WordPress Blogunuz için Özel Kısa URL’ler Oluşturma

WordPress Blogunuz için Özel Kısa URL'ler Oluşturma

Diğer yerlerin yanı sıra sosyal medyada daha fazla okuyucuya ulaşmaktan heyecan duyuyorsunuz. Ancak uzun URL’ler, kullanıcı dostu veya hatta hoş olmadıkları için işleri zorlaştırıyor. Öte yandan, özel bir kısa URL’nin sosyal medyada ve basılı reklamlar veya kartvizitler gibi diğer ekranlarda paylaşılması kolaydır.


Örneğin Amazon satış ortağı bağlantılarını düşünün

https://www.amazon.com/Kindle-Wireless-Reading-Display-Globally/dp/B003FSUDM4/ref=amb_link_353259562_2?pf_rd_m=ATVPDKIK X0DER & pf_rd_s = center-10 & pf_rd_r_02_2

Böyle bir bağlantı nasıl paylaşım dostu? Paylaşılabilir, akılda kalıcı ve gerektiğinde satış ortağı bağlantılarınızı maskelemek için harika kısa URL’lere ihtiyacınız var. Blog yayını URL’leriniz de biraz kullanabilir yağma. Bununla gitmek için markalı bir kısa URL alabilirseniz, altınsınız.

Ter bırakmadan WordPress blogunuz için nasıl özel kısa URL’ler oluşturabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

URL’leri Neden Kısaltırsınız??

İlk önce, bağlantılarınızı kısaltmanın avantajları nelerdir??

 • Paylaşılabilirliği artırın – Paylaşmanın daha kolay olduğunu söylemeye gerek yok https://wpexplorer.com/short-url göre https://wpexplorer.com/how-to-create-custom-short-urls-for-your-wordpress-blog. Sadece daha uzun URL’yi yazmak yorucu olur. Ayrıca, kartvizitlere, kalemlere, tişörtlere vb.Kısa URL’ler koymak daha kolaydır..
 • Marka erişimini artırın – Yine, potansiyel müşteri nerede görürse görsün, daha kısa URL’yi hatırlamak daha kolaydır. Markalı bir URL satın alabileceğiniz göz önüne alındığında, markanızı daha fazla göz küresinin önüne getirmek için özel kısa URL’lerin paylaşılabilirlik potansiyelini kullanabilirsiniz. Beklentiler Messenger üzerinden size m.me/wpexplorerthemes Örneğin.
 • Bağlantıları gizleme – Uzun ve izleme parametreleri ile dolu ise, bazı bağlantılarınızı maskelemek için ödeme yapar. Okuyucularınızın tıklama olasılığı daha yüksektir https://yoursite.com/amazon-book kitabınızı Amazon’daki orijinal bağlantınızın aksine Amazon’dan satın almak için. Satış ortağı bağlantıları da okuyucuları korkutabilir, bu yüzden onları biraz canlandırın.
 • analitik – URL kısaltıcıları, bağlantılarınızla ilgili size çok fazla veri sunar; genel pazarlama stratejinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz veriler. Sonuçta, kullanıcıların satın alma düğmelerinizi tıklamasını istersiniz, bu nedenle sitenize hangi potansiyel müşterilerin tıkladığını bilmek sadece iş meraklısıdır.
 • Ücretsiz servis – Markalı özel bir kısa URL almaya karar verirseniz WordPress siteniz için kısaltma bağlantıları ücretsiz veya nispeten ucuzdur.
 • TO’yu iyileştirin – Web’deki en popüler bağlantı kısaltıcılarından biri olan Bit.ly (kısa URL btw), markalı kısa URL’leri gösteren bir çalışma yayınladı tıklama oranlarını (TO)% 34 artırın.

Popüler marka adlarına göre özel kısa URL’lere harika örnekler youtu.be, wp.me, nyti.ms, es.pn ve fb.me diğerleri arasında. Tüm bunlar markalı kısa URL’lere iyi örneklerdir. Eminim bu URL’leri hatırlamakta veya hangi markaları temsil ettiklerini söylemekte zorlanmayacaksınız.

Bu şekilde, siteniz için en kolay prosedürden başlayarak özel kısa URL’ler oluşturalım. Bu bölümde, kısa URL’lerin nasıl oluşturulacağını dört şekilde öğreneceksiniz:

 • Bağlantı kısaltma WordPress eklentisini kullanma
 • Jetpack’te WP.me ​​kısa bağlantılarını etkinleştirme
 • Üçüncü taraf bağlantı kısaltma hizmeti kullanma
 • Daha kısa bir alan adı satın alın ve markalı kısa URL’leri yapılandırın

1. Pretty Links WordPress Eklentisi ile Kısa URL’ler oluşturun

PrettyLinks Lite Eklentisi

Bilgi ve İndirmeDemoyu Görüntüleyin

Pretty Links gibi bir WordPress eklentisi kullanarak bağlantılarınızı bu dakika kısaltabilir ve gizleyebilirsiniz. Eklentiyi kullanarak, aşağıdaki gibi bir satış ortağı bağlantısını kısaltabilirim https://themeforest.net/item/total-responsive-multipurpose-wordpress-theme/6339019/?ref=wpthemeraves için http://wpthemeraves.com/total/.

Alan adım hala uzun olsa da, ikinci URL hatırlanması / paylaşılması birinciden çok daha kısa ve kolaydır. Buna ek olarak, ikinci URL hiç bir satış ortağı bağlantısı gibi görünmüyor. Neredeyse.

Bunun da ötesinde, Pretty Links yönetici kontrol panelinden bağlantıyı tıklayan kişilerin sayısını kolayca görebiliyorum. Ve sonra biraz.

Pretty Links’i kurmak ve kurmak oldukça basit bir işlemdir, herhangi bir sorunla karşılaşmanızı beklemem. Ama elimizi tutmamız gerektiğinde, işte nasıl.

Pretty Links Yüklemek

Şu yöne rotayı ayarla Eklentiler> Yeni Ekle aşağıdaki resimde gösterildiği gibi WordPress yönetici menünüzde.

wordpress'e yeni eklenti ekleme

Tıklama Yeni ekle öğesi sizi birincil WordPress Eklenti Ekle sayfasına götürür. Burada, Pretty Links Pro eklentisini bilgisayarınızdan yükleyebilir veya ücretsiz sürümü resmi WordPress eklenti deposundan yükleyebilirsiniz. Freebie için olta balıkçılığı yaptığımız için ikinci seçenekle gideceğiz.

Üzerinde Eklenti Ekle sayfasında, “Güzel Bağlantılar” Eklentileri ara (1) arama kutusu. Eklentiyi getirmek için Ajax arama işlevini bekleyin. Sonra vurmak Şimdi Kur (2) düğmesine basın ve sonunda etkinleştirme kurulumdan sonra gelen düğme.

Sonra, Güzel Linkler aşağıda gösterildiği gibi WordPress yönetici menünüzdeki öğe.

güzel bağlantılar yönetici paneli

Pretty Links yönetici panelinize hoş geldiniz, ancak bağlantınız olmadığından boş. Alan adınızda ilk kısa URL’nizi oluşturmaktan heyecan duymuyor musunuz? Takip etmek.

Güzel Bağlantılar Oluşturma Kısa URL’ler

Güzel Bağlantılar yönetici panelinde, Güzel Bağlantı Ekle Aşağıdaki resimde vurguladığımız gibi.

Bir sonraki ekranda, hedef URL, güzel bağlantı, Başlık, ve notlar. Ben olsaydım, Yönlendirme ne yaptığımı bilmiyorsam açılan menü.

güzel bağlantılar eklenti yönetici paneli

Bkz. Gelişmiş seçenekler yukarıdaki resimde bağlantı? Bağlantı gruplaması, takipsiz etiket ekleme, parametre yönlendirme ve bağlantı izleme gibi birkaç şık seçeneği açmak için buna tıklayın.

güzel linkler wordpress eklentisinde özel kısa URL'ler nasıl oluşturulur

Ayarlarınızı seçtikten sonra, Oluşturmak düğmesine basın. Bakalım burada ne var.

güzel kısa url bağlantıları

Şimdi uzun bağlı kuruluş bağlantım (https://themeforest.net/item/total-responsive-multipurpose-wordpress-theme/6339019/?ref=wpthemeraves) dır-dir http://design.vistamedia.xyz/total. Bu ikinci örnekte bir alt alan adı kullanıyor olsam bile, orijinal bağlantıdan çok daha kısa ��

Sonuç olarak, kısa bağlantımı istediğim her yerde paylaşabilir veya herhangi bir web mülküne kolayca ekleyebilirim. Kullanıcılar bağlantıya geldiğinde, Pretty Links bir izleme raporunda şuna benzeyen her şeyi kaydeder:

güzel bağlantılar izleme özelliği

İhtiyaç olduğunda bağlantı istatistiklerinizi şuraya giderek görüntüleyebilirsiniz: Pretty Links> Tıklamalar WordPress yönetici menünüzde. En iyi yanı, raporları özelleştirip indirebilmenizdir. Bunun da ötesinde, yardımcı olursa ziyaretçinin IP adresini görebilirsiniz.

Pretty Links Pro, bağlantıları kullanıcı konumuna göre yönlendirme, sitenizdeki tüm bağlantıları otomatik olarak kısaltma, A / B testi ve diğer şeylerin yanı sıra daha fazla yönlendirme türü de dahil olmak üzere daha fazla özellik ile birlikte gelir.

2. Jetpack’te WP.me ​​Kısa Bağlantılarını Etkinleştirin

JetPack Eklentisi

Eklentileri tamamlamadan önce, Jetpack kullanarak WP.me ​​kısa bağlantıları oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Tek düşüş? WP.me ​​kısa bağlantıları size izleme verisi sunmaz.

Önceden eklentiniz yoksa Jetpack’i yükleyin ve etkinleştirin. Ardından tarayıcınızı example.com/wp-admin/admin.php?page=jetpack_modules, ve değiştir example.com gerçek alan adınızla. Sorun yaşıyorsanız erişim hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz tüm Jetpack modülleri bir sayfada.

Bir sonraki sayfayı görürseniz doğru yerdesiniz..

jetpack modülleri

Aşağı kaydırın ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi WP.me ​​Shortlinks modülünü etkinleştirin.

etkinleştirme jetpack wp.me kısa bağlantı modülü

Şimdi ne olacak? Bir okuyucu Jetpack paylaşım düğmelerini her kullandığında, siteniz otomatik olarak aşağıda gösterilenler gibi WP.me ​​kısa URL’leri oluşturur..

twitter üzerinde wp.me kısa link paylaşın

Ayrıca, WP.me ​​Shortlinks’i etkinleştirmek Kısa Bağlantı Al klasik düzenleyicide aşağıda görüldüğü gibi düğmesini tıklayın.

Her halükarda, WP.me ​​kısa bağlantılarınızı kopyalayın ve istediğiniz yerde paylaşın. Bu bağlantıları izleyememen üzücü, yoksa yapabilir misin? Yorum bölümünde bize bildirin.

Eklenti rotasını kullanmak istemiyorsanız, Bitly veya TinyURL gibi 3. taraf bağlantı kısaltma hizmetlerinden her zaman yararlanabilirsiniz. Genellikle, bu hizmetlerin kullanımı kolaydır ve çoğu zaman bir hesaba kaydolmanıza bile gerek yoktur.

3. Kısa URL’ler Oluşturmak için TinyURL Sitesini Ziyaret Edin

tinyurl link kısaltma servisi

TinyURL bugün ve eklenti olmayan ilk yarışmacımızdır. URL kısaltıcı ayda bir milyardan fazla yönlendirmeye hizmet eder, yani iyi bir şirketdesiniz. Tıpkı Bitly gibi, bir hesap oluşturmadan anonim olarak kısa URL’ler oluşturabilirsiniz.

Tek fark? TinyURL’da hesap oluşturamazsınız. Peki, bağlantılarınızı nasıl takip ediyorsunuz? Eh, yapamazsın, bu da bizi sadece Bitly ile bırakır. Ancak bir bağlantı kısaltma servisi olarak TinyURL ağırlığını taşır. Sonuçta, uzun URL’nizi yapıştırmanız ve bir düğmeye basmanız yeterlidir.

Aynı şekilde, TinyURL.com’dan sonra gelen sülükleri özelleştirebilirsiniz. Örneğin, https://tinyurl.com/yby5eax2, sülük gibi görünecek şekilde özelleştirebilirsiniz https://tinyurl.com/Woo-pazarlama, sümüklü böcek mevcutsa.

TinyURL Kısa Linkleri Oluşturun

Üçüncü taraf URL kısaltıcıları kullanmanın en büyük dezavantajı, markanızı feda etmenizdir. Kısa bağlantılarınızda görünen alan adınız yerine, bağlantıda üçüncü taraf bir alan adı bulunur; örneğin, TinyURL.com/short-url, Tiny.cc/short-url ve bit.ly/short-url.

Endişelenmenize gerek yok, son yöntemimizi kullanarak bu zorluğun üstesinden gelebiliriz; markalı bir kısa URL satın alma ve bunu WordPress siteniz için yapılandırma.

4. Özel Kısa URL’ler için Bitly Kullanın

bitli url kısaltıcı

Bitly, internetteki en popüler ve en eski URL kısaltıcılarından biridir. Hizmet anonim olarak kısa URL’ler oluşturmanıza olanak tanır. Uzun bağlantınızı madde no ile işaretlediğimiz alana yapıştırmanız yeterlidir. Yukarıdaki resimde 2.

Yine de bir hesap oluşturacağız, bu yüzden Kaydol menüde gösterildiği gibi bağlantıyı tıklayın. Ardından, aşağıdaki resimde vurguladığımız gibi kayıt formunu doldurun veya Google, Facebook veya Twitter ile kaydolun.

bitly hesabı oluşturma

I vur Hesap oluştur düğmesini tıklayın ve bir sonraki ekranda Bitly’yi aşağıda gösterildiği gibi nasıl kullanmak istediğinizi seçin.

Bu bölüm isteğe bağlıdır, kapatmak için açılır pencereden uzağa tıklayın ��

Başka bir şey yapmadan önce e-posta hesabınıza giriş yapın ve e-posta adresinizi doğrulayın.

bitly hesabını e-posta ile doğrulama

Şimdi Bitly hesabınız hazır.

bitly yönetici paneli

Oldukça temiz, değil mi? Bu noktadan kısa URL’ler oluşturmak bir nokta ve tıklama meselesidir. Bitly kontrol panelinde yeni bir kısa URL oluşturmak için Oluşturmak düğmesini tıklayın (yukarıdaki resme bakın).

Ardından, aşağıdaki resimde özetlediğimiz gibi uzun URL’nizi slayt bölümüne yapıştırın.

uzun url'yi bitte yapıştırma

Bundan sonra, bağlantınızı aşağıda gösterildiği gibi bir sonraki bölüme uyduğunu özelleştirin.

Ayrıca, kısa bağlantıların daha kolay paylaşılmasını sağlamak için Twitter ve Facebook hesaplarınızı bağlayabilirsiniz. Bunun da ötesinde, herhangi bir web sayfasının kısa URL’lerini anında oluşturabilmeniz için Bitly tarayıcı uzantısını yükleyebilirsiniz.

Ek olarak, Bitly, toplam tıklama sayısını, en çok yönlendireni (e-posta, SMS veya doğrudan) ve diğer şeylerin arasında en iyi konumu gösteren sezgisel bir izleme grafiğiyle birlikte gelir. Gerekirse, daha fazla özellik için Enterprise paketine yükseltebilirsiniz.

Bitly Kısa URL’ler oluşturun

WP Bitly Eklentisini Yükleme ve Yapılandırma

WordPress panonuzdan Bitly kullanmak ister misiniz? Yapabilirsin! Yükleme ve etkinleştirme WP Bitly tıpkı yukarıdaki Pretty Links eklentisi adımlarında yaptığımız gibi. Ardından, şuraya gidin: Ayarlar> Yazma WordPress yönetici menünüzde. Sonra görünceye kadar aşağı kaydırın WP Bitly Kısa Bağlantıları aşağıda vurguladığımız gibi.

Ardından, Yetki vermek düğmesine basın. Sonraki sayfada, İzin vermek düğmesini aşağıda gösterildiği gibi (Bitly’de oturum açmış olmanız gerekir).

Her şey yolunda giderse, aşağıdaki sayfayı görmelisiniz.

Bu noktada, WordPress blogunuz için markalı kısa URL’ler oluşturmaya hazırsınız. Makaleyi yazı düzenleyicide açmanız ve Kısa bağlantı gösterildiği gibi üst WordPress yönetici menüsündeki düğmesine basın.

Ayrıca, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi bağlantılarınızın doğrudan yayın düzenleyiciden nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz..

5. Markalı Kısa URL Satın Alın ve Yapılandırın

Bu yayındaki diğer yöntemler, bir kuruş harcamadan hızlı bir şekilde kısa URL’ler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, bu yöntemleri kullanmanın bu bölümde üstesinden gelebileceğimiz bazı dezavantajları vardır..

Örneğin, Pretty Links eklentisi alan adınızı kısaltmak için hiçbir şey yapmaz ve ne yazık ki çoğumuz uzun alan adlarına sahibiz. Gibi bir bağlantı wpthemeraves.com/total/ marka adını hala koruyor, ancak markalı bir kısa URL için yayın yaparak daha kısa hale getirebiliriz.

WP.me ​​ve üçüncü taraf URL kısaltıcıları kullanmanın marka adınızı feda ettiğini daha önce belirtmiştik.

Yani, yerine wpthemeraves.com/total/, için gidebiliriz wprav.es/total/ Örneğin. Kısa markalı bir URL markanızı taşır ve diğer kısa URL türlerine kıyasla paylaşılabilirliği on kat artırır.

Yeni başlayanlar için tercih ettiğiniz kısa URL alan adınızı düşünün veya uygun bir markalı kısa URL bulmak için bir alan adı oluşturucu kullanın. Yaratıcı olun ve marka alanınızı kısaltmanın farklı yollarını keşfedin.

Markalı Kısa URL Satın Alma

alan adı arama namecheap

Mevcut alan adınızı satın aldığınız şekilde alan adı kayıt sitenizden markalı bir kısa URL satın alabilirsiniz. Bu nedenle ayrıntılara girmeyeceğiz. Ancak, harika bir alan adı kayıt şirketi için pazardaysanız, tüm alan adlarımı Namecheap’ten satın alırım.

Markalı bir kısa URL elinizde, yeni kısa alan adınızın web siteniz için kısa bağlantılar sunabilmesi için birkaç şeyi yapılandırma zamanı.

Markalı Özel Kısa URL’leri Yapılandırma

Bu bölüm için, markalı kısa URL’nizi Bitly ile nasıl bağlayacağınızı öğrenir ve markalı URL’nizde kısa URL’ler oluşturmak için Bitly’den yararlanmanıza olanak tanır. Yani, kullanmak yerine bit.ly/Kısa url, kısa bağlantılarınız şöyle görünecek wprav.es/Kısa url, Örneğin.

Bitly hesabınıza giriş yapın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kullanıcı adınızı tıklayın.

bitmiş markalı kısa url'leri ekleyerek

Bir sonraki ekranda, yönetme link:

kullanıcı tercihlerini biraz yönet

Sonra, tıklayın Markalı Kısa Alanlar ve sonra Markalı Kısa Alan Ekle aşağıdaki resimde gösterildiği gibi düğmesine.

bit olarak markalı kısa alan adı ekleme

Sonraki slayt bölümünde, markalı kısa URL’nizi ekleyebilir ve Bitly’yi kısa alan adınıza bağlamak için gereken DNS ayarlarını görebilirsiniz..

Vurmadan önce Alan Adını Doğrula düğmesini yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, alan adı kayıt sitenize giriş yapmanız ve markalı kısa alan adınızın Bitly’yi gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Diyelim ki markalı kısa alan adınızı Namecheap üzerinden satın aldınız, sadece Namecheap Dashboard’unuza giriş yapmanız ve Alan Adı Listesi Aşağıda gösterildiği gibi sekme. Sonra, yönetme markalı kısa alan adınızın yanındaki düğme:

namecheap kontrol panelindeki alan adı listesi

Ardından, nameservers bölümünde, Özel DNS ve Bitly’nin sunduğu DNS kayıtlarını ekleyin. Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın. DNS değişikliklerinin yayılmasının 72 saate kadar sürebileceğini unutmayın, sabırlı olun. Diğer zamanlarda, değişiklikler hemen yansıtır.

Markalı kısa URL’niz Bitly’yi gösterdiğinde, etki alanını Bitly’ye girin ve Alan Adını Doğrula aşağıda gösterildiği gibi düğmesi.

markalı kısa url bitly

Bu şekilde, WP Bitly eklentisini yüklemeniz yeterlidir, böylece kısa URL’lerinizi doğrudan WordPress yönetici kontrol panelinizden yönetebilirsiniz.

Özel Kısa URL’lerle İlgili Son Sözler

Kısa URL’lerin içinde yaşadığımız dijital dünyadaki uzun URL’lerden daha fazla avantajı olduğunu söylemeye gerek yok. İster paylaşılabilirlik, ister marka erişimini genişletin, ister kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunun, kısa URL’ler günü taşır.

Bununla birlikte, WordPress blogunuzdaki bağlantıları nasıl kısaltabilirsiniz? En sevdiğiniz URL kısaltmasını dışarıda bıraktık mı? Bu gönderiyle ilgili sorularınız veya önerileriniz var mı? Lütfen yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin. Şerefe!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map