WooCommerce Mağazası Nasıl Yedeklenir

WooCommerce Mağazası Nasıl Yedeklenir

1995 yılının Haziran ayında, toplamda 25.000’den az web sitesi vardı. 2019’a hızlı ileri sarın ve bu sayı 12.681 kez çarpıldı. Şu anda yaklaşık 2 MİLYAR web sitesi var. Web siteleri çok önemli bir temsil şekli ve becerilerini sergilemek için bir araç haline geldi.


Web sitenizin aniden çöküp düşmediğini düşünün. Tüm web sitesi verilerinizi kaybedebilirsiniz ve çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız müşteri bilgilerini bile kaybedersiniz. Bunun sadece finansal yansımaları olmayacak, aynı zamanda zihinsel bir yükü de olacak. Buna zamansız bir çözüm, sitenizi yedekte tutmak ve güvenlik önlemleri uygulamaktır. WooCommerce siteleri için özellikle önemlidir.

WooCommerce Sitesini Yedekleme

Site güvenliğinizin bir parçası olarak zaten tam site yedeklemeleri almanızın dışında, birkaç WooCommerce özel nedeni vardır.

WooCommerce Güncellemeleri

WooCommerce ekibi, güvenlik yamaları ve yeni özelliklerle düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Örneğin, WooCommerce 3.5 işlem e-posta kopyasını geliştirdi ve ürünleri bir CSV dosyasına aktarmak için yeni bir özelliğe sahipti. Güncellemeden önce ekibin tüm sitenizi her zaman yedeklemesini öneririz..

Güncelleme yaparken, uzantılar ve eklentiler ve hatta özel kod sorunları arasında uyumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Bir yedekleme her zaman son sürüme geri dönmenizi sağlar. Güncellemeden önce bazı önerilen önlemleri de alabilirsiniz.

Stake Daha Fazlası

Kesinti, normal bir web sitesi için bile binlerce dolar kaybı anlamına gelebilir. WooCommerce sitenizde durum ne olurdu? Bir yedek olmadan, aşağı inmenin sonuçları ciddi olabilir.

Tüm negatifler güçlendirilir; sadece veri kaybetmekle kalmaz, gizli müşteri verilerini kaybedebilirsiniz. Her dakika siparişleri, ödemeleri kaybedebilir ve en önemlisi müşteriler güvenebilir. Sonunda, tüm iş modelinizi belirleyen müşteri ve para faktörlerini kaybedersiniz. WooCommerce’inizi yedeklemek, işletmenizin çalışır durumda kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz en düşük minimum değerdir.

WooCommerce ne tür bir yedekleme çözümü gerektirir??

Anlaşılması gereken ilk şey, bir WooCommerce sitesinin her zaman normal bir site gibi yedeklenemeyeceğidir. Gördüğünüz gibi, tüm web siteleri Dosyalar ve Veri tabanı. Normal bir veritabanı 11 tablodan oluşur. Ancak, WooCommerce eklentisini yükledikten sonra ek bir özel tablo ekler. Bu, siparişler, vergi oranları, gönderim bilgileri ve işlemler hakkında kritik bilgileri barındırır.

WooCommerce Özel Tablosu

Bu ek tabloyu algılamak için pek çok yedekleme çözümü oluşturulmaz. Dosyalarınızı ve veritabanınızı başarıyla yedekleyebilirler, ancak muhtemelen WooCommerce özel tablosundaki verileri kaçırabilirler. Sonuçta, mağazanız için fazla kullanılmayan eksik bir yedekle sonuçlanırsınız.

Bu nedenle, WooCommerce için özelleştirilmiş bir yedekleme çözümüne ihtiyacınız var.

İkinci olarak, bir WooCommerce sitesi sitede sürekli etkinliğe sahiptir. Herhangi bir noktada, ziyaretçilerin ödemeleri yapmalarına, ürünlere göz atmalarına, ayrıntıları girmelerine vb. Birisi son bir saat içinde sipariş verirse, hiçbir fikriniz olmaz. Kişisel bilgilerini, gönderim adresini ve daha da kötüsünü, ödeme ayrıntılarını kaybedebilirsiniz.

WooCommerce sitesi, herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde verileri kaydedip yedekleyen gerçek zamanlı bir yedekleme çözümüne ihtiyaç duyar.

WooCommerce Sitesini Nasıl Yedeklersiniz?

WordPress’i yedeklemenin üç yolu vardır (daha önce ayrıntılı olarak ele aldık). Bu yüzden bunların WooCommerce mağazaları için de geçerli olması sürpriz olmamalı.

1. Manuel Yedeklemeler

Manuel yedekleme yöntemi çok karmaşık değildir, ancak riskli olabilir. En küçük hata bile ciddi yankılara neden olabilir. Aynı zamanda zaman alıcı bir iştir. Genellikle aşağıdaki adımları içerir:

 1. WordPress web sitesi dosyalarınızı yerel sisteminize (bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza) indirin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz
  1. FileZilla gibi bir FTP aracı
  2. Web barındırma hesabınızın cPanel’deki Dosya Yöneticisi
 2. Ardından, veritabanınızı yedeklemeniz gerekir. Ana makinenizin veritabanı yönetim panelinden phpMyAdmin’e erişin.
 3. Wp-config.php dosyasından veritabanını seçin. Veritabanındaki tablolar ekranda görüntülenecektir.
 4. Tüm tabloları seçin ve Dışa aktar’a tıklayın.

Bu süreç, gerçek zamanlı olarak, düzenli olarak çalışmak için ideal değildir. Ona bir kişi atasanız bile, bu mümkün değildir. Ve elbette, bir WooCommerce sitesini yedeklemek için kesinlikle uygun bir seçim değil.

2. Web Host cihazınız üzerinden yedeklemeler

Barındırma Sağlayıcısı Yönetilen Yedeklemeler

Çoğu WordPress barındırma sağlayıcısı, planlarında yer alan veya ek bir ücretli özellik olarak yedeklemeler sunar. Ancak, genellikle günlük yedekler sunarlar. Gerçek zamanlı yedeklemeler sağlayan bir ana bilgisayar bulmak inanılmaz derecede zor olurdu. Ancak ana makinelerinizden mutlaka bir yedek almanız gerekiyorsa,.

 • Barındırma sağlayıcınıza başvurun ve son yedeklemeyi indirin. İsteğe bağlı yedekleme seçeneğiniz varsa, yeni bir yedekleme başlatın ve ardından indirin.
 • Veritabanınızı manuel yöntemle dışa aktarın ve yedekleyin. Alternatif olarak, MySQL yöneticisini kullanarak veritabanını yerel klasörünüze aktarabilirsiniz.

Ana bilgisayar yedeklerinin genellikle kötü şöhretli olduğu bilinmemektedir. Geri yüklemek için kullanılırsa, önemli verileri kaybedebilirsiniz. Ayrıca, WooCommerce özel tablosunu yedeklemezler, böylece orada depolanan verileri de kaybedersiniz.

WooCommerce siteleri söz konusu olduğunda gerçek zamanlı bir yedekleme ihtiyacını zaten vurguladık. Bu iki yöntemi inceledikten sonra, bunların hiçbirinin iyi bir uyum sağlamadığı açıktır.

3. WordPress Eklentisini Kullanan Yedeklemeler

Otomatik bir yedekleme eklentisi kullanmak, WordPress sitelerini yedeklemenin en kolay yoludur. Kurulumu ve kullanımı kolay ve hızlıdır. BlogVault gibi birçok eklenti, UpdraftPlus ve BackupBuddy yedekleme işlemini basitleştirdi ve yedeklemeleri yürütmeyi ve yönetmeyi kolaylaştırdı.

WooCommerce söz konusu olduğunda, mevcut birkaç seçenek olsa da, tüm yedekleme eklentileri mağazalar için tasarlanmamıştır. Tartışıldığı gibi, diğer tüm web sitesi verilerinin yanı sıra WooCommerce verilerinizi yedekleyen bir eklenti seçmeniz gerekir. Dahası, yedekleri güvenilir ve geri yüklendiğinde verimli bir şekilde çalışacak bir tane seçmeniz gerekir. Ayrıca geri yüklemeden önce site yedeklemelerini test edebilmeniz gerekir. Bu kriterleri karşılayan ve daha fazlasını yapan bir çözüm BlogVault’tur. Bakalım neden.

BlogVault ile Yedeklemeleri Neden Yönetin??

BlogVaults gerçek zamanlı yedeklemeleri, site etkinliğindeki en ufak değişikliklerin bile anında bir yedeği tetiklediği bir işlem kullanır. Bu, WooCommerce özel tablosunda yapılan değişiklikleri içerir.

Ağır yedekleme işlemleri sunucunuzu aşırı yükleyebilir ve web sitenizi yavaşlatabilir. bir WooCommerce Yedekleme Eklentisi bu riski iki şekilde ortadan kaldırın:

 • Tüm yedekleme işlemleri özel sunucularında gerçekleşir. Bu aslında sunucu kaynaklarını kullanımınız için serbest bırakır.
 • Kurulumdan sonra eklentinin önce tüm sitenin bir yedeğini aldığı artımlı bir yedekleme modülü kullanırlar. Sonraki değişiklikler, bu ilk yedeklemeye küçük parçalar halinde eklenir. Bu, sunucunuzun ve web sitenizin etkilenmeden kalmasını ve en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

WooCommerce Sitenizi BlogVault ile Yedekleme

 1. BlogVault ile kaydolun ve bir hesap oluşturun. Sitenizi görünen kontrol paneline ekleyin.
 2. Eklentiyi manuel olarak yükleyip etkinleştirebilmenize rağmen, BlogVaults bunu yapmak için kontrol panelinden kolay ve otomatik bir seçenek sunar. Etkinleştirildiğinde, eklenti ilk tam site yedeklemesini alır.
 3. Ardından, gösterge tablonuzdaki “Yedeklemeler” bölümüne gidin. Bu işlevi etkinleştirmek için “Gerçek Zamanlı Güncellemeler” in yanındaki seçim çubuğunu tıklayın.

WooCommerce'ı Yedeklemek İçin BlogVault

BlogVault Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin →

Ve işte gidiyorsunuz! Siteniz için gerçek zamanlı yedeklemeleri başarıyla etkinleştirdiniz. Bundan sonra, sitenizdeki herhangi bir değişiklik hemen bir yedeklemeyi tetikleyecektir.

Çoğu çözüm gibi BlogVault bir eklenti ve bırakma modeli ise, sitenizin veri kaybetmemesini sağlamak için mümkün olan her türlü önlemi almak her zaman daha iyidir. Web sitesi yedekleme ve güvenliği söz konusu olduğunda, ihtiyati tedbirlere karşı tutumunuz “varsa, yapacağım” olmalıdır..

Sıfır Veri Kaybını Sağlama İpuçları

 1. Geri yüklemeden önce yedeklerinizi test etmek için her zaman bir hazırlama sitesi kullanın. Gibi bir hazırlama eklentisi kullanabilirsiniz WP Evrelemesi veya teksir makinası bunu yapmak için (BlogVault kullanıyorsanız, dahili bir hazırlama işlevi vardır).
 2. Bir yedeklemeyi geri yüklerken verilen siparişlerin verilerini kaybetme konusunda endişeleriniz varsa bir Bakım modu eklentisi kullanabilirsiniz. Bu şekilde, sitenizin geçici olarak yeni siparişleri kabul etmesini engelleyebilirsiniz. Bu işlevi etkinleştirebilir ve ardından en son yedeklemeyi geri yükleyebilirsiniz.
 3. Sitenizin Google Analytics üzerinden en az trafik / sipariş aldığı günün saatini bulun. Bir yedeği geri yüklemeniz gerekiyorsa, bunu bu süre içinde yapmayı deneyin. Periyodik yedeklemeler kullanıyorsanız, bunları bu zaman aralığında planlayın.
 4. Yedeklemelerinizin birden fazla kopyasına sahip olduğunuzdan ve bunların erişilebilir ve indirilebilir olduğundan emin olun. Ve tercihen, bir kopyasını tesis dışında saklayın.
 5. Bir yedek eklenti kullanıyorsanız, iyi Müşteri Desteği sağlayan bir eklenti kullandığınızdan emin olun. Herhangi bir sorun olması durumunda, ekibinden yardım almanız gerekir.

WooCommerce sitenizin yedeklendiğinden emin olmak, temel web sitesi yönetiminizin bir parçası olmalıdır. Veri kaybının bir çevrimiçi mağazada normal bir web sitesinden çok daha büyük bir etkisi vardır.

Bu, şu gerçeğe atfedilebilir:

 • WooCommerce siteleri herhangi bir zamanda daha fazla işlevsellik ve birden çok işleme sahiptir.
 • WooCommerce site sahibi, müşterilerinin bilgilerini güvende tutmakla yükümlüdür. Müşterilerin kişisel bilgilerinin kaybolması veya kötüye kullanılması yasal yansımalara neden olabilir.
 • Çevrimiçi bir mağaza, ürün alımı, teslimatı ve ödemeleri için birden fazla satıcıyla uğraşmak zorundadır. Söz konusu verilerin büyüklüğü önemli ölçüde daha yüksektir.
 • Bir WooCommerce mağazası, kurulan birçok işlem nedeniyle normal bir blog sitesinden çok daha yüksek bir yatırımdır..

WooCommerce mağazanız için verimli bir yedekleme stratejisi oluşturmak için, WooCommerce özel tablosunda yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere tüm site etkinliklerini yedekleyen gerçek zamanlı bir WordPress yedekleme eklentisi kullanmanızı öneririz. Otomatik işlem, site performansını izlemenin ve kesinti süresini en aza indirmenin kolay ve kapsamlı bir yoludur. Sıfır veri kaybına en yakın olan budur.

Bu makalenin WooCommerce mağazanızı verimli bir şekilde yedeklemenize yardımcı olacağını umuyoruz. Herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, bir yorum bırakın! Mutlu Destek!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map