanmaktan kaçının site tasarımınızda. İkiden fazla yazı tipini dengelemek zor olabilir. Ve bir sitede ikiden fazla yazı tipinin karıştırılması ciddi görsel sorunlara neden olabilir.

Biri başlıklar ve diğeri içerik için olmak üzere iki farklı yazı tipi kullanıyorsanız, bunları aynı yazı tipi sınıflandırmasından seçmediğinizden emin olun. Onun yazı biçimlerini birleştirmek için en iyisi. Başka bir deyişle, iki farklı Serif yazı tipi veya iki farklı sans serif yazı tipi kullanmaktan kaçının.

Başlıklar için gerçekten iyi çalışan, ancak vücut içeriği için ideal olmayan veya tam tersi olan yazı tipleri vardır. İçeriği için okunması zor olabilecek yazı tipleri kullanan siteler var. İçerik yazı tipleri temiz ve okunması kolay olmalıdır buna karşılık maksimum etki için başlık yazı tipleri kullanılmalıdır ve sitenizin belirli alanlarına dikkat çekmek için.

WordPress için Google Yazı Tiplerini Sarma

Takdir etmeye başlayabileceğiniz gibi, web sitesi tasarımınız için yazı tipi seçmek zor ve ilgili bir süreç olabilir. Kararda, iki yazı tipini seçmekten çok daha fazlası var.

Seçimlerinizden emin olmak için çabalamanız gereken birkaç şey var. Üstbilgi sınıfı hiyerarşinizin dengeli olduğundan ve üstbilgi etiketlerinin göreli boyutta küçüldüğünden emin olun.

İyi site tasarımı ve tipografi savaşının yarısı, yazı tipi seçimlerinizle tutarlı olmaktır. Buna yazı tipi boyutları, ağırlıkları ve aralıkları da dahildir. Google Fonts ve Google Tipografi eklentisini kullanmak, bu sürecin tamamını hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Bu kaynaklarla bile profesyonel ve dengeli tipografiye sahip olmak hala bir zorluktur.

Hala seçimlerinizden emin değilseniz ve tüm seçenekleriniz arasındaki farkları anlamaya çalışırken kaybolursunuz. Profesyonel bir tasarımcının sitenize göz atma zamanı gelmiş olabilir.

Web sitenize Google Yazı Tipleri uyguladınız mı? Sıfırdan Google Yazı Tiplerini içeren bir tema oluşturdunuz mu? Aşağıdaki yorumlarda tipografi ve en sevdiğiniz yazı tipleriyle ilgili düşüncelerinizi duymak isteriz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map