WordPress’e Başlarken: 2020 Kılavuzu

WordPress'e Başlarken

Yani yeni bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Sitenizin ne hakkında, hangi içeriğe sahip olacağınız, herhangi bir şey satıp satmayacağınız, liste uzayıp gitmediği hakkında iyi bir fikriniz var. Şimdi WordPress’i kullanmaya başlamak için!


Hepiniz başlamaya hazırsınız gibi görünüyor, değil mi? Ama bekleyin, platformunuz ne olacak? Bunu okuyorsanız muhtemelen WordPress’i seçtiniz veya seçmeyi düşünüyorsunuz. Ama belki nasıl başlayacağınızdan emin değilsiniz. Ya da belki de nasıl çalıştığı hakkında bir tazelenmeye ihtiyacınız var. Bu makale, WordPress sitenize nasıl başlayacağınız konusunda adım adım ilerleyerek sürecin kolaylaştırılmasına yardımcı olacaktır..

Lütfen aklınızda bulundurun: WordPress.com ve WordPress.org arasında büyük farklar var, bu kılavuzda özellikle .ORG için ipuçlarını paylaşacağız.

1. Adım: Siteniz için En İyi Hosting’i Bulun

WordPress.org’u kullanmadan önce bir barındırma hizmetine ihtiyacınız var. Kendi sunucunuzu kurabilir ve WordPress’i bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz, ancak henüz yeni başladığınızda, halihazırda sunucuları kurulmuş ve bir WordPress sitesi barındırmaya hazır sunucuları olan bir hizmete abone olmak daha kolaydır. Bazı hizmetler ücretsizdir ve bazıları ücretlidir; daha kaliteli hizmet ve özellikler sunacakları için ücretli bir tane kullanmanızı öneririz.

Hangi barındırma türünü veya hangi ana bilgisayarı seçeceğinizden emin değil misiniz? Tamamen anlıyoruz (ve daha önce oradaydık, WPExplorer mükemmel bir uyum bulmadan önce birkaç kez ev sahibi değiştirdi). Tüm kendi artıları ve eksileri ile, dikkate birkaç barındırma türleri vardır. En iyi WordPress barındırma ile ilgili kılavuzumuzu okuyabilir veya yeni WordPress kullanıcılarına önerdiğimiz en iyi barındırma seçeneklerini gösteren kullanışlı infografiklerimize göz atabilirsiniz..

WordPress Barındırma Seçenekleri

En İyi WordPress Barındırma

Paylaşılan Evsahipliği çoğu yeni WordPress kullanıcısının başladığı şeydir. Yeni bir web sitesi barındırmak için yeterli kaynağa sahip, bütçeye uygun, kolay bir seçenektir. Paylaşılan çoğu ana bilgisayar, tek tıklamayla WordPress yüklemesi, makul miktarda depolama ve bant genişliği ve bazen birkaç avantaj (Google Adwords kuponları veya hatta ücretsiz bir alan adı gibi) sunar. Bize göre en iyi paylaşılan hosting planı Bluehost’tan. Ayda sadece 2,95 ABD dolarından başlayan fiyatlarla (özel bağlantımızla) WordPress’e yeni başlayanlar için harika bir seçenek.

BLUEHOST PAYLAŞILAN WORDPRESS HOSTING

Yönetilen VPS (Sanal Özel Sunucular anlamına gelir) paylaşılan barındırma bir adım yukarı. Yine de bir sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşıyorsunuz, ancak sunucu bölümlere ayrılmıştır, böylece her biri daha iyi güvenlik, gizlilik ve web sitesi çalışması için kendi mini sunucunuza sahip olursunuz. Artı, ile yönetilen Sunucunuzu korumak zorunda değilsiniz VPS – barındırma şirketi, web sitenize odaklanabilmeniz için yazılım güncellemelerini ve WordPress güncellemelerini kodlar. En iyi yönetilen VPS için seçtiğimiz Volan. Ücretsiz geçişler, yerleşik önbellekleme, otomatik yedeklemeler ve daha fazlası gibi fantastik hizmetler sunarlar..

Volan VPS WordPress Barındırma

Ve son barındırma seçeneği Yönetilen WordPress Barındırma, hangi hosting şirketi tam olarak sizin için sunucunuzu yönetir. Yönetilen barındırma, paylaşılandan daha fazla özellik ve web sitesi kaynağı sunar ve yönetilen birçok ana bilgisayar, ölçeklenebilir barındırma planları sunarak küçük başlayabilir ve işiniz büyüdükçe sunucunuzu yükseltebilirsiniz. WP Engine’den yönetilen barındırma hizmetini yıllardır kullandık ve barındırma hizmetimizin kalitesinden ve destek ekibinden gelen müthiş hizmetten son derece memnunuz. Yeni blogcular için mükemmel bir kişisel planın yanı sıra yüksek trafikli web siteleri için şaşırtıcı premium ve kurumsal düzey planları sunuyorlar.

WP Engine Yönetilen WordPress Barındırma

2. Adım: Bir Alan Adı Seçin

Muhtemelen zaten web sitenizin adı veya kısa bir isim listesi seçtiniz. Bu harika! Bunu yapmazsanız, beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilecek birçok makale vardır. Alan adınızın sitenizin amacını yansıtması ve ziyaretçi çekebilecek kadar ilginç olması gerektiğini unutmayın..

Adlandırmanın biraz daha az dikkat çeken diğer kısmı ise alan adıdır. Teknik terimlerle, bir etki alanı adı, bir URL’nin (ağdaki bilgisayarları veya aygıtları tanımlayan) IP adreslerini ve web sayfalarını tanımlayan parçasıdır. Daha basit olarak, bu sizin web adresinizdir. Her alan adının .com veya .org gibi bir soneki vardır. Daha önce alınmamış olmasını istediğiniz herhangi bir alan adını yıllık bir ücret karşılığında kaydedebilirsiniz. Bazı toplantı sahipleri ilk yıl için ücretsiz alan adı kaydı verecektir. Kayıt işleminin bir parçası olarak toplantı sahipleri otomatik olarak alan adının sizin için uygun olup olmadığını da kontrol eder. Ancak her zaman doğrudan NameCheap veya GoDaddy gibi bir kayıt kuruluşundan bir alan adı satın alabilirsiniz.

Bir alan adına karar verdikten sonra, kurulum işlemini tamamlamak için barındırma şirketinizin talimatlarını izleyin. Büyük olasılıkla alan adınızı barındırıcınıza yönlendirmeniz gerekir. Belirli dokümanları bulmak için çevrimiçi dokümanlarını kontrol etmeniz veya hızlı bir Google araması yapmanız yeterlidir. Şimdi gerçek iş başlıyor!

Sonraki adımların belirli bir sırada olması gerekmez. Artık kontrol panelinize erişebilir ve dikkatinizi en çok bastığınız her şeye çevirebilirsiniz.

WordPress'e Hoş Geldiniz

Bu noktada, sitenizi görüntülemek ve yönetici seçeneklerinizi gözden geçirmek faydalı olabilir. Bu şekilde neyle çalışmanız gerektiğini bilirsiniz.

3. Adım: Site Tasarımınızı Özelleştirin

WordPress varsayılan olarak olduğu gibi yapıştırabileceğiniz, özelleştirebileceğiniz veya yeni bir temayla değiştirebileceğiniz belirli bir temayı varsayılan olarak kullanır.

Ücretsiz Temalar

WordPress, önceden yüklenmiş çeşitli temalara sahiptir. Görmek için ücretsiz WordPress temaları dizini, tıklamak Görünüm> Temalar. Eğer Yeni ekle düğmesini tıkladığınızda, temalar hakkındaki ayrıntıların yanı sıra WordPress.org dizininden ücretsiz WordPress temalarının bir listesini ve bunları önizleme veya yükleme seçeneğini görürsünüz..

Yeni WordPress Teması Ekle

Üçüncü bir tarafça geliştirilen bir tema yüklemeyi de seçebilirsiniz. Birçok saygın site ücretsiz WordPress temaları sunuyor – WPExplorer dahil. Temayı indirmeniz gerekeceğinden kurulum biraz farklı. Genellikle bu, temanın adıyla bir .zip’dir. Yüklemek için tema dizinine gidin ve tıklayın Temayı Yükle.

WordPress Teması Yükleme

Bir sonraki ekran sizden bilgisayarınızdaki temaya göz atmanızı isteyecektir. Tema dosyanızı seçin (bahsettiğimiz .zip) ve yüklemek için tıklayın. Geriye kalan tek şey, yeni temanızı sitenizde kullanmak için etkinleştir’i tıklamaktır.

Premium Temalar

Ücretsiz temalar başlamak için harika bir yol olsa da, premium (veya ücretli) temalar altın standarttır. Üçüncü taraf premium temaları daha fazla çeşitlilik sunar ve genellikle ücretsiz tema dizininde bulacağınız temalardan çok daha fazla özellik içerir.

Örneğin, Toplam WordPress teması, kullanımı kolay bir görsel sayfa oluşturucu, portföyünüz için yerleşik seçenekler, özelleştirilebilir bir blog, özel yazı tipleri, sınırsız renk seçenekleri ve çok daha fazlasını içerir. Ancak en önemlisi, temanın canlı demolarından herhangi birini içe aktarmak için kullanabileceğiniz kolay bir demo ithalatçısı içerir. Yani jsut ile birkaç tıklamayla site tasarımınızı başlatabilirsiniz.

Toplam Duyarlı Çok Amaçlı WordPress Teması

Bilgi ve İndirme Demoyu Görüntüleyin

Ama bu sadece bir seçenek. Web siteniz için yeni bir tema satın alabileceğiniz birçok premium tema pazar yeri var. Themeforest, seçebileceğiniz 11.000’den fazla tema ile premium bir tema bulmaya başlamak için iyi bir yerdir. Veya burada bir araya getirdiğimiz birçok tema koleksiyonuna WPExplorer’dan göz atabilirsiniz.

İstediğiniz temayı bulduktan, satın aldıktan ve indirdikten sonra (tıpkı ücretsiz temalar bölümünde ele aldığımız gibi) yüklemeniz gerekir. Başını aşmak Temalar> Yeni Ekle yüklemek, yüklemek ve etkinleştirmek için. Premium temanızda paketlenmiş eklentiler varsa önerilen eklentileri yüklemek için ek istemler veya bildirimler görebilirsiniz.

Tema Özelleştirici

Görünümünüzün özelleştirmek isteyeceğiniz diğer bölümleri widget’lar, menü (ler), başlık ve arka plantır. Bunların tümü, tema özelleştirici altında bulabilirsiniz Görünüm (temalar seçeneğinin hemen altında). Aşk WordPress özelleştiricisini açmak için üzerine tıklayın:

WordPress Tema Özelleştirici

WordPress, bazıları etkinleştirilen ve sitenizin kenar çubuğunda görünen bir dizi widget ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Bunları gerektiği gibi yeniden düzenleyebilirsiniz ve daha fazlasını isterseniz, yenilerini eklemek için her zaman bir eklenti yükleyebilirsiniz.

WordPress Widget'ları Ekleme

Temanız farklı veya birden fazla menü konumunu (ana, üst çubuk, altbilgi vb.) Destekleyebilir. Yoksa, menü eklentileri yüklenebilir. Birkaç sayfa ayarlayana kadar muhtemelen bunun için çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacak.

4. Adım: Daha Fazla Özellik için Eklenti Ekleme

Hem sitenizi nasıl kullandığınıza hem de temanızın işlevselliğine bağlı olarak, muhtemelen çeşitli eklentileri yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekecektir. Bunlar, sitenizin yapabileceklerine katkıda bulunur.

Ücretsiz eklentiler yüklemek için eklenti dizini tıklayarak Eklentiler> Yeni Ekle ve bir eklentiye göz atarsanız veya diğer sitelerden satın aldığınız eklentileri Eklentiyi Yükle buton.

Eğer ilgileniyorsanız, burada WPExplorer’da kullandığımız ve önerdiğimiz üç anahtar eklenti.

VaultPress

WordPress için VaultPress

VaultPress Yedeklerini Alın

Çoğu iyi hosting şirketi, planlarının bir parçası olarak günlük yedeklemeler sunsa da, güvenli olmak için yedek WordPress’inizi kendiniz tavsiye ediyoruz. VaultPress’i uygun fiyatlı (aslında JetPack premium planlarının bir parçası), kullanımı kolay (WordPress.org hesabınızı yükleyin ve bağlayın) olarak kullanırız ve severiz ve tüm sitenizin tam bir yedeğini alır – medya dahil.

Akismet

Akismet WordPress Spam Koruma Eklentisi

WordPress için Akismet’i Edinin

Tıpkı VaultPress gibi, Akismet premium JetPack aboneliklerinin bir parçasıdır ve bunun WordPress için en iyi spam eklentisi olduğunu düşünüyoruz. Akismet, spam algoritmalarını kendi algoritmasını ve Akismet kullanıcılarının bildirdiği yorumları filtrelemeye yardımcı olur. Bu şekilde yorumlarınızı izlemek için daha az zaman harcamanız ve SEO’nuza ve içeriğinize odaklanmak için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi

Yoast SEO’sunu edinin

Herhangi bir web sitesi sahibi için iyi bir SEO eklentisi anahtardır. Dışarıda birkaç popüler eklenti var, ancak Yoast SEO’yu kullanıyoruz ve seviyoruz. Bu eklenti, SEO’nuzu geliştirmeye başlamak için kesinlikle ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Site haritaları, varsayılan başlıklar / alıntılar, ekmek kırıntıları, RSS özet akışı görüntüleme, açık grafik meta etiketleri ve sayfa içi SEO araçları (anahtar kelimeler, okunabilirlik vb. İçin) dahil ancak bunlarla sınırlı değildir.

Ayrıca, temanız yeterli stil seçenekleri içermiyorsa site tasarımınızı özelleştirmek için CSS Hero veya Yellow Pencil gibi bir CSS canlı düzenleyici kullanmanızı öneririz. Daha kullanışlı eklentiler için, haritalar, rezervasyonlar, sosyal paylaşım, çeviriler ve daha fazlası için harika eklentiler bulmak üzere eklenti koleksiyonlarımıza göz atın.

5. Adım: Anahtar Sayfalar Oluşturun

Tek sayfalık bir site olarak tasarlanmadığı sürece, her web sitesinin en az birkaç sayfası olmalıdır. Örneğin, bir sayfa ve bir kişi sayfası. Ayrıca, haberlerinizi veya yayınlarınızı barındırmak için bir blog sayfası öneriyoruz. Ancak sitenizin amacına bağlı olarak, muhtemelen başka sayfalar da istersiniz. Bu, çalışmanızı göstermek için bir portföy veya galeri olabilir. Satılacak ürünleriniz varsa, bir mağaza sayfası istersiniz. Bu tür sayfaları eklemek ve özelleştirmek için eklentilere ihtiyaç duyabileceğinizi veya yüklemek isteyebileceğinizi unutmayın..

Ev

Ana Sayfa Şablonu

Ana sayfanız, kullanıcıların ana URL’nize gittiklerinde görecekleri ilk sayfadır. Bazı temalar bir ana sayfa şablonu içerir (yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi). Veya özel bir şey oluşturmak için bir sayfa oluşturucu kullanın. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok güçlü WordPress sayfa oluşturucu eklentisi var.

Ne seçerseniz seçin, oluşturduğunuz Ana Sayfayı Ayarlar> Okuma bölümüne gidin ve “Statik sayfa” seçeneğini belirleyin (not: blogunuz ana sayfanız olabilir ve ana ön sayfanız olarak kullanmak istediğiniz şey buysa “Son yayınlarınız” seçeneğini işaretli bırakın). Daha fazla yardım için ana sayfanın nasıl oluşturulacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Blog

Toplam Çok Amaçlı ve Bloglama WordPress Teması: Mason Demo

Çoğu web sitesinde bir blog olacaktır – aslında, birçok site sadece bir blog! Temanıza bağlı olarak bir blog sayfası oluşturmanız gerekmeyebilir, çünkü birçok bloglama WordPress teması zaten stilize edilmiştir, böylece yayın ekleyerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak bazılarında, aşağıdakilere giderek kullanabileceğiniz özel bir blog sayfası şablonu bulunur: Sayfalar> Yeni Ekle ardından ana metin düzenleyicisinin sağındaki veya altındaki bir meta kutudan “blog” şablonunu seçin. Sayfanızı kaydettikten sonra, sayfanızın altındaki blogunuz olarak da tanımlamanız gerekir. Ayarlar> Okuma > “Yayınlar sayfası” seçeneğiniz olarak statik sayfa.

hakkında

Hakkımızda Bölümü

Hakkında sayfalar işletmelerin şirket geçmişini, görev bildirimlerini ve ekip üyelerini paylaşmaları için harikadır. Veya bağımsız blog yazarlarının nasıl başladıkları, ilgi alanları ve kişisel hikayeleri hakkında notlar paylaşmaları için. Her sitenin bir siteye ihtiyacı olmasa da, dikkate alınması gereken iyi bir sayfadır. Hakkında sayfası, kitlenizle daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

İletişim

İletişim Sayfası

Hemen hemen her web sitesinin bir iletişim sayfası olacaktır. Popüler temalarla uyumlu çok sayıda kolay eklenti olduğundan, WordPress ile bir kişi sayfası oluşturmak oldukça basittir. En azından, altbilginize veya kenar çubuğunuza basit bir form eklemek için bu iletişim formu eklentilerinden birini veya konumlarınızı sergilemek için bir eşleme eklentisi kullanabilirsiniz..

Portföy

Toplam WordPress Portföyü

Bazı işletmeler için, portföyün çok faydalı olduğu işinizi sergilemek mantıklıdır. Çevrimiçi bir portföy oluşturmak için bir tema seçebilir veya özel portföy türü içeren bir eklenti ekleyebilirsiniz. Özel yayın türleri, soldaki WordPress kontrol panelinize yeni, bulunması kolay bir menü öğesi ekler. Bunlar genellikle blog yazısı eklemek gibi çalışır. Fark, genellikle amaçlarına özgü özel stiller ve seçenekler içermesidir. Dolayısıyla, bir portföy genellikle galeri oluşturma, video yükleme ve hatta ses yükleme seçeneklerini içerecektir, böylece potansiyel müşteriye ne kadar harika olduğunuzu gösterebilirsiniz.

mağaza

Total Glitz & Glam WooCommerce Mağazası

Son olarak, kendi eşyalarınızı Etsy benzeri bir mağazada satmak veya kendi sitenizdeki bağlı kuruluş mağazalarından ürün almak isteyip istemediğinizi WordPress ile çevrimiçi bir mağaza oluşturabilirsiniz. Özellikle ücretsiz WooCommerce eklentisi ile. Bir portföy gibi, WooCommerce (ve EDD veya Shopify gibi diğer e-ticaret platformları) özel bir yazı türü ekler. Bu, dijital / fiziksel öğe, ürün galerisi, ürün varyasyonları, kuponlar, gönderim, vergiler ve daha fazlası gibi ürünleriniz için özel seçenekleri içerir..

6. Adım: İçeriği İçe ve Dışa Aktarma

Bu araçlar, başlamakla ilgili tartışmalarda sıklıkla göz ardı edilir. WordPress’te yeniyseniz ancak blog oluşturma veya web sitesi yönetiminde değilseniz, içe ve dışa aktarma kullanışlı araçlardır ve yapılması kolaydır. Eski bir WordPress web sitesinden içerik taşımak için dışa aktarma aracını kullanın. Bu, site içeriğinizin bir xml dosyasını indirir.

WordPress Dışa Aktarma Aracı

İçeriğinizi başka bir siteden getirmek için içe aktarma aracını kullanın. Premium bir tema satın alırsanız, muhtemelen başlamanıza yardımcı olması için içe aktarabileceğiniz örnek veriler (.xml dosyası biçiminde) ile birlikte gelir. Bir temanın nasıl kullanılacağını bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa veya tam bir demo içe aktarmak istiyorsanız (özellikle Total gibi tonlarca örnek demoya sahip temaları kullanırken) örnek verileri kullanmanızı öneririz..

WordPress İçe Aktarma Aracı

Adım 7: WordPress’e Başlarken Daha Fazla Bilgi

Bu makalede, WordPress’e başlamanın önemli kısımları tartışılmaktadır. Ancak, hala kaybolmuş hissediyorsanız, sizin için daha fazla kaynak:

 • WP Admin’deki her şeyin ne yaptığından emin değil misiniz? Açıklanan WordPress kontrol panelindeki makalemize göz atın
 • Hala dil bilgisine alışıyor musunuz? Yeni Başlayanlar için WordPress Sözlüğümüze bir göz atın (kafa karıştırıcı terimleri açıkladığımız)
 • Bir web sitesi başlatmanın ne kadar cesur olduğunu görmek için, bu rehber WordPress’den
 • Tema seçemiyor musunuz? İşte infopreneurs için en iyi WordPress temaları (blogcular için süslü bir kelime)
 • Ücretsiz tema kullanıma alma hakkında bir rehber için nasıl blog başlatılacağı
 •  Blogunuzdan para kazanmak ve ürün satmaya başlamak istiyorsanız, nasıl başarılı bir blog üyesi olunacağı ile ilgili bu makale başlamak için harika bir yerdir

WP Explorer’da WordPress kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak bir sürü başka kaynak var. Blogumuzu ve diğer makaleleri yakından tanımak için tarayın!

Sonuç

İster bir web sitesine sahip olun, ister WordPress’te yeni olun, nihayet WordPress’i kullanmaya başlamak zor olabilir. Bu gibi durumlarda rehber ve diğer kaynaklara sahip olmak paha biçilmezdir. Burada sunduğumuz araçları kullanmak, sürecin daha sorunsuz olmasına yardımcı olabilir. Sitenizi hızlı bir şekilde çalışır hale getireceksiniz!

WordPress web sitenizi ilk başlattığınızda ne bilmenizi isterdiniz? Şimdi başlıyorsanız, bu konuda daha emin olmanıza ne yardım eder? Yorumlarda bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map