WordPress 502 Bozuk Ağ Geçidi Hatası Nasıl Onarılır

WordPress Siteleri için 502 Bozuk Ağ Geçidi Hatası Nasıl Onarılır

WordPress sitenizi kullanılamaz hale getiren herhangi bir hata, gelir kaybı, zayıf SEO sıralamaları ve sizin için gereksiz stresin çok fazla olması nedeniyle endişe için ciddi bir nedendir. İnterneti zarafet için en kötü hatalardan biri 502 hatalı ağ geçidi hatasıdır. Bu, kötü ve sinir bozucu bir sorundur çünkü çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir, bu da sorun gidermeyi ve düzeltmeyi zorlaştırır.


Endişelenmeyin, arkanız var. WordPress sitenizdeki 502 hatalı ağ geçidi hatasını düzeltmek istiyorsanız, size daha önce denenmiş ve test edilmiş birkaç çözüm sunduğumuz için bir nefes alma hombre alın. Bugünün gönderisinin sonunda, 502 hatalı ağ geçidi hatasından bir kez ve herkes için kurtulmalısınız.

Bu, geçmeyi hayal etmeyeceğiniz türden bir anlaşma gibi görünüyorsa, kendinize bir fincan kahve alın ve gidelim.

502 Hatalı Ağ Geçidi Hatası nedir?

İlk olarak, 502 bozuk ağ geçidi hatası sormak adına ne var? İşte konu barındırma hakkında küçük bir ders. WordPress sitenizi barındırmak genellikle birkaç sunucu içerir.

En temel kurulum dört ila beş (ish) sunucuyu içerebilir:

 • PHP kodunuzu ve sitenizdeki diğer dinamik içeriği işleyen bir uygulama sunucusu
 • Veritabanlarınızın yaşadığı bir veritabanı sunucusu
 • Ters proxy sunucusu örn. Hangi HTTP isteklerinin nereye gittiğini kontrol eden Nginx ve Apache
 • Resimler, CSS ve JavaScript gibi tüm statik dosyalarınızı depolayan web sunucusu
 • Bir CDN (isteğe bağlı performans sunucusu)

Şimdi, site URL’nizi tarayıcınıza girip GİRİŞ, tarayıcı ters proxy sunucusuna birkaç HTTP isteği gönderir.

Yedek proxy sunucusu daha sonra istekleri ilgili sunuculara yönlendirir. Örneğin, veritabanınızda depolanan veri istekleri veritabanı sunucusuna yönlendirilir. Statik dosya istekleri web sunucusuna yönlendirilir ve PHP gerektiren istekler uygulama sunucusu tarafından işlenir.

Her sunucu daha sonra verileri ters proxy sunucusuna geri gönderir ve bu verileri tarayıcınıza gönderir ve web siteniz yüklenir. A, B, C gibi basit – ters proxy gibi sert kelimelerin sizi şaşırtmasına izin vermeyin.

Sunuculardan biri ters proxy sunucusuna geçersiz bir yanıt gönderirse, web siteniz beklendiği gibi tarayıcınıza yüklenmez. Bunun yerine, ters proxy sunucusu size 502 bozuk ağ geçidi hatası gösteriyor.

Birçok Farklı Biçimden Bir Hayvan

502 hatalı ağ geçidi hatası aşağıdaki gibi birçok farklı formda olabilir:

 • Hatası 502
 • 502 Bad Ağ Geçidi nginx
 • 502 Proxy Hatası
 • 502 Servis Geçici Olarak Aşırı Yüklendi
 • HTTP Hatası 502 Bozuk Ağ Geçidi
 • 502. Bu bir hata. Sunucu geçici bir hatayla karşılaştı ve isteğinizi yerine getiremedi. Lütfen 30 saniye icinde tekrar deneyin. Tüm bildiğimiz bu.

502 Bad Gateway Hatasının Nedenleri?

502 hatalı ağ geçidi hatası genellikle sunucu tarafında olsa da, sonunuzdaki sorunlar nedeniyle de oluşabilir. Belirli bir sırada 502 hatalı ağ geçidi hatasıyla karşılaşmanızın birkaç nedeni:

 • Akış yukarı sunucunuz trafik artışı nedeniyle aşırı yüklenmiş olabilir
 • Çevrimdışı bir sunucu 502 hatalı ağ geçidi hatasını yüzünüze atar
 • Özellikle ana makineniz sunucuları taşırken insan hatası gibi bir dizi nedenden ötürü sunucu yanlış yapılandırmaları
 • İçerik dağıtım ağınızla (CDN) ilgili sorunlar
 • Hatalı çalışan tarayıcı önbelleği
 • DNS sorunları
 • Sorunlu bir eklenti veya tema sayesinde hatalı PHP kodu

Yukarıdaki kısa listemizden de görebileceğiniz gibi, 502 hatalı ağ geçidi hatasına birkaç şey neden olabilir. Bu, hatayı düzeltmek için farklı çözümler denemeniz gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, WordPress sitenizdeki 502 hatalı ağ geçidi hatasını dert edip düzeltelim.

WordPress 502 Bozuk Ağ Geçidi Hatası Nasıl Onarılır

Bu hatayı ortalama Joe için sorunlu görünse de, aslında düzeltilmesi inanılmaz derecede kolaydır. Aşağıdaki çözümleri denemek için biraz sabırlı olmanız gerekir.

1. Sitenizi Yenileyin / Yeniden Yükleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çoğu zaman rezil 502 hatalı ağ geçidi hatası sunucu tarafında, daha çok paylaşılan barındırma kullanıyorsanız. Trafikte ani bir artış, sunucu kaynaklarınızı tüketebilir ve bu kötü hatanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Diğer durumlarda, sunucularınız birkaç nedenden dolayı etkin veya çevrimdışı olabilir.

Barındırma sağlayıcıları genellikle sorunu derhal çözer çünkü web sitesi sahipleri kapalı kalma süresini bir tutkuyla yutuyor. Ayrıca, siteler çevrimdışı olduğunda gelir kaybederler.

Bu nedenle, saçınızı çıkarmadan ve panik atak geçirmeden önce, hatanın kendi kendine giderilip giderilmediğini görmek için WordPress sitenizi birkaç kez yenilemeyi deneyin. Ayrıca, hatanın kendiliğinden çözülüp çözülmediğini görmek için farklı bir tarayıcı veya cihaz deneyin. Yine de, sorunun sunucu tarafında olmadığından emin olmak için, sitenizi isup.me gibi bir araç kullanarak test edin..

Ancak, yukarıdaki düzeltmeleri denedikten sonra hata devam ederse, bu yayındaki bir sonraki çözüme geçin.

2. Tarayıcı Önbelleğinizi Temizle

Tarayıcınızı yeniledikten sonra bile 502 hatalı ağ geçidi hatasını düzeltemiyor musunuz? Öyleyse, tarayıcınızda bir yenileme yenileyin (CTRL + F5 Windows sistemlerinde ve CMD + CTRL + R OS X sistemlerinde). Sert yenileme yapmak, 502 hatalı ağ geçidi hatası olan sıkıntıdan kurtuluyor mu? Hayır?

WordPress önbelleğini nasıl temizleyeceğimize ilişkin ipuçlarını kullanarak tarayıcı önbelleğinizi doğrudan temizlemeyi deneyebilirsiniz. Önbelleğinizi temizledikten sonra kötü bir hata mı gitti? Eğer öyleyse, okumayı bırak ve mutlu bir dans yap. Hatta bir ters çevirme. Bir yana şakalar.

Hala hatayla karşılaşırsanız, aşağıdaki çözüm yardımcı olabilir.

3. CDN’nizi Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

WordFress için CloudFlare, KeyCDN veya başka bir CDN gibi bir içerik dağıtım ağı kullanıyor musunuz? CDN’ler genellikle size daha iyi site performansı ve güvenliği sunmak için web sitesi trafiğinizi sunucularına yönlendirir.

Sunucularındaki bir sorun sizi 502 hatalı ağ geçidi sorunu ile terk edebilir. Ayrıca, CDN’nizi yanlış yapılandırırsanız 502 hatalı ağ geçidi hatasına inebilirsiniz..

CDN’nizin 502 ağrınızın altında olup olmadığını öğrenmek için CDN’yi duraklatın ve sitenizi yenileyin. Bu, sitenizi doğrudan ana sunucularınızdan yüklemeye zorlar.

CDN’nizi duraklattıktan sonra hata gitti mi? Öyleyse, hizmeti duraklatılmış halde tutun ve destek bölümlerine başvurun. Genellikle sorunu hızlı bir şekilde çözerler, bu da kısa bir süre için CDN olmadan yapmanız gerekeceği anlamına gelir..

Her CDN’nin farklı bir arayüzü vardır, yani CDN’inizle servisi nasıl duraklatacağınızı kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte, deneyimlerime göre, bir CDN’yi duraklatmak pasta kadar kolaydır, bu yüzden herhangi bir sorunla karşılaşmanızı beklemiyorum.

4. DNS Sorunları

DNS (alan adı sisteminin kısaltması), alan adlarının (örn. Wpexplorer.com) ilgili IP adresleriyle eşleşmesidir. DNS ayarlarında bir hata varsa, diğer sorunların yanı sıra 502 hatalı ağ geçidi hatası bekleyebilirsiniz..

Son zamanlarda yeni bir sunucuya taşındınız mı? Geçiş, DNS sunucularınızı yeniden yapılandırmayı içerir. DNS yayılımı zaman alır, bazen 48 saat veya daha fazla.

Taşıma işleminden sonra 502 hatalı ağ geçidi hatasıyla karşılaşıyorsanız, DNS değişikliklerinizin yayılmasını bekleyin, gerekirse daha fazla öneri ve yardım için sunucunuzla iletişim kurun.

DNS hakkında konuştuğumuzdan, yerel DNS önbelleğinizi temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Windows kullanıcıları için, komut isteminizi (cmd.exe) açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın: ipconfig / flushdns. Mac OS X kullanıcısı olarak şunu çalıştırın: dscacheutil -flushcache komut terminalinde.

5. Temanızı ve Eklentilerinizi Kontrol Edin

Şu ana kadar hatayı düzeltemiyor musunuz? Belki de sorun eklentilerinizde veya temanızda yatmaktadır. Temanız veya eklentilerinizden biri sunucunuzla iyi oynatılmayan bir komut dosyasını tetikliyor olabilir.

Sonuç olarak, sunucu komut dosyasını öldürür ve bu da 502 hatalı ağ geçidi hatasına neden olur. Ne yapalım? Eklentilerinizle başlayalım.

6. Sorun Giderme Eklentileri

Muhtemelen hatayı izleyerek WordPress yönetici kontrol panelinize giriş yapamazsınız. O zaman WordPress yöneticisine erişmeden eklentileri nasıl giderirsiniz??

Basit. WordPress kök dizininize giriş yapın (genellikle public_html ancak sitenizi nereye yüklediğinize bağlı olarak başka bir şey olabilir) Filezilla gibi bir FTP uygulaması veya Dosya Yöneticisi cPanel’de.

Bundan sonra şuraya gidin: wp-content ve bulun eklentileri Klasör. Klasörü benzer bir adla yeniden adlandırın plugins.old tüm eklentilerinizi bir kerede devre dışı bırakmak için. Endişelenme, veri kaybetmeyeceksin.

Hatanın gidip gitmediğini görmek için sitenizi yenileyin. Sitenizi hata yerine görürseniz, eklentilerinizden biri sorun.

Adını değiştirmek plugins.old geri dön eklentileri ve WordPress yönetici kontrol panelinize giriş yapın. Sorunlu eklentiyi bulma zamanı.

Her etkinleştirme sonrasında sitenizi yeniden yüklerken eklentileri tek tek etkinleştirin. Soruna neden olan eklentiyi tespit edene kadar bunu tekrarlayın. Sorunlu eklenti, etkinleştirme sırasında sizi yönetici alanından kilitleyebilecek 502 hatalı ağ geçidi hatasını açıkça yeniden oluşturacaktır..

Eklentiyi FTP yoluyla tamamen devre dışı bırakın veya kaldırın veya Dosya Yöneticisi, Daha fazla destek için alternatif edinin veya geliştiriciyle iletişim kurun.

7. Etkin Temanızda Sorun Giderme

Sorunlarınız sitenizi güncelledikten sonra başladıysa, yani temalar, eklentiler ve WordPress ve eklentileri devre dışı bırakmanız hiçbir şeyi çözmezse, WordPress temanızda sorun gidermeniz gerekir.

Temanızın sorunun olup olmadığını kontrol etmek, eklentileri sorun gidermekten biraz farklıdır. Hadi halledelim ve bitti.

FTP veya Dosya Yöneticisi aracılığıyla WordPress kök dizininize giriş yapın. Sonra şuraya gidin: wp-content> temalar ve etkin temanızı bulun.

Etkin tema klasörünü benzer bir adla yeniden adlandırma total.old. Bu, etkin temayı devre dışı bırakır ve varsayılan WordPress temasını etkinleştirir.

Hatanın gidip gitmediğini kontrol etmek için sitenizi yeniden yükleyin. Hata hala orada mı? Bu, temanızın iyi olduğu anlamına gelir; bu durumda tema klasörünü orijinal adına yeniden adlandırmanız gerekir.

Hata kaybolursa, daha fazla yardım için tema geliştiricinize başvurun veya kendi Toplamımız gibi profesyonel bir temaya yatırım yapın.

8. Sorun devam ederse, Sunucunuzla İletişime Geçin

Yukarıdaki tüm çözümleri denedikten sonra bile WordPress sitenizdeki 502 hatalı ağ geçidi hatasını hala düzeltemiyoruz?

Belki de sorun sunucu tarafında, bu yüzden sadece ana makinenize başvurun ve profesyonel yardım alın. Bu sırada, paylaşılan barındırma planlarında bulunan daha düşük sunucu kaynakları nedeniyle bu hatayı önlemek için üst düzey bir ana bilgisayara yatırım yapmayı düşünün.

Sonuç

Biraz kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olsa da, bu yazıda özetlediğimiz çözümlerle 502 hatalı ağ geçidi hatasını düzeltmek kolaydır. Yazımızın sizi bu konuda doğru yönde gösterdiğini umuyoruz.

Düşünceleriniz, sorularınız veya ekstra düzeltmeleriniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde ipuçlarınızı, sorularınızı ve fikirlerinizi paylaşarak bu yayını genişletmemize yardımcı olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map