Web sitenizi Joomla’dan WordPress’e taşıma

Web sitenizi Joomla'dan WordPress'e taşıma

Joomla’dan WordPress’e taşımak istediğiniz bir web siteniz var mı? Bize göre bu harika bir fikir. WordPress şu anda Joomla’yı CMS’niz olarak kullanıyorsanız, bu makale sitenizi tam olarak nasıl iki farklı şekilde taşıyacağınızı gösterecektir..


Bir CMS’den diğerine geçmek söz konusu olduğunda, bunu yapmanın genellikle üç yolu vardır:

 1. el ile
 2. Bir araç veya hizmet aracılığıyla (eklenti, uzantı veya dış yazılım)
 3. Profesyonel işe alın

Bu makalede sona ermiş olmanız, muhtemelen kendiniz nasıl yapacağınızı merak ettiğiniz anlamına geliyor, bu yüzden seçenek 3’ü masadan da çıkarabiliriz (ancak daha sonra yolda çarpmalarla karşılaşırsanız orada olduğunu ve büyük veya karmaşık bir web siteniz var, muhtemelen en iyi seçeneğinizdir). İlk seçenek yalnızca deneyimli bir geliştiriciyseniz kullanılmalıdır. Yine, bunu aradığınız gerçeği muhtemelen hareketle elle başa çıkmaya hazır bir SQL ve PHP uzmanı olmadığınız anlamına gelir. Bu da bize iyi bir sayı 2 bırakıyor.

Bu yazıda, bir araç veya hizmet kullanarak sitenizi nasıl taşıyacağınızla ilgileniyoruz, bu durumda FG Joomla adlı WordPress’e ücretsiz bir eklenti.

Joomla ve WordPress Arasındaki Farklar

İlk olarak, web sitenizi Joomla’dan WordPress’e nasıl taşıyacağımızı araştırmadan önce karşılaşabileceğiniz birkaç zorluğa bir göz atalım. Belki de çoğu insan bir CMS’den diğerine geçerken, özellikle de bir hizmet kullanıyorsa, en büyük endişe, Joomla ve WordPress’in her ikisi de “içerik yönetim sistemleri” olsa da, farklı hedef pazarları göz önünde bulundurarak başladıklarıdır. Bu nedenle oldukça farklı hale geldiler.

Joomla’nın başlangıçta bir CMS olması amaçlanmıştı, oysa WordPress basit ve kullanımı kolay bir blog platformu olarak başladı. Bu, yalnızca yönetici arayüzlerinin farklı olmadığı anlamına gelir, her CMS’nin web sitesi içeriğini yapılandırma biçimi de aslında farklıdır..

Bileşenler ve Widget’lar

Joomla bileşenleri, WordPress tarafından oldukça farklı bir şekilde ele alınan Menüler, başlık resimleri ve benzerleri dahil olmak üzere makalenin dışındaki tüm içerik formlarıyla ilgilenir..

WordPress’de, widget’lara genellikle bunları görüntülemeyi seçebileceğiniz bir veya daha fazla belirlenmiş alan verilir..

Temalar ve Şablonlar

Burada gerçekten bir fark yok. Şablonlar ve Temalar, veritabanındaki içeriğin çıktıları ve ziyaretçiler için nasıl düzenlendiğiyle ilgilenir.

Afişler, İletişim Formları Vb

Bunlar standart Joomla’da bulunan ve temel WordPress’te doğrudan karşılığı olmayan özelliklerdir. Ancak emin olun, bu tür şeyleri işleyebilecek eklentiler vardır.

FG Joomla to WordPress eklentisinin ana özellikleri içinde, birçoğu aslında bu şeyleri uygun WordPress muadillerine dönüştürmeyle ilgilenir (ancak eklentinin ücretsiz sürümü durumunda, iletişim formu bilgileri dışa aktarılmaz – ancak eklenti ile bir iletişim formu oluşturun).

İlgilenilen endişelerle, hadi harekete geçelim!

Joomla’yı WordPress’e Eklenti ile Geçirme

Web sitenizi taşımaya başlamadan önce, sitenizi yedeklemek sizin yararınıza olacaktır. Örneğin Joomla’yı kullanabilirsiniz Akeeba uzantısı, veya web sitenizi manuel olarak yedekleyin. Ayrıca yerel kalkınma hareketini test etmelisiniz. Nasıl ayarlanacağını görmek için WordPress’i yerel olarak yükleme kılavuzumuza göz atabilirsiniz. Veya zaten Joomla için yerel bir kurulumunuz varsa WordPress’i yeni bir klasöre yükleyin.

Joomla’dan WordPress’e geçişinizi yerel olarak test ederek, tüm karışıklıkları istediğiniz zaman ve kendi yerel sunucunuzun gizliliğinde çalışabilirsiniz. Ardından, web sitenizin WordPress sürümünü mükemmel hale getirdikten sonra, web sitenizi localhost’tan canlı sunucuya taşımak için bu kılavuzu kullanabilirsiniz..

1. WordPress’i Yerel Geliştirme Kurulumunda Yeni Bir Klasöre Yükleme

Yerel dev sunucunuz için Cpanel’inizde Softaculous veya benzeri bir yazılım varsa, WordPress’i tek bir tıklamayla yükleyebilirsiniz.

Değilse, sitelerinden WordPress’in en yeni sürümünü indirin. Ardından www veya htdocs klasörünüzde (kuruluma bağlı olarak) yeni bir klasör oluşturun, örneğin joomlamove.

WordPress'i Yerel Olarak Yükle

Ardından yerel phpMyadmin’inizi açın ve yeni bir veritabanı oluşturun, ayrıca kullanıcı hesaplarınızı kontrol edin.

Şimdi tarayıcınızda WordPress klasörünü açın, sizden bir dil seçmenizi isteyen bir kurulum ekranı görmelisiniz. İstediğiniz dili seçin, ardından veritabanı bilgilerini doldurun.

Şimdi sadece bir site adı ve kullanıcı adı / şifre seçin, işiniz bitti. Artık hareketli test web siteniz yerel olarak ayarlandı, bu nedenle bir sonraki adıma geçme zamanı.

2. FG Joomla to WordPress Eklentisini Yerel Test Sitesine Kurun

FG Joomla – WP tüm içeriğinizi bir CMS’den diğerine taşımak için geliştirilmiş ücretsiz bir eklentidir. Belirtildiği gibi, sizin için ücretsiz ve şanslı, gösterge tablonuzdaki WordPress eklenti dizininde bulunabilir.

WordPress'e Yeni Eklenti - Joomla Ekle

Eklenti oturumunu wp-login.php sayfasında yerel sürümünüze yüklemek için ve eklentiler ekranını açın. Yüklemek ve etkinleştirmek için FG Joomla to WordPress eklentisini arayın.

WordPress Eklentisine FG Joomla Kurulumu

3. Joomla’nın WordPress’e Geçişine Başlayın

Eklentiyi kullanmak için Araçlar> İçe Aktar bölümüne gidin ve aşağıdaki “ithalatçı çalıştır” bağlantısını tıklayın. Joomla (FG) başlığı.

Şimdi “tüm WordPress içeriğini boşaltmak” işlevini kullanın.

Eklenti ekranına gidin ve tüm WordPress verilerini temizleyin.

İstendiğinde, sitenizin URL’sini ve ilgili tüm veritabanı bilgilerini dikkatlice doldurun. PhpMyAdmin’inizdeki tablo önekini iki kez kontrol etmeyi unutmayın. Her şeyi doldurduktan sonra veritabanı bağlantınızı test ettiğinizden emin olun.

Ardından, ihtiyaçlarınıza uyan ayarların geri kalanını doldurun. Örneğin, meta anahtar kelimeleri etiket olarak içe aktarmayı seçmek. Ayrıca, testlerimiz sırasında doğru olanları içe aktaramadığından, özellikli resimleri eklentinin bu sürümüyle içe aktarmamayı seçmenizi öneririz..

4. Hareket Zamanı

Şimdi içe aktarmayı başlat / devam ettir’i tıklayın ve eklentinin sihir yapmasına izin verin. Bu, sitenizin boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Başarılı olursa, “İçe aktarma tamamlandı!” aşağıda gösterildiği gibi mesaj.

WordPress Eklentisine Alma + FG Joomla'yı Başlatma

İçeriğinizde dahili bağlantılarınız varsa (ki yapmanız gerekir) günlüğü aşağı kaydırdığınızdan emin olun ve dahili bağlantıları değiştir düğmesini tıklayın.

Dahili Bağlantıları Değiştirme - FG Joomla to WordPress Plugin

5. Öne Çıkan Resimler

Joomla’da öne çıkan görüntüler işlevini kullanırsanız, burada işler biraz daha karmaşıklaşır. Öne çıkan resimler işlevini devre dışı bırakmadıysanız ve sonuçlara göz atın. Eklentinin, gerçek özellikli resim yerine gönderinin ilk resmini yanlışlıkla yazıdaki görüntüyü yapmış olacağını göreceksiniz..

Ancak, farklı gönderideki resimler de dahil olmak üzere diğer tüm içerik bozulmamış ve dahili bağlantılar tümüyle çalışıyor (en önemlisi kalıcı bağlantılar tam olarak aynı şekilde biçimlendirildiğinden, mevcut içerik için herhangi bir yeniden yönlendirme yapmanız gerekmeyecek).

Joomla’da tam makale resminin makalenin ilk resminden farklı olduğu birkaç makaleniz varsa, içe aktarma ayarlarında öne çıkan resmi içe aktarma seçeneğinin seçimini kaldırmak ve ardından yayınlarınızı manuel olarak güncellemek daha iyi olabilir. yeni WordPress sürümü.

Ancak çok sayıda yayın etkilendiğinde, kendisinin tam bir derinlemesine yayın için uygun bir konu olan çok sayıda verinin taşınmasını içeren oldukça karmaşık bir görev haline gelir ( çözüm, yorumlarda bana bildirin, eldeki görevin karmaşıklığını fark etmeden önce yolun yaklaşık% 30’unu aldım).

6. Modülleri Widget’a Taşıyın

İki CMS arasındaki farkın Joomla’dan WordPress’e geçişi biraz karmaşık hale getirdiği başka bir nokta: modüller ve widget’lar. iyi haberler sık kullanılan kenar çubuklarının veya üstbilgi / altbilgi alan işlevine dayalı modüllerin çoğunun WordPress’te tam karşılığı olması.

kötü haber widget’ların yerleşimi söz konusu olduğunda genellikle çok fazla özgürlüğünüzün olmaması, Joomla sitenize farklı modüller yerleştirmeyle ilgili olmanızdır. Bu yüzden göç mükemmel olmayabilir.

Kenar / Alt (Başlık)

Çoğu tema, kenar çubuğunda ve altbilgide widget alanlarına sahiptir. Bunlar modüllerin bulunduğu tek yerlerse, birçok benzer seçenek olduğu için işleri oldukça basit hale getirir. Örnek Joomla sitemizin modül alanı şöyle görünüyor:

Joomla Modül Alanı

WordPress widget alanı şöyle görünür:

WordPress Widget Alanı

Belki de birçok benzerliğiniz var. Adresine git Görünüm> Widget’lar ve kutunun dışında WordPress’in ihtiyacınız olup olmadığını görün.

Joomla’da bir arama modülü kullandınız mı? WordPress’teki arama widget’ını widget alanına sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Navigasyon menüleri, resimler, en son yayınlar veya yorumlar için de aynısını yapabilirsiniz..

Arama Widget'ı - WordPress

Sonra WordPress’te yerleşik bir widget bulunmayan, ancak erişmek için eklentiler yükleyebileceğiniz modüller var. Örneğin, Joomla sitemde kullandığım “en popüler makaleler” modülü var, aynı işlevselliği sunan karşılık gelen bir eklenti yükleyebilirim.

Başını aşmak Eklentiler> Yeni Ekle, ve “en popüler gönderileri” arayın. Birkaç farklı seçeneğiniz var, ancak WordPress Popüler Gönderiler, bu örnekte.

WordPress Popüler Mesajlar Eklentisi

Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Şimdi geri dön Görünüm> Widget’lar, aşağı kaydırın ve WordPress Popular Posts widget’ını görmelisiniz.

WordPress Popüler Mesajlar Widget'ı

Çoğunun karşılık gelen bir ücretsiz eklentisi olduğundan, çekirdek WordPress’te kolayca bulunmayan diğer Joomla modülleriyle bu işlemi tekrarlayabilirsiniz..

Diğer Alanlar (Logolar, Başlık Görselleri, VB)

Dolayısıyla, logo veya başlık resmi gibi atanmak istediğiniz widget alanlarına girmeyen bir modül var. En yeni temalara sahip bir başlık resmi veya logosu ise, WordPress Özelleştirici’yi kullanarak.

Şu yöne rotayı ayarla Görünüm> Özelleştir ve seçtiğiniz tema için seçeneklerinizin neler olduğunu görün (logo genellikle “Site Kimliği” veya “Başlık” veya benzer bölümdeki bir seçenektir)

WordPress Özelleştirici

Yine de çoğu tema için genellikle sınırlı seçenekler vardır ve çok sayıda bile olsa, içeriği tam olarak istediğiniz yere koymak için herhangi bir seçenek sunabilirler.

Çok sayıda hareketli parça içeren karmaşık Joomla siteniz varsa, içerik bloklarını tam olarak istediğiniz yere kolayca yerleştirmenizi sağlayan WordPress temalarına dahil edilen sayfa oluşturucuları (örneğin, Toplam WordPress temamız) göz atmak iyi bir fikir olabilir. tek bir kod satırı yazmak zorunda kalmadan istediğiniz Ya da en iyi sürükle ve bırak sayfa oluşturucularından birine mevcut temanızla bir şans verin (sadece tema eklentiyle birlikte verilmemişse veya uyumluluğu açıkça belirtmediyse sadece tema yazarıyla iletişime geçmek isteyebilirsiniz. eklentiyi kullanarak herhangi bir sorununuz olmayacağından emin olun).

İletişim Formları / Afişler

Joomla’dan iletişim formları, afişler ve diğer bileşenler söz konusu olduğunda, en çok görüntülenen makalede olduğu gibi benzer bir taktiğe güvenmeniz, WordPress’e istediğiniz işlevselliği ekleyen bir eklenti yüklemeniz gerekir.

İletişim formları oluşturmak ve yönetmek istiyorsanız, İletişim Formu 7 eklentisi.

Concact Form Eklentisi - WordPress

Yukarıda belirtilen adımları izleyin, kurun ve etkinleştirin. Bu, yönetici kontrol panelinize, iletişim formlarınızı yönetmeye gideceğiniz “Kişi” adlı yeni bir menü öğesi ekler. Artık bilgileri Joomla iletişim formlarınızdan manuel olarak taşıyabilirsiniz:

Kişileri Joomla'dan WordPress'e taşıma

Contact 7 eklentisiyle yaptığınız yeni iletişim formlarına.

Kişileri Joomla'dan WordPress'e taşıma - WordPress Kişileri

Öyle olmalı! E-ticaret bölümü gibi hareket etmek için başka Joomla bölümleriniz varsa, mevcut WordPress eklentilerine bir göz atın. Örneğin, WooCommerce’i deneyebilirsiniz. Kullanımı kolay bir eklentidir, bu nedenle birkaç ürün eklemek sorun olmaz.

Bonus Eklentisi: CMS2CMS Joomla to WordPress

CMS2CMS: Otomatik Joomla'dan WordPress'e Geçiş

Mevcut Joomla web sitenizdeki tüm içeriği WordPress’e taşımak için alternatif bir eklenti mi arıyorsunuz? Bazen seçeneklere sahip olmak güzel. CMS2CMS tarafından geliştirilen Otomatik Joomla to WordPress veri taşıma eklentisi iyi bir ikinci.

Bu eklenti ile Joomla tabanlı web sitesi verilerinizi WordPress’e taşımaktan sadece 6 hızlı adım uzaktasınız. Bunlar:

 • Eklentiyi indirin ve yeni WordPress web sitenize yükleyin / etkinleştirin
 • Bir CMS2CMS hesabı oluşturun
 • Mevcut Joomla web sitesi URL adresinizi girin
 • Bağlantı Köprüsü zip dosyasını (mevcut ve yeni web sitelerinizi bağlamak için oluşturulmuş bir komut dosyası) indirin, sonra zip dosyasının içinde bulunan CMS2CMS klasörünü çıkarın
 • Çıkartılan klasörü FTP istemci yazılımı aracılığıyla mevcut Joomla web sitenizin (index.php dosyasının bulunduğu) kök klasörüne yükleyin
 • Her şey ayarlandıktan sonra Bağlantıyı Doğrula’yı tıklayın

Otomatik Joomla’dan WordPress’e veri taşıma eklentisi neden dikkat edilmeye değer? Basit. Her şeyden önce, bir hizmete kaydolmadan önce taşıma sonuçlarını önizlemek için ücretsiz bir demo taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz (bu, sitenizin boyutuna göre ücret alan premium hizmet tabanlı bir eklentidir). Ayrıca, hangi içerik öğelerini ve bunları taşımak istediğiniz yeri seçebilirsiniz.

Bu eklenti, Joomla’dan manuel içerik geçişini önlemek için kullanışlı bir yoldur. Web sitenizi birkaç dakika içinde WordPress’e taşıyabilirsiniz (sitenizin boyutuna bağlı olarak).

Sonuç

CMS’nizi Joomla’dan WordPress’e taşımak karmaşık bir görev olabilir, ancak ezici olması gerekmez. Çok az veya hiç geliştirme deneyimi olmadan elle yapmaya çalışmak muhtemelen harika bir fikir olmaz, ancak FG Joomla to WordPress gibi bir eklenti yardımıyla yönetebilmelisiniz. Tünelin sonundaki ödüller kesinlikle buna değer. WordPress’in pazar payı giderek artıyor ve Joomla’nın gerilemesi ile WordPress’in uzun vadede daha iyi bir seçim olmadığını hissetmek zor.

Umarım bu rehber web sitenizi Joomla’dan WordPress’e taşıma sürecinde size yardımcı olabilir. Bu adımlar çoğu blog ve daha küçük web sitesi için geçerli olmalıdır, ancak karmaşık veya özel bir Joomla web sitesi kurulumunuz varsa yardım için bir uzmana danışmak isteyebilirsiniz..

Şu anda sitenizi WordPress’e taşıyorsanız veya Joomla’dan WordPress’e geçiş işlemi hakkında sorularınız varsa, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map